هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

انواع سوختگی -هفت ویک64438

۱۴۰۱/۳/۱۱ سپیده ایمانپور

 

سوختگی ها ممکن است تصادفی باشند، اما از بسیاری از آنها می‌توان جلوگیری کرد. مثلا: با ریختن یک نوشیدنی داغ روی پوست خود می توانید دستتان را بسوزانید.

بخار حاصل از فر یا مایکروفر نیز در صورتی که به آنها خیلی نزدیک باشید می تواند شما را بسوزاند.

نحوه درمان سوختگی با آب جوش

 • بسیاری از سوختگی ها را می‌توان در خانه درمان کرد.
 • این نکات کمک های اولیه می‌تواند به شما در درمان سوختگی یا آسیب دیدگی آب جوش کمک کند:
 • برای جلوگیری از آسیب بیشتر، منبع گرما را بردارید.
 • آب خنک سرد را برای حداقل 20 دقیقه روی قسمت سوخته بگیرید. از یخ، آب یخ زده یا مواد چرب استفاده نکنید.
 • در طی این فرآیند، فرد را گرم نگه دارید تا دمای مناسب بدن حفظ شود.
 • اگر سوختگی بخش بزرگی از بدن را پوشانده است، خود را در آب خنک نکنید. این کار می‌تواند باعث شود گرمای بدن از بین برود و آسیب دیدگی را بیشتر کند.
 • هرگونه جواهرات یا لباس هایی را در نزدیکی ناحیه آسیب دیده بردارید تا دمای پوست کاهش یابد.
 • سوختگی را با یک باند مرطوب یا پارچه تمیز بپوشانید. در صورت امکان، منطقه سوخته را از سطح قلب بالاتر ببرید.
 • هیچ تاولی را نترکانید و جدا نکنید.
 • سوختگی های با آب جوش زمان لازم دارند تا بهبودی حاصل شود. در حالی که موارد خفیف ممکن است روزها طول بکشد ، موارد شدیدتر می تواند هفته ها طول بکشد تا کاملاً بهبود یابد.
 • اگر متوجه علائم شوک یا علائم عفونت شده اید، یا اگر سوختگی شما از ده سانتی متر (سه اینچ) بیشتر است ، به دنبال ویزیت پزشک متخصص زخم و سوختگی باشید.

سوختگی دست با فلفل تند

ممکن است در هنگام خرد کردن فلفل تند، دست‌هایتان دچار سوزش دردناکی شوند. سوختن دست‌ها در اثر فلفل تند، به دلیل وجود ترکیبی به نام کپسایسین است. در هنگام خرد کردن فلفل تند، این ماده وارد پوست دست (یا هر ناحیه دیگری که با آن تماس پیدا می‌کند مانند چشم‌ها) شده و سوزش ایجاد می‌کند. کپسایسین در واقع مانند گرما یا سوختگی شیمیایی به پوست شما آسیب نمی‌رساند. این ماده فقط گیرنده‌های درد در بدن شما را تحریک می‌کند.

درمان خانگی سوختگی ناشی از فلفل تند:
در حالی که بدن هرکس واکنش‌های متفاوتی نشان می‌دهد، بسیاری از روش‌های درمانی قدیمی وجود دارد که می‌تواند باعث تسکین شود. یکی (یا ترکیبی) از این روش‌های درمانی را امتحان کنید:
· لبنیات: دستان خود را در یک کاسه شیر خنک قرار داده یا روی آن‌ها را با ماست بپوشانید. کازئین موجود در لبنیات می‌تواند به شستشوی کپسایسین کمک کند.
· آب داغ و صابون: دستان خود را در آب گرم و صابون قرار داده و با لیف تمیز به آرامی مالش دهید. این کار را تکرار کنید تا درد فروکش کند. این فرآیند منافذ پوست شما را باز می‌کند و باعث می‌شود کپسایسین شسته شود. هشدار: این روش ممکن است به پوست صدمه بزند.
· روغن: دستان خود را به روغن زیتون یا روغن گیاهی زیاد آغشته کنید. تصور می‌شود روغن به حل شدن کپسایسین کمک می‌کند.
· تسکین‌دهنده‌های درد: مسکن‌های رایج مانند ایبوپروفن می‌توانند درد را کاهش دهند.
· زمان: بهترین درمان زمان است. با یک فیلم خوب حواس خود را از درد پرت کنید و بگذارید کپسایسین به آرامی از بدن شما آزاد شود.

Card image cap

 

سوختگی دست با آب داغ

اگر تا به حال یک فنجان قهوه داغ نوشیده‌اید یا ظروف را با آب گرم شسته‌اید، ممکن است دچار سوختگی با آب داغ شده باشید. سوختگی ناشی از چیزی مرطوب، مانند بخار یا آب داغ، «اسکالد» نامیده می‌شود. سوختن با آب داغ می‌تواند باعث ایجاد درد و آسیب به پوست در اثر حرارت مرطوب یا بخارات شود. این نوع سوختگی می‌تواند خطرناک باشد زیرا بافت‌ها و سلول‌ها را تخریب کرده و از بین می‌برد. بدن شما حتی ممکن است از گرما شوکه شود. در موارد جدی‌تر، این سوختگی‌ها می‌توانند زندگی را تهدید کنند.
درمان سوختگی ناشی از آب داغ:
بسیاری از این نوع سوختگی‌ها را می‌توان در خانه درمان کرد. این نکات کمک‌های اولیه می‌تواند به شما در درمان سوختگی یا جراحت ناشی از آب جوش کمک کند:
· منبع گرما را دور کنید تا از آسیب‌دیدگی بیشتر جلوگیری شود.
· حداقل 20 دقیقه محل سوختگی را در آب خنک روان قرار دهید تا محل خنک شود. از یخ، آب یخ زده یا مواد روغنی استفاده نکنید. در این فرآیند فرد را گرم نگه دارید تا درجه حرارت مناسب بدن را حفظ کند.
· اگر سوختگی قسمت زیادی از بدن را درگیر کرده است، فرد را در آب خنک قرار ندهید. این می‌تواند باعث از بین رفتن گرمای بدن و تشدید آسیب شود.
· هرگونه جواهر یا لباس را از نزدیکی ناحیه آسیب‌دیده دور کنید تا درجه حرارت روی پوست کاهش یابد و فضا برای تورم فراهم شود. اگر چیزی به سوختگی چسبیده است، آن را برندارید. چون می‌تواند باعث آسیب بیشتر شود.
· محل سوختگی را با باند مرطوب یا پارچه تمیز، بپوشانید.
· در صورت امکان، ناحیه سوخته را از سطح قلب بالاتر ببرید.
· تاول را نترکانید.
سوختگی‌های اسکالد برای بهبودی نیاز به زمان دارد. در حالی که درمان موارد خفیف ممکن است روزها طول بکشد، موارد شدیدتر نیز ممکن است هفته‌ها طول بکشد تا کاملاً بهبود یابد.
اگر شروع به مشاهده علائم شوک یا علائم عفونت کردید، یا اگر ناحیه سوختگی شما بزرگ‌تر از سه اینچ است، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

 

 

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!