هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

خوشحالی و راه رسیدن به خوشحالی-هفت ویک29581

۱۴۰۰/۱۰/۱۲ سپیده ایمانپور

 

 

عده‌ای بر این باورند که تحقق آرزوهایشان باعث ایجاد شادی در زندگی آن‌ها خواهد شد، اما این همیشه درست نیست.

اغلب وقتی که آرزوی ما تحقق می‌یابد، حتی بدون لذت بردن و ارج نهادن به دستاوردهایمان دوباره در پی برآورده شدن آرزوی دیگر هستیم.

شاید از یک وعده غذایی خوب، فیلم و نمایش لذت ببرید و ممکن است که یک مهمانی سرگرم‌ کننده داشته باشید اما آن صرفا تفریح و خوشگذرانی است و لزوما شادی نیست.

 

شادی چیست

“شادی حالت ذهنی و روانی از خوشبختی است که از نظر دیگر افراد به عنوان احساسات خوشایند یا مثبت از خرسندی تا خوشی زیاد تعریف می‌شود.”

 

بر روابط خود تمرکز کنید

Gretchen Rubin نویسنده کتاب «پروژه خوشبختی» کلید خوشبختی را در روابط انسان با اطرافیانش می‌داند. از جمله این روابط می‌توان به رابطه عاشقانه، دوستی‌ها، روابط نزدیک با خواهر، برادر، همکاران و هر گونه ارتباط معنادار و عمیق با افرادی که دوستشان داریم اشاره کرد. به علاوه، در این کتاب آمده است که «اگر می‌خواهید فردی خوشبخت در زندگی باشید، روابط خود را عمیق‌تر و گسترده‌تر کنید. ما برای داشتن زندگی شاد نیاز به روابط صمیمانه و پایدار داریم. ما باید بتوانیم به اطرافیان خود اعتماد کنیم. باید احساس کنیم که متعلق به کسی هستیم

 

اجتماعی باشید

داشتن روابط اجتماعی با افراد مختلف یکی از کلیدهای رسیدن به موفقیت است. هر شخصی ممکن است یک ایده‌ی خوب به شما پیشنهاد کند و این در حالی است که گاهی شما با افراد و موارد خیلی استثنایی و خاص روبه‌رو می‌شوید. قرار نیست همه‌ی افرادی که با آنها رابطه دارید، بهترین دوست شما هم باشند؛ مهم این است که ارتباط خود را با دیگران قطع نکنید. هرچه بیشتر با دیگران ارتباط داشته باشید در هنگام مواجهه با مشکلات، بیشتر می‌توانید روی کمک و همفکری آنها حساب کنید. البته شما هم باید در صورت نیاز، به آنها در مشکلات و گرفتاری‌هایشان کمک کنید. داشتن روابط گسترده به شما حس بهتری می‌دهد.

 

با کسانی باشید که لبخند را به لب شما می آورند :

مطالعات نشان می دهد زمانی که با افراد شاد باشیم، شاد می شویم. پس با کسانی وقت بگذرانید که احساس لذت از زندگی دارند

به گردش بروید!
دانشمندان معتقدند بخش بزرگی از احساس خرسندی یا عدم آن، به نگرش انسان و دنیای اطراف بستگی دارد.


مطمئنا در یک روز دلگیر و کسل کننده، تماشای یک فضای سبز یا آسمان آبی یا مناظر طبیعی زیبا می‌تواند احساس شادی را در فرد زنده کند.


تحقیقات نشان می‌دهد که فضای سبز با سلامت روان ارتباط زیادی داشته و می‌تواند بخش‌هایی از مغز انسان را به سمت شادی، مثبت‌اندیشی و ثبات عاطفی ببرد.


به همین دلیل یکی از راهکارهایی که آنها برای ایجاد حس شادی در زمان افسردگی پیشنهاد می‌کنند فرار از محیط خانه، اداره یا کلاس درس است. زیرا این راهکارها به بهبود وضعیت روانی کمک می‌کند. همچنین پیاده روی و قرار گرفتن در معرض نور خورشید سبب جذب ویتامین D شده که برای مقابله با افسردگی مناسب است

 

.

خوشحال کردن دیگران بهترین راه رسیدن به خوشحالی عمیق است

کمک کردن بی چشم‌ داشت به سایر افرد، یکی از راههایی است که انسان را به خودباوری و اعتماد به نفس می‌رساند و همانطور که گفته شد، خودباوری باعث ایجاد خوشحالی عمیق در انسان می‌شود.

 

یکی از مزایای‌ خوشحالی عمیق این است که وابسته به شرایط بیرونی نیست. شخصی که به خودباوری و اعتماد به نفس رسیده‌است منتظر تایید دیگران برای خوشحال بودن نیست و یا از عدم تایید دیگران، خوشحالی اش را از دست نمی‌دهد.

 

برمی‌گردیم به این نکته که بهترین راه خوشحال شدن، خوشحال کردن دیگران است. اینکه بتوانیم شخص دیگری را در پیش‌برد اهدافش کمک کنیم، اینکه تاثیر مثبتی بر دیگران داشته باشیم، اینکه گره‌ای از مشکل کسی بگشاییم و کارهای نیکویی از این دست، باعث ایجاد خوشحالی عمیق و دورنی در ما ایجاد می‌شود. هر چقدر در خفا دیگران را خوشحال کنیم قدرت خودباوری‌مان بیشتر می‌شود و میزان اعتماد به نفس‌مان بالاتر می‌رود. اگر جار بزنیم و دیگران را خبردار کنیم که آهای من فلان کار خوب را انجام داده‌ام در واقع هنوز هم منتظر تایید دیگران هستیم وخوشحالی‌مان وابسته به دیگران خواهد بود که البته خوشحالی عمیقی نیست و با اندک نسیمی‌، پراکنده خواهد شد.

 

این یک قانون است که خوشحال کردن دیگران اگر ۱۰ در صد باشد ۹۰ درصدش به خودمان برمی‌گردد. بنابراین خوشحال کردن دیگران بزرگترین راه برای خوشحال کردن خودمان است. آنهم به صورت عمیق، پایدار و همیشگی.

در شرایط استرس زا لبخند بزنید

لبخند می تواند کلید شادی شما باشد و با کاهش ضربان قلب در شرایط استرس زا و افزایش تولید اندورفین در بدن شما را به ارامش خواهد رساند.

بنابراین در شرایط استرس زا مانند گیر کردن در ترافیک سنگین و غیره، لبخند زدن برایتان بسیار مفید خواهد بود.

شرکت در مراسم سخنرانی و گفتگو
در تقویم تان روزهایی را برای رفتن به مراسم های سخنرانی تعیین نمایید. مخصوصا سخنرانی هایی که در آن به بحث های معنوی و شخصیتی مانند اعتماد به نفس، مثبت اندیشی و ... می پردازند. این کار شما را تشویق به شاد بودن و بالا بردن اعتماد به نفس خواهد کرد.
حتی شرکت در مراسم سخنرانی مربوط به مباحث دیگر هم می تواند انگیزه ی شما را برای تلاش و رسیدن به هدف و در نهایت خوشحالی بالا ببرد.

 

برای شاد بودن شرایط خاصی تعیین نکنید

انسان‌ها ممکن است به نادرستی خوشحالی خود را محدود به شرایطی خاص کنند. برای مثال، برخی افراد تصور می‌کنند که در صورتی خوشحال خواهند بود که ازدواج کنند، برخی دیگر خوشبختی را در ارتقای شغلی می‌بینند. یکسری افراد دیگر نیز گمان می‌کنند که در صورت برنده شدن لاتاری خوشبخت خواهند بود. این در حالیست که معمولاً هیچ یک از اتفاقاتی نظیر موارد فوق منجر به خوشبختی و خوشحالی افراد نخواهند شد.

Catherine Sanderson استاد روانشناسی دانشگاه Amherst معتقد است که «برخی افراد خوشبختی خود را در گرو اتفاقات خاصی می‌دانند اما این‌گونه نیست. به عبارتی، خوشحالی ناشی از اتفاقاتی از این دست تأثیری کوتاه‌مدت داشته و به زودی از بین می‌روند. در واقع، انسان‌ها خیلی زود به اتفاقاتی عادت می‌کنند که آن‌ها را عامل خوشبختی خود می‌دانستند.» بنابراین برای داشتن زندگی شاد، باید نسبت به دور کردن افکار منفی اقدام کرده و خوشبختی را به عوامل خاصی محدود نکنیم

بیش از حد متواضع نباشید

اگر در انجام کارهای خود ابتکار عمل، شجاعت و جسارت نداشته باشید، به مرور به فردی گوشه‌گیر و منزوی تبدیل خواهید شد؛ هرچند ممکن است توانایی و استعدادهای زیادی هم داشته باشید. شکوفا کردن توانایی‌ها و استعدادها یک مهارت است. اگر دوست دارید موفقیت‌های بزرگی در زندگی کسب کنید، باید در جهت رشد توانایی‌ها و استعدادهای خود گام بردارید. توجه و تمرکز دیگران بر توانایی‌ها و مهارت‌های شما، نباید شما را شرمنده و خجالت‌زده کند. وقتی مردم با موفقیت‌های شما آشنا شوند، در واقع متوجه می‌شوند که شما در چه زمینه‌هایی توانمند هستید؛ البته توانایی‌ها و مهارت‌های شما نباید باعث غرور و تکبر شود.

 

 

بهترین ها را تصور کنید :

از آرزو کردن و تصویر سازی ها نترسید و فکر نکنید که با تصور بهترین ها در زندگی ناامید می شوید و بدایند که تصور کردن اولین اقدام برای دستیابی است.

 

خواب کافی داشته باشید
نداشتن خواب کافی به طور مستقیم با مشکلات، خلق و خو و روابط افراد ارتباط دارد. براساس گزارش منتشر شده توسط انجمن روانشناسی آمریکا بسیاری از مردم از نداشتن خواب کافی و به موقع رنج می‌برند که این امر سبب بروز اختلالات روحی و روانی در این افراد می‌شود. توصیه دانشمندان این است که با اضافه کردن 60 تا 90 دقیقه خواب کافی و مفید به زمان استراحت خود در شب، احساس شادی و رضایتمندی را در خود افزایش دهید.. 

انجام هر کاری به بهترین نحو

دومین عاملی که باعث ایجاد حس خوشحالی عمیق در ما می‌شود به سرانجام رساندن کارها آنهم به بهترین نحو موجود است. فرقی ندارد در چه زمینه‌ای مشغول به فعالیت هستید، اگر بهترین کار خود را ارائه دهید به خوشحالی عمیق و درونی می‌رسید. در تمرین‌های ورزشی، در هنگام درس خواندن، در هنگام انجام یک پروژه، موقعی که سرکار هستید و خلاصه هر کاری را به بهترین شکل ممکن به سرانجام برسانید آنگاه آثار رضایت عمیق درونی را حس خواهید کرد.

 

 

 

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!