هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

دلیل افتادن برگ درختان_هفت ویک

۱۴۰۱/۱۱/۲ سپیده ایمانپور
Card image cap

علت ریزش برگ در باغات کشاورزی در مواقع غیر انتظار دلایل بسیاری می تواند داشته باشد:

• نبود نور کافی

• تغییرات ناگهانی در میزان نور دریافتی

• آب دهی بیش از حد

• آبیاری کمتر از نیاز گیاه

• تغییرات ناگهانی دما

• عدم سازگاری گیاه با شرایط محیطی بوجود آ<ده مانند آلودگی بیش از حد

آن ها با استفاده از انرژی خورشید، هوا و آب را به قند تبدیل می کنند و این فرایند موسوم به فتوسنتز است که گیاه را تغذیه می کند.

بنابراین اگر به اندازه کافی آب در اطراف گیاه وجود نداشته باشد، برگ ها نمی توانند عملکرد خود را به خوبی انجام دهند و آسیب می بینند، به همین دلیل نمی توانند بار مسئولیت رشد و حفظ گیاه را به دوش بکشند.

در مواجهه با این گزینه، گیاهان باید بدون این ارگان مهم پشتیبانی شوند. اگر این روند بطور منظم اتفاق بیفتد یا مرتبط به فصلی شود، درختان به مرخصی رفته و این دوران برگ ریزان خوانده می شود.

برگ ریزان زمستان

حالت اول که برگ ریزان زمستان گفته می شود، در زمستان های خشک و سرد رخ می دهد. در زمستان به ویژه در نیمکره شمالی بارندگی کم است و بخش زیادی از آب موجود در زمین منجمد می شود. مسلما بدون آب، گیاه آب خود را از دست می دهد و هر چه بیشتر در معرض کم آبی قرار گیرد، برگ ریزان زمستانی رخ می دهد بنابراین در زمستان جنگل ها بدون برگ خواهند بود.

ریختن برگ درختان روشی برای محافظت آنها از سرمای زمستان است.اگر برکها بر روی درختان باقی بمانند و برگهای جدید به جای آنها سبز نشود، درختان راهی برای تولید غذای مورد نیاز خود نخواهند داشت.

ریختن برگها بقای طولانی درختان را تضمین می کند و در صورتی که درختان در هر سال این کار را انجام ندهند، آب موجود در سلول های برگ ها، یخ می زند. بنابراین به دلیل انبساط آب در جریان تبدیل شدن به یخ، برگها شکاف برداشته و از هم گسسته می شوند.

با تمام شدن فصل زمستان؛ درخت دیگر برگ جدیدی نخواهد داشت که تولید غذا کند، به همین دلیل از بین می رود.در تابستان نیز شرایط به همین منوال است. زیرا در این فصل بسیاری از برگها توسط حشرات آسیب دیده و یا خورده می شوند. بنابراین ریختن برگها فرصت مناسبی برای شروع دوباره حیات درختان و رشد برگهای جدید است.

علت ریزش گل میوه

علت ریزش گل میوه نیز می تواند دلایل گوناگونی را در بر بگیرد که در دو مرحله احتمال وقوع آن وجود دارد.

• ریزش میوه های کوچک در ابتدای تشکیل

در این مرحله میوه ها زمانی دچار ریزش می شوند که حداکثر دارای قطر یک سانتی متر می باشند و به اندازه ی یک فندق می باشند. اگر میزان گل های باقی مانده بر روی درخت به نسبت درخت بیشتر باشد احتمال ریزش میوه بیشتر است.

باغدار به منظور کاهش تلفات میوه راهکارهای زیر را بسته به مورد استفاده قرار می دهد:

1. از آسیب رسانی ادوات و تجهیزات کشاورزی به ریشه بایستی جلوگیری شود.

2. کود های شیمیایی بسته به مورد و به میزان مناسب(نه کم و نه زیاد) استفاده گردد.

3. به منظور اطمینان از عدم کمبود عناصر مورد نیاز گیاه میتوان به برگ ها، شاخه ها و بنیه ی تنه ی درخت توجه کرده و در صورت نیاز مواد غذایی مورد نظر را تامین نمود.

4. در آب و هوای گرم و در زمان وزیدن باد های خشک بایستی به میزان از دست دادن رطوبت خاک دقت کرد.

دچار شوک شدن

شایع‌ترین دلیل ریزش برگ‌ گیاهان آپارتمانی همین مسأله است و مشکلی است که به‌سختی حل می‌شود. گیاهان آپارتمانی معمولا به دلیل تغییر ناگهانی شرایط دچار شوک می‌شوند. برای نمونه، گیاهی در فضای باز شرایط مطلوبی دارد و به دلیل سرد شدن هوا مجبور می‌شوید آن را به داخل خانه بیاورید. عکس این قضیه هم باعث ایجاد شوک می‌شود؛ گیاهی که داخل خانه شرایط مطلوبی دارد و در تابستان آن را به فضای باز انتقال می‌دهید.

در واقع این شوک، واکنش گیاه به تغییرات قابل توجه در میزان دما، رطوبت، نور و عادت‌های آبیاری است. گیاهانی که به‌تازگی خریداری شده‌اند و در گلخانه شرایط ایدئالی داشته‌اند به خانه آورده می‌شوند و در شرایطی قرار می‌گیرند که به آن اندازه مطلوب نیست. این گیاهان معمولا دچار شوک می‌شوند. این همان اتفاقی است که درباره‌ی گیاهانی که به‌تازگی تکثیر شده‌اند و گیاهانی که به‌تازگی گلدان آن‌ها عوض شده است هم رخ می‌دهد.

متأسفانه، برای گیاهی که دچار شوک شده است نمی‌توانید کار زیادی انجام دهید، فقط باید امیدوار باشید تا خود گیاه با شرایط جدید سازگار شود و زنده بماند. در بیشتر مواقع شوک یک وضعیت موقت است و وقتی گیاه با شرایط جدید سازگار شد برطرف می‌شود.

اگر می‌خواهید گیاهی را به فضای باز انتقال دهید، این کار را به‌تدریج انجام دهید. به‌تدریج ساعت‌هایی که گیاه را در فضای باز نگه می‌دارید بیشتر کنید تا گیاه با شرایط جدید سازگار شود. اگر تصمیم دارید گیاه خود را در زمستان به داخل خانه بیاورید، همین نکته را رعایت کنید. از پاییز شروع کنید و گیاه را در بازه‌های زمانی کوتاه به داخل خانه بیاورید و به‌تدریج این بازه‌های زمانی را افزایش دهید تا گیاه با شرایط داخل خانه سازگار شود.

باد و ریزگردها

در مناطق بادخیز، رشد بوته های انگور ممکن است متوقف شود و برگ ها ریزش پیدا کند. زیرا میزان فتوسنتز در قسمت عمده ای از روز به علت عکس العمل تاک به افزایش تعرق ناشی از وزش باد کاهش می یابد. بادهای شدید همچنین باعث شکسته شدن شاخه های نورسته میشود که این امر موجب ایجاد یک الگوی نامعمول شاخه دهی خواهد شد.

در مناطقی که پدیده ریزگردها رخ اتفاق می افتد. در صورت غلیظ بودن گرد و غبار سطح برگ و جوانه ها با این ذرات پوشیده می شوند. که در نتیجه ابتدا میزان فتوسنتز کاهش خواهد یافت. و به دلیل کاهش تماس مستقیم نور خورشید به جوانه های در حال خواب انگیزش و آغازش گل برای سال بعد هم دچار مشکل خواهد شد. و برگ ها ریزش پیدا می کنند.

 تاک هایی که در حاشیه دریا کشت شده اند، ممکن است توسط بادهای حاوی نمک که از طرف دریا به خشکی می ورزد، آسیب ببینند. که در چنین حالتی برگ ها خسارت زیادی می بینند و قهوه ای می شوند و بعضی از آن ها ریزش پیدا می کنند.

خشکی گیاه

حالت دوم که خشکی گیاه گفته می شود به دلیل شرایط خشک و در آب و هوای گرم یا داغ رخ می دهد. بسیاری از مناطق گرمسیری یا نیمه گرمسیری می توانند فصل های خشک قابل توجهی را در سال تجربه کنند و کمترین بارندگی سالانه را به همراه دارد. در این فصول خشک، جنگل خشک می شود و برخی از درختان برگ های خود را از دست می دهند.

آسیب‌های فیزیکی

گیاهانی که در مکان‌های شلوغ نگهداری می‌شوند و امکان برخورد اشیاء و افراد با آن‌ها زیاد است، گاهی اوقات دچار ریزش برگ می‌شوند و توضیح خاصی هم برای این اتفاق وجود ندارد. لمس کردن گیاه توسط کودکان و حیوانات خانگی هم می‌تواند باعث ریزش برگ‌ گیاهان آپارتمانی بشود. سعی کنید از گیاهان در مکان‌های خلوت‌تر نگهداری کنید یا آن‌ها را در ارتفاعی بگذارید که از برخوردها در امان باشند.

آلودگی هوا

خسارت ناشی از آلودگی هوا در تاکستان های نزدیک به کارخانجات صنعتی مشاهده شده است. آلودگی هوا در نتیجه خروج گازهای صنعتی، اتومبیل ها و مواد شیمیایی مورد استفاده در کشاورزی ایجاد می شود. برای چندین سال، علت اصلی خسارت ناشی از آلودگی هوا به تاکستان ها، گاز هیدروژن فلوراید و دی اکسید گوگرد است. دیگر مواد هم چون عناصر سنگین (کادمیوم، مس،)…، کلرین و کلراید و علفکش ها موجب آلودگی هوا و تأثیر سوء بر رشد گیاهان می گردند.

دمای شدید

بسیاری از گیاهان گرمسیری وقتی در معرض هوای سرد قرار می‌گیرند، برگ‌های سالم آن‌ها شروع به ریزش می‌کند. در نقطه‌ی مقابل، هنگام روشن بودن وسایل حرارتی در پاییز و زمستان، اگر گیاه در معرض حرارت آن‌ها قرار بگیرد، ممکن است به دلیل گرمای زیاد دچار ریزش برگ بشود. گیاهان خود را از سرما و گرمای زیاد دور نگه دارید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!