هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

چگونه از زندگی بیشتر لذت ببریم؟-هفت ویک16858

۱۴۰۰/۱۰/۱۲ سپیده ایمانپور

 

بسیاری از ما فکر می‌کنیم، برای خوشحال بودن در هر لحظه از زندگی خود باید عادت‌ها و روال معمولی‌مان را تغییر بدهیم یا حساب بانکی پرپولی داشته باشیم. موضوع اصلی این نیست که ما در زندگی خود دلایل کافی برای شاد بودن نداریم، داستان اصلی آن است که یاد بگیریم چگونه از زندگی لذت ببریم؟ این موضوع یک مهارت است و آموختن آن مانند هر مهارت دیگری به تمرین و تداوم نیاز دارد. در حال حاضر، همهٔ آن چیزی که برای لذت بردن از زندگی مورد نیاز است، در اختیار اغلب ما قرار دارد و اصلی‌ترین موضوع برای لذت بردن از زندگی، روش اولویت‌بندی ماست. اکنون بیایید به سوالِ «چگونه از زندگی لذت ببریم؟» این‌طور پاسخ دهیم: برای لذت بردن از زندگی باید توانایی اولویت‌بندی کارها را براساس میزان اهمیت آن‌ها به دست آوریم.

کارشناسان چه می‌گویند؟

نیمه‌ی پُر لیوان را ببینید

روان‌شناسان معتقدند افراد خوش‌بین، شادتر هستند. در واقع افرادی که نیمه‌ی پُر لیوان را می‌بینند نسبت به کسانی که واقع‌بینی شدید دارند، زندگی شادتری را تجربه می‌کنند. در روان‌شناسی فرایندی به نام «فرایند نوسازی» وجود دارد. طبق این فرایند، اگر به وقایع ناخوشایند با خوش‌ بینی و نگرشی مثبت نگاه کنید، می‌توانید پایان شب سیه را ببینید و موقعیت‌های بد و نامطلوب را به لذت و شادی تبدیل کنید.

نمونه‌های متعددی برای به‌کارگیری این فرایند وجود دارد. فرض کنید خانمی از حواس‌پرتی همسرش در کارهای خانه می‌نالد. این خانم عزیز در بیرون از خانه شاغل است و همسر گرامی او در منزل برای شرکت‌شان کار می‌کند. شوهر در انجام کارهای منزل ضعیف است و دسته گل به آب می‌دهد. این خانم همیشه شاکی است و از ندانم‌کاری‌های همسر خود ناراحت می‌شود. اما یک روز دوستی به این خانم می‌گوید، دلیلی برای ناراحتی وجود ندارد، فرض کنیم که آقا لباس‌های رنگی و ساده را با هم داخل ماشین لباس‌شویی می‌اندازد، این مسئله آن‌قدر هم مهم نیست. مهم این است که او قصد کمک کردن دارد و با وجود اینکه او هم کارش زیاد است به تقسیم وظایف اعتقاد دارد. بعد از این تغییر نگرش، فرایند نوسازی در خانم شکل می‌گیرد و می‌آموزد به‌جای غصه خوردن به‌خاطر چند لباس بی‌ارزش با دیدی جدید به مسئله نگاه کند. قطعا مهارت‌های خانه‌داری قابل تغییر و تقویت هستند. پس چرا بیهوده حرص بخورید و ناراحت بشوید؟

ام. جی. رایان (M.J. Ryan) نویسنده‌ی کتاب «۳۶۵ تقویت‌کننده برای شادی و سلامتی»، معتقد است: «اگر همه‌ی تمرکزتان را روی اشتباهات بگذارید، لذت زندگی را درک نخواهید کرد. نتیجه‌ی منفی‌نگری چیزی جز افسردگی، دل‌سردی و کاهش اعتمادبه‌نفس نیست. اما وقتی با نگاهی واقع‌بین و مثبت به موقعیت‌ها نگاه می‌کنید، امکان تجربه‌ی لذت و شادی را چند برابر می‌سازید.»

 

باید روی خود تمرکز کنیم

ما به طور مداوم در معرض نظرها و توصیه های دیگران هستیم. اطرافیان ما همیشه دوست دارند که نظرات و تجربیات خود را به ما منتقل کنند و بر درست بودن آن نیز تاکید می کنند اما ما باید روی خود تمرکز کرده و بهترین مسیر را در جهت رسیدن به اهداف برگزینیم.

زمانی را برای استراحتمان در نظر بگیریم

پیشنهاد می شود در زمان هایی که با چالش در زندگی روبه رو می شوید زمانی را به استراحت بپردازید و از زندگی لذت ببرید. در حقیقت استراحت کردن موثرترین و مفیدترین کار برای بازیابی انرژی های از دست رفته شماست.

قدردانی کنید

همیشه از هر چیزی که در زندگی دارید قدردانی کنید و دلایل شادی خود را تغییر دهید. هر روز صبح که از خواب بیدار می شوید ، زمانی را اختصاص دهید و به خودتان یادآوری کنید که چه چیز هایی در زندگی هستند که باید در مورد آن ها قدردان و سپاسگزار باشید. از چیزهای ساده شروع کنید. مثلاً سقفی که بالا سرتان است ، غذایی که برای خوردن دارید، لباسی که می پوشید و غیره.

به دوران کودکی برگردید :

آن‌چه که در کودکی آرزوی انجامش را داشتیم، حالا می‌تواند منبع سرگرمی،‌ لذت و احساس رضایت ما باشد. به کودکی برگردید و ببینید که دوست داشتید چه جور فردی باشید. دوست داشتید چه کار کنید. شاید برای‌تان جالب باشد که بگویم از کودکی نوشتن را دوست داشتم و به محض این که خواندن و نوشتن را یاد گرفتم، شروع به نوشتن خاطراتم کردم. حتی چندبار تلاش کردم رمان بنویسم که البته آن موقع زیاد موفق نبودم.

ارتباطات مثبت خود را گسترش دهیم

برای لذت بردن از زندگی، می‌توانیم زمانی را به ایجاد روابط مثبت با همسر، خانواده و دوستان خود اختصاص دهیم. باید افرادی را پیدا کنیم که باعث ارتقای زندگی ما می‌شوند و انرژی خودمان را روی برقراری ارتباط با این افراد متمرکز کنیم.

مهربان باشید

طبق پژوهش‌ها، مهربانی، شادی و رضایت را افزون می‌کند. نتایجی که مهربانی بر جای می‌گذارد در شاد بودن و شاد ماندن تأثیر فوق‌العاده‌ای دارد. مطالعه‌ای که در دانشگاه ویرجینیا صورت گرفت، نشان می‌داد که حتی مشاهده‌ی مهربانی و اعمال قهرمانانه توأم با فداکاری، در تغییر خلق‌وخو و میل به انجام کارهای خیر مؤثر است

با اشخاص جدید ملاقات کنیم

وقتی می خواهیم به سوال ((چگونه از زندگی لذت ببریم؟ و چگونه شاد باشیم؟)) پاسخ دهیم در درجه اول می بایست به ساده ترین و در دسترس ترین راه ها برای لذت بردن از زندگی فکر کنیم. زندگی کردن در اجتماع یکی از اساسی ترین نیازهای بشر است. پس ملاقات کردن با افراد جدید و آشنایی با آنها روحیه انسان را بهبود می بخشد.

برای تحقق آرزوهای خود تلاش کنیم

یکی از راه های اینکه یاد بگیریم چگونه از زندگی لذت ببریم؟ این است که به خود تعهد بدهیم سالانه تعدادی از آرزوهای خود را تحقق ببخشیم. این گونه احساس می کنیم که رویاها یمان به واقعیت تبدیل شده و در مرحله آرزو باقی نمانده اند. انجام دادن این کار لذت بردن از زندگی را تسریع می بخشد.

هر روز بخندید

آیا شده است که زمانی را به خندیدن اختصاص دهید ؟ آیا با هدف می خندید؟ زمانی که می خندید ، هورمون شادی به نام اکسی توسین در بدن شما آزاد می شود و باعث می شود که از هر لحاظ ذهنی و جسمی در موقعیت بهتری قرار بگیرید.

بازی را دست‌کم نگیرید:

بازی‌ها،‌ به‌خصوص بازی‌های دسته‌جمعی منبع خوبی از لذت هستند. برای وقت‌گذرانی و بازی‌های دسته‌جمعی با اعضای خانواده و دوستانتان برنامه‌ریزی کنید و ببینید که در مدت کوتاهی تا چه اندازه شادتر از گذشته خواهید بود.

 

مکان‌های جدید را کشف کنیم

برای آشنایی بیشتر با فرهنگ‌های مختلف دنیا و کسب تجربه‌های متنوع، می‌توانیم به مکان‌های جدید سفر کنیم و درباره فرهنگ سرزمین‌های جدید اطلاعات کسب کنیم.

 

 

 

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!