هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

رفع جای کبودی زود -هفت ویک95229

۱۴۰۰/۳/۲۰ سپیده ایمانپور

درمان جای کبودی به طور سریع و زود 

درمان با یخ

یخ را بلافاصله پس از آسیب دیدن به جهت کاهش جریان خون در اطراف منطقه کبود شده قرار بدهید. خنک کردن رگ‌ های خونی باعث می‌ شوند تا مقدار خونی که به بافت‌های اطراف منطقه ی کبودی می‌رسد، کاهش پیدا کند؛ به‌ این‌ ترتیب از کبودی زیاد جلوگیری خواهید کرد و تورم کم تری هم ایجاد خواهد شد .

شما می‌ توانید یک بسته یخ را در درون کیسه ای قرار دهید و در یک پارچه یا حوله بپیچید و به‌ مدت ده دقیقه روی منطقه ی آسیب‌ دیده قرار دهید. مجددا ۲۰ دقیقه صبر کنید و دوباره این عمل را دوباره تکرار کنید. 

درمان با گرما

از حرارت و گرما برای افزایش گردش خون در ان ناحیه و افزایش  جریان آن می‌توان کمک گرفت. این روش برای زمانی‌ که کبودی ایجاد شده و به‌ دنبال رفع آن هستید، مفید خواهد بود. همچنین گرما دهی به ناحیه‌ ی کبود شده به کاهش درد عضلات شما هم  کمک خواهد کرد. برای این کار از یک حوله‌ ی داغ یا بطری آب گرم و یا سشوار استفاده کنید. حمام آب داغ هم روش دیگری برای بهبودی است.

 وارد کردن فشار به ناحیه‌ی کبودشده

ناحیه‌ ی کبود شده را با یک باند کشی ببندید. این کار به بافت‌ های ان منطقه فشار می‌آورد و از نشت رگ‌های خونی جلوگیری خواهد کرد. با استفاده از روش فشرده ه‌سازی شدت کبودی را کاهش دهید. این روش در کاهش درد و تورم مؤثر خواهد بود.

نگه داشتن ناحیه‌ی کبودشده در ارتفاع

اگر پاها یا دست‌ تان کبود شده ، عضو کبود شده را بالاتر از ارتفاع قلب خود قرار  بدهید . این کار به کاهش درد و خالی کردن مایع اطراف ناحیه ی  کبود شده کمک خواهد کرد. همچنین با بالا بردن ناحیه کبود شده، فشار خون در آن ناحیه کاهش خواهد یافت  و فشار درد کمتری روی آن احساس خواهید کرد. اگر می‌ خواهید به استراحت بپردازید، این روشی بسیار عالی خواهد بود و به روند درمان کبودی هم سرعت می‌ بخشد.

 گیاه آرنیکا

آرنیکا (Arnica) گیاهی هومیوپاتی می باشد که گفته می‌شود در درمان التهاب و تورم بسیار مؤثر است. این گیاه درمانی ایده‌ آل برای کبودی در همه ی نواحی است. نتایج مطالعه‌ ای علمی در سال ۲۰۱۰ نشان داد که پماد آرنیکای موضعی به‌ طور مؤثر کبودی ناشی از لیزر را درمان می‌ کند. شما در طول روز م ی‌توانید چندین بار از پماد یا ژل آرنیکا در درمان کبودی استفاده کنید. همچنین آرنیکا را به‌ صورت خوراکی هم می‌توانید مصرف کنید.

کرم ویتامین K

ویتامین کا  حاوی موادی است که به لخته شدن خون کمک می‌ کند. در مطالعه‌ای علمی در سال ۲۰۰۲ نشان داده شد که استفاده از کرم ویتامین K در درمان کبودی که پس از روش‌ های درمانی با لیزر ایجاد می‌ شوند، مؤثر است. برای استفاده از این روش، کافی است روزی حداقل دو بار کرم ویتامین K را روی ناحیه‌ ی کبود شده بزنید . 

۷. آلوئه‌ورا

در تحقیقات علمی نشان داده شده است که گیاه الوئه ورا در کاهش درد و التهاب بسیار مؤثر عمل می‌کند و شما می‌ توانید آن را به‌ طور موضعی روی منطقه ی آسیب‌ دیده قرار بدهید. اما دقت کنید که حتما از ژل آلوئه‌ ورای خالص استفاده کنید و برچسب محصول مورد نظر را بها دقت زیادی بخوانید که مواد افزودنی در آن وجود نداشته باشد تا تأثیر بیشتری از آن ببینید.

ویتامین C

ویتامین سی دارای خواص ضدالتهابی است و در سرعت بخشیدن به بهبود زخم و درمان کبودی مؤثر عمل می‌کند. شما می‌توانید انواع متفاوت این ویتامین را به‌صورت ژل، کرم و یا سرم‌هایی که حاوی ویتامین C هستند، از داروخانه تهیه کنید و به‌ صورت موضعی روی ناحیه کبود شده استفاده می کنید. همچنین می‌ توانید آن را به‌عنوان مکمل غذایی مصرف کنید. خوردن میوه و سبزی تازه به مقدار زیاد هم راه دیگری برای جذب ویتامین C می باشد . 

 آناناس

بروملائین نام ترکیبی از آنزیم‌های موجود در آناناس می باشد . بروملائین در کاهش شدت کبودی و کاهش التهاب آن کمک می‌ کند. می‌ توانید میوه آناناس را برای جذب بروملائین بخورید و یا از مکمل‌ های دارای بروملین استفاده کنید. همچنین می‌ توانید کرم موضعی بروملائین را هم تهیه کنید و در درمان کبودی از آن کمک بگیرید.

نکات  آخر در درمان کبودی

شاید بهبودی کبودی پوست شما چندین هفته طول بکشد. برای اینکه با سرعت هرچه بیشتر درمان کبودی نتیجه‌ بخش و مفید باشد، به مراقبت از بدن و استراحت خود توجه ویژه‌ ای داشته باشید. استفاده از روش‌های درمان خانگی کبودی که در اینجا به آنها اشاره شد، به‌ سرعت بهبودی شما کمک زیادی خواهند کرد.

در طول دوره‌ی درمان کبودی، روند بهبودی را دائما کنترل کنید؛ همچنین به‌ یاد داشته باشید که کبودی‌ ها می‌ توانند نشانه‌ ای از گرفتگی شدید ماهیچه‌ ها یا شکستگی استخوان ها در مناطق بدن تان  باشد که باید در موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

  • اگر کبودی و آسیب‌ دیدگی جزئی به‌ نظر می‌ رسد، اما هنوز بعد از سه روز احساس درد در لن نقطه و اطراف ان نقاط دارید.
  • اگر ناحیه‌ی کبودشده گسترش پیدا کرد.
  • اگر دلیلی برای کبودی پیدا نکردید و بعد از مدتی کبودی همچنان وجود داشت. (البته توجه داشته باشید که کبودی‌ها در ناحیه ساق پا بیشتر حاصل ضربه‌ های مختلف در اثر فعالیت روزانه می باشند  که به‌ زودی بهبود می‌یابند.)
  • اگر در ادرار یا مدفوع خون مشاهده کردید.
Card image cap

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!