هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

گل و گیاهان زینتی سردسیر_هفت ویک

۱۴۰۱/۱۰/۱ سپیده ایمانپور

سرما برای بسیاری از گیاهان مضر است و آنهارا از بین میبرد و اجازه ی نگهداری از گیاهان در مناطق سردسیر را به علاقه مندان گل و گیاه نمیدهد . با این حال گل های آپارتمانی مقاوم به سرما و گیاهانی وجود دارند که در عین زیبایی مقاومت بالایی نسبت به سرما از خود نشان میدهند و برای کسانی که در مناطق سردسیری زندگی میکنند و در بیشترین فصول ، هوای محیط آنها سرد است ، بسیار مفید است.

 

گل و گیاه های زینتی

 

گل سینره یا سینرر:

گل سینره تا ارتفاع ۶۰ سانتی متری می تواند رشد کند. این گل دارای رنگ های زیبایی مثل صورتی، سفید، بنفش، آبی، ارغوانی و قرمز است. گل سینرر برای شکوفه دادن به سایه ی همراه با آب و خاک غنی نیاز دارد.

 

همیشه بهار

 

گیاهی است که در فصل پاییز و زمستان و در روزهایی که هوا خیلی سرد نباشد از ساعت ۹ الی ۱۰ صبح باز شده و تا ساعت ۴ تا ۵ همچنان شکوفا می ماند. گل همیشه بهار گیاهی یک ساله است و از آفتاب روزهای سرد، نهایت استفاده را می برد. با رساندن خاک حاصل خیز به این گل، زمان گل دادن این گیاه افزایش می یابد.

 

چای کوهی

 

یکی از گیاهان محبوب و موجود در کوهستان چای کوهی می‌باشد، معمولا چای کوهی در ارتفاعات دماوند برای دیافت می‌شود و باید توجه داشته باشید که این گیاه می‌تواند به رفع خستگی، از بین بردن افسردگی، از بین بردن بی خوابی، تنظیم رحم، بهبود زخم ها و افزایش اشتها نیز کمک بسیار زیادی کند.

 

کوکب

به دلیل باز شدن شکوفه های زیبای این گیاه در اواخر تابستان و ورود به پاییز ، به گیاه زمستانی معروف است . اگر میخواهید گل کوکب را در باغچه ی خود نکهدارید باید در تابستان به طور کامل آفتاب و آب فراوان داشته باشد تا زیبایی خود را بیشتر نشان دهد . این گیاه طیف گسترده ای از رنگ های زیبا و اندازه های گوناگون است مانند کوکب پا کوتاه که زیبایی زیادی دارد و گل آن میتواند تا اندازه 30 سانتی متر رشد کند !

 

زعفران

این گل که از خانواده‌ی زنبق است، معمولا در اوایل بهار یا اواخر پاییز گل می‌دهد اما اگر پیاز آن را در فصل پاییز، در آپارتمان بکارید، در زمستان گل می‌دهد. بهتر است چندین پیاز را با فواصل هفتگی بکارید تا نتیجه‌ی بهتری بگیرید. گل زعفران انواع مختلفی دارد که یکی از آنها زعفرانی است که در خراسان کاشته شده و از آن طلای سرخ ایران به دست می‌آید.

 

 

 

راج زمستان

بعضی از انواع راج زمستانی برگ‌ریزند و در زمستان برگ‌هایشان می‌ریزد. بعضی نیز همیشه‌سبزند و برگ‌هایشان را حفظ می‌کنند. فرقی نمی‌کند که کدام نوع را بکارید؛ زیرا در پس‌زمینه برفی، میوه‌های قرمز و زیبای این گیاه رنگ چشم‌نوازی را به منظره زمستانی می‌بخشند.

حتما توجه داشته باشید که گیاه گرده‌افشان «نر» را نیز خریداری کنید و هر دو نوع نر و مادۀ گیاه را بکارید تا گرده‌افشانی انجام شود و درختچه‌ها میوه بدهند.

 

 

سیکلامن

گیاه سیکلامن (Cyclamen) از خانواده‌ی Primrose است که به‌دلیل شکوفه‌های جذاب، خوش‌بو و مقاوم در دسته گل های مناسب فصل سرما قرار می‌گیرد.

گل سیکلامن اگرچه دارای خلق‌وخوی حساس است اما اگر نیازهای ضروری آن به‌خوبی برآورده شود، همیشه شاداب و نگه‌داری آن نیز آسان خواهد بود. گل سیکلامن دمای سرد را ترجیح می‌دهد، بنابراین یک گزینه‌ی بسیار عالی برای کاشت در باغ و باغچه است.

 

انتوریوم

 

آنتوریوم یکی از گیاهان مقاوم به سرما است که بومی گواتمالا و کوشاریکاست . ارتفاع آن به بیش از ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر می رسد و دارای برگهای کمی پهن، سبز تیره و به طول بیش از ۱۸ سانتیمتر می باشد .گلها با اسپات قرمز، صورتی، زرد و یا سفید می باشد . در اواخر بهار یا فصل تابستان گل ها ظاهر می شوند و از وسط اسپات گل آذین سنبله ای بیرون می آید کهزرد یا قرمز رنگ است ماندگاری این گل ها بین ۲ تا ۳ ماه هست.  

 

 

گل یشم

گل یشم یکی از مقاوم ترین گیاهان مخصوص مناطق سردسیری است که در مقابل سرمای زمستان از خود مقاومت نشان می‌ دهد و حتی در مقابل پنجره باز در فصل ‌های سرد سال به راحتی دوام می آورد. گیاه یشم شبیه یک درختچه ی کوچک است که زیبایی بی نظیری را برای خانه های شما به ارمغان می آورد

Card image cap

کاکتوس کریسمس

 

همان طور که از نام این گیاه پیداست، کاکتوس کریسمس در اواخر آذر و اوایل دی (نزدیک کریسمس) در گل‌فروشی‌ها موجود است. این گل آپارتمانی مقاوم ریشه‌ی بزریلی دارد و به طور طبیعی در جنگل‌های بارانی رشد می‌کند. با این حال کاشت آن در خانه بسیار آسان است. این گل نیاز به نور غیر مستقیم دارد و تابش مستقیم نور آفتاب، برگ‌هایش را می‌سوزاند. همچنین به خاطر طبیعتش که در جنگل بارانی رشد می‌کند، نیاز به آب کافی دارد. دقت کنید که باید آب از خاکش به خوبی عبور کند

 

بیدمشک

شاید درخت بیدمشک گل‌های بزرگ و جذابی نداشته باشد، ولی گل‌آذین‌های دم‌گربه‌ایِ کرکی‌ و بانمکی دارد که در اواخر زمستان و اوایل بهار روی ساقه‌های برهنه آن پدیدار می‌شوند. این گل‌آذین‌ها نشان می‌دهند که تا بهار فاصله چندانی نداریم.

 

کاملیا

 

گل کاملیا یک گونه قدیمی، زیبا و مقاوم است که در طیف‌ گسترده‌ای از رنگ‌ها و انواع در بسیاری از باغ‌های جهان کاشت می‌شود. اگر پس از کاشت، به‌خوبی از این گیاه مراقبت شود نه تنها یکی از بهترین گل های مناسب فصل سرما است بلکه سالیان زیادی نیز گل‌دهی دارد.

عمده مراقبت گل کاملیا شامل آبیاری و کوددهی مناسب است. در طبیعت، گل کامیلیا در حاشیه جنگل‌ها و بیشتر در مناطق حفاظت شده دیده می‌شود. خاک این مناطق از مالچ طبیعی است و برگ‌ها و شاخه‌های شکسته اطراف گیاه ترکیبی عالی از مواد معدنی برای رشد گل را فراهم می‌سازند.

 

 

گل برفی

 

این گیاه یک گل زمستانی کلاسیک است. اگر انواع مختلف از گل های برفی را انتخاب کنید ، همه ی آن ها از محبوبیت و مشهوریت کافی برخوردارند و باید هزینه های زیادی بپردازید تا بتوانید که پیاز آن را خریداری کنید. می توانید گل های elwesii و یا گل برفی nivalis را امتحان کنید که پیاز آن در سراسر منطقه و در انواع زمین ها کشت می شود و قیمت پایینتری نسبت به همنوعان خود دارند .

 

 

گل رز

 

گل رز، از میان تمام گل و گیاهانی که در مقابل سردی هوا از خود مقاومت نشان می دهند، متفاوت تر است، یعنی به شدت عاشق سرماست. این گل زیبای عاشقانه، هر چقدر هوا سرد تر و خنک تر باشد، کیفیت گل های آن بالاتر خواهد رفت. محل کاشت گل رز باید از نور خورشید زیاد بهره مند شود و ph خاک آن باید تقریباً خنثی باشد. این گل نیاز به آبیاری منظم و کافی، هرس تخصصی و تغذیه (کوددهی) مناسب دارد.

 

پنیرک

 

قطعا تا کنون در مورد گل پنیرک چیزهایی شنیده اید، این گل دارای ظاهری بسیار زیبا و جذاب می‌باشد و برای درمان تمام بیماری های پوستی و بیماری های همچون ورم گلو و یا سرمه های مکرر از این گب استفاده می‌کنند.

گل پنیرک از مقدار بسیار زیادی ویتامین A ، B و C برخوردار است، از دیگر خواص این گیاه برای افراد می‌توان به رفع یبوست نیز اشاره کرد.

 

 

یاس ستاره ای

این گل، بومی جنوب شرق آسیاست و در آنجا به عنوان گیاهی خارج از منازل می روید. برای کاشتن آن در منزل دمای اتاق باید کمتر از ۱۸ درجه باشد و نیاز به میزان کمی نور مستقیم خورشید دارد. البته بعد از غنچه دادن می‌توانید آن را به محل گرم‌تری منتقل کنید. این گل آپارتمانی مقاوم به شکل پیچک رشد می‌کند و شکوفه‌های ستاره‌ای شکل سفید رنگش جلوه‌ی زیادی دارد.

 

دافنه

این درختچه زیبا، که با نام‌های برگ‌بویی و مازریون نیز شناخته می‌شود، در آب‌وهوای گرم‌تر رشد می‌کند. درختچه دافنه گل‌های صورتی، بنفش یا سفیدِ اغلب چهارگلبرگی زیبایی دارد که در اواخر زمستان ظاهر می‌شوند و رایحه شگفت‌انگیزی دارند!

ریشه‌زدن و مستقرشدن دافنه معطر کار آسانی نیست. این گیاه خاک خنک با زهکشی خوب را ترجیح می‌دهد و به‌راحتی به بیماری‌های ویروسی مبتلا می‌شود. رشد این گیاه نیز کند است؛ ولی در نهایت می‌تواند به ارتفاع بیش از ۱ متر برسد.

 

گل یخ

 

گل یخ یکی از گل های زمستانی است که در سرما شکوفه می دهد. این گل بسیار خوشبو و معطر می باشد. گل یخ یک گل بسیار زیبا است که در تزیینات استفاده های زیادی از آن می شود. گل دهی از اواسط آذرماه شروع می شود و تا پایان زمستان هم ادامه پیدا می کند.

این گیاه قابلیت تحمل سرما را تا حد زیادی دارد. از گل یخ استفاده های دارویی هم می شود، برای تسکین درد شکم، بیماری های تنفسی، افسردگی و … از این گیاه استفاده می شود. در هر مکانی که این گل کاشته می شود عطر آن تمام فضا را پر می کند. این گل بسیار زیبا را می توان در گلدان هم پرورش داد و در خانه نگه داشت.

 

گل داوودی

 

از جمله گیاهان مقاوم به سرما و باغچه ای است که هم بیرونی وهم آپارتمانی می باشد. به طور مصنوعی در تمام فصول در گلخانه های با تجهیزات کافی به گل می نشیند. یکی از گلهای بسیار مهم است. در باغ ایرانی رایج و متداول بوده است و رنگبندی فراوانی دارد .

 

 

گلایل سفید

 

گلایول از اوایل خرداد تا اوایل زمستان گل می دهد. در ایران با توجه به تنوع اب و هوایی مناطق مختلف، امکان تولید گل بریده گلایول در سراسر سال وجود دارد. در سراسر پاییز می توان از این نوع گل لذت برد اما بخاطر داشته باشید که اگر می خواهید این گیاه با ساقه ی سبز و پرگل ببینید ، باید ترجیحا در با سرمای زمستانی بیرون مواجه نشود.

 

 

یاس ستاره ای

 

رای کاشتن آن در منزل دمای اتاق باید کمتر از ۱۸ درجه باشد و نیاز به میزان کمی نور مستقیم خورشید دارد. البته بعد از غنچه دادن می‌توانید آن را به محل گرم‌تری منتقل کنید. این گل آپارتمانی مقاوم به شکل پیچک رشد می‌کند و شکوفه‌های ستاره‌ای شکل سفید رنگش جلوه‌ی زیادی دارد.

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!