هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

دوستی با جنس مخالف -هفت ویک23161

۱۴۰۰/۱۰/۲۳ سپیده ایمانپور

 

دوستی با جنس مخالف یکی از عنوان هایی است که در بیشتر موارد، نوجوان ها و جوان ها را مورد بررسی قرار میدهد. جنس مخالف برای بعضی از دختران و پسران بسیار هیجان انگیز و جذاب باشد. اما باید نکاتی را برای آسیب نخوردن در این دوستی رعایت کرد. در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت که چگونه فضای امن را در رابطه دوستی با جنس مخالف داشته باشیم.

در سالهای اخیر دوستی و معاشرت های نا متعارف قبل از ازدواج رواج بسیار زیادی یافته است . معاشرت های پنهانی و ناپایدار با جنس مخالف که با ادعای آشنایی و شناخت بهتر برای ازدواج صورت می گیرد برای هر دو طرف مخصوصا دختران را دچار مشکلات زیادی می سازد.

در رابطه دوستی و صمیمیت فرد افکار و احساسات خود را با یک دوست درمیان می گذارد اما در برخی از مواقع سطح رابطه و دوستی های خیابانی و پنهانی بسیار پیشرفته و نا به هنجار است و آسیب های فردی و اجتماعی زیادی به بار می آورد .

 

این نکته لازم به ذکر است که در هر کشور کلمه دوست پسر به دو شکل تلفظه می شود، دوست پسر یا دوستِ پسر که تفاوت بسیاری باهم دارند.
دوست پسر/ دختر: منظور کسی است که با آن خلا عاطفی خود را پر می کنید و از نظر عاطفی به شما نزدیک است.
دوستِ پسر/ دختر: فردی است که به او هیچ حسی ندارید و مانند یک دوست معمولی با او صحبت می کنید.
آنتونی رابینز: هر کودک از همان زمان کودکی به جنس مخالف به عنوان دوستی خوب نیاز دارد تا طرز صحیح صحبت و رفتار کردن با دیگران را بیاموزد و ترس ارتباط با پسر یا دختری دیگر بریزد. هرگز دختر/پسر خود را از پسر/دختر دور نکنید چرا که در آینده رفتار در جامعه تاثیر منفی می گذارد و درصورت نزدیک شدن جنس مخالف فکرهای دیگر به ذهن شان می رسد فقط باید از همان کودکی ارتباط درست را به آن ها بیاموزیم.

دلیل گرایش به جنس مخالف

رسیدن به سن بلوغ

زمانی که کودکی به سن بلوغ می رسد تمام تمایلات خفته او بیدار می شود و حتی ممکن است با یک نگاه عاشق و دلباخته طرف مخالف شود. این افراد هر حسی که در آن ها ایجاد می شود را عشق می نامند و فکر می کنند که اگر با وی وارد رابطه شوند این رابطه پایدار خواهد ماند و به خوشبختی می رسند. اگر چه که این احساسات در نوجوانان عادی و طبیعی می باشد.

تمایلات جنسی

همان طور که می دانید سن ازدواج افزایش یافته است و یکی از دلایل دوستی با جنس مخالف در میان جوانان تمایلات جنسی آن ها می باشد. در واقع بالا رفتن سن ازدواج جوانان را بی تمایل می کند و دختران و پسران سعی می کنند با برقراری روابط پنهانی نیاز های خود را رفع کنند.

کاهش اعتقادات

کم رنگ شدن اعتقادات در میان جوانان آن ها را به سمت برقراری روابط با جنس مخالف متمایل تر می کند از این رو توصیه می کنیم بیش تر به اعتقادات و مذهبی که دارید توجه کنید.

رهایی از هیجانات منفی

یکی دیگر از دلایلی که افراد را واردار به دوستی با جنس مخالف می کند رفع هیجانات منفی دوره جوانی می باشد. این هیجانات شامل افسردگی می باشد که در صورت عدم درمان فرد را از زندگی نا امید می کند و مشکلات بسیاری برای وی ایجاد خواهد کرد. بسیاری از جوانان برای رفع این مشکل به دوستی با جنس مخالف تمایل پیدا می کنند.

تغییر نقش والدین

والدین در دوران کودکی نقش بسیار متفاوتی دارند و با افزایش سن بچه ها نقش آن ها نیز تغییر می کند. کم رنگ شدن نقش والدین  به بچه ها القاء می کند که آن ها نیازی نیست برای هر چیزی از والدین اجازه بگیرند و یا حتی با آن ها مشورت کنند برای همین هم سعی می کنند برای خودشان تصمیم بگیرند و وارد روابط گوناگون شوند.

ارتباطات و رفتارهای نادرست

برخورد احساسی و هیجان زده؛ این رفتار بر اثر عدم شناخت صحیح از جنس مخالف می باشد؛ زیرا ممکن است حتّی یک نگاه، فرد را هیجان زده کند و چنین بپندارد که صاحب نگاه عاشقش شده است.

برخورد خشک و محدود؛ عده ای از جوانان بر اساس نوع تربیت، گاهی در میان خویشان و آشنایان خود نیز از انجام آداب معمول در برخورد اجتماعی نظیر سلام و احوال پرسی با جنس مخالف اجتناب کرده و گاه رفتار قهرآمیز و خشن دارند. البته خشک نبودن هرگز به معنای رعایت نکردن حدود شرعی نیست؛ ولی رعایت موازین شرعی هم لزوماً به معنای بداخلاقی و سرد بودن نمی باشد.

روابط پنهانی؛ داشتن روابطی مثل نامه نگاری، تماس های تلفنی و پیامکی و ملاقات های مخفیانه عواقب روانی و اجتماعی بسیار خطرناکی به دنبال دارد که متأسفانه بیشترین آسیب آن نصیب دختران می شود؛ زیرا به عنوان مثال رد و بدل کردن نامه، عکس و... باعث ایجاد این انتظار در ذهن دختر است که مقدمات پیوند ازدواج و زناشویی فراهم آمده و زمانی که می بیند فرد مقابل برای ازدواج با وی طفره می رود، گاه دست به خودکشی نیز می زند. برای پسر نیز از دیدگاه خود این حق را ایجاد می کند که بر اساس آن انتظار داشته باشد دختر روابطش را با او در هر قالبی که می طلبد، استمرار بخشد تا جایی که اگر با مقاومتی از سوی دختر مواجه شود، او را تهدید به افشا می کند.

معاشرت افراط گونه؛ بعضی از افراد به بهانه «اجتماعی و معاشرتی بودن» از فرهنگ دینی و بومی خود فاصله گرفته و با خود باختگی در برابر دیگران، برگزاری و شرکت در میهمانی های مختلط، شوخی، خنده و دست دادن با جنس مخالف را برای خودشان افتخار می دانند؛ در حالی که با این رفتارها از زندگی سالم و هنجارهای جامعه اسلامی فاصله می گیرند.

معایب دوستی با جنس مخالف

دوستی با جنس مخالف اگر زیر نظر والدین و شرایط مفید اجتماعی نباشد، قطعا می تواند آسیب رسان باشد. اگر خانواده ایی دختر و یا پسری نوجوان داشته باشد، قطعا مایل نیست که دختر و یا پسر او با کسی که نمی شناسند و یا شبیه خانواده آنها رفتار نمیکند، دوستی کند. دختران و پسران نوجوان باید خانواده خود را در جریان هر رابطه ایی که دارند قرار دهند. پیش از دوره جوانی و ورود به دانشگاه، خود و ذهنشان را درگیر هیچ رابطه ایی نکنند.

اگر دوستی با جنس مخالف به معنای فرار از خود، نفس و تخریب خود باشد، قطعاً در راه غلطی از دوستی قرار گرفته ایم. قطعاً هر فردی که ما با او مواجه میشویم ایرادات و اشکالاتی نیز خواهد داشت. اما این ما هستیم که در روابطمان انتخاب کننده هستیم و میتوانیم رابطه دوستی خود را ادامه بدهیم و یا خیر. با مرور در گذشته خود و افرادی که به عنوان دوست انتخاب میکنیم میتوانیم به این نتیجه برسیم که چه افرادی را در حیطه دوستی های خود میپذیریم. از میان تمام دوستانی که داشته ایم، همه آنها میتوانند نکات منفی مشابه ایی داشته اند که با دقتی جزیی میتوانیم به آنها دست پیدا کنیم.

اگر به این نتیجه دست پیدا کرده باشیم میتوان به این حدس نیز نزدیک شد که میل درونی ما با افرادی که یک اشکال یک شکل داشته اند به دلیل فرافکنی وجودی خود است. به این معنی که هر انسانی با انتخاب شریک عاطفی خود قسمتی نزیسته از خود را در آن فرد میابد که مایل است آن را زندگی کند، اما به دلیل سرکوب و یا فرار از آن، این احساس و رفتار را در شریک عاطفی خود میبیند و زندگی میکند

 

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!