هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

راهکار جلوگیری ضعیف شدن چشم -هفت ویگ55137

۱۴۰۰/۸/۲۳ سپیده ایمانپور

عوامل ضعیف شدن چشم

سن شبکیه چشم

یک لایه حساس به نور در پشت چشم وجود دارد که در آن تصاویر متمرکز می شوند. ماکولا – محلی است  که روی شبکیه قرار دارد و باعث تیز بینی مرکزی می شود و در این اختلال چشمی دچار مشکل می شود و در نهایت تاری دید را برای فرد ایجاد می کند.

زمانی که این اختلال به وجود می آید فرد در خواندن با مشکل مواجه می شود  و برای برخی از نقاط تاری یا کوری در ناحیه مرکزی بینایی را تجربه می کند.

تخریب ماکولا به دو صورت است ۱٫اگزوداتیو (فرم مرطوب) ۲٫غیر اگزوداتیو (فرم خشک)

داشتن سردرد

ابتلا به سردرد می تواند زنگ خطری برای ضعیف شدن چشم ها باشد، ضعیف شدن چشم در افرادی که درجاتی از دوربینی و آستیگماتیسم دارند، با سردرد همراه است. 

ضربه به ساختمان چشم

ایجاد ضربه ای که در ساختمان چشم تغییری ایجاد کند، باعث ضعیف شدن چشم و عیوب بینایی می گردد

بی توجهی و عدم رسیدگی به لنز


برای تمیز نمودن لنز باید از محلول

سیگار کشیدن


به دلایل بسیار نباید سیگار کشید. یکی از دلایل مهم افزایش ریسک آب مروارید و تخریب شبکیه در افرادی است که سیگار می کشند.

 

شستشوی لنز استفاده شود. هرگز لنز رابا اب نشویید

لائم مهمی که می تواند بیانگر ضعیفی چشم شما باشد و برای جلوگیری از ضعیف شدن چشم و درمان ان بایستی خیلی سریع به پزشک مراجعه کنید عبارتند از:

 • تاری دید
 • دوبینی
 • عدم تشخیص و ابهام در دید
 • مشکل بینایی در شب و محیط های کم نور
 • قرمزی شدید و مکرر چشم ها
 • احساس درد شدید در چشم
 • تورم چشم ها
 • احساس گر گرفتگی در چشم ها
 • اگر این مشکلات را داشتید به دکتر مراجعه کنید

آب مروارید

آب مروارید به معنای بسته شدن بخشی یا کل داخل چشم است. زمانی که فرد به آب مروارید مبتلا می شود با رسیدن نور به شبکیه چشم تداخل پیدا می کند .

 

تقویت چشم

*پلک زدن: پلک زدن به عنوان يک راهکار ساده براي تمرکز طولاني تر و تميز کردن چشم است. کاربران رايانه معمولا عادت به پلک زدن ندارند و اغلب وقتي پاي تلويزيون مي نشينند پلک نمي زنند. حال به عنوان يک تمرين و براي تقويت عضله چشم به مدت چند دقيقه و هر ۴ثانيه يک بار پلک بزنيد.

 

با آب نشویید.

خوابیدن به اندازه کافی :
زمانی که خیلی خسته هستید، چشم های شما می تواند به راحتی کشیده و خشک شود. خواب منظم می تواند خستگی چشمان را کاهش دهد و در نتیجه بینایی را بهبود می بخشد.

هنگام کار کردن عینک ایمنی بزنید

چشم‌های ما می‌توانند در نتیجه‌ی بعضی از فعالیت‌های روزمره مانند ورزش کردن، کار کردن با بعضی از وسایل یا قرار گرفتن در محیط‌های خطرناک آسیب ببیند. استفاده از عینک ایمنی می‌تواند از آسیب، جراحت و تحریک چشم‌ها توسط مواد شیمایی، خاک، آلودگی و سایر ترکیبات مضر محافظت کند.

عینک‌های معمولی در محافظت از چشم‌ها در موقعیت‌های خطرناک مؤثر نیستند و در صورتی که آسیب ببینند، خرد می‌شوند. با توجه به فعالیتی که دارید انجام می‌دهید، باید از وسایل محافظتی زیر استفاده کنید؛

 • عینک ایمنی
 • ماسک صورت و شیلد
 • کلاه ایمنی

   محافظ صفحه‌ی ضد بازتاب بگیرید

  بیشتر گوشی‌های هوشمند امروزی با صفحه‌ نمایش‌های ضد بازتاب عرضه می‌شوند. با این‌حال اگر گوشی شما از این قابلیت برخوردار نیست، هرچه زودتر چنین صفحه‌ای تهیه کنید. صفحه‌های ضد بازتاب گران نیستند، اما تاثیر به سزایی در کاهش آسیب به چشم دارند. این صفحه‌ها میزان نور آبی‌ای را که به چشم شما می‌رسد، کاهش می‌دهند.

رعایت رژیم غذایی مناسب

همانطور که می دانید مصرف ویتامین A برای چشم ها بسیار مفید است و به تقویت بینایی بسیار کمک می کند.

متاسفانه این ویتامین در فست فودها که مصرف آن بسیار زیاد شده است، وجود ندارد. مصرف آنتی اکسیدان هم کمک زیادی به جلوگیری از ضعیف شدن چشم و همچنین کاهش ابتلا به آب مروارید می کند.

آنتی اکسیدان ها در میوه ها و سبزیجات به خصوص سبزیجاتی که در رنگ سبز تیره ای دارند یافت می شود.

یکی دیگر از منابع غدایی مفید برای چشم ها ماهی است. ماهی سرشار از امگا ۳ می باشد و کمک بسیاری به جلوگیری از ضعیف شدن چشم ها می کند.

ماساژ با کف دست ها: اين کار باعث کاهش فشار چشم ها و استراحت دادن به چشم ها مي شود. براي اين کار چشم ها را ببنديد. با کف دست چشم ها را بپوشانيد. دست ها را به اندازه اي به چشم نزديک کنيد که بتوانيد به راحتي پلک بزنيد و فشار زيادي روي ماهيچه چشم وارد نکنيد. ۲دقيقه به همين حالت بمانيد. با اين کار به چشمان خود استراحت مي دهيد و گرماي دستتان نقش مهمي در کاهش فشار به چشمانتان ايفا مي کند. اگر در يک روز پرکار چند دقيقه اين کار را انجام دهيد، متوجه تاثير شگفت انگيز آن بر عضله چشم خواهيد شد.

ورزش منظم:
داشتن فعالیت فیزیکی می تواند گردش خون و جریان اکسیژن را به چشم افزایش دهد و به کاهش خشکی چشمان کمک کند. البته می توانید مصرف سیر و پیاز را در رژیم غذایی خود بگنجانید

 از عینک آفتابی استفاده کنید

متأسفانه در ایران، عینک آفتابی یک کالای لوکس به شمار می‌رود. استفاده از عینک آفتابی می‌تواند از چشم‌های شما در برابر اشعه‌های مضر فرابنفش خورشید (UV) محافظت کند. قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه‌های UV می‌تواند به چشم‌ها آسیب بزند. این اشعه‌های مضر همچ

از قانون ۲۰/۲۰/۲۰پیروی کنید

چشم انسان برای خیره شدن طولانی مدت به یک فاصله‌ی کوتاه ساخته نشده است. چشم ما به نگاه کردن برای چند دقیقه به چیزی در فاصله‌ی کوتاه، سپس نگاه کردن به چیزی در فاصله‌ی بلند و رفت و آمد بین آن‌ها عادت کرده است. به همین خاطر وقتی شما ساعت‌ها به یک شی در فاصله نزدیک نگاه می‌کنید به چشمتان فشار می‌آورید که رفتار غیرطبیعی داشته باشد، حتی اگر این شی کتاب باشد.

قانون ۲۰/۲۰/۲۰ می‌گوید بعد از هر ۲۰  دقیقه نیاز دارید برای ۲۰  ثانیه به چیزی که حداقل در ۲۰ متری شما قرار دارد نگاه کنید. بهتر این است که بعد از هر چهل تا پنجاه دقیقه استفاده از دستگاهتان، ده دقیقه تا یک ربع استراحت کنید و به هیچ صفحه‌ی نمایشی نگاه نکنید. بهتر است در این زمان کمی ورزش بکنید، این کار نه فقط به چشم‌هایتان که به وضعیت کلی جسمتان هم کمک می‌کند.

 

نین می‌توانند احتمال ابتلا به عارضه‌های زیر را افزایش دهند؛

 

استفاده از لنزهای چشمی با کیفیت

افرادی که به طور مداوم از لنزهای چشمی استفاده می کنند چه در توع لنز رنگی زیبایی و چه در نوع لنز طبی باید حواسشان باشد از هز لنزی استفاده نکنند

لنزهای چشمی ارزان قیمت و بی کیفیت که درصد آب و میزان اکسیژن رسانی مناسبی ندارند در طولانی مدت می تواند آسیب های جدی به چشم وارد کند

به همین خاطر پیشنهاد می کنیم برای خرید لنز چشمی حتمن به مراکز معتبر مراجعه کنید

دور و نزديک: اين تمرين را تقريبا در هر مکاني مي توان انجام داد. در يک صندلي راحت بنشينيد. انگشت شست خود را در فاصله ۱۰سانتي متري از چشم ها قرار دهيد. به انگشت خود نگاه کنيد سپس به يک شيء با فاصله دورتر بنگريد. با هر بار تنفس عميق، زاويه ديد خود را تغيير دهيد به گونه اي که يک بار به شيء نزديک و يک بار به شيء دور نگاه کنيد. اين کار باعث تقويت ماهيچه چشم و بهبود بينايي مي شود.

به طور منظم چشم‌هایتان را معاینه کنید

بر اساس گزارش‌های مؤسسه‌ی ملی بینایی، معاینه‌ی منظم چشم تنها روشی است که می‌توانید از طریق آن مطمئن شوید چشم‌هایتان به طور کامل سالم هستند و ایرادی ندارد.

طی معاینه‌ی چشم، فرد متخصص از یک قطره‌ی مخصوص استفاده‌ می‌کند که باعث گشاد شدن مردمک چشم می‌شود و به او اجازه می‌دهد چشم را به طور کامل بررسی کرده و مشکلات آن را شناسایی کند. معاینه‌ی دقیق چشم می‌تواند به شما کمک کند عارضه‌های مربوط به چشم مانند تباهی لکه‌ی زرد (تخریب ماکولا) و آب سیاه (گلوکوما) را در مراحل اولیه شناسایی کنید.

اندازه فونت و متن

روشنایی، کنتراست و اندازه حروف، سه ویژگی از گوشی‌های هوشمند هستند که بیشترین تاثیر را بر چشم‌ها و بینایی می‌گذارند. می‌توانید از حالتی استفاده کنید که این سه گزینه را به صورت هوشمند و مطابق با وضعیت تنظیم کنند.

زوم کردن: روي يک صندلي راحت بنشينيد به يک شيء نزديک متمرکز شويد و سپس چشم ها را به پايين بدوزيد. پس از چند دقيقه با تکرار اين کار متوجه انعطاف پذيري عضلات چشم خود خواهيد شد. اين تمرين نيز به تقويت ماهيچه ها و بهبود کارکرد چشم منجر مي شود.

تست دقیق چشم :
موسسه چشم ملی منتشر می کند که تست دقیق بهترین راه برای اطمینان از این است که چشم های شما در بهترین وضعیت ممکن قرار دارند. یک معاینه چشم می تواند مسائل بالقوه را از بین ببرد و به حفظ سلامتی چشم و بینایی کمک کند.

دیابت را کنترل کنید

یکی از عارضه‌های مهم دیابت «رتینوپاتی دیابتی» است. بالا بودن قند خون می‌تواند به‌تدریج به رگ‌های خونی موجود در شبکیه‌ی چشم آسیب برساند و باعث شود متورم، مسدود یا همراه با ترشح شوند. این مسأله می‌تواند باعث رشد اسکار و رگ‌های خونی جدید و غیرعادی در شبکیه شود.

 

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!