هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

انواع پرتز چونه _هفت ویک1600

۱۴۰۱/۱۱/۲۲ سپیده ایمانپور

پروتز و برجسته سازی چانه عملی کم تهاجمی، بدون خطر و جایگزین عمل جراحی ژینوپلاستی است که در آن چانه عقب رفته را اصلاح و ظاهر چانه و گردن بهبود می‌یابد. اگر چربی انباشته شده و ناخواسته در ناحیه گردن جمع شده باشد ممکن است همزمان با عمل پروتز چانه، لیپوساکشن یا لیفت گردن هم انجام شود. عمل پروتز چانه از طریق یک شکاف کوچک و نامشخص در زیر چانه و در مدت زمان حدود نیم ساعت انجام می‌شود. عمل جراحی پروتز چانه یک جراحی زیبایی چانه است که تحت بیهوشی موضعی انجام شده و بیشتر بیماران پس از یک هفته می‌توانند به زندگی و فعالیت‌های روزمره خود بپردازند.

 

 

 

مزایای پرتز

 

 

 

مشاهده نتایج بلافاصله پس از انجام عمل ، از مزایای پروتز چانه است. با گذشت زمان پروتز هموارتر شده و نتایج طبیعی‌تر خود را نشان خواهند داد. پروتز فک کاشته شده جابجا نمی‌شود و در طول یک ماه بافت اطراف آن کشیده شده و قالب پروتز کاشته شده را به خود می‌گیرند. مواد پروتز کاشته شده تدریجاً با بافت‌های اصلی بدن پوشیده شده و شکلی یک پارچه به خود خواهد گرفت. شکاف‌های ایجاد شده در لابلای چین و چروک‌های طبیعی زیر چانه مخفی شده و به سختی قابل دیدن هستند. جای شکاف‌های ایجاد شده برای عمل پروتز چانه به مرور زمان کم رنگ و تقریباً غیر قابل تشخیص می‌شود.

 

 

 

 

 

جنس انواع پرتز

 

 

 

پرتز سیلیکونی

 

پروتز های چانه سیلیکونی یکی از متداول ترین ایمپلنت ها برای تقویت چانه هستند. نام شیمیایی آن پلی سیلوکسان است. آنها نرم، صاف و انعطاف پذیرند و به شکل ها و اندازه های مختلفی از حالتهای مایع تا جامد تولید می شوند. سیلیکون یکی از انواع پروتز چانه هستند که به بافتهای اطراف نمی چسبند، بنابراین باید اندازه آنها به درستی برآورد شده و دقیق ساخته شوند. پروتزهای سیلیکونی معمولاً در جای خود ثابت باقی می مانند، اما ممکن است در بعضی موارد جابجا شوند و باعث جذب و فرسایش استخوان شوند. از آنجا که صاف هستند، می توانند به راحتی خارج شوند. روند تولید سیلیکون در کارخانه سازنده نقش مهمی در خلوص و یکپارچگی این ماده ایفا می کند.

 

 

 

 

 

پرتز پلی اتیلن

 

پلی اتیلن یک ماده بیولوژیکی دارای ساختار زنجیره ای کربن ساده است. پروتزهای متخلخل از جنس پلی اتیلن در برندهای Medpor،Porex، Fairburn بیشتر از بقیه در عمل های زیبایی چانه مورد استفاده قرار می گیرد. ساختار متخلخل امکان رشد پروتز را درون هر دو بافت نرم و استخوان فراهم می آورد، به همین دلیل است که خارج کردن این نوع پروتز بسیار دشوار می باشد. شناخته شده ترین انواع ایمپلنت چانه ای از جنس پلی اتیلن، با نام تجاری Medpor، سخت، متخلخل، کمی انعطاف پذیر بوده و در شکل ها واندازه های مختلفی وجود دارد. تخلخل موجود در این پروتز باعث می شود که با بافت های اطراف یکی شوند.

 

 

 

این نوع پروتز چانه در جای خود به طور ثابت قرار می گیرد و جابجا نمی شود. امکان خونرسانی به آن نیز از بافتهای اطراف وجود دارد زیرا رگ های خونی داخل آن نفوذ می کنند که این امر باعث کاهش عفونت ناشی از این پروتزها می‌شود. به همین دلیل پلی اتیلن یکی از انواع پروتز چانه است که به سختی خارج می شوند زیرا بعد از کاشت با بافت اطراف یکپارچه می شوند.

 

 

 

پرتز پلی تترا فلورو اتیلن

 

پلی تترا فلورو اتیلن ماده ای است که به نام Gore-Tex شناخته شده است و به شکل ورق های قابل انعطاف تولید می شود که به راحتی قابل برش و شکل دادن است. این ماده از انواع پروتز چانه اند که کاملاً بی اثر هستند و از هرگونه واکنش بدن برای پس زدن آن جلوگیری می کنند. آنها با ثبات تر هستند و احتمال جابجایی خود به خودی ندارند و همچنین در اثر ضربه یا آسیب نیز جابجا نمی شوند. این نوع پروتز کمتر باعث جذب و فرسایش استخوان می شوند که به مرور زمان منجر به نتایج پایدارتر می شوند.

 

پرتز پرولاست

 

پرولاست ( (Proplast یک پروتز کامپوزیت و ترکیبی است متشکل از پلی تترا فلورو اتیلن است که با الیاف کربن یا اکسید آلومینیوم مخلوط شده است. این نوع پروتز متخلخل است اما دیگر در ایالات متحده تولید نمی شود

 

 

پرتز سرامیک

 

مواد سرامیکی معمولاً در حین ساخت با دمای بسیار بالا حرارت می بینند تا اجزاء کریستالی آن با هم ترکیب شوند. یکی از سرامیک هایی که معمولاً برای جراحی پروتز در صورت و چانه استفاده می شود، هیدروکسی آپاتیت است. هیدروکسی آپاتیت از کلسیم فسفات نمکی تشکیل شده است که به عنوان یکی از اجزای اصلی در ساختار استخوانهای بدن یافت می شود. هیدروکسی آپاتیت می تواند به صورت مصنوعی هم تولید شود. هیدروکسی آپاتیت متخلخل برای تحمل بار بسیار شکننده است، اما در صورت استفاده به عنوان پروتز رشد استخوان را تحریک می کند. جذب هیدروکسی آپاتیت توسط بدن بسیار کم است.

پرتز بیو پلاستیک

 

بیوپلاستیک BioPlastique یکی از انواع پروتز چانه است که از مواد طبیعی ساخته شده و با بدن سازگار است. این ماده غیر سمی و دائمی بوده و به صورت تزریقی استفاده می شود. این نوع پروتز با بیهوشی موضعی به راحتی به ناحیه چانه تزریق می شود. در بدن به صورت ثابت باقی می ماند و جذب نیز نمی شود.

 

 

 

پرتز پلی پروپلین

 

پلی پروپیلن پلیمری است که در ساخت بخیه های غیر قابل جذب استفاده می شود. اگرچه به طور خاص به عنوان پروتز به به بازار عرضه نشد اما برای تعدادی از بیماران به جای پروتز چانه استفاده شده است.

 

انواع پرتز

 

شکل‌های مختلفی از پروتز چانه وجود دارد. برخی از این پروتزها با وسعت زیادی دور استخوان فک پیچیده می‌شود و برخی نیز بسیار باریک هستند و تنها در نوک چانه خود را نشان می‌دهند. ایمپلنت‌های چانه می‌توانند بسیار نازک باشند، یعنی تنها در طول ناحیه باریکی برجستگی ایجاد کنند، یا می‌توانند بلند باشند. همچنین می‌توانند با درجات متغیری اطراف استخوان فک پیچیده شوند. ممکن است نوک تیز یا شکلی مربعی داشته باشند.

 

 

 

 

 

دلایل کاشت پرتز

 

متخصص به منظور برجسته سازی چانه، از روش های زیر استفاده می کند؛ عبارتند از:

 

• پروتز کردن به منظور ایجاد چانه

 

• افزایش یا کاهش استخوان چانه

 

• بزرگ کردن چانه

 

• رفع کج بودن چانه

 

• اصلاح کشیدگی یا دراز بودن چانه

 

• دفورمیتی یا تغییر شکل چانه

 

این عمل به وسیله جراحی در دهان یا زیر چانه انجام می شود. این روش می تواند از طریق بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی صورت گیرد. با ایجاد یک شکاف 3-5 سانتی متر در زیر چانه انجام می شود. مدت زمان این عمل 1 ساعت است.

 

استخوان چانه با استفاده از ابزارهای ویژه برش داده می شود و چانه قبل از عمل با تعیین و نقطه گذاری بررسی می شود و در مکان جدید با پیچ مخصوص ثابت می شود. یکی از عمل های جراحی چانه، جلو آوردن چانه می باشد که به شکل کاملا طبیعی صورت می گیرد. و فرم کل صورت را در این پروسه زیبا می کند.

 

پس از عمل جراحی، به مدت 2 روز، چانه پانسمان می شود. پس از باز کردن پانسمان، فرد قادر است که غذاهای معمولی مصرف کند و به فعالیت های بدنی روزمره بپردازد، فرد باید بسیار محتاط باشد، که جسم سفت و سخت به چانه اصابت پیدا نکند.

 

اما باید گفت که طول چانه در برخی از افراد بیش از حد طبیعی بلند است و یا رو به جلو قرار دارد. برای این افراد پس از بررسی دندان های آنان، چانه را می توان از طریق جراحی حذف کرد. به این صورت که استخوان اضافی چانه را بر می دارند.

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!