هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

اموزش انواع کیک 1401-هفت ویک233

۱۴۰۰/۱۲/۱۸ سپیده ایمانپور

اموزش پخت کیک

 • کیک اسفنجی یا ساده

کیک اسفنجی یکی از محبوب ترین کیک ها در سراسر جهان است که بیشترین استفاده آن در صنایع شیرینی پزی می باشد. کیک اسفنجی در شیرینی پزی و تهیه انواع کیک های مناسبتی به عنوان کیک پایه شناخته می شود، البته کیک اسفنجی را در کنار نوشیدنی های گرم برای میان وعده و عصرانه نیز تهیه می کنند. کیک اسفنجی به صورت پیش فرض با طعم وانیلی تهیه می شود اما می توانید به سلیقه ی خود طعم ان را تغییر دهید

 

- مواد لازم برای 4 نفر :

ارد 2/5 لیوان

شیر 1 لیوان

تخم مرغ 5 عدد

شکر1/5 لیوان

وانیل 1/4 قاشق چای خوری

بکینگ پودر 1/5 قاشق چای خوری

 

+مراحل

 1. اولین مرحله برای تهیه کیک اسفنجی آماده کردن فر می باشد فر را در دمای 180 بگذارید تا گرم شود
 2. ابتدا سفیده و زرده تخم مرغ ها از هم جدا می کنیم و در دو کاسه جداگانه می ریزیم. در ادامه زرده های تخم مرغ را به همراه شکر و وانیل داخل یک ظرف جادار می ریزیم و مواد را خوب هم می زنیم تا مایه ای با رنگ کرمی و حالتی کشدار به دست بیاید
 3. سفیده های تخم مرغ را با همزن برقی خوب هم می زنیم تا کاملا کف کنند و حجم شان زیاد شود. در این مرحله باید سفیده های تخم مرغ را به حدی بزنیم که زمانی که کاسه را برگرداندیم سفیده ها روی زمین نریزد و حالت پفی بگیرد.
 4. شیر را به ظرف حاوی زرده های تخم مرغ اضافه می کنیم و در ادامه سفیده های تخم مرغ را نیز کم کم اضافه می کنیم و خیلی آرام مواد داخل ظرف را مخلوط می کنیم تا یکدست شوند. پس از یکدست شدن مواد باید آرد را اضافه کنیم اگر ارد دون دون دارد اول الک کنید و بعد اضافه کنید .بکینگ پودر را به آن اضافه می کنیم و هم بزنید
 5. قالبی که برای پخت کیک آماده کرده ایم را با کمی روغن مایع چرب می کنیم. البته می توانید از کاغذ روغنی هم برای جلوگیری از چسبیدن کیک به قالب استفاده کنید.
 6. پس از آماده شدن قالب مایع کیک را به صورتی دورانی داخل قالب بریزید. در ادامه قالب کیک را داخل فر که با ۱۸۰ درجه سانتیگراد از قبل گرم کرده ایم قرار می دهیم تا اماده شود. برای اماده شدن کیک اسفنجی حدود ۴۰ تا ۴۵ دقیقه زمان نیاز است. ( در 30 دقیقه اول با چنگال چک کنید ببینید پخته یا نه برای این کار چنگال را به درون مایع فرو کنید اگ مایع به چنگال بچسبد یعنی هنوز اماده نشده است )
 7. پس از اینکه کیک را از فر خارج کردید اجازه دهید کمی خنک شود سپس آنرا از قالب خارج کنید.

 

 • کیک شکلاتی

+مواد لازم برای 4 نفر :

ارد 2/5 لیوان

شکر 1/5 لیوان

روغن مایع یک /دوم لیوان

شیر1 لیوان

وانیل یک/چهارم قاشق چای خوری

بگینک پودر 2 قاشق چای خوری

پودر کاکائو یک و نیم قاشق غذا خوری

تخم مرغ 4 عدد

+مراحل

 1. ابتدا فر را در دمای 180 درجه تنظیم کنید و بگذارید گرم شود
 2. بعد تخم مرغ و شکر را با همزن حدود ۷ دقیقه بزنید تا کاملا کرم رنگ و کشدار شود و بعد به آن روغن و شیر اضافه کنید و دوباره با همزن بزنید.
 3. سپس آرد و بکینگ پودر و وانیل و پودر کاکائو را با هم مخلوط کنید و ۳ بار الک کنید و کم کم به موادتان اضافه کنید و با دور کند همزن هم بزنید فقط در حدی که مواد کیک تان یک دست شود.
 4. بعد قالب را با روغن جداکننده چرب کنید سپس مواد به حالت گرد وار اضافه کنید
 5. سپس به مدت 40 الی 45 بگذارید داخل فر گرم شده البته در 30 دقیق با استفاده از خلال دندان و یا چنگال ان را به روشی که در بالا گفته شده است چک کنید

در اخر ان را از قال حارج کرده و تزیین کنید و یا بصورت ساده سرو کنید

 

 • در ادامه روش تزئیین و خامه کشی را خواهیم گف با ما همراه باشید
Card image cap
 • کیک خیس

+مواد لازم برای 4 نفر :

تخم مرغ 3 عدد

روغن مایع 1/5 لیوان

شکر 1/5 لیوان

پودر کاکائو 4 قاشق غذا خوری پر

شیر 1/5 لیوان

ارد 2 لیوان

وانیل 1 قاشق چای خوری

بکینگ پودر 2 قاشق چای خوری

 

 

+مراحل

 1. فر را در دمای 180 تنظیم کنید تا گرم شود
 2.  سپس در ظرف مناسبی شکر و پودر کاکائو را بریزید و خوب با یکدیگر مخلوط کنید
 3. در ادامه شیر به دمای محیط رسیده را به مواد بالا اضافه  کنید و با کمک قاشق شروع به همزدن بکنید چون اگر مواد خشک باشد نمی توانید از هم زن استفاده کنید. پس از اینکه مواد را مقداری با قاشق هم زدید با هم زن برقی شروع به هم زدن مواد بکنید به طوری که شکر و پودر کاکائو به طور کامل با شیر ترکیب شوند.
 4. پس از اینکه مواد را حدود سه دقیقه با همزن، هم زدید روغن مایع را به آرامی به مواد اضافه کنید و حدود پنج دقیقه به هم زدن ادامه بدهید تا مواد غلظت پیدا کند پس از اینکه مواد به غلظت مورد نظر رسید یک لیوان از مواد شکلات را کنار بگذارید تا بعد از پختن برای روی کیک و تزیین استفاده کنید.
 5. پس از آن تخم مرغ ها را تک تک به مواد اضافه کنید و با هم زن مخلوط کنید
 6. آرد، بکینگ پودر  و وانیل را در ظرفی با یکدیگر مخلوط کنید و چند بار آن را الک کنید سپس آن را به آرامی و کم‌کم به مواد اضافه می کنیم و با قاشق و یا همزن دستی شروع به همزدن بکنید.
 7. مواد را درون قالبی که آغشته به روغن کرده اید و برای اینکه کیک پف کند ته قاشق را آغشته به روغن مایع کنید و سوراخ هایی را درون مایع ایجاد کنید
 8. قالب حاوی مواد کیک را حدود 30 الی 35 دقیقه در طبقه وسط فر قرار دهید پس از گذشت زمان  گفته شده قالب را از فر خارج کنید و برای اینکه مطمئن شوید کیک به پخت کامل رسیده است خلال دندان چنگل و یا چاقو را در کیک فرو ببرید اگر از مواد کیک به خلال دندان یا چنگال و یا چاقو نچسبد یعنی کیک پخته شده است.
 9. و به صورت دلخواه کیک را برش بزنید و همانطور که داغ هست یک لیوان مواد شکلات که کنار گذاشته بودید را روی کیک بریزید و چند دقیقه صبر میکنید تا شکلات به خورد کیک برود. شما می توانید با کمک خلال دندان سوراخ های نا محسوسی را روی کیک به وجود بیاورید تا مایع شکلات کاملا به خورد کیک برود.

 

 • کیک دو رنگ یا کیک زبرا

+ مواد لازم برای 4 نفر :

پودر کاکائو ۳ قاشق غذا خوری
بیکینگ پودر ۱ قاشق غذا خوری
وانیل‏ ۱ قاشق چای خوری
ماست‏ (یا شیر) ۱ لیوان
آرد سفید ۲ لیوان
روغن ۱/۲ لیوان
شکر ۱ لیوان
تخم مرغ ۴-۳ عدد

 

+مراحل

 1. در ابتدا فر را در دمای 180 تنظیم کنید تا گرم شود
 2. درون کاسه تخم مرغ را با وانیل و شکر مخلوط کنید حداقل سه دقیقه با همزن بزنید تا کرم رنگ بشود .سپس روغن و ماست(یا شیر) را اضافه کنید و مجدد مخلوط کنید تا مخلوط یک دست و نرمی داشته باشید.
 3. آرد را چند بار الک کنید تا سبک شود سپس با بکینگ پودر مخلوط نموده و قاشق قاشق به مخلوط تخم مرغی اضافه کنید و با قاشق آرام و یکنواخت مخلوط نمائید.
 4. مایع به دست امده را به دو قسمت برابر تقسیم کنید
 5. قاشق پودر کاکائو رو به یکی از ظرفها اضافه کنید
 6. 3 قاشق آرد هم به ظرف دیگه اضافه کرده مایع هر دو ظرف رو هم بزنید تا کاملا مخلوط بشند.مراقب باشید هیچ کدام از ۲ ظرف رو بیش از حد هم نزنید که پف کیک می خوابد اگه آرد به بخش سفید کیک اضافه نکنید  در نهایت بخش کاکائویی کیک سنگین تر می شود و پایین کیک جمع شده و باعث می شود  و کیک شکلی که باید داشته باشه رو نخواهد داشت
 7. کف قالب کیک را کاغذ روغنی بیندازید یا باروغن چرب کنید ۳ قاشق غذاخوری از مایع ساده کیک رو در وسط قالب بریزید. میتوانید به جای ۳ قاشق غذاخوری مثلا از یک ملاقه استفاده کنید. ولی برای هر دو مایع کیک از قاشق یا ملاقه ی هم اندازه استفاده کنید.
 8. بدون تکان دادن قالب ۳ قاشق از مایع کاکائویی رو درست وسط مایع ساده بریزید.مکث نکنید و همینطور یکی در میان از مایع های کیک وسط قسمت قبلی بریزید. (اصلا لازم نیست قالب رو تکان بدید یا تلاش کنید مایع کیک رو پخش کنید چون خودش به صورت اتوماتیک پهن شده و قالب را پر می کند )
 9. بعد از اینکه همه ی مایه کیک رو به صورت یکی در میون در قالب ریختید، میتوانید با یک خلال دنداان روی ان طرح ایجاد کنید
 10. قالب کیک را درون فری که از قبل با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد روشن کرده اید به مدت ۳۰ – ۴۰ دقیقه قرار دهید. به یاد داشته باشید طبق دستور ها در بالا در 30 دقیقه چک کنید
 11. کیک را پس از اماده شدن از فر خارج کنید و اجازه دهید خنک شود سپس از قالب خارج کرده و بصورت ساده یا تزئین شده سرو کنید.

 

 

 • خب حالا بریم سراغ تزئیین و خامه کشی
Card image cap
Card image cap
 • برای خامه کشی و تزیین و درست کردن خامه خانگی
 • کلیک
 • کنید

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!