هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

انواع مراسم عید قربان هفت ویک68094

۱۴۰۰/۴/۳۰ سپیده ایمانپور

مراسمات مختلف عید قربان در کشورهای مختلف جهان

روز دهم ماه قمري ذي الحجه،که  مصادف است با عيد قربان از گرامي ترين عيدهاي مسلمانان می باشد  که به ياد ابراهيم و فرزندش اسماعيل، توسط بسياري از مسلمانان و شیعه ها و ..... جشن گرفته مي‌ شود، اين عيد يکي از روزهاي فرخنده در گاه‌ شماري اسلامي می باشد .

عيد قُربان يا گوفند کشان یا کشتن گاو (در عربي: عيد الأضحي) يکي از روز هاي فرخنده در گاه‌ شماري اسلامي است.

عید قربان یکی  از جمله تعطيلات رسمي مسلمانان می باشد ، از يک تا چهار روز جشن گرفته مي‌ شود و در طي آن مردم با پوشيدن بهترين پوشاک خود ، پس از انجام عبادات، به ديد و بازديد و جشن و سرور مي‌ پردازند و بهم تبریک گفته و شیرینی می خورند .

البته برگزار کردن مراسم قرباني در اين عيد بر همه واجب نمی باشد و جز واجبات حساب نمی شود  و تنها بر زائران کعبه در مراسم حج واجب بوده است ، اما بسياري از مسلمانان در سراسر جهان در اين روز، گوسفند،  گاو يا شتري را قرباني می کنند ه و گوشت آنرا بين همسايگان و مستمندان و نیاز مندان تقسيم مي‌ کنند.

حاجيان در اين روز پس از به پايان رساندن مناسک و عبادت حج، حيواني را ذبح مي‌ کنند و پس از قرباني آنچه بر آنان در حال احرام، حرام شده‏ بود - مانند نگاه کردن در آينه، گرفتن ناخن و شانه زدن مو -، حلال مي‌ گردد و با توجه به اينکه حج، يکي از عبادت هاي بسيار مهم در اسلام است، توانايي به انجام رساندن آن نيز براي هر مسلماني بسيار شادي آور است، در نتيجه، روزي که پس از انجام وظايف‏ سنگين حج، به عنوان جايزه الهي و اتمام احرام پيش مي‌آيد را عيد مي‌دانند.

همچنين در روايت‌هاي مکرري نقل شده که در روز عيد قربان، قرباني کنيد تا گرسنگان و بيچارگان نيز به خوراک برسند و بهتر است گوشت حیوان بریده شده در بین مستمندان و نیاز مندان پخش شود 

ريشه عيد قربان
عيد قربان ريشه در دوران قبل از تاريخ بشر داشته است . انسان اوليه که از فهم طبيعت عاجز است، براي به دست اوردن ترحم خدايان دست به قرباني کردن حيوانات و انسان‌ها مي زند. اين سنت در اسلام نيز پذيرفته شده است.

در روايات مختلف ديني آمده است که ابراهيم در سن بالا داراي فرزندي شد که او را اسماعيل نام نهاده اند و برايش بسيار عزيز و گرامي بود. اما مدت ها بعد، هنگامي که اسماعيل به سنين نوجواني رسيده بود، فرمان الهي چندين بار در خواب به ابراهيم نازل شد و بدون ذکر هيچ دليلي به او دستور داده شد تا اسماعيل را سر بریده و قرباني کند.

او پس از کشمکش و اشوب هاي فراوان و زیاد  دروني، در نهايت با موافقت خالصانه فرزندش، به محل مورد نظر مي‌ روند و ابراهيم آماده سر بريدن فرزند محبوب خود مي‌ شود. اما به هنگام انجام قرباني اسماعيل خداوند که او را سربلند در امتحان مي‌يابد، گوسفندي را براي انجام ذبح به نزد ابراهيم مي‌فرستد.

اين ايثار و عشق پيامبر به انجام فرمان خدا، فريضه‌ اي براي حجاج مي‌گردد تا در اين روز قرباني کنند و از اين طريق براي يتيمان و تهيدستان خوراکي فراهم سازند در واقع نشانه ی بخشندگی می باشد . دراين روز همچنين مستحب است که نماز عيد قربان برپا گردد. نماز عيد قربان بايد در فاصله زماني طلوع آفتاب روز عيد تا ظهر خوانده شود و شامل دو رکعت می باشد .کرپن‌ها، همان روحانيان دين "مهر" بوده‌اند و به دليل قرباني کردن "گاو" از سوي ايشان، واژه "قرباني" نيز از همينان برگرفته شده است.

عيد قربان در آينه تاريخ اقوام ايراني
مراسم عیید قربان  به عنوان يکي از بزرگ ترين اعياد اسلا‌مي , در مناطق مختلف کشورمان با مراسم و آيين هايي خاص و شکوهي ويژه برگزار مي شود. با دقت در نحوه برگزاري اين مراسم مشاهده خواهد شد اگرچه مردم هر ناحيه , آداب متفاوتي در اين خصوص دارند ولي اين مراسم در لايه هاي عميق تر شبيه يک ديگر و مطابق با آيين هاي ديرين و کهن برگزاري عيد سعيد و عزيز قربان است.

ايرانيان بنا بر رسوم ويژه‌اي که دارند از مدت ها پيش از روز عيد قربان , خود را آماده جشن کرده  و مقدمات اين مراسم با خريد حيوان قرباني آغاز مي شود.

انتخاب حيوان براي قرباني در هر منطقه متناسب با عادت ها و عقايد ويژه همان منطقه می باشد  و حيوان قرباني با شرايط خاصي براي زمان ذبح , نگه داري , آماده و آراسته مي شوند . 

خانه تکاني , رفت و روب , شست و شو , حمام و نظافت نيز از جمله آدابي می باشد  که ايرانيان پيش از عيد قربان آنها را به جا مي‌آورند.

ايرانيان قرباني خود را در مناطق مختلفي فديه مي کنند , برخي در اماکن مقدس از جمله امامزاده ها , برخي در خانه هاي مسکوني و برخي ديگر در ميدان‌ هاي اصلي محل زندگي به انجام اين عمل معنوي مي‌ پردازند.

هنگام ذبح اشعار و ادعيه خاصي خوانده مي شود و قصاب نيز اغلب شرايط و جايگاه ويژه اي انجام می شود پس از قرباني بنا بر رسم رايج , گوشت قرباني براي تبرک بين مردم همان ناحيه و بويژه نیاز مندان  توزيع مي شود.

از جمله آداب ديگري که در جشن قرباني در ميان ايرانيان رواج دارد بازي هاي محلي و ارسال هدايا براي نوعروسان می باشد در این مراسم جشنی بین دو خانواده عروس و داماد گرفته می شود و خانواده داماد برای نو عروس خود گوشت قربانی و طلا و پوشاک و ... هدیه می دهند  .

قرباني کردن با نيت الهي در بين ايرانيان از ارزش و جايگاه ويژه‌اي برخوردار شده است و علا‌وه بر بجاي آوردن اين سنت حسنه در عيد قربان , در هنگام برآورده شدن نذرهاي خود و يا بدست آوردن موفقيت هاي مادي در زندگي نيز با قرباني کردن حيواني حلا‌ل گوشت مثل گاو و گوسفند و شتر و بز و قوچ و ..... و تقسيم آن بين همسايه ها و افراد فقير , به عرض ارادت به ذات احديت و شکر گذاري به درگاه الهي مي پردازند

عيد قربان در سایر  کشورهاي اسلامي
عيد قربان در عربستان :
زائران بيت‌‌الله الحرام جمره عقبه يا جمره بزرگ را که يکي از نمادهاي سه‌‌ گانه شيطان است، رمي‌ مي‌ کنند.
آنان پس از قرباني کردن و حلق (تراشيدن موي سر خود ) از احرام خارج خواهند شد.
فردا و پس فردا هم رمي جمرات سه گانه ادامه مي‌ يابد.
زائران بيت الله الحرام پس از سومين رمي جمرات، سرزمين مقدس مني را به مقصد مکه مکرمه ترک مي‌ کنند.
مراسم حج تمتع با طواف و سعي بين صفا و مروه پايان مي‌يابد.

عيد سعيد قربان در افغانستان :
مسلمانان افغانستان صبح روز عيد قربان با پوشيدن لباس هاي نو در حالي که ذکر الله اکبر بر زبان هایشان جاری است   به سوي مساجد حرکت مي نمايند تا نماز پر شکوه عيد قربان را برگزار کنند.
به مناسبت عيد سعيد قربان همه ساله در افغانستان سه روز تعطيل می شود .
اداي سنت قرباني کردن در عيد سعيد قربان از مهمترين آداب و رسوم مردم افغانستان است.
مردم مسلمان افغانستان اعياد اسلامي به ويژه فطر و قربان را با شکوه خاصي برگزار مي‌ کنند و در اين ايام به ديد و بازديد بزرگان و اعضاي خانواده و بزرگان  خود مي‌روند.
رفع کدورت‌ها از ديگر آداب و رسوم پسنديده افغان ها در ايام عيد سعيد قربان است.
بزرگان و سرپرستان خانواده هاي افغان مي‌ کوشند در اين عيد اسلامي براي اعضاي خانواده خود لباس نو تهيه کنند.
افرادي که براي ديد و بازديد به منازل اعضاي خانواده و دوستان خود مي روند با شيريني و خشکبار پذيرايي مي‌شوند.

عيد سعيد قربان در ترکیه:

مسلمانان سراسر ترکيه نيز با حضور گسترده در مساجد، نماز اين روز فرخنده را به جماعت اقامه مي کنند .
مسلمانان ترکيه به قربانى کردن اهميت زيادى داده  و براساس اين سنت حسنه ، هر کسى در صورت وسع مالي و نداشتن بدهي، در سه روز از تعطيلات چهار روزه عيد قربان، گوسفند، گوساله و شتر ذبح مي‌ کنند.
در روز عرفه که در ترکيه نيمه تعطيل می باشد فرصت خوبي براي زيارت قبور است.
در اين روز خانواده ها به قبرستان‌ ها رفته براي نزديکان خود دعا مي خوانند و سر و دستي به سنگ قبرها مي‌کشند و قبور را شستشو مي‌ دهند.

در عيد قربان گاهى هم چند خانواده فاميل يا همسايه و شریکا، مشترکا گاو يا گوساله و حتي شتر خريدارى کرده و قربانى مي‌کنند.
عيد قربان به همراه عيد فطر به عنوان دو عيد بزرگ ملى و مذهبى در ترکيه با رسوم و آيين هاى ويژه خود نمادى از تعاون، هميارى و احسان در جامعه و در اين حال نمادى از اعتقادات عميق مذهبى مردم اين کشور می باشد .
مردم ترکيه از هفته ها قبل خود را براى برگزاري هر چه بهتر عيد قربان آماده مي کنند.
چراغاني کردن مناره مساجد , کوچه و همچنین خيابان ها ؛ خانه تکاني و پختن غذا و شيريني هاي ويژه از اقداماتي می باشد  که از روزها قبل از عيد در جاي جاي اين کشور اسلامي صورت مي گيرد. روز اول عيد، مردان خانواده به نماز عيد مي روند و سپس مشغول ذبح قرباني مي‌شوند.
ديد و بازديدهاى فاميل و آشنايان با نزديکان از رسومات حسنه می باشد و رعايت آن از ديدگاه خانواده هاي ترکيه الزامي است. هر کسى براى ديگرى هديه اى مي خرد و کوچکترها در ملاقات با بزرگترها، دست آنان را بوسيده و عيدى مي‌ گيرند.
روحيه تعاون در ايام عيد قربان در جامعه ترکيه به اوج خود مي‌ رسند  و کمک هاى مالى به تنگ دستان در اين روزهاي خاص افزايش مي‌يابد.
طبق عرف مرسوم ديدار از خانواده هايى که يکى از نزديکان آنان در فاصله عيد فطر و عيد قربان فوت کرده اند ، در اولويت برنامه ديدار ها قرار دارد.
به باور مردم ترکيه ، ديد و بازديدهاى عيد قربان علاوه بر اجر اخروى، موجب يکدلى، همبستگى و تحکيم روابط خانوادگى و انسانى و رفع کدورت ها مي‌ شوند.
اتوبوس هاي درون شهري‌، بزرگراه‌ها و اتوبوس هاي دريايي با هدف تشويق به صله رحم و تقويت پيوند خانوادگي و دوستي بدستور دولت ترکيه در این روز رايگان مي‌شوند.

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!