هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

رضایت از زندگی _هفت ویک54071

۱۴۰۰/۱۰/۶ سپیده ایمانپور

پژوهشگران به این منظور تحقیقات گسترده‌ای در سراسر جهان انجام داده‌اند تا ببینند چگونه چیزهایی مانند پول، نگرش، فرهنگ، حافظه، تندرستی، نوع‌دوستی و عادات روزانه بر احساس بهروزی ما تأثیر می‌گذارد. حوزه جدید روان‌شناسی مثبت پر از یافته‌های جدیدی حاكی از آن است كه اعمال ما تأثیر چشمگیری بر احساس خوشبختی و رضایت ما از زندگی دارد. 10 راهبرد ثابت‌شده برای افزایش رضایت عبارتند از:

 

1. لحظات روزانه زندگی را درك كنید

هر از چندی مكث كنید تا گل سرخی را ببویید یا كودكان را حین بازی تماشا كنید. كسانی كه درنگ می‌كنند تا وقایعی را كه به‌طور عادی با عجله پشت سر می‌گذارند، ببینند یا در طول روز به وقایع خوشایند روزانه فكر می‌كنند، افزایش قابل توجهی را از نظر رضایت و كاهش افسردگی گزارش می‌كنند.

 

2. از مقایسه بپرهیزید

چشم و هم‌چشمی جزئی از بسیاری از فرهنگ‌هاست اما مقایسه خودمان با سایرین می‌تواند به رضایت و عزت نفس لطمه وارد كند. به جای مقایسه كردن با دیگران، توجه خود را به دستاوردهای شخصی معطوف كنید تا به رضایت بیشتری دست یابید.

افکار منفی را از خودتان دور کنید

افکار منفی مانع رضایت از زندگی می‌شوند. نمی‌توانید انتظار داشته باشید که مدام منفی‌بافی کنید، اما باز هم از زندگی نهایت لذت را ببرید. آیا قصد دارید به منفی‌بافی ادامه دهید یا اینکه به زندگی عشق بورزید و از زنده‌ بودن‌تان لذت ببرید؟ خلاصه اینکه انتخاب با خودتان است. باید هوشیار باشید و هر وقت افکار منفی به سراغ‌تان آمدند، این افکار مخرب را دور بیندازید و افکار مثبت را جایگزین‌شان کنید

.با خدا ارتباط خوبی برقرار کنید: به خدا توکل کنید.هرچه ارتباط شما با خدا این نیروی عظیم وخرد لایتناهی بیشتروبیشترشود آرامش ونشاط بیشتری را در خود تجربه می کنید و هر چه ارتباط شما با خدا محدودتر شود ترس واضطراب بیشتری بر شما چیره می شود.

 

ازآنچه هستید راضی باشید: بدن وسیله زندگی است نه جوهر.آن قدرکه ما انسانها با ظاهر جسمی خود مشخص می شویم یک درخت با تنه اش مشخص نمی شود.تجربیات ما باید مثل درخت به ما شکل بدهد ولی این کار را نمی کند.فقط جوهره وجودمان است که با شرایط محیط از بین نمی رود، شکسته نمی شود ویا درمعرض دید وبررسی دیگران قرار نمی گیرد.وجود داشتن پر معنا وپر مفهوم است.من وجود دارم، من هستم، من این جا هستم، من در حال شدن هست، تنها من هستم که زندگی را می سازم و..هر کدام از ما انسانها در این دنیا ماَموریتی خاص داریم.باکمک به دیگران ومهرورزی به آنان باعث تکامل روحمان می شویم.رسالت اصلی ما در این دنیا بیدار شدن و بیدار کردن است وزندگی ما به منزله یک سفراست و هدف نیست.

عدم قضاوت خود و مقایسه با ایده آل ها

 

تخیلات، انتظارات، مقایسه ها و قضاوت های نابجا موجب بروز احساس بد و ناخوشایندی در ما می شود. به طور مثال چرا از ظاهر و قیافه خود و یا همسرمان راضی نیستیم؟ مگر زیباترین نگاه ها در چشمان رنگی، یا بهترین شامه ها در بینی های کوچک است؟ هر چند آراستگی و حفظ تناسب اندام، یک اصل است، اما معنی آن رنگی بودن چشم و کوچک بودن بینی نیست! زمانی که ما کمبودهای خود را نقص می پنداریم، حس بد ناشی از آن باعث بروز استرس و اضطراب در ما می شود و جلوی پیشرفت ما را خواهد گرفت. قرار نیست خودشیفته شویم، چرا که فرد خودشیفته با بزرگ نمایی مسائل سعی در کتمان کمبودها دارد ولی ما با پذیرش کمبودها سعی در رفع آنها خواهیم داشت. این را هم به خاطر بسپاریم که مردم مشکلات و کمبودهای خود را با ما به اشتراک نمی گذارند، پس تصاویری که از مسافرت، خانه، خودرو و دیگر داشته های دیگران می بینیم صرفاً یک روی سکه زندگی فرد مقابل را نشان می دهد. وقتی خود را با توهمات دیگران مقایسه می کنیم، مجذوب زندگی خیالی آنان می شویم و کم کم داشته های خود را فراموش می کنیم.

 

گام عملی: سعی کنیم خود را همان طور که هستیم بپذیریم تا بتوانیم زمینه اعتماد به نفس و دوست داشتن خود را مهیا کنیم. در مرحله بعد شاخص های ارزش گذاری خود را دوباره بررسی کنیم و نیازهای اصلی را از تصورات واهی و جعلی جدا کنیم.

 

زندگی را راحت بگیریم

همه ی ما در زندگی با مشکلاتی رو به رو می شویم و با آنها دست و پنجه نرم می کنیم ولی گاهی اوقات حل مشکلات از دسترس ما خارج می‌شوند و دلیلش هم رفتارهای خود ما است که زندگی را با خواسته های نابجای خود سخت کردیم . اگر مشکلات زندگی را آسان بگیرید، بدون شک به راحتی از پس آنها بر خواهید آمد. وقتی به زندگی خودمان نگاه عمیق می‌اندازیم، متوجه می‌شویم که خیلی به خودمان سخت گرفتیم و خودمان را در گرداب نارضایتی غرق کردیم. پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: تَهاوَنُوا بِها فَانَّهَا ما اهانَهَا قَومٌ الّا هَناهم الله العیش. زندگی را راحت بگیرید؛ زیرا هیچ ملتی زندگی را راحت نگرفت، مگر این که خداوند زندگی را بر آنان آسان نمود. 

. لبخند بزنید

ما لبخند می زنیم زیرا خوشحالیم و لبخند زدن باعث می شود که دوپامین از مغز آزاد شود. سعی کنید هر روز صبح با لبخند زدن به خود در آینه شروع کنید

 ورزش

ورزش فقط برای بدن شما نیست. ورزش منظم می تواند ضمن تقویت اعتماد به نفس به کاهش استرس، احساس اضطراب و علائم افسردگی کمک کند و کاهش این علائم باعث می شود از زندگی راضی باشید.

این آغازگرهای ورزشی را در نظر بگیرید:

هر شب بعد از صرف شام قدم بزنید در اطراف خانه.

در کلاس یوگا ثبت نام کنید.

روز خود را با ۵ دقیقه ورزش کششی شروع کنید.

هرگونه فعالیت تفریحی که زمانی از آن لذت می بردید را به خود یادآوری کنید.

خواب کافی داشته باشید

مهم نیست جامعه مدرن ما را به سمت خواب کمتری سوق دهد. ما می دانیم که خواب کافی یک منبع مطمئن برای سلامتی و بهبود عملکرد مغز است. بیشتر بزرگسالان هر شب حدود ۷ یا ۸ ساعت خواب نیاز دارند. اگر احساس می کنید که در طول روز آرزو می کنید چرت بزنید.

 غذای مناسب بخورید

انتخاب مواد غذایی بر سلامت جسمی کلی شما تأثیر می گذارد. اما برخی از غذاها می توانند بر روی ذهن شما هم تأثیر بگذارند.

مثلا:

کربوهیدراتها سروتونین ، هورمون “احساس خوب” را آزاد می کنند.

گوشت بدون چربی ، مرغ ، حبوبات و لبنیات سرشار از پروتئین هستند. این مواد غذایی دوپامین و نوراپی نفرین را آزاد می کنند که باعث تقویت انرژی و تمرکز می شوند.

هر روز یک انتخاب غذای بهتر را شروع کنید.

 اهداف معنادار داشته باشید

كسانی كه برای تحقق چیزی ارزشمند تلاش می‌كنند، بسیار راضی‌تر از كسانی هستند كه رؤیاها یا آرزویی ندارند. این اهداف می‌تواند به سادگی یاد‌گرفتن مهارتی جدید یا بار آوردن بچه‌ها به شیوه‌ای اخلاقی باشد. انسان همواره برای رشد به نوعی معنا نیاز دارد. به گفته دانشمندان، رضایت و خوشبختی در محل تلاقی لذت و معنا قرار دارد. هدف چه در محل كار و چه در خانه آن است كه فعالیت‌هایی انجام دهیم كه از نظر شخصی هم لذت‌بخش و هم مهم باشد.

در كار ابتكار به خرج دهید

میزان رضایت شما از شغل تا حدی به ابتكاری كه به خرج می‌دهید، بستگی دارد. محققان معتقدند هنگامی كه خلاقیت به خرج می‌دهیم، به دیگران كمك می‌كنیم و راه‌های بهبود در امور را پیشنهاد می‌كنیم یا كارهای اضافی انجام می‌دهیم، از كارمان بیشتر احساس اغنا می‌كنیم.

نیمه‌ی پُر لیوان را ببینید

هر اتفاقی که در زندگی می‌افتد، یک وجه مثبت نیز دارد. اگر بتوانید این وجه مثبت را ببینید، دیگر از زمین و زمان شاکی نخواهید بود. آیا اینترنت منزل‌تان قطع شده است؟ اشکالی ندارد، در عوض می‌توانید با همسر و فرزندان‌تان وقت بگذرانید و از جمع خانوادگی‌تان لذت ببرید. آیا دختر کوچک‌تان سعی دارد اسباب‌بازی مورد علاقه‌اش را با جاروجنجال از دست برادر کوچک‌ترش دربیاورد؟ باز هم جای نگرانی نیست، چرا که می‌توانید با استفاده از این فرصت فوق‌العاده به فرزند دلبندتان یاد بدهید چگونه اسباب‌بازی‌هایش را با برادرش شریک شود.

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!