هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

20 رقص معروف جهان _هفت ویک85291

۱۴۰۰/۲/۱۳ سپیده ایمانپور

آواز خواندن و رقص بخش جدایی‌ناپذیر و زیبا و مورد علاقه ی بسیاری از فرهنگ‌ها در سراسر دنیا  است و قرن‌ها است که همین‌طور بوده‌است. در سراسر دنیا ، شکل‌های مختلف رقص در طول سال‌ها تکامل یافته‌اند و برخی از مرزهای خود عبور کرده‌اند و در سراسر جهان تشویق  شده‌اند. در این نوشتار نگاهی به برخی از معروف‌ترین رقص‌های جهان خواهیم داشت.

رقص چیست؟!

رقص کنشی و کششی در اندام بدن  است انسانی بر مبنای حس و حرکت جهت ابراز حسی پرشور و فزاینده برای دنیای پیرامون که بیان‌کننده یک حالت، تجربه یا درک باشد. رقص می‌توانند  در یک محیط اجرایی، روحانی یا اجتماعی اجرا بشود و دارای محیط خاصی نیست.

دو رقصنده رقص معاصر.

رقص یکی از رشته‌های هنرهای نمایشی و از هنرهای هفتگانه  در جهان به‌شمار می‌آید که متشکل از مجموعه حرکات هدفمند انسانی است. این حرکات ارزش و معنای سمبولیک و زیبایی‌شناسانه‌ای دارند که به وسیله کنش گران و تماشاگران به عنوان پدیده‌ای به نام رقص در یک فرهنگ خاص شناخته شده‌ رقص را می‌توان بر مبنای سبک رقص‌پردازی، زبان حرکتی رقصنده، یا پیشینهٔ تاریخی و مکانی‌اش به انواع مختلف دسته‌بندی کرد و شرح داد. همچنین انواع دیگری از فعالیت‌های بدنی و فیزیکی انسانی را نیز می‌توان در شمار رقص های زییا  گنجانید، مانند هنرهای رزمی، ژیمناستیک، شنای موزون، سیرکرقص و انواع دیگر.

واژهٔ رقص همچنین برای نشان دادن جنبش‌های موزون و دارای توازن  جانداران و اشیاء دیگر به کار می‌رود مانند رقص برگ‌ها، رقص جفت‌گیری در جانوران یا رقص باد.

انواع رقص۱. رقص بالیوود، هند

رقص بالیوود نوعی رقص است که به شدت در فیلم‌های بالیوود در هند استفاده می‌ شود و احتمتلا شما شاهد ان بوده اید.  سبک‌های متعددی در اجرای این رقص به کار می‌رود. سبک‌های رقص کلاسیک هندی مانند کاتاک، حرکات ساده، رقص شکم، جاز، رقص غربی، و بسیاری دیگر. با توجه به طیف گسترده‌ای سبک‌های این رقص و سهولت آن  موسیقی بالیوود مقبولیت گسترده‌ای در بسیاری از مناطق جهان به‌دست آورده‌ است البته باید به یاد گیری کمی دشوار ان نیز اشاره نمود به دلیل حرکات ن چندان ساده.ی ان 

۲. رقص کاتاک، هند

کاتاک یکی از هشت نوع رقص کلاسیک هندی است که خاستگاه آن‌ کشور هند است. این شکل رقص به رام شگران بی‌خانمان قسمت باستانی شمال هند بر می‌گردد که به «کاتاکارها» یا «قصه‌گویان» شهرت داشتند و اکنون به عنوان سبکی از رقص در جهان استفاده می شود و طرفداران حاص خود را دارد. 

۳. رقص بنگارا، هند

انواع رقص بنگارا یکی از زیباترین انواع رقص است که در منطقه‌ی پنجاب هند شروع شده‌ و با سرگرمی و لباس‌های پر نقش و نگار همراه است. بنگارا در سراسر هند و در بسیاری از رویدادهای اجتماعی مانند مراسم ازدواج، برنامه‌های فرهنگی، و....  و همچنین در فیلم‌های بالیوودِ تولید شده در این کشور اجرا شده است د. این رقص توسط پنجابی‌های ساکن در کشورهای دیگر به باقی جهان منتقب  شده و سبک آسان و طرب‌انگیز آن باعث شده‌است که طرفداران زیادی کسب کند.

رقص باله

هیچ نوع رقصی نمی‌تواند به اندازه‌ی رقص باله‌ی روسی خوش‌ ترکیب و موزون و صد البته دیدنی باشد. باله نوعی رقص هنری است که با موسیقی اجرا می‌شود. گام‌ های باله‌ی روسی سطح بالایی از دقت و تکلف را ایجاب می‌ کنند. فرم رقص باله‌ی کلاسیک که از رنسانس در ایتالیا سرچشمه گرفته است در دوران حکومت پتر کبیر به روسیه معرفی شد و از آن پس به بخشی جدایی‌ناپذیر از جامعه‌ی روسیه تبدیل شد.

رقص باله که یکی از مشهورترین رقص های جهان به شمار می‌رود، و  از هنرهای اصیل کشور روسیه است. این رقص منحصر به فرد که هیچ رقصی شبیه به آن نیست، با موسیقی اجرا می‌شود و موسیقی جزء لاینفک آن محسوب می‌ شود. ریشه این رقص را می‌توان در دوره رنسانس ایتالیا جستجو نمود  که در زمان حکومت پیتر کبیر به روسیه معرفی شد و از آن زمان تاکنون به عنوان بخش جدایی‌ناپذیر هنر و فرهنگ روسیه شناخته مشده است . درست است که باله در ایتالیا ظهور پیدا کرد اما شکل امروزی خود را از فرانسه و روسیه گرفته است. در ابتدا باله را نوعی ورزش اشرافی تلقی می‌کنند که تنها در مراسم حکومتی و به عنوان بخشی از تشریفات اجرا می‌شد. رقص باله به قدرت بدنی بالا و ورزیدگی زیادی احتیاج دارد که کار هرکسی نیست انجام این رقص.  چهار نوع مختلف رقص باله وجود دارد که عبارت‌اند از: باله رمانتیک، باله کلاسیک، باله نئوکلاسیک و باله مدرن یا معاصر. رقصنده باله را "بالرین" می‌نامند. شاید درباره رقص باله دریاچه قو چیزهایی شنیده باشید؛ این رقص یکی از معروف ترین رقص های باله در دنیاست که به کشور روسیه و شهر سنت پترزبورگ تعلق دارد و یکی از شناخته‌شده‌ ترین نمادهای فرهنگی روسیه نیز به شمار می‌ رود . نمایش رقص باله دریاچه قو داستانی در پس خود دارد که از فرهنگ این کشور ریشه می‌گیرد. این رقص با تلفیق موسیقی کلاسیک روسیه و موسیقی غربی و با الهام از افسانه‌های کهن در ستایش عشق، زیبایی و پاکی خلق شده است. نمایشی که با جشن تولد 21 سالگی زیگفرید شاهزاده شروع شده است ، روزی که این شاهزاده برای شکار به دریاچه می‌رود و در آنجا دسته‌ای قوی زیبا را می‌بیند که در غروب آفتاب تبدیل به دخترانی زیبارو می‌شوند. شاهزاده عاشق ملکه قوها می‌شود و در همین حین متوجه می‌شود جادوگری شیطانی ملکه قوها و ندیمه‌هایش را به قو تبدیل کرده به گونه‌ای که تنها در تاریکی شب می‌توانند  و به وقت بودن ماه می تواند به انسان تبدیل می‌شوند و این طلسم تنها با عشق راستین مردی با قلب پاک شکسته می‌شود. هنگامی که زیگفرید جوان می‌خواهد عشقش را به ملکه ابراز می کند جادوگر با روش‌های گوناگون از آن ممانعت می‌کند. حتی یک بار دختر خود را به شکل ملکه قوها در می‌آورد تا شاهزاده به او ابراز عشق بکند اما ، هرچند بعدها شاهزاده از واکنش قوها متوجه اشتباه خود می‌شود و در نهایت به ملکه ابراز عشق می‌کند و طلسم شکسته می شود. اگر می‌خواهید این نمایش با شکوه را از نزدیک ببینید، با شرکت در تور روسیه، فرصت این را خواهید داشت تا علاوه بر گشت و گذار در این کشور، به دیدن رقص باله دریاچه قو هم بروید و تجربه‌ای ماندگار برای خودتان بسازید و یا می توانید انیمیشن دریاچه قو را مشاهده کنید که داستان این رقص است ـ

۶. رقص فلامنکو، اسپانیا

فلامنکو رقصی است که معروف در سطح جهانی دارد و در اسپانیا به وجود آمده‌است. جالئو (هم‌صدایی و تشویق رقصنده‌ها) با تاگ (نواختن گیتار)، کانته (خواندن آواز)، پیتوس (بشکن زدن) و پالماس (کف زدن) همراه می باشد . فلامنکو به میزان زیادی از کولی‌ های اسپانیا تاثیرپذیرفته‌است، و سبک آن به طور مشخصی آندلسی است. این رقص هنری درحال‌حاضر در بسیاری از کشورها در سراسر دنیا  آموزش داده می‌شود، اما در ایالات متحده و ژاپن بیشتر از هر جای دیگری محبوبیت زیادی دارد. در ژاپن، تعداد مدارس فلامنکو بیش‌تر از خود اسپانیا است.

رقص فلامنکو (Flamenco) نیز در شمار دیگر رقص های معروف جهان قرار گرفته است که همان طور که گفته شد  متعلق به کشور اسپانیا است و از همین کشور ریشه می‌گیرد. موسیقی و رقص فلامنکو امروزه به شهرت جهانی رسیده است و بسیاری از مردم جهان، اسپانیا را با رقص جذاب فلامنکو را  می‌ شناسند. هیجان و تکاپو، عناصر جدانشدنی این سبک از رقص به شمار می‌روند و شنیدن آن، بیننده و شنونده را به وجد می‌آورد. ریشه فلامنکو را می‌توان در فرهنگ کولی‌های اندلس اسپانیا دانست و تا امروز مورد تغییر و تحول‌های بسیاری قرار گرفته است. در حدود قرن 15 میلادی، این رقص با ورود کولی‌ها به شبه جزیره ایبری ابداع شد. این کولی‌ها چندین قرن بود در مهاجرت یا بهتر است بگوییم آوارگی به سر می‌ بردند و از کشورهای گوناگونی مثل مصر، ایران، هند می‌گذشتند. آن‌ها از تلفیق سبک‌های مختلف رقص های این نواحی، رقصی منحصر به فرد به وجود آوردند که نشانگر هویت شان و بودن ان در یک زمان در ان منطقه باشد. امروزه این رقص نمادی از تلفیق فرهنگ‌ها است و غنی بودن آن باعث ارزشمندتر شدنش می‌شود کم کم با تجاری شدن این رقص در قرن 19، شاهد رقص و موسیقی فلامنکو در سطح شهر، کافه‌ها و بارها بودیم و به تدریج مورد توجه جهان‌ قرار گرفت. این سبک از رقص علاوه بر اسپانیا، امروزه در بسیاری از کشورهای جهان نیز به عنوان رقصی هنری، آموزش داده می‌شود و در کشور آمریکا و ژاپن طرفداران زیادی دارد. جالب است بدانید که در مدارس فلامنکو در ژاپن از اسپانیا بیشتر است. هرساله در کشور اسپانیا فستیوال‌های رقص فلامنکو اجرا می‌شود و با شرکت در تور اسپانیا، شانس این را خواهید داشت تا شبی را به دیدن این اجرای هنرمندانه قراربگیرید 

 

. رقص برِیک (برک دنس)، ایالات متحده

برک دنس، یک سبک رقص خیابانی می باشد  که در بین  جوانان در ایالات متحده و بسیاری از مناطق دیگر جهان بسیار عامه پسند است. این رقص در میان جوانان امریکایی-افریقایی و جوانان اهل پورتوریکو اغاز  شده‌است. برک دنس با توجه به علاقه‌ی رسانه‌ها به آن همه‌گیر شد و به سایر نقاط امریکا و اروپا گسترش پیدا کرد و کم کم در کل جهان گسترش  یافت. چهار نوع حرکت در رقص برک عبارتند از: فریز (حرکت مشکلی است که فرد با استفاده از قدرت بالاتنه‌ی خود انجام می‌دهد و بدن خود را معلق نگاه می‌دارد)، تاپ‌راک (به حرکاتی گفته می‌شود که در حالت ایستاده اجرا می‌شود)، حرکات قدرتی و دان‌راک (به حرکاتی گفته می‌شود که بر روی زمین انجام شده و دست‌ها نیز هم‌ارز با پاها مورد استفاده قرار می‌گیرند).

۸. رقص عربی، خاورمیانه

رقص عربی، نمایشی و خیره‌کننده می باشد ، و روی حرکات پیچیده‌ی نیم تنه تمرکز دارد. این رقص که در خاورمیانه به عنوان یک رقص محلی شکل گرفته و تشکیل  شده‌ است، طرفداران زیادی در سراسر جهان به‌دست آورده و بسیار مورد تحسین قرار گرفته‌است. این سبک با گذشت قرن‌ها تکامل یافته و لباس رقصنده‌ها نیز به همین ترتیب تغییراتی داشته است.

رقص بریک (Breakdancing) که نام‌های دیگر آن b-boying/b-girling است، یکی دیگر از رقص های خیابانی محبوب آمریکایی‌ه ا می باشد که ریشه در فرهنگ سیاه پوستان این کشور دارد. این رقص ابتدا در نیویورک ایجاد شد و اغلب با موسیقی‌های سبک هیپ هاپ اجرا می‌شود. بریک دنس رقص محبوب اکثر نوجوانان و جوانان و سن پایین های  آمریکایی به شمار می‌رود و چهار عنصر اصلی دارد که عبارت‌اند از: تاپ راک، داون راک، حرکات قدرتی و فریز. قدمت رقص بریک نیز به اوایل دهه 1970 میلادی می‌رسد. این شاخه از رقص خیابانی نیز به قدرت بدنی بالا، توانایی هماهنگی اعضای بدن و رعایت ریتم موسیقی نیاز دارد. به رقصندگان بریک، B-boy یا B-girl و یا Breaker میگویند

برای دیدن انواع رقص ها به جز این ها که معرفی شده اند کلیک کنید.

 

Card image cap

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!