هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

طرز تهیه لاته _هفت ویک62926

۱۴۰۰/۴/۲۴ سپیده ایمانپور

قهوه لاته چیست؟! 

قبل از این که طرز تهیه کافه لاته را به شما آموزش داده شود ، باید بدانید این قهوه بسیار خوش مزه و مواد تشکیل دهنده آن واقعاً چیست و از چه چیزهایی تشکیل می شود  تا بتوانیم در طرز تهیه آن به ساده ترین و ارزان قیمت ترین حالت ممکن عمل کنیم.

کافه لاته از عبارت ایتالیایی Caffe latte گرفته شده است  که به معنی قهوه (caffe) و شیر (latte) است. قهوه لاته یا همان کافه لاته ترکیبی از اسپرسو و شیر داغ با مقدار زیادی کف شیر می باشد که اگر بخواهید آن را با شکل و طرحی فانتزی سرو کنید می‌توانید طرح‌های هنری خاصی روی آن دربیاورید که به آن در اصطلاح لاته آرت گفته می شود.

کافه لاته سبک‌ ترین نوع  قهوه‌ای است که با کمترین نسبت اسپرسو تهیه می‌شود و طعمی غلیظ، رایحه‌ای تند، بافتی نرم و بسیار عالی دارد. در ادامه طرز تهیه قهوه لاته را به صورت خلاصه توضیح و خانگی برای شما توضیح خواهیم داد. 

درست کردن کافه لاته بدون استفاده از اسپرسوساز

قهوه لاته

با وجود این که داشتن یک دستگاه، کار شما را برای درست کردن کافه لاته راحت‌ تر و مقدار زیادی اسن تر  می‌کند اما نگران نباشید حتی اگر دستگاهی برای جوشاندن شیر یا دم کردن اسپرسو نداشته باشید به راحتی و تنها با کمی ابتکار و همچنین چند وسیله اضافه بر قوری معمولی که برای ساخت قهوه استفاده می‌کنید، می‌توانید کافه لاته مخصوص خود را در خانه درست کید واز خوردن ان لذت ببرید.

با توجه به انواع وسایلی که قبلاً برای ساخت قهوه داشتید ممکن است نیازی به خرید چیزهای بیشتری نداشته باشید اما اساساً به لوازم زیر جز مواد ضروری است نیاز خواهید داشت :

وسیله‌ای برای درست کردن اسپرسو ( موکاپات ) در صورت نبودن موکاپات می توانید از فرنچ پرس نیز قهوه مورد نیاز خود را نیز آماده کنید.

وسیله‌ای برای داغ کردن شیر

وسیله‌ای برای تولید کف و فوم شیر

درست کردن اسپرسو مناسب کافه لاته

قهوه لاته

درست کردن کف شیر بدون دستگاه بسیار راحت‌ تر از درست کردن اسپرسو بدون دستگاه است اما با این وجود این کار غیر ممکن نیست اما با این حال کافی می باشد  که در خانه یک آئروپرس، موکاپات یا فرنچ پرس داشته باشید تا به راحتی اسپرسو خود را تهیه کنید چرا که عملکرد هر سه این‌ها بر مبنای تولید فشار است.

همچنین شما می‌توانید از پودر قهوه اسپرسو فوری هم  استفاده کنید. که به راحتی با مقداری آب جوش آماده می‌شود، از آنجایی که ممکن است هر یک از شما در خانه یکی از این وسیله ها را برای تهیه قهوه در اختیار داشته باشید، ما روش های تهیه قهوه با موکاپات ، آیروپرس و فرنچ پرس را به طور جداگانه برای شما توضیح خواهیم داد. 

تهیه کف شیر 

برای تولید کف شیر مناسب کافه لاته حتماً به شیر داغ (نه شیر جوشیده شده) نیاز داریم. شیر داغ ما نهایتاً باید دارای دمای 60 درجه باشد.

حتماً باید دقت کنید از سر رفتن شیر جلوگیری کنید چون شیر سر رفته هم از نظر طعم کیفیت خوبی ندارد و هم دیگر فوم شیر خوبی به ما نخواهد داد.

حباب‌های ظریف شیر بدون حرارت پابرجا نمی‌ مانند و بعد از برداشتن شیر از روی حرارت عملاً از بین می‌روند. در نتیجه فوم شیر اساساً نتیجه هوادهی به شیر جوشیده شده است. پس در تهیه کف شیر ما به شیر داغ و همزن برقی یا دستی نیاز خواهیم داشت. 

شیر داغ را با همزن تا حدی هم می‌زنیم تا شیر ما به حجم یک و نیم برابرِ حجم اولیه برسد و همچنین حالت فوم یا همان کف لطیف و با غلظت مناسبی را بدست آورد.

این یکی از ابتدایی ترین روش‌های موحود برای درست کردن کف شیر مناسب کافه لاته در خانه است.

روش‌های مختلفی برای درست کردن کف شیر وجود دارد. اگر فرنچ پرس یا مایکروویو داشته باشید تنها یک دقیقه و نیم با یک کف شیر تازه فاصله دارید اما مسلماً استفاده از دستگاه کف شیرساز کار شما را بسیار راحت‌ ترعملخواهد کرد   و برای فوم گیری شیر لازم است نکات مهمی را رعایت کنید.

ترکیب شیر و اسپرسو 

بعد از آماده شدن اسپرسو و کف شیر که حزو مهم ترین مواد تشکیل دهنده کافه لاته می باشند نوبت به ترکیب کردن این دو می‌رسد، ما به 1/3 فنجان اسپرسو نیاز داریم و ما بقیه فنجان را با کف شیر آماده شده پر می‌کنیم.

به همین راحتی ما یک فنجان کافه لاته خوشمزه و خوش عطر داماده کرده ایم  نوش جان کنید و لذت ببرید و همانطور که گفتیم شما برای اضافه کردن شیر به اسپرسو می توانید طرح های فوق العاده جذابی را بر روی فنجان خود اینجاد کنید می توانید با خلال دندان یا هر چیز دیگر اشکال مختلف می باشد 

این یک روش برای ساخت لاته بود که البته شما می توایند با توجه به سلیقه شخصی خود می‌توانید از انواع طعم‌دهنده‌ها به عنوان مثال از دارچین، پودر کاکائو، عصاره وانیل و… به مقداری دلخواه در طرز تهیه کافه لاته استفاده کنید.

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!