هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

مراقبت های بعد عمل زیبایی - هفت ویک91144

۱۴۰۱/۱۲/۴ سپیده ایمانپور

ورم به تدریج از بین می‌رود، اما طبیعی است که در روزهای اول بعد از جراحی در شدیدترین حد خود باشدکبودی در حدود دو هفته دوام خواهد داشت و پس از آن به تدریج به رنگ زرد در می‌آید، تا زمانی که کاملاً از بین برود. در دوره بهبود اولیه، باید مراقب بروز نشانه‌های عفونت مانند تب، چرک کردن و یا درد شدید باشید. برای حدوداً 5 تا 6 هفته بعد از عمل، بدن در حال تولید بافت‌های اسکار در بینی خواهد بود، و پس از این مدت نشانه‌هایی از نتایج نهایی را مشاهده خواهید کرد.

انواع تورم

در نقاط مختلف صورت

انواع تورم بینی

  • تورم حاد بینی
  • تورم مزمن بینی
  • تورم کاذب

تورم حاد بینی در طول یک تا دو ماه بعد از جراحی بینی شایع است. این تورم به دلیل ضربه های حین جراحی بینی است. این تورم و کبودی در ماه اول از بین خواهد رفت اما برای بینی گوشتی ممکن است بیشتر از 2 ماه طول بکشد. در اکثر افراد این تورم به راحتی از بین می رود.

در تورم مزمن بینی بعد از عمل، مایع بینابینی بعد از جراحی بینی در زیر پوست رسوب می کند و ممکن است در قسمت های مختلف بینی به بافتی متفاوت تبدیل شود. تورم مزمن ممکن است تا چند ماه در دو طرف بینی باقی بماند، همچنین تورم نوک بینی بعد از عمل به زمان بیشتری نیاز دارد تا ناپدید شود. تورم یک طرفه بینی بعد از عمل نوعی تورم مزمن است.

نوع دیگر ورم که از آن به ورم کاذب یا حافظه پوست یاد می شود، دوره بهبودی طولانی تری دارد. زیرا در برخی از مواقع جراحی با هدف کوچک کردن اسکلت بینی انجام می شود به همین علت هرچه بینی بزرگ تر بوده باشد شدت این نوع ورم بعد از جراحی بینی بیشتر خواهد بود.

  • ورم پوست

همانطور که می دانید در حین عمل برای اعمال تغییرات در ظاهر بینی ، پوست از اسکلت جدا می شود به همین علت پس از عمل و در دوران نقاهت بیمار می تواند این نوع ورم را در پوست تجربه کند.

علت بروز این نوع ورم بعد از جراحی بینی تجمع مایع بین سلولی می باشد که از آن می توانیم به عنوان نوعی واکنش التهابی جهت بهبود ناحیه زخم شده یاد کنیم. این نوع ورم حدود 1 الی 3 ماه پس از عمل بینی از بین می رود و هرچه بینی گوشتی تر باشد مدت زمان از بین رفتن این نوع ورم بیشتر می شود.

  • : ورم کاذب

دیگر نوع ورم که از آن به عنوان ورم کاذب یا حافظه پوست یاد می شود، دوره بهبودی طولانی تری نسبت به گروه اول دارد.

زیرا در برخی از مواقع جراحی با هدف کوچک کردن اسکلت بینی انجام می شود به همین علت هرچه بینی بزرگ تر بوده باشد شدت این نوع ورم بعد از جراحی بینی بیشتر خواهد بود.

 

  • ورم فیبروز

سومین گروه از انواع ورم  که ممکن است فرد پس از جراحی زیبایی با آن مواجه شود ورم فیبروز یا گوشت اضافه است. که می تواند برای همیشه ماندگار باشد، به همین منظور به شما عزیزان توصیه می کنم در انتخاب جراح بینی بسیار دقت کنید.

Card image cap

روش های خانگی برای کاهش ورم

سرتان را بالا نگهدارید

بالا قرار دادن سر، گردش خون به ناحیه صورت را بهبود می‌بخشد که این می‌توان تا حد زیادی ورم کنار بینی و دور چشم‌ها را کاهش دهد. هنگامی که دراز می‌کشید می‌توانید با گذاشتن بالش زیر سرتان، آن را در سطحی بالاتر از قلبتان قرار دهید تا گردش خون افزایش بیابد. استفاده از یک مبل ریکلاینر (مبل ریلکسی) یا یک پشتی طبی گزینه بهتری است، چرا که در هنگام خواب احساس راحتی بیشتری به شما می‌دهند. به خاطر داشته باشید که سرتان را در زاویه‌ای حدوداً 30 تا 45 درجه‌ای نسبت سطح زمین نگهدارید تا عضلات گردنتان بیش از حد کشیده نشوند. رسیدن مداوم خون به ناحیه صورت سرعت فرایند بهبود را افزایش داده و درد را کاهش می‌دهد، و به این ترتیب از شدت مشکلتان کم می‌کند.

مصرف مایعات کافی

اگر بدن به خوبی هیدراته باشد معمولاً مایعات در بدن محبوس نمی شوند.

 

پرهیز از نمک

غذاهای و نوشیدنی های شور می توانند باعث احتباس مایعات در بدن شوند و در نتیجه بهتر است که تا جای ممکن از مواد غذایی شور پرهیز شود. از سبزیجات سبزرنگ و برگ دار مانند کاهو که حاوی ویتامین k می باشند تا جای ممکن استفاده شود.
از حمام آب گرم، سونا و وان آب گرم پرهیز شود.

 

کمپرس سرد

کمپرس سرد یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای کاهش و جلوگیری از تورم و همچنین کاهش احساس درد ناشی از عمل است که می‌توان آن را در خانه انجام داد. برای انجام کمپرس سرد، می‌توانید مکعب‌های یخ را در یک حوله نخی نرم بپیچید و آن را روی نواحی اطراف بینی و چشم‌ها قرار دهید. این کار را روزی دو تا سه بار و هر بار به مدت حدوداً 25 دقیقه انجام دهید. برای این کار می‌توانید از یک کیسه یخ نیز استفاده کنید. مراقب باشید که هنگامی که بانداژ هنوز روی صورتتان است از کیسه یخ استفاده نکنید. استفاده از کمپرس سرد بر روی جایی از بینی که روی آن عمل جراحی انجام شده توصیه نمی‌شود. گاهی اوقات کیسه یخ بیش اندازه سرد است و به جای تسکین درد باعث احساس ناراحتی می‌شود. در چنین مواردی، می‌توانید از یک بسته نخود فرنگی یخ زده یا هرگونه سبزیجات یخ‌زده دیگر استفاده کنید. برای حافظت از صورتتان در برابر سرما بسته سبزیجات یخ زده را با حوله بپوشانید.

 

 

مالیدن پمادها و ژل ها

برخی پمادها و ژل ها برای کاهش ورم بینی بسیار کاربردی هستند. البته کارکرد این پمادها در بسیاری از موارد به درستی مشخص نشده است ولی در صورتی که پزشک صلاح بداند می تواند

از حمام کردن با آب داغ اجتناب کنید

خیلی از افراد بعد از یک عمل جراحی با آب داغ حمام می‌کنند، زیرا گفته می‌شود که این کار باعث بهبود زودتر زخم‌ها می‌شود. البته، ما حمام آب داغ را توصیه نمی‌کنیم زیرا می‌تواند باعث تشدید تورم شود. همچنین حما‌م‌های آب داغ می‌توانند دوره بهبودتان را طولانی‌تر کنند، به همین دلیل بهتر است از این کار اجتناب کنید مگر آنکه پزشک آن را توصیه کرده باشد. در عین حال، حمام‌های آب گرم به شدت برای درمان التهاب و کاهش درد ناشی از جراحی مفید هستند. همچنین می‌توانید زیر دوش آب گرم بروید و به اندازه کافی به ناحیه عمل شده بخار و گرما بدهید. حمام‌های آب گرم محرک بهبود زخم‌ها و همچنین کاهش دهنده ورم نزدیک بینی و چشم‌ها هستند. یک کمپرس گرم‌ هم نتیجه‌ای مانند یک حمام آب گرم دارد. البته قبل از این کار حتماً با جراح زیبایی‌تان مشورت کنید

 

حرکت و فعالیت‌هایتان را محدود کنید

 باید از انجام فعالیت‌هایی که باعث می‌شوند خون به نواحی مختلف صورت هجوم بیاورد اجتناب کنید. دست کم باید یک ماه از انجام فعالیت‌هایی مانند بلند کردن اجسام سنگین، خم شدن و غیره اجتناب کنید، تا از بروز تورم و کاهش سرعت بهبود زخمتان جلوگیری شود. در عین حال توصیه می‌شود که فوراً پس از انجام جراحی فعالیت‌های سبکی مانند پیاده‌روی را انجام دهید زیرا باعث افزایش گردش خون و افزایش سرعت بهبودی می‌شوند. روزی چند دقیقه پیاده‌روی کنید، زیرا پیاده‌روی مستقیماً فشاری به ناحیه جراحی شده وارد نمی‌کند و به همین دلیل برای بهبود و جلوگیری از تورم مفید است.

 

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!