هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

همه چیز راجب جشنواره ی کن -هفت ویک41583

۱۴۰۰/۷/۴ سپیده ایمانپور

Cannes Film Festival یک جشنواره فیلم سالانه است که در شهر کن فرانسه برگزار شده و در جریان آن آثار جدید از تمامی ژانرها از جمله مستند به نمایش در می‌آیند.جشنواره کن یکی از بزرگترین و باشکوه‌ترین رویدادهای سینمایی جهان و محلی برای پیش‌نمایش فیلم‌های جدید از تمامی ژانرها از جمله مستند به‌شمار می‌آید. جشنواره کن به نمایش فیلم‌های جدید خلاصه نشده و در پایان آن برندگان رشته‌های مختلف معرفی می‌شوند؛ مانند اتفاقی که در مراسم‌های اهدای جوایز رخ می‌دهد. بد نیست بدانید Cannes Film Festival یکی از سه جشنواره فیلم مهم اروپا و یکی از پنج جشنواره فیلم مهم جهان به شمار می‌رود.

جشنواره کن از اولین سال های تأسیس اش در سال 1946 به گواه اکثر سینما دوستان و منتقدان سینمایی، معتبرترین جشنواره اروپایی و یکی از معتبرترین جشواره های جهان است. فیلم های جشنواره کن هرساله در سطح برترین فیلم های سینمای جهان از لحاظ سینمایی و نه سرگرمی (برخلاف اسکار) قرار دارند.

تاریخچه

ریشه‌های جشنواره کن به سال ۱۹۳۸ میلادی بازمی‌گردد؛ زمانی که ژان زای وزیر وقت وزارت آموزش ملی فرانسه به همراه فیلیپ ارلنگر مورخ و رابرت فاور لو برت روزنامه‌نگار حوزه فیلم تصمیم گرفتند یک جشنواره سینمایی بین‌المللی راه بیاندازند. جشنواره کن از هفت بخش اصلی تشکیل شده است. جشنواره فیلم کن جشنواره ای کاملاً اختصاصی است و فقط اهالی سینما  آن هم با کارت دعوت ویژه حق حضور در آن را دارند. به علاوه ی رسانه های دنیا، جشنواره کن بهترین نقطه برای تهیه کنندگان دنیا است که از طریق آن می توانند فیلم های خود را به بزرگترین کمپانی های دنیا نشان دهند.جشنواره فیلم ونیز (Venice Film Festival) تنها جشنواره فیلم اروپا در دهه ۳۰ میلادی به شمار می‌رفت و در آن برهه زمانی تحت تاثیر حکومت فاشیستی ایتالیا قرار داشت. از همین رو، مسائل سیاسی مستقیما روی انتخاب‌ها تاثیر می‌گذاشتند؛ برای مثال، بنیتو موسلینی نخست وزیر وقت شخصا وارد ماجرا شد و اجازه نداد فیلم فرانسوی La Grande Illusion جایزه رقابت‌های سال ۱۹۳۷ میلادی را از آن خود کند. البته ماجرا به همین یک مورد خلاصه نمی‌شود و سال بعد دخالت‌های سیاسی بیش از پیش خودنمایی کردند.در ژوئن ۱۹۳۹ بود که «لویز لومیر»، از بنیانگذاران صنعت فیلم هالیوود پذیرفت تا اولین رییس جشنواره فیلم کن نام بگیرد که قرار بود از اول تا ۳۰ سپتامبر برگزار شود. اما حمله آلمان به لهستان و متعاقب آن اعلام جنگ فرانسه و انگلیس علیه آلمان موجب شد تا اولین دوره جشنواره کن پیش از آنکه آغاز شود پایان یابد.

کن کجاست ؟

کن شهری واقع در فرنچ‌ریورا در جنوب فرانسه و مکانی تجملاتی است که هر سال بسیاری از چهره‌های پولدار و سرشناس را به خود جلب می‌کند. البته مهم‌ترین جاذبه این شهر هم جشنواره بین‌المللی فیلم کن است. تمامی هتل های این ساحل بی نظیر از یک سال قبل برای جشنواره کن رزرو کامل می شود.کن یک مزیت بزرگ نسبت به بیاریتز داشت. کن در خط ساحلی ریویرای فرانسه واقع شده و به همین دلیل، یک جاذبه توریستی محسوب می‌شد. علاوه بر این، مسئولان کن وعده دادند یک ساختمان اختصاصی برای جشنواره می‌سازند. اولین جشنواره قرار بود ۱ الی ۲۰ سپتامبر سال ۱۹۳۹ میلادی برگزار شود.

داوری فیلم کن

هر سال بیش از هزار فیلم از سراسر جهان به جشنواره کن فرستاده می‌شود. کمیتۀ انتخاب به تماشای تک‌تک فیلم‌ها نشسته و از میان آن‌ها فیلم‌های حاضر در جشنواره کن را انتخاب می‌کنند. در جشنواره فیلم کن دو هیات داوران وجود دارد : یکی برای فیلم‌های بلند و یکی برای فیلم‌های کوتاه و سینه‌فونداسیون. داوری بخش نوعی نگاه و دوربین طلایی را هم هیات‌های داوری برعهده دارند.

جایزه کن یا نخل طلای 

هر مراسم اهدای جایزه یک نماد مخصوص به خود را داشته و این موضوع برای جشنواره فیلم کن هم صدق می‌کند. Grand Prix du Festival International du Film dh  یا جایزه برزگ بین سال‌های ۱۹۳۹ الی ۱۹۵۴ میلادی مهم‌ترین جایزه جشنواره بود اما در سال ۱۹۵۵ از جایزه جدیدی رونمایی شد که Palme d’Or یا نخل طلایی نام دارد

از سال ۱۹۳۹ تا ۱۹۵۴ جایزه ای تحت عنوان "جایزه بزرگ جشنواره کن" به برنده بهترین فیلم این رویداد سینمایی اعطاء می شد اما در سال ۱۹۶۵ هیئت داروان جشنواره فیلم کن پیشنهاد دادند جایزه ی بزرگ جشنواره کن هر سال با طراحی جدید از یکی از هنرمندان معاصر ساخته شود.

 

در اواخر سال ۱۹۵۴ هیئت مدیره جشنواره کن گروهی از جواهرسازان را برای طراحی "نخل" دعوت کردند و در نهایت «لوچینه لازون» طراحی نخل طلای جشنواره کن را انجام داد. دریافت نخل طلا بالاترین افتخاری است که در جشنواره کن نصیب یک فیلمساز می‌شود. در حقیقت هر سال در جشنواره کن دو نخل طلا اهدا می‌شود؛ یکی برای بهترین فیلم بلند و یکی برای بهترین فیلم کوتاه، اما معمولا وقتی کسی به این جایزه جشنواره کن اشاره می‌کند منظورش همان نخل طلای بهترین فیلم بلند است.

بد نیست بدانید شرکت سوئیسی شوپارد اواخر قرن بیستم به عنوان سازنده نخل طلا انتخاب شد و همچنان این وظیفه را به دوش می‌کشد.

 

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!