هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

مزایا و معایب دهان شویه -هفت ویک13760

۱۴۰۱/۵/۳ سپیده ایمانپور

 

دهان شویه چیست ؟

 

 

دهان شویه مایعی است که برای شستشو و تمیز نگه داشتن فضای داخل دهان استفاده می شود. معمولاً آنها حاوی مواد ضد عفونی کننده نیز هستند که باکتری هایی که در دهان زندگی می کنند را از بین می برند. بعضی از مردم از دهانشویه برای از بین بردن بوی بد دهان استفاده می کنند و برخی دیگر برای جلوگیری از پوسیدگی دندان.

دهانشویه ها همچنین برای کاهش درد و ناراحتی دهان، ایجاد رطوبت کافی برای بافت‌های دهان و همچنین از بین بردن بوی بد دهان مورد استفاده قرارمی‌گیرند.

 بنابراین باید این مایع را در دهان، دندان‌ها، لثه و زبان بچرخانید تا به سلامت دهان کمک کنید. می‌توان دهان‌ شویه‌های مخصوص دهان را با تجویز پزشک یا بدون تجویز خریداری کرد. به این ترتیب می‌توان آنها را براساس کاربرد و ترکیباتشان به گروه‌های آرایشی، درمانی یا ترکیبی از هر دودسته بندی کرد

مزایا

 

بوی بد دهان

بوی بد دهان یکی از رایج‌ترین مشکلات دهان و دندان در سرتاسر دنیا است. مواردی هم‌چون بیماری‌های مختلف، خشکی دهان، التهاب لثه‌ها و حتی مصرف برخی غذاها و نوشیدنی‌ها، باعث ایجاد بوی بد دهان خواهد شد. مصرف انواع دخانیات نیز یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد بوی بد دهان است.

دهانشویه با از بین‌بردن باکتری‌ها و یا اثرگذاری بر عوامل مولد بو در دهان، بوی بد را از بین خواهد برد. البته اگر بدون وجود عوامل مختلف هم‌چون دخانیات، زندگی ناسالم و یا عدم رعایت بهداشت فردی، هم‌چنان با بوی بد دهان مواجه هستید، باید از پزشک متخصص کمک بگیرید. در برخی موارد، بوی بد دهان نشان‌دهنده یک بیماری جدی در سیستم بدن شما خواهد بود

التهاب لثه 

التهاب لثه معمولا در اثر ایجاد پلاک‌ بر روی دندان ایجاد می‌شود. پلاک یا جرم، همان موادی هستند که در فواصل مسواک‌زدن، بر روی دندان ایجاد خواهند شد. پلاک‌ها حاوی میلیون‌ها باکتری هستند. برخی از انواع دهانشویه به‌صورت اختصاصی برای از بین بردن پلاک‌ها و نابودکردن این باکتری‌ها طراحی شده‌اند. به همین خاطر، استفاده از انواع مشخصی از دهانشویه، التهاب لثه را از بین خواهد برد. این موضوع، یکی از مهم ترین کاربرد دهانشویه است.

 

پوسیدگی دندان

یکی دیگر از کاربردهای دهانشویه مبارزه با پوسیدگی دندان است. دهانشویه‌های حاوی فلوراید، با تقویت مینای دندان و محافظت از دندان در مقابل آسیب‌های ناشی از اسیدهای مختلف، از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کنند. باکتری‌های موجود در پلاک دندان، مولد اسید هستند. این اسید، می‌تواند مینای دندان را تضعیف کرده و حتی آن را از بین ببرد.

این باکتری‌های مخرب، از مواد مختلفی هم‌چون شکر، نشاسته‌ها و سایر کربوهیدرات‌های به جا مانده از مواد خوراکی، تغذیه می‌کنند. پوسیدگی دندان به‌آهستگی آغاز شده و در صورت ادامه‌یافتن، به ایجاد سوراخ روی مینای دندان منتهی می‌شود. فلوراید موجود در دهانشویه‌ها باعث تقویت دندان شده و سایر ترکیبات موجود در این محصولات، باعث نابودی باکتری‌های مخرب خواهند شد.

 کاهش درد

دیگر کاربرد دهانشویه کاهش درد دندان است. در این نوع دهانشویه‌ها از انواع داروهای مسکن هم‌چون لیدوکایین استفاده می‌شود. این مواد موجود در محلول دهانشویه،

کم‌کم بر بخش‌های دردناک اثر گذاشته و باعث تسکین و کاهش درد خواهد شد. معمولا این نوع محصولات تنها با نسخه پزشک قابل تهیه هستند.

سفید کننده

دهانشویه های سفید کننده یکی دیگر از انواع دهانشویه‌های موجود در بازار هستند. این محصولات با داشتن مواد فعالی هم‌چون هیدروژن پروکساید، جرم‌های روی دندان را از بین برده و باعث سفیدی دندان‌ها خواهند شد. هرچند باید بدانید که این کاربرد دهانشویه تنها به‌عنوان بخشی از بهداشت دهان و دندان باید مورد استفاده قرار بگیرد و جایگزین روش‌های تخصصی هم‌چون جرم‌گیری نیست.

 خشکی دهان

برخی از داروها، باعث خشکی شدید دهان خواهند شد. این موضوع، بسیار آزاردهنده بوده و به همین خاطر، روش‌های مختلفی برای حل این مشکل ایجاد شده است. دهانشویه‌های اختصاصی برای این مشکل، مواد غذایی به جا مانده در بین دندان‌ها را از بین برده و با داشتن ترکیبات روان‌کننده، حس رطوبت را در دهان ایجاد می‌کنند.

 

عوارض

انواع دهانشویه‌ها حاوی میزان زیادی الکل و فلوراید هستند. قورت دادن حجم زیادی از این مواد، ممکن است اثرات و آسیب‌های مختلفی را بر جای بگذارد. این آسیب‌ها، برای کودکان زیر 6 سال، بیشتر و شدیدتر خواهد بود. به همین خاطر، استفاده از دهانشویه برای کودکان زیر 6 سال تجویز نمی‌شود.

یکی دیگر از عوارض دهانشویه که باید به آن توجه کنید، احتمال وقوع حساسیت است. دهانشویه‌های حاوی الکل زیاد، بر بافت لثه‌ها و دندان‌ها تاثیر منفی خواهند گذاشت. به همین خاطر، خرید دهانشویه بدون الکل یا با الکل کمتر، انتخاب عاقلانه‌تری خواهد بود.

نکته دیگری که باید آن را در نظر بگیرید، احتمال وقوع مسمومیت است. البته مسمومیت ممکن است با هر نوع ماده شیمیایی دیگر نیز رخ دهد. بنابراین، در صورت حضور کودکان کم‌ سن و سال در منزل، دهانشویه‌های مخصوص کودک برای آن‌ها خریداری کرده و محصول نامناسب را در دسترس آن‌ها قرار ندهید.

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!