هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

بوتاکس زیر بغل -هفت ویک31093

۱۴۰۱/۴/۱۷ سپیده ایمانپور

 

بوتاکس درمانی است که مصارف زیادی دارد علاوه بر استفاده در لوازم آرایشی و بهداشتی، پزشکی، درمان سردردهای میگرنی و کمک به بهبود برخی بیماری های ناشی از اختلال عضلات و اعصاب صورت و چشم به کار می رود وهمچنین اخیرا از تزریق آن برای کاهش عرق در بدن استفاده می کنند.

 

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک نوروتوکسین است که از باکتری های ایجاد کننده بوتولیسم بدست می آید. نوروتوکسین نوعی سم برای سلول های عصبی بوده و بوتولیسم نیز نوعی مسمومیت غذایی است. با این حال، جای نگرانی وجود ندارد زیرا در صورتی که این فرایند به صورت مناسب توسط فردی متخصص انجام شود بسیار ایمن است.

 بوتاکس در ابتدا به عنوان یک فرایند زیبایی به کار گرفته می شد. این ماده با فلج کردن موقت عضلات، چروک های صورت را رفع می کند. همچنین، پزشکان جهت درمان بیماری های عصبی عضلانی از جمله میگرن، اسپاسم عضلانی و هایپر هیدروزیس از بوتاکس استفاده می کنند.

 

عرق و بوتاکس 

تزریق بوتاکس برای کاهش تعریق زیر بغل نوعی روش درمانی محسوب می‌شود که از سوی سازمان غذا و داروی ایالات متحده تائید شده است. بوتاکس از فعال شدن غدد تولید کننده عرق جلوگیری می‌کند و مانع از ترشح عرق می‌شود. تعریق بیش از حد که در اصطلاح پزشکی به آن هایپرهیدروزیس گفته می‌شود و با تزریق بوتاکس تا 80 درصد از میزان تعریق کاسته می‌شود. میزان اثر بخشی بوتاکس برای درمان تعریق زیاد بسته به بدن افراد مختلف از 4 ماه تا یک سال متغیر می‌باشد. نتیجه تزریق بوتاکس در کاهش میزان تعریق پس از دو هفته قابل مشاهده است.

تزریق بوتاکس علاوه بر زیر بغل برای کف دست، پاها و پیشانی نیز کاربرد دارد و یک روش درمانی است که توسط پزشک متخصص انجام می‌شود. بهتر است پیش از تزریق بوتاکس با پزشک مشورت کنید. برخی از افراد به صورت مادرزادی تعریق زیاد دارند اما برخی از افراد به دلیل ابتلا به نوعی بیماری یا مصرف دارویی خاص عرق می‌کنند که باید علت آن توسط پزشک تشخیص داده شود.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تزریق بوتاکس را برای درمان تعریق بیش از حد زیر بغل تصویب کرده است.
تزریق بوتاکس زیر بغل می تواند تعریق زیربغل را به میزان 82-87٪ کاهش دهد. این اثر معمولاً 4-12 ماه یا در بعضی موارد تا 14 ماه ادامه دارد.
افرادی که تزریق بوتاکس زیر بغل انجام می دهند، نتایج را 2-4 روز پس از درمان مشاهده می کنند. اثرات کامل معمولاً طی 2 هفته قابل مشاهده است.
تا به امروز FDA تزریق بوتاکس را فقط برای استفاده در زیر بغل تایید کرده است. با این حال، پزشک ممکن است درمان تعریق را در جاهای دیگر بدن مانند دست ها، پاها، سر یا صورت تجویز کند.

چگونه عمل می کند؟

بوتاکس ، سم بوتولینوم یا نوروتوکسینی است که توسط باکتری Clostridium botulinum ساخته می شود. نوروتوکسین ها موادی هستند که بر ساختار یا عملکرد سیستم عصبی تأثیر می گذارند.
بوتاکس عملکرد برخی از انتقال دهنده های عصبی را تغییر می دهند. این ها مواد شیمیایی در بدن هستند که به بدن دستور می دهند به روش خاصی واکنش نشان دهند. بوتاکس انتقال دهنده عصبی را که به غدد عرق متصل هستند، مسدود می کند.

 به طور طبیعی، هنگامی که دمای بدن افزایش می یابد، سیستم عصبی، غده های عرق را فعال می کند. این فرایندی است که بدن  توسط آن به صورت خودکار دمای خود را کاهش می دهد.

در افراد مبتلا به هایپر هیدروزیس اعصاب فعال کننده این غدد پیش فعال هستند. تزریق مستقیم بوتاکس به نواحی دارای تعریق شدید سبب فلج شدن اعصاب بیش فعال در آن ناحیه می شود. هنگامی که اعصاب قادر به رساندن پیام تعریق نباشند، تعریق رخ نخواهد داد. لازم به ذکر است، بوتاکس تنها در نواحی تزریق شده از تعریق جلوگیری می کند.

قبل بوتاکس

  • در صورتی که بیماری خاصی دارید یا دارویی مصرف می‌کنید حتما پزشک را در جریان بگذارید. پیش از تزریق بوتاکس حتما با پزشک مشورت کنید و نکات پیش از تزریق را به دقت رعایت کنید.
  • 2 تا 4 روز پیش از تزریق بوتاکس زیر بغل خود را اصلاح نکنید.
  • تا یک روز پیش از تزریق بوتاکس از مصرف الکل و داروهای رقیق کننده خون پرهیز کنید. مصرف این داروها روند بهبود محل تزریق را طولانی می‌کند.
  • اگر باردار هستید حتما به پزشک اطلاع دهید.

بعد بوتاکس

اپیلاسیون و موم انداختن زیر بغل، لیزر موهای زائد زیر بغل ، انجام فعالیت های ورزشی سنگین و استحمام با آب داغ به مدت ۲۴ ساعت بعد از انجام فرآیند ممنوع می باشد. شما همچنین می توانید جهت کاهش سریع تورم و التهاب زیر بغل از کمپرس یخ استفاده کنید.

 

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!