هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

بوی قاعدگی -هفت ویک90037

۱۴۰۱/۵/۹ سپیده ایمانپور

بوی حاصل از خون قاعدگی ، در اغلب خانم ها طبیعی است و نیازی نیست به پزشک مراجعه کنید. در واقع تا زمانی که این بو بسیار شدید نباشد و عوارضی در پی نداشته باشد (مانند التهاب) نیاز به مشاوره پزشک نخواهید داشت اما در غیر این صورت حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

در قاعدگی تخمک های لقاح نیافته، خون و بافتهای پوششی رحم خارج می شود بنابراین کاملاً طبیعی است که این ترکیب بعد از خروج از واژن کمی بو داشته باشد. این بو به احتمال زیاد به خود ماده واژن مربوط است، اما باکتری ها و اسیدیته نیز در آن نقش دارند. بوی قاعدگی در افراد مختلف متغیر است. قاعدگی "سالم" با کمی بوی خون و حتی بوی فلز شبیه به آهن و باکتری ها همراه است. به طور کلی بوی طبیعی قاعدگی را دیگران احساس نمی کنند. با رعایت بهداشت فردی بو کمتر شده و قاعدگی راحت تر سپری می شود. گاهی بوی شدید می تواند نشانه عفونت باشد. در چنین مواردی، علائم دیگری مانند ترشحات واژن یا درددر لگن  که مربوط به قاعدگی طبیعی نیست، مشاهده می شود. 

 

بوی طبیعی در قاعدگی

بوی قاعدگی طبیعی است و می تواند هر ماه متفاوت باشد. طبیعی است که در زمان قاعدگی نواحی تناسلی شما بوی خون بدهد اما برخی موارد که در ادامه برای شما شرح می دهیم ممکن است غیرطبیعی باشد.

 

بوی بد قاعدگی

 

اگر فردی هستید که بوی ناشی از قاعدگی در شما بسیار شدید و تند است، ابتدا باید بدانید که به موقع نوار بهداشتی خود را عوض کنید.
 
ترشحات واژن
ترشحات واژن در خانمها شامل یکسری باکتری های مفید است که برای حفظ سلامت آن ضروری و بسیار لازم هستند . در مواردی وجود دارد یک ترشحات بوی نا مطبوع داشته و سبب ناراحتی فرد و زوج او می شود .توصیه های زیر شما را درکاهش و رفع بوی نا مطبوع دستگاه تناسلی کمک می کند.محیط دستگاه تناسلی در زن و مرد از مناطقی اسات که اگر به نظافت آن توجه نشود باعث بروز آلودگی شدید و حتی بیماریهای گسترده می شود .
لکوره خود یک بیماری نیست بلکه تظاهری از تخمک گذاری یا یک بیماری موضعی یا سیستمیک هست .
در هر سنی ممکن است دیده شود و تقریبا کلیه زنان را در دوره ای از عمر مبتلا می کند . شایعترین علت آن عفونت  قسمت تحتانی اعضای تناسلی است . علل دیگر عبارتند از التهاب ، تحریک استروژنی ، تحریک روحی ، تومورها و محرومیت استروژنی .
ترشحات لکوره معمولا به علت وجود سلولهای کنده شده از مخاط یا سلول های شرکت کننده در التهاب سفید رنگ است .
وجود مقدار کمی ترشح موکوس واژنی به طور ثابت امری کاملا طبیعی است اما در صورتی که مقدار ترشح زیاد و موجب آلوده کردن لباس گردد یا همراه با درد و ناراحتی باشد صورتی غیر طبیعی پیدا می کند .
در بانوان غدد داخل واژن و دهانه رحم به طور مداوم مقدار کمی مایع ترشح می کنند. این مکانیسم کمک به سلامت و پاک شدن مجرای تناسلی می کند. این ترشحات اکثراً بیرنگ و یا حداکثر شیری کم رنگ و بدون بو هستند، ولیکن بسته به سیکل ماهیانه در خانم ها رنگ و غلظت آن تغییر پذیر است. به طوریکه در زمان تخمک گذاری، حاملگی،شیر دادن  و نزدیکی جنسی مقدار این ترشحات بیشتر می شود . بنابراین با توجه به نکات ذکر شده باید توجه داشت که افزایش ترشحات واژن در زنان در بسیاری موارد طبیعی است، به ویژه اینکه ترشحات باعث مرطوب شدن مجرای تناسلی زنان می شود،که این خود کمک بسیار در پیشگیری از بیماری گوناگون در این ناحیه می کند.
ترشح از واژن، علامت شایعی است. فرد گرفتار ممکن است مدتی تحمل کند و نگرانی ناشی از این که آیا به بیماری مقاربتی مبتلا شده یا نه را به جان بخرد؛ یا اینکه ممکن است همین نگرانی باعث مراجعه به این پزشک و آن پزشک و حتی متخصص زنان یا متخصص ارولوژی شود. آیا هر نوع ترشح واژن نشانه بیماری است؟ چه موقع باید نگران بود؟ این ترشحات با چه مکانیسمی ایجاد می‌شوند؟ مقاله زیر به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهد. اول از همه باید دانست که ترشحات واژن دو نوعند.
ترشحات طبیعی (فیزیولوژیک) و ترشحات غیر طبیعی که نیاز به درمان دارند. اما کدام ترشحات طبیعی هستند و کدام غیرطبیعی؟
هر خانمی کیفیت طبیعی ترشحات خود را می‌داند و در واقع می‌داند که چه ترشحاتی در وی قابل قبول است و کدام ترشحات بیش از حد طبیعی است. اما نکته اینجاست که کیفیت و کمیت ترشحات واژن در هر زن در طول زمان و حتی در طول یک دوره ماهانه می‌تواند تغییر کند؛ مثلاً ترشحات قبل از بلوغ با ترشحات دوران بارداری و ترشحات پس از یائسگی متفاوت است. به همین ترتیب، هورمون‌ها تاثیر مهمی روی ترشحات واژن دارند و در نتیجه بارداری یا مصرف قرص‌های ضدبارداری ترشحات واژن را تغییر می‌دهد. در طول قاعدگی و دوره پس از زایمان هم کیفیت یا میزان ترشحات ممکن است تغییر کند. حتی عواملی مثل ورود منی به داخل واژن یا عادات مربوط به بهداشت فردی هم روی این ترشحات موِ‌ثر است. 
Card image cap

انواع بوی قاعدگی

 

 شبیه به بوی ماهی

گاهی خانم ها از بویی شبیه به بوی ماهی در دوران قاعدگی خود شکایت دارند. بوی ماهی در دوران قاعدگی نیاز به مراجعه به پزشک دارد. در این شرایط ممکن است به عفونت باکتریایی واژن مبتلا شده باشید. بوی ماهی معمولا بسیار تند است و از بوی نرمال خون براحتی قابل تفکیک است و در دوران اتمام خونریزی قاعدگی نیز احساس می شود.

اگر همران بوی ماهی نشانه های زیر را دارید حتما به پزشک مراجعه نمایید.

  • سوزش ادرار
  • خارش
  • تحریک و ناراحتی در ناحیه واژن

دلیل بروز این نوع عفونت خونریزی قاعدگی نیست. علت اصلی آن رشد بیش از حد باکتری های مفید در محیط رحم است. این عفونت در خانم هایی که از نظر جنسی فعال هستند متداول است. یکی دیگر از دلایل بروز این عفونت دوش واژینال است. همانطور که در مقاله بهداشت قاعدگی  عنوان شد دوش واژینال اصلا کار درستی نیست و از نظر علمی نه تنها فوایدی ندارد بلکه باعث بروز عفونت نیز خواهد شد.

عفونت باکتریایی واژن به وسیله آنتی بیوتیک قابل درمان است. پس از درمان میزان باکتری های مفید واژن به اندازه نرمال می رسد و نباید هیچ بوی غیر طبیعی ای از واژن به مشام برسد.

 

بوی زنگ زدگی از واژن

اگر متوجه بوی زنگ زدگی ناحیه واژینال شدیدسر یعا به پزشک مراجعه کنید چون نشان دهنده از دست دادن رطوبت است در واقع رطوبت در بخشی از واژینال ثابت مانده که نمی تواند به بخش دیگر حرکت کند

علاوه بر اینها که گفته شد دلایل زیادی برای تغییر بوی واژن وجود دارد که برای جلوگیری و رفع آنها رعایت تمیزی و سلامت واژن بسیار مهم است . شلوار های پلاستیکی نپوشید زیرا تعریق را بالا میبرد و در پی آن موجب بودر واژن می شود .

 

بوی آهن یا بوی فلز در پریود

بوی آهن یا بوی فلز شبیه بوی سکه های فلزی از قاعدگی کاملا طبیعی است و تا زمانی که کسی متوجه این بو نشود هیچ مشکلی ندارد بوی فلز معمولا زمانی که خونریزی قاعدگی شما شدیدتر است بیشتر حس می شود. وجود آهن در خون عامل اصلی این بو است خون قاعدگی معمولا بوی آهن می دهد ولی نباید آزار دهنده باشد.

بوی بد پریود مثل بوی مرگ یا جسم مرده

بوی پریود می تواند ماه به ماه متفاوت باشد. برخی زنان گزارش می کنند که بوی بد پریود آن ها بوی مرگ می دهد این بوی تعفن لزوما نیازی به نگرانی ندارد. این بوی قوی به احتمال زیاد ناشی از خون و بافتهای خارج شده از واژن به همراه باکتری است. اگر این بو به قدی قوی نباشد که دیگران متوجه آن شوند می توانید با تغییر زودتر پد بهداشتی به خصوص در روزهای پرفشار این بو را کنترل کنید.

بوی تعفن معمولا زمانی ایجاد می شود که پد یا تامپون خود را طولانی مدت عوض نکنید یا تامپون را در واژن فراموش کنید که اغلب در روزهای انتهای پریود ایجاد می شود. در روزهای آخر پریود اگر خونریزی شما خیلی کم است نیازی به گذاشتن تامپون یا پد ندارید و بهتر است در صورت نیاز لباس زیر خود را تغییر دهید.

 

 بوی بدن یا بوی ترش 

بوی بدن در خون قاعدگی به دلیل ترشحات غدد های تعریق در ناحیه تناسلی است. درواقع در ناحیه تناسلی غده های عرق وجود دارد که در هنگام استرس ، قاعدگی یا اضطراب ، عرق ترشح می کنند. این عرق ترشح شده از غدد ناحیه تناسلی با باکتری های پوست ترکیب می شود و چنین بویی را اینجا می کند.

توجه داشته باشید این نوع تعریق با عرق کردن بر اثر گرما و ورزش بسیار متفاوت است.

 

 بوی شیرین یا بوی نمک

بوی شیرین در خون قاعدگی به علت وجود ph اسیدی و باکتری های موجود در این محیط است. در حالت عادی ph واژن بین 3.5 تا 4.5 است. ph خنثی معادل 7 است و هر عددی زیر 7 اسیدی است. ph بالای 7 قلیایی است. باید بدانید موارد زیادی وجود دارد که باعث بر هم خوردنph  طبیعی واژن می شود. برای مثال ممکن است بعد از رابطه جنسی ph واژن بالاتر رفته و به سمت قلیایی شدن می رود. چون مایع منی خاصیت قلیایی دارد. بنابراین کاملا طبیعی است که بعد از رابطه جنسی متوجه تغییرات بوی واژن خود شوید. البته این تغییر موقتی است و پس از مدتی به حالت اول باز می گردد.

علاوه بر این یائسگی نیز بر ph طبیعی واژن تاثیر می گذارد. با کاهش میزان استروژن در دوران یائسگی ترشحات واژن نیز کاهش می یابد. ترشحات، واژن را می پوشاند و باکتری لاکتوباسیلوس را تغذیه می کند. این باکتری یک باکتری مفید است که در بزاق و محیط واژن یافت می شود و از رشد میکروبها جلوگیری می کند. کمبود باکتری لاکتوباسیل منجر به بالا رفتن ph واژن می شود.

بوی پیاز در قاعدگی

اگر قبل یا هنگام از پریود از خوراکی های بو دار مقل سیر ، پیاز ، سبزیجات با بوی تند ، کلم بروکلی ، بلوچیز یا هر ماده خوراکی که بوی تندی دارد استفاده کرده باشید این بو در دوران پریود شما را ناراحت خواهد کرد.

 

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!