هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

بو چرم و از بین بردن ان -هفت ویک87707

۱۴۰۱/۴/۱۲ سپیده ایمانپور

 

چرم، ماده‌ای است که از پوست دباغی شده حیوانات تهیه شده و از آن در ساخت کاپشن، مبلمان، کفش، کیف پول، کمربند و بسیاری دیگر از محصولات استفاده می‌شود. اگرچه چرم ماده‌ای بسیار بادوام است، اما تمیز کردن آن از الیاف طبیعی یا مصنوعی سخت‌تر است.
 
چرم می‌تواند بوهایی، چون بوی نم، دود، عرق، غذا و عطر را سریع به خود بگیرد که در مدت زمان طولانی ناخوشایند به نظر می‌رسد. نابودی این بو‌ها نیاز به آزمون و خطا دارد تا بهترین روش را بیابید و بدون از بین رفتن چرم بوی آن را از بین ببرید. اگرچه چرم ماده ای بسیار بادوام است اما تمیز کردن آن از الیاف طبیعی یا مصنوعی سخت تر است. 
 
 
روش های از بین بردن بوی چرم
 
خشک کردن و آفتاب دادن به چرم
 
 اگر چرم خیس است یا به نظر می رسد که کپک و قارچ دارد لازم است سریعا رطوبت آن را از بین ببرید زیرا رطوبت به چرم آسیب رسانده و سبب ایجاد بوهایی می شود که از بین بردن آن ها دشوار است. با انجام چند روش ساده می توانید از ایجاد این مشکل پیشگیری کنید:
 
  • هر گونه نم را از روی چرم بوسیله دستمال یا سشوار پاک کنید سپس در مقابل نور خورشید البته از داخل خانه قرار دهید . از نور مستقیم خورشید روی چرم استفاده نکنید .
  •  چرم را در محلی قرار دهید که در معرض نورغیر مستقیم آفتاب باشد زیرا نور مستقیم سبب چروک، خراب شدگی و ترک خوردن چرم خواهد شد. جایی در کنار پنجره مناسب است
  • پس از خشک شدن برای تمیز کردن چرم از پارچه ای خشک استفاده کنید. خصوصا اگر می خواهید بوی بد کفش یا کاپشن را از بین ببرید. از استفاده از موادی که الکلی هستند خودداری کنید زیرا در صورت استفاده به درون چرم نفوذ کرده و آن را از بین می برد.

 

 

کاغذ

 

اگر محصول شما کوچک است و می توانید آن را دسته بندی کنید نیاز است تا با استفاده از کاغذ های روزنامه ای آن ها را بسته بندی کنید. در نظر داشته باشید که فیبر موجود در روزنامه ها می تواند بوی بد چرم را به خود جذب کرده و بعد از مدتی دیگر چرم ها بو نمی دهند. بهتر است دو روز محصول چرمی خود را در روزنامه پیچیده و آن را درون جعبه کارتونی نگهداری کنید. در این میان آن ها را بررسی کنید و اگر بوی نامطبوع در آن ها وجود داشت می توانید آن ها را چند روز دیگر نیز در این حالت نگه داشته تا بوی آن ها به صورت کامل از بین برود.

 

 

 
Card image cap

سرکه

 

 

اسید سرکه به از بین رفتن بوی بد چرم کمک می‌کند. به این صورت که بوی سرکه با بوی بد چرم خنثی می‌شود و آن را از بین می‌برد.
 
قبل از استفاده محلول پاک کننده اسیدی، ابتدا نقطه‌ای از چرم را با محلول آزمایش کنید تا از سالم ماندن چرم خود اطمینان حاصل کنید. سرکه سفید و آب را به نسبت مساوی با یکدیگر مخلوط کنید و نقطه‌ای کوچک را انتخاب و با حرکت دورانی بمالید. اگر تغییر رنگ، چروکیدگی یا تغییر حالت بر روی چرم ندیدید، از محلول برای همه قسمت‌های چرم استفاده کنید.
 
جهت تمیز کردن سطح چرم با سرکه، از یک پارچه تمیز و خشک استفاده کنید.
 
همچنین می‌توانید از یک بطری اسپری، جهت اسپری کردن محلول سرکه‌ای روی چرم استفاده و به وسیله یک پارچه آن را تمیز کنید.
 
چنان‌چه بو واقعا شدید و زننده باشد، می‌توانید محصول چرمی خود را در محلول آب و سرکه سفید به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه قرار دهید و پس از گذشت این زمان، محصول را به خوبی خشک کنید تا مانع از رشد کپک، قارچ و خراب شدن چرم شوید.
 
جوش شیرین

جوش شیرین برای از بین بردن بوی بد بسیار عالی عمل می کند و استفاده از آن برای چرم منعی ندارد. بدین منظور شما به جوش شیرین و یک کیسه زیپ کیپ بزرگ احتیاج دارید.

  • ابتدا محصول چرمی خود را درون یک کیسه زیپ کیپ قرار دهید و تمام درز و سطح محصول را جوش شیرین بپاشید، حتی می توانید داخل وسیله چرمی نیز از جوش شیرین استفاده کنید تا هرگونه بو را برطرف کنید.
  • کیسه زیپ کیپ را وکیوم کرده و ببندید و به مدت 24 ساعت صبر کنید.
  • پس از گذشت این زمان جوش شیرین را با یک دستمال تمیز پاک کنید و بعد به آرامی فرچه بکشید تا مانع از خط و خش بر روی چرم شود.
  • درصورت ماندگاری بو، این عمل را چند بار تکرار کنید تا نتیجه خوبی حاصل شود.
 
 

چرم را مصرف کنید تا بوی آن از بین برود . چرم نو بوی بسیار زیادی دارد اما معمولا بعد از ۱۵ روز استفاده بوی آن بسیار کم شده یا از بین میرود همچنین باعث نرم تر شدن چرم نیز خواهد شد .

 

 

 

 

چرم را واکس بزنید . واکس زدن چرم از بوی آن کم میکند . از واکس های جامد تا مایع و روغنی را میتوانید روی چرم استفاده کنید تا بوی آن را کم و یا از بین ببرند . واکس زدن را همیشه بعد از تمیز کردن چرم انجام دهید .

 

 

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!