هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

اختلالات بویایی و رفع ان -هفت ویک7201

۱۴۰۱/۴/۱۲ سپیده ایمانپور

حس بویایی و چشایی با یکدیگر بررسی می شوند. از نظر فیزیولوژیک این مدالیته ها در پاسخ به تحریکات شیمیایی نقش دارند؛ در واقع ارگان های انتهایی که این حس ها را میانجی گری می کنند گیرنده های شیمیایی هستند.همچنین بو و مزه از نظر کلینیکی وابسته به یکدیگرند تا جایی که درک مزه غذا و نوشیدنی ها به میزان زیاد وابسته به بوی آنها بوده و اختلالات یکی از این حس ها اغلب اشتباها به عنوان اختلال دیگری تفسیر می شود. در مقایسه با بینایی و شنوایی، بو و مزه نقش کمرنگی در زندگی فرد ایفا می کنند. به هر حال، نقش محرک شیمیایی در برقراری ارتباط بین انسان ها برای بعضی عملکرد ها بسیار مهم می باشد. (Pheromone (pherein، ماده معطری که از بدن تراوش می شود، در کشش جنسی نقش دارد. در بعضی از مهره داران سیستم بویایی به طور مشخصی تکامل یافته است.

حس بویایی

حس بویایی برای حیوانات کاربردهای بسیاری دارد که از میانشان می‌توان به اهمیت‌ برای زنده ماندن، تولید مثل و تربیت فرزندان اشاره کرد. با این‌که انسان‌ها قادرند بدون حس بویایی به حیات خود ادامه دهند؛ اما تحقیقات نشان داده که از دست دادن این حس و ایجاد اختلال بویایی، اثری منفی بر کیفیت زندگی دارد و حتی برخی را به کلینیک‌های درمان افسردگی می‌کشاند.

در یک روز عادی حس بویایی بسیاری از تجربیات ما را شکل می‌دهد و بخشی جدایی‌ناپذیر از رویدادها و خاطرات سال‌های گذشته عمر ما را در ذهنمان ثبت می‌کند. خاطرات به جا مانده از عطر استفاده شده توسط همسرتان و یا بوی نان خانگی پخته شده توسط مادربزرگ هنگامی که کودک بودید، برای دهه‌ها در حافظه‌تان باقی می‌مانند و معمولا احساسات دیگر را هم برمی‌انگیزند.

طعم یک غذا تا حد زیادی به توانایی بویایی وابسته است و بدون این حس خوردن غذا تنها به وسیله‌ای برای رفع گرسنگی تبدیل می‌شود. با نگاهی گذرا به فعالیت‌های اجتماعی خود که اکثرا در رستوران‌ها و کافه‌ها انجام می‌شوند، می‌توان تا حدودی به این موضوع پی برد که چرا از دست دادن حس بویایی منجر به افسردگی می‌شود.

 

انسان و بویایی

توانایی انسان برای بوییدن از سلول های حسی خاصی است که نورون های حسی عصبی را به وجود می آورند که در قسمت کوچکی از بافت بالا در داخل بینی یافت می شود. این سلول ها به طور مستقیم به مغز متصل می شوند. هر نورون بویایی دارای یک گیرنده بو است. هنگامی که نورون ها مولکول های فرار ساطع شده از هر ماده را تشخیص می دهند، پیام هایی را به مغز فرستاده و در نتیجه بوی آن را مشخص می شود. حساسیت انسان به شدت بو بستگی به آن ماده دارد و هر چه بو در محیط بیشتر باشد، ترکیبی از گیرنده ها تحریک شده و در نهایت این بازنمایی ها توسط مغز به عنوان بوی خاص ثبت می شود.

بوها از طریق دو مسیر سوراخ بینی و یک کانال (متصل کننده سقف گلو به بینی) به عصب های حساس بویایی می رسند. جویدن مواد غذایی، عطرها را آزاد می کنند که از طریق کانال دوم به نورون های حسی دسترسی پیدا می کنند. اگر کانال مسدود شده باشد، مانند زمانی که بینی در اثر سرماخوردگی یا آنفولانزای گرفته باشد، بوی ها نمی توانند به سلول های حسی منتقل شوند، در نتیجه شما از توانایی خود برای لذت بردن از عطر و طعم غذا از دست می دهید. بنابراین می توان نتیجه گرفت که حواس بویایی و چشایی تاثیر مستقیمی بر روی یکدیگر دارند

 

اناتومی

 

در قسمت بالایی و میانی بینی، یک ناحیه سلول کوچک به نام مخاط بویایی وجود دارد. این ناحیه چندین ماده محافظ مانند ایمونوگلوبولین ها (آنتی بادی هایی که با مواد خارجی مانند میکروارگانیسم ها متصل می شوند) ترشح می کند تا از ورود عوامل بیماری زا به سر پیشگیری کند. همچنین تعداد زیادی پروتئین به نام گیرنده وجود دارد که مواد شیمیایی موجود در محیط یا مواد خوشبو کننده را جذب می کند. تصور می‌شود که هر گیرنده شکل خاصی دارد که با این مواد خوشبو کننده مطابقت دارد، مانند کلیدی که در قفل قرار می‌گیرد.

گیرنده های بویایی بر روی شش تا ده میلیون سلول شیمیایی گیرنده بویایی در هر حفره بینی زندگی می کنند. گیرنده های جدید در طول بزرگسالی تشکیل می شوند. یکی از معدود نمونه هایی از اینکه چگونه مغز می تواند سلول های عصبی جدید را در طول زندگی تشکیل دهد. وقتی بین یک ماده شیمیایی محیطی و یک گیرنده در یک سلول بویایی تناسب وجود دارد، سلول عصبی سیگنالی را مستقیماً به مغز روی پیاز بویایی ارسال می کند.

در حالی که پیاز بویایی معمولاً نخستین عصب جمجمه در نظر گرفته می شود، از نظر فنی یک عصب نیست، بلکه بخشی از خود مغز است. سیگنال های منتقل شده از پیاز بویایی به قسمت های خاصی از قشر مغز و حتی آمیگدال که بخشی از مغز درگیر احساسات است می رسد. از قشر بویایی اولیه، سیگنال‌ها به قسمت‌های دیگر مغز از جمله تالاموس و هیپوتالاموس منتقل می‌شوند.

Card image cap

اختلالات بویایی

۱- آنوسمی، از دست‌ دادن‌ کامل‌حس‌ بویایی‌ است‌ یا ناتوانی‌ در شناسایی‌ هر گونه‌ حس‌ کیفی‌ بو.
۲-پاروسمی آسیب‌ یا سوء تعبیر حس‌ بویایی‌ است، احساس‌ بوی‌ناخوشایند در صورت‌ نبود بوی‌ بد یا در صورت‌ وجود بوی‌ به‌طور طبیعی‌ خوشایند.
۳-هیپوسمی کاهش حس‌ بویایی‌است‌. هیپروسمی حساسیت‌ افزایش‌ یافته‌ نسبت‌ به‌ همه‌ بوهاست‌.

  • عدم تشخیص بوها
  • عدم توانایی کامل در تشخیص بو ها ،در صورتی که فرد در هنگام تولد نیز بدون حس بویایی متولد شود می توان گفت به آنومیسم مادرزادی مبتلا می باشد .
  • احساس کردن بویی که وجود ندارد
  • احساس تغییر در درک بعضی از بوها ،مثلا ممکن است در این افراد بو های خوشبو بد و زننده احساس شوند .
  • دیسوسمی

    دیسوسمی به نوبه خود به دو نوع مجزا از اختلالات بویایی تقسیم می شود:

  • Parosmia به تغییر در درک یک بو اشاره دارد.
  • در مقابل، فانتوسمی به درک بویی اشاره دارد که وجود ندارد.

عوامل و شرایط مختلفی وجود دارد که می تواند باعث دیسوسمی شود. شایع‌ترین علل آن بیماری‌های بینی و سینوس‌ها هستند. با مسدود شدن مجاری بینی و التهاب بافت‌هایی که مولکول‌های بویایی را دریافت می‌کنند، عفونت‌های ویروسی و آلرژی‌ها بر حس بویایی ما تأثیر می‌گذارند که تقریباً همه در زمان‌هایی آن را تجربه کرده‌اند. شرایط مربوط به بینی مانند پولیپ بینی ، انحراف تیغه بینی و همچنین جراحی و آسیب دیدگی بینی می تواند حس بویایی را مختل کند.

 

عوامل موثر

 

۱- احتقان بینی ناشی از ( سرما خوردگی، عفونت تنفسی فوقانی، آلرژی، عفونت سینوس و کیفیت هوای پایین ) شایع ترین علل فقدان حس بویایی یا همان حس شامه است.

۲- دیگر علل فقدان حس بویایی عبارت از: شرایط پزشکی خاص مثل چاقی، دیابت، فشار خون، سوء تغذیه، بیماری آلزایمر، بیماری پارکینسون، بیماری MS، مشکلات تغذیه ای، مشکلات دندانی، شرایط مادرزادی و اختلالات هورمونی می باشد.

۳- در اورای میگرن نیز ممکن است تغییراتی در حس بویایی، چشایی و لامسه ایجاد شود.

۴- بویایی حسی است که به مرور زمان و هر چه سن بالاتر می رود ضعیف و ضعیف تر می شود. بنا بر یافته های به دست آمده از آخرین تحقیقات انجام شده، اغلب افراد در شناسایی طعم غذاها نسبت به تشخیص بوی آنها عملکرد بهتری دارند. نکته قابل توجه این است که قابلیت بویایی افراد با افزایش سن کاهش چشم گیری پیدا می کند.

۵- مصرف برخی از داروها مانند ( آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد التهاب، داروهای قلب و غیره )
۶- پولیپ بینی – رشد غیر سرطانی کوچک در بینی و سینوس ها است که سبب مسدود کردن راه بینی می شود.
۷- قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی مانند آفت کش ها و یا حلال
۸- آسیب به بینی و اعصاب بویایی در اثر عمل جراحی یا ضربه به سر
۹- پرتو درمانی برای سرطان سر و گردن
۱۰-سوء استفاده از کوکائین

11-

11-تومورهای مغزی

تومورهای بدخیم و خوش خیم مغز، به ویژه آنهایی که پیاز بویایی یا لوب های گیجگاهی را درگیر می کنند، ممکن است با تغییر در حس بویایی همراه باشند. در برخی موارد، کاهش حس بویایی ممکن است اولین علامت تومور بدخیم یا خوش خیم مغز باشد.

12-سموم موجود در محیط 
محصولات تنباکو و دود باعث کاهش حس بویایی می شود. سمومی مانند آمونیاک، اسید سولفوریک و فرمالدئید نیز می توانند بویایی را کاهش دهند.

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!