هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

تفاوت عطر با ادکلن چیست؟_هفت ویک

۱۳۹۹/۱۱/۹ سپیده ایمانپور
Card image cap

عطر شناسی و ترکیب عطر و ادکلن  یا تفاوت عطر و ادکلن چیست ؟

عطر به طور کلی در شکل اولیه خود ماده و عصاره‌ای خالص از روغنی معطر می باشد که با الکل یا همان اتانول و حتی گاهی مواقع با  آب ترکیب  می شود و در بطری های مخصوص خودشان مخلوط می شوند. میزان الکل موجود در عطرها عامل بسیار مهمی در تعیین کیفیت و قیمت عطر ها به شمار خواهد رفت .

همچنین غلظت و طول عمر اسانس و ترکیبات معطر استفاده شده در تولید انواع عطر و انواع ادکلن متفاوت است و افزایش غلظت و درصد ترکیبات معطر می باشد  که در ماندگاری آن تأثیر زیادی دارد . البته در بسیاری مواقع شکل و طراحی شیشه عطر و بسته‌بندی آن هم در قیمت نهایی و انتخاب مشتری  تأثیرگذار می باشد .

تقریبا غیر ممکن می باشد  که در مورد عطر با توجه به مواد تشکیل دهنده آن سخت  بگوییم  چرا که فرمول ساخت عطر برای طراحان آن عطر محفوظ است و البته یه راط مهم و حیاتی . تقریبا بیش از 85% عطر ها در اروپا و مخصوصا در کشور های فرانسه، آلمان، سوئیس، اسپانیا، هلند و انگلستان ساخته می شوند  اما ریشه تولید عطر توسط ایرانی ها ـ مصری ها ـ هندی ها و چینی ها بوجود آمد و در ادامه کشور های اروپایی ان را گسترش داده اند .

عطر

عطر آمیزه ای از روغن های اساسی ، ترکیبات معطر، ثابت کننده و الکل ها می باشند. روغن های اساسی از طریق تقطیر گل ها، گیاهان و علف ها بدست خواهد  آمد. اگر عصاره گیری از طریق تقطیر میسر نباشد توسط روغن های جاذب این کار انجام می شود . مانند گل یاس، عصاره گیری توسط روغن های جاذب اساسا عمل استخراج توسط جذب مواد معطر به داخل موم و سپس استخراج و جدا سازی روغن بدبو توسط الکل خواهد بود .

در ساختن عطر مواد شیمیایی معطر نیز مورد استفاده قرار می گیرد. ثابت کننده ها که وظیفه پیوند دادن و متصل کردن عطرهای گوناگون را به عهده دارند شامل بلسان (درخت گل حنا)، عنبر سائل و شیره غدد بودار آهوی مشک (نوع غلیظ آن بدبو بوده است  اما در محلول الکل به عنوان عامل نگهدارنده کاربرد دارد). میزان الکل افزوده بستگی به عطر دارد.

عطرها از 78 الی 95 درصد الکل طبیعی به علاوه اسانس های روغنی ساخته می شوند. اینکه در هر عطری میزان اسانس روغنی به کار رفته چقدر قرار بگیرد  ، اسامی مختلفی به عطرها می دهد که خوب است شما هم با آنها آشنا شوید تا موقع خرید انتخاب دقیق تری بتوانید  داشته باشید.

نام انواع مختلف  عطر

* پرفیوم ها: پرفیوم ها بهترین و با دوام ترین نوع رایحه ها با 22 درصد اسانس روغنی می باشد .

* ادو پرفیوم ها: بعد از پرفیوم ها، اتدوپرفیوم ها در لیست قرار می گیرند. این گروه با داشتن 15 الی 22 درصد روغن معطر رتبه دوم را به دست خواهد اورد .

* ادوتویلت ها: این دسته ، دسته سوم و دارای  8 تا 15 درصد اسانس روغنی دارند.

* ادکلن ها: این دسته اصولا  برای مردان استفاده می شود که  تنها حدود 4 درصد روغن دارند.

* اوفرش ها: اما رقیق ترین عطرها اصطلاحا ادوفرش نامیده می شوند که فقط  3 درصد اسانس روغنی دارند و به کار آنهایی می آیند که دلشان می خواهد عطرشان بسیار ضعیف و ملایم باشد. هر چقدر میزان اسانس روغنی یک عطر بیشتر باشد قیمتش هم بیشتر و ماندگاری اش افزایش پیدا  خواهد بود.

برای همین با توجه به استفاده ای که از عطرتان می کنید یکی از دسته های بالا را انتخاب می کنید. معمولا برای مهمانی ها دسته اول و دوم گزینه های بسیار خوبی  هستند، به خصوص آنهایی که دوست ندارند عطرشان را به همراه شان ببرند و مجددا تجدیدش کنند و به دنبال پخش بوی بالا هستند .

برای استفاده های روزمره و محیط های کاری، از ادوتویلت ها و ادوفرش ها می توانید استفاده کنید که رایحه های رقیق و ملایمی را دارا می باشند . امروزه ادوپرفیوم ها و ادوتویلت ها، بیشترین تولید خودشان را در بازار  دارند. چون آدم های امروزی بیشتر از هر چیزی خواستار ماندگاری هستند و هر دو این موارد ماندگاری نسبتا بالایی را دارن

فیکساتور یا ماده ادکلنی:

فیکساتور یا ماده ادکلنی یا همان الکل، هر دو ماده مخصوص عطر می باشد که برای  رقیق کردن عطر و باز شدن مولکول های عطر از هم برای ایجاد خطر بو و پخش بوی هم  عالی می باشد. الکل مخصوص عطر سازی ، در ایجاد عدم لک شدن روی لباس نقش زیادب  دارد.(برای جلوگیری از لک شدن در هوا اسپلی کنید و از بین ان بگذرید )

عطرها به ترتیب ماندگاری و غلظت  در دسته های عصاره پرفیوم، ادوپرفیوم، ادوتویلت، و ادکلن هستند اما از نظر پخش به ترتیب ادکلن، ادوتویلت، ادوپرفیوم و پرفیوم قرار می گیرند. یعنی هرچقد الکل عطری بیشتر باشد میزان درصد پخش آن هم بیشتر است؛ اما ماندگاریش در طول روز کمتر خواهد شد .

از چه نوع الکلی باید در عطرسازی استفاده شود ؟

الکل مورد استفاده در عطرسازی ؛ اتانول 95 درصد حجمی است. همانطور که می دانید الکل دارای  بوی خاصی دارد. به همین علت، در عطرسازی بهتر است از الکل بی بو شده استفاده کنند . 

 

 

Card image cap

ترکیبات تشکیل دهنده عطر

یک عطر عمدتا از سه بخش تشکیل می شود :

اسانس: بخش اصلی عطر را ماده معطر یا اسانس آن تشکیل می دهد. اسانس ها انواع طبیعی و سنتزی هستند . اسانس های طبیعی از گیاهان و حیوانات به دست می آیند. اما اسانس های سنتزی توسط انسان، در کارخانه ها ساخته می شود. روش ساخت اسانس های مصنوعی معمولا سنتز شیمیایی می باشد .

ماده ۲ ام ماده حامل: برای رقیق کردن اسانس از حامل ها یا حلّال ها استفاده می شود. رایج ترین نوع حلال در عطرسازی الکل می باشد . همراه با این الکل مقداری آب به عنوان ناخالصی وجود دارد. الکل باعث می شود که اسانس به خوبی پخش بشود  و از رشد میکروب ها جلوگیری می کند.

مواد افزودنی: گاهی برای افزایش مرغوبیت عطرها ، موادی به فرمولاسیون عطر اضافه می شود که نه در دسته بندی اسانس قرار خواهد گرفت  و نه ماده حامل است. به این ترکیبات افزودنی های عطر می گویند . آنتی اکسیدان ها و مواد رنگی که برای افزایش پایداری و برای جذابیت فیزیکی به عطرها اضافه می شوند دو نمونه از مواد افزودنی می باشند

قیمت مشخصات و خرید انواع عطر و ادکلن 

ما در این مقاله هم عطر و هم ادکلن را به صورت کامل برای ما معرفی کردیم حال شما میدانید که از بین انواع عطر یا ادکلن کدام یک از ان ها برای شما بهتر و گزینه مناسب تری است برای خرید هر کدام از این عطر ها یا ادکلن ها به سایت هفت و یک مراجعه کنید 

 

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!