هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

گیاهان و بو عطر ها -هفت ویک21091

۱۴۰۱/۴/۲۷ سپیده ایمانپور

 عطرها یادآور احساسات و خاطره ها هستند. گل ها یک آفرینش طبیعی شگفت آور هستند که باعث فریفتن توجهات انسانها میشوند زیرا دلربا و دارای رایحه ی دل انگیز می باشند. ما وقت زیادی را در باغ ها می ایستیم گل ها را بو میکنیم و از بوی خوش آن ها جادو می بشویم و می خواهیم برای همیشه از بوی خوش آنان لذت ببریم.

دراینجا فقط تعداد از پرکاربردترین و مشهور ترین گل هایی که در عطر سازی و ساخت این رایحه های عجیب استفاده میشوند را به شما معرفی میکنیم.

زنبق زرد

نوعی روغن زرد که از ریشه گیاه زنبق به دست می‌آید و بویی شبیه بوی بنفشه تولید می‌کند. فرآیند استخراج این ماده از ریشه زنبق ساده نیست و وقت زیادی (حدود دو سال) نیاز دارد. بیش عطرهای گران هزینه امروزی این ماده را در خود دارند.

 

گل رز

 

رز که آن را ملکه گل ها می نامند اصلی ترین ماده در عطرهایی است که از گل ها ساخته می شود. آن ها بیشتر در شب ها باز می شوند به همین دلیل قبل از طلوع خورشید حجم زیادی از بو را در محیط پخش می کنند. رز کنتیفولیا (صد برگ) در جنوب فرانسه و رز دمشقی در کشورهای عربی یافت می شود که دو گونه مشهور هستند و بیشترین کاربرد را در عطر سازی دارند. استفاده از بوی گل رز در عطرها به دلیل بوی شاداب کننده باعث برانگیختن احساسات درونی انسان ها می گردد.

 

گل بنفشه

 

در عطر سازی بیشتر به خاطر رایحه ی خاص آن استفاده می شود.کاشت این گل ها به قرن ها پیش و قدمت آن به یونان باستان در سال 500 قبل از میلاد برمی گردد.گل بنفشه بومی نیمکره شمالی است و بیشتر در جزایر هاوایی، استرالیا و کوه های آند در آمریکای جنوبی دیده می شود. گل بنفشه ویکتوریا و پارما دو گونه از این گل هستند که در عطر سازی کاربرد دارند.گل های بنفشه دارای یک ماده شیمیایی به نام یونین هستند که حس بویایی را به طور موقت بی حس می کند. از این رایحه در تولید چندین عطر، روغن و لوسیون استفاده می گردد.

گل مریم

این گل دلفریب و عاشقانه یکی از این منابع مهم عطرسازی میباشد و اغلب در قلب رایحه ها بکار می رود یعنی در دسته اسانس های میانی جای می گیرد. و شما آن را بعد از مدتی از اسپری نمودن ادکلن روی خودتان تا مدتی طولانی احساس می نمایید .

نرگس

نرگس یا همان نارسیس گلی افسانه‌ای در اساطیر یونانی است؛ او پسر جوانی بود که به زیبایی خود افتخار می‌کرد و به جوانانی که او را می پرستیدند، توجهی نداشت. یکی از آنها، اکو، پری زیبایی بود که وقتی نارسیس را دید، یک دل نه صد دل عاشق او شد.
 

اما نارسیس چیزی از عشق نمی‌فهمید و دخترانی که عاشقش می‌شدند را مسخره می‌کرد. سرانجام دخترکان از خدایان درخواست تنبیه نارسیس را کرده و خدایان خشمگین نارسیس را محکوم کردند که عاشق انعکاس عکس خود در آب زلال یک برکه شود. او آنقدر آنجا ماند تا مرد و درست در محل ممرگ او نخستین گل نرگس رویید.
 

از آن پس نرگس به نمادی از خودخواهی تبدیل شد. گل نرگس از اروپای مرکزی، شمال آفریقا و آسیا می‌آید. کشورهای اصلی تولید کننده عبارتند از فرانسه، مراکش و مصر. این گل به شدت مورد توجه عطرسازان است که عمدتا از آن در عطرسازی پرستیژ و همچنین در برخی از عطرهای گلی یا شیپر استفاده می‌کنند.

 

یلانگ یلانگ

این گل به طور گسترده در ساخت ادکلن های آسیایی یا شرقی مثل chanel 5 یافت میشود .محل زندگی این گیاه کمیاب در آسیای شرقی به خصوص فیلیپین میباشد .

گل یلانگ یلانگ روی درختی بزرگ، سبز و پربرگ رشد می‌کند و شکل آن مانند یک ستاره بزرگ و ژولیده با گلبرگ‌های بلند است. گلی بسیار عجیب و غریب با طبیعتی سرسبز و برونگرا است که آن سمت آتشفشان‌ها (ماداگاسکار یا مایوت) را به ارث برده است، یک سمت گلی انفجاری که رنگ زیادی به عطرها می دهد.
 

این گل زمانی برداشت می‌شود که گل سبز نازک، به زرد تغییر رنگ می‌دهد و نشانه آن است که به بلوغ بویایی رسیده است. رایحه آن چیزی بین گل یاس و گل سرخ است. یلانگ یلانگ، با نت‌های خامه‌ای و گوشتی‌اش، یادآور مونوی خورشیدی است. در عین حال که وحشی و مخدر است، بعد شهوانی و مست کننده دارد.
 

می‌توانید یلانگ یلانگ را در عطر لیلانگ از مجموعه مشک سیلوین دلاکورت بیابید، عطر مشک خورشیدی با رایحه‌های گل سرخ، یاس و یلانگ یلانگ، روی پایه وانیلی سالیسیلیک با لبخندی سرزنده و درخشان که توسط لیموترش آورده شده است.

عطر خوش گل یاسمن (گل یاس)
یاسمن یکی از گل های مطبوع و خوش رایحه در جهان محسوب می شود. درست قبل از طلوع آفتاب، زمانی که عطرشان در اوج است فرآیند پردازش عطر آن آغاز می شود.گل‌های یاسمن در مناطق گرمسیری و به رنگ زرد و سفید یافت می شوند. از آنجا که دارای رایحه وعطردلپذیری هستند، از آنها به طور گسترده ای در تولید عطر و لوازم آرایشی استفاده می شود. از گل های یاس خشک شده برای ساخت چای نیز استفاده می شود که دارای اثر بخشی بسیار خوب و آرام بخش مغز است.

 

 

اسطوخدوس، گیاه خوش عطر و آرامش بخش
اسطوخدوس گل های زیبا و شیرینی هستند که برای اهداف مختلفی از جمله آشپزی و پزشکی استفاده می شود. این گل ها بومی جزایر قناری، جنوب اروپا، شمال و شرق آفریقا، عربستان، مدیترانه و هند هستند. اسطوخدوس دارای عطر و طعم منحصر به فردی است که با ترکیب 180 عنصر مختلف به طور گسترده ای در صنایع عطر برای اضافه کردن یک شاخص به عطرکاربرد دارد. یکی از معروف ترین انواع اسطوخدوس ها اسطوخودوس پیوندی است.

 

گاردنیا

گاردنیا درختچه‌ای کوچک با گل‌های سفید بسیار معطر است که نگهداری از آن آسان است و می‌تواند در هر منطقه‌ای چه سرد، چه گرمسیری گل بدهد. از چین، ژاپن، فیلیپین، اندونزی، هند و کالیفرنیا گذر کرده تا به دست عطاران می‌رسد اما گاردنیا مطلق که از استخراج گل گاردنیا به دست می‌آید، اصلا شبیه به بوی گل در حالت طبیعی خود نیست.
 

این به سادگی برای جداسازی استیرالیل استات استفاده می شود: نت سبز ریواس. عطرسازان از ترکیبات گاردنیا استفاده می کنند که ترکیبات اصلی آن آکورد گل سفید است، نت های سبز همراه با مولکول هایی به نام تیگلات (از نت های قارچ).

رز محمدی

رز محمدی و رز دو تا از مهم ترین منابع مهم عطر سازی میباشد .عطر گل رز یا روغن گل رز زیاد گران بها میباشد به طوری که در ساخت تنها یک گرم روغن گل رز به بیشتر از ۱۰۰۰ شکوفه گل نیاز داریم .این عصاره معمولا به روش عرق گیری بدست می آید عصاره رز بصورت گسترده در در صنایع آرایشی و بهداشتی ،صابون سازی و مواد غذایی کاربرد دارد .

 

 

 پلومریا در عطرسازی
پلومریا دارای قوی ترین عطر و رایحه در میان تمام رایحه های گل ها است که باعث شده عنصر اصلی چند عطر باشد. این گل در مکزیک و آمریکای مرکزی ظاهر شده و در منطقه هاوایی بسیار محبوب است. این گل ها درمیان جزایر پولینزی برای عطر و رایحه ماندگارشان بسیارارزشمند هستند. وقتی شما یک شاخه گل پلومریای بلوم را می چینید و در آب قرار می دهید تا چندین روز بدون خمیدگی باقی می ماند. بنابراین اگرشما قصد خرید یک عطر کردید، این مطالب را یادآوری کنید و یک عطر خوشایند انتخاب نمایید که باعث احساس راحتی و اطمینان شما می شود.

گل ابریشم

این گل که در خیلی مناطق به نام گل سوزنی شناخته میشود ، کاربرد زیادی در صنایع عطرسازی دارد . عصاره این گل که از راه عرق گیری یا تقطیر به دست می آید به نام Cassie مشهور میباشد . این اسانس به طور گسترده در صنایع عطر سازی به خصوص اروپا استفاده میشود و هند بزرگترین تولید کننده اسانس این گل در جهان میباشد .

 

لادن

این صمغ از ریشه و پیاز نوعی گل لادن به دست می‌آید که در خاورمیانه می‌روید. این صمغ بویی شبیه به بوی عنبر دارد که به خوبی با رایحه‌های دیگر مخلوط می‌شود و در ۳۳ درصد از عطرهای امروزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

شکوفه پرتقال

شکوفه پرتقال که از درخت پرتقال تلخ به‌دست می‌آید، یک درخت جادویی چندوجهی است زیرا از یک شکوفه مواد اولیه مختلف را به طور همزمان به‌دست می‌اید. درخت پرتقال تلخ در ابتدا بومی شرق آسیا بود، اما اکنون در حوزه مدیترانه نیز کشت می‌شود و تولید کنندگان اصلی شکوفه‌های پرتقال تونس و مراکش هستند.
 

ایتالیا، مصر و فرانسه نیز شکوفه‌های پرتقال تولید می‌کنند. شکوفه پرتقال برای آکوردهای شیپر، آکوردهای شرقی یا روایح گل سفید ترجیح داده می‌شود. اغلب برای بازسازی گل‌هایی مانند گاردنیا یا گل تیار استفاده می‌شود. بیشتر اوقات، به عنوان یک نت قلبی وجود دارد که می‌توان از آن برای برجسته کردن نت‌های میوه‌ای مانند زردآلو استفاده کرد.

 

 

Card image cap

 

گل سرخ

مهم‌ترین گیاه در میان گیاهان معطر بدون تردید گل سرخ است که تاریخچه خاصی برای خود دارد. تنها سه صدم درصد از حجم گل سرخ به عطر تبدیل می‌شود و ماده‌ای زیاد باارزش میباشد که در ۷۵ درصد از عطرهای باکیفیت مورد استفاده قرار می‌گیرد

 

 

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!