هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

نام گذاری سال ها بر اساس دید رهبر _ هفت ویک49405

۱۴۰۰/۱/۱۸ سپیده ایمانپور

امروزه هر سال به یک نام خوانده می شود اما مبدا این نام گذاری از چه زمانی است؟ اولین بلر چه کسی این نام گذاری را انجام داد؟ 

نخستین بار که حضرت رهبر اسلامی به طور رسمی نامی را برای یک سال برگزیده اند ، به پیام نوروزی ایشان در سال ۱۳۷۸ باز می‌گردد. از آن پس این مسئله به صورت یک سنت در ، همه ساله تکرار شد. نام گذاری سال‌های مختلف که از اول فروردین ۷۸ آغاز شد. روی گردی که تاکنون ادامه یافته و هر ساله نام مشخصی به عنوان شعار سال از سوی ایشان مطرح و دنبال می شود.

از سال 1368 که حضرت رهبر اسلامی پس از امام خمینی(ره) به رهبری انقلاب اسلامی برگزیده شده اند، نزدیک 28 سال می گذرد. ایشان از سال 69 به بعد در ابتدای سال بر یک مساله و موضوع به عنوان مساله مورد تاکید نظام اشاره می کرده اند تا اینکه به طور رسمی از سال 1378 بنا را بر نام گذاری سال ها گذاشته و در سخنرانی نوروزی شان نام سال را انتخاب و سپس ان را به ملت معرفی می کردند.

براساس قانون اساسی کشور ترسیم و ابلاغ سیاست های کلی نظام و جهت گیری کشور بر عهده رهبری نظام اسلامی لست. این وظیفه از طرق مختلف به اجرا در می آید. سخنر انی ها، ابلاغ ها و همچنین ، نامه ها، دستور و در پاره ای موارد حکم حکومتی است . اما یکی از روش ها و شیوه های ترسیم جهت گیری کلی نظام و مسئولان که رهبر اسلامی  ای آن را مطرح و دنبال کرده است ، همین انتخاب شعار و نام گذاری سال های مختلف بوده است.

نگاهی به نام گذاری سال‌ها از سوی رهبر انقلاب می اندازیم: 

مشاور عالی رهبر معظم انقلاب در خصوص این سئوال که «چرا عالی‌ترین مقام نظام اسلامی نام‌گذاری سال‌ها را پی می‌گیرند؟» این چنین گفته است: «نوروز لحظه‌ای عزیز برای ایرانی ‌ها است. همه ‌ی مردم ما با هر سلیقه ‌ای تحویل سال و نوروز را مهم می‌دانند و در یک مکان کنار عزیزانشان جمعمی شوند . در تاریخ ایران همیشه بالاترین مقامات كشور هم نوروز را جشن می‌گرفته ‌اند و نوروز از زمان کوروش کبیر جشن گرفته می شود . در انقلاب اسلامی نیز نوروز با پیام رهبری نظام آغاز می‌شود؛ چه در زمان حضرت امام رحمه‌الله و چه امروز در دوران رهبری آقا.»

تولید چیست  ؟ و راه کارهایی برای رونق تولید از نگاه رهبر انقلاب چگونه است؟

در مورد فلسفه و کیفیت نام گذاری سال ها توسط رهبر انقلاب چه می دانید؟

«غلامعلی حدادعادل» عنوان کرده که «ایشان بیشتر سال‌ها را با یك نامی مشخص كرده‌ اند كه به نظر می ‌رسد فلسفه‌ ی  این كار جلب توجه مردم به یك ارزش و همین ‌طور در نقطه ‌‌ی مقابل می توان گفت  آن به یك مشكل است. بر این اساس رهبری با اطلاعات و گزارش‌هایی كه از سراسر كشور دریافت می‌ كنند، مطالعات و تجربه‌ ای را که در این زمینه  دارند، درك و دریافتی كه از معارف اسلامی و قرآنی و مفاهیم انسانی دارند و نیز اشرافی كه به مسائل كشور دارند، هر سال ملت را به یك موضوع توجه می‌دهند.»

وی در پاسخ به این سئوال که «رهبر انقلاب چه عناصر و مؤلفه‌ هایی را در انتخاب نام سال لحاظ می‌كنند؟» گفته: «در واقع می توان گفت یک  نوعی جمع‌ بندی مجموع عوامل است؛ از جمله آسیب‌هایی اجتماعی كه باید برطرف گردد. جوانه‌های نویی كه در جامعه روییده است. گاهی نیز ممكن می باشد  شرایط بین‌المللی یا اقتضائات داخلی هم اثرگذار باشد.»

آنچه در ادامه خواهید خواند ، نام سال ها و دلایل نام گذاری آن از سال 1378 تا کنون است. همچنین روی گردهایی که رهبر انقلاب از سال 1369 تا سال 1377 روی آن تاکید داشته اند نیز در این گزارش آمده است. باید دید ایشان برای سال 1400 همچنان بر رویگرد  اقتصادی تاکید و توصیه خواهند کرد یا رویه دیگری را مورد اشاره قرار خواهند داد.

1369 تاکید بر «تحول درونی و اصلاح امور»

سال 1370 تاکید بر «صبح روشنی»

1371 تاکید بر «تحکیم معنویت»

1372 تاکید بر «عدالت اجتماعی»

1373 تاکید بر «صرفه‌جویی»

1374 تاکید بر «وجدان کاری، انضباط اجتماعی، انضباط اقتصادی»

1375 شعار این سال تاکید بر «ضرورت پرهیز از اسراف و حفظ ثروت و منابع عمومی کشور»

1376 تاکید بر «توجه به معنویات و فضایل اخلاقی»

1377 تاکید بر «صرفه جویی و پرهیز از اسراف،قناعت و پایداری بر مواضع اسلامی و انقلابی»

در ادامه نام گذاری لز سال از 78 تا 1400 را طی 20 سال گذشته نشان خواهیم داد.

1378

امام خمینی (ره) {این نامگذاری به دلیل صدمین سالگرد تولد امام بوده است 

1379

امام علی(ع) {سال تحویل  79 همراه با  عید غدیر بود}

1380

اقتدار ملی و اشتغال‌آفرینی ( کمبود شغل برای جوانان)

1381

سال عزت و افتخار حسینی {در سال 80 ماه محرم دوبار تکرار شد، هم در فروردین و هم در اسفند}

1382

خدمت ‌گذاری

1383

پاسخ گویی به ملت

بیشتر سازمان‌های دولتی سعی  و تلاش کردند تا با تهیه بولتن و جزواتی دربارهٔ عملکرد وزارتخانه یا سازمان مربوطه، خود را پاسخگو نشان دهند برخی سازمان‌ها جلسات مردمی برپا شده است و به سوالات مردم پاسخ می‌ داده اند .

1384

سال همبستگی ملی و مشارکت عمومی

برخی آن را به نوعی از دل‌ مشغولی‌های رهبر جمهوری اسلامی دانستند. تهدیدات ایالات متحده و کشمکش اروپا و جمهوری اسلامی بر سر فعالیت‌های هسته‌ای ایران موجب شده تا ایت خامنه‌ای تمامی مطبوعات، احزاب و سیاست‌مداران داخلی را به نوعی همبستگی و دوری از مناقشات داخلی دعوت کند

1385

پیامبر اعظم { دوبار تاریخ وفات حضرت محمد(ص) به تاریخ قمری، در تقویم این سال بوده است . یک بار در ابتدای سال و یکی در پایان سال بوده است }

1386

اتحاد و همبستگی  ملی، انسجام اسلامی

1387

نوآوری و شکوفایی

تیت الله در تشریح علت نامگذاری سال ۱۳۸۷به این عنوان، به «نوآوری بزرگ و تاریخی ملت ایران در پیروزی انقلاب ایران (۱۳۵۷)» مدعی شد.ه است  سال ۱۳۸۷ سی‌امین سالگرد انقلاب ۱۳۵۷ است.

1388

حرکت مردم و مسئولین به سوی اصلاح الگوی مصرف

1389

همت مضاعف و کار مضاعف

1390

جهاد اقتصادی

 به دلیل سال ابتدایی طرح های  هدفمند سازی  یارانه ‌ها درو کامپیوتر در ایران و افزایش تحریم‌ های بین‌المللی علیه ایران در سال ۱۳۸۹، رهبر جمهوری اسلامی فعالیت‌های اقتصادی را کافی ندانست و ضمن نامگذاری سال ۱۳۹۰ به عنوان (جهاد اقتصادی) خواستار مجاهدت کلیه قشرها و نهادها در زمینه اقتصادی در کشور شد

1391

تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه‌ی ایرانی

1392

حماسه‌ سیاسی و حماسه‌ اقتصادی

1393

اقتصاد و فرهنگ با عزم ملّی و مدیریّت جهادی

1394

دولت و ملّت، همدلی و هم‌زبانی

1395 

اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل

1396

اقتصاد مقاومتی، تولید - اشتغال ( همین طور که مبینین ایجاد اشتغال امری مهم بوده است) 

1397

حمایت از کالای ایرانی

1398

رونق تولید

1399

جهش تولید 

1400

تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع ‌زدایی‌ها

 

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!