هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

اداب +متن زیارت عاشورا43146

۱۴۰۰/۴/۱۹ سپیده ایمانپور

در مسائل دینی و مذهبی برای هر امری در دنیا و قیامت و اخرت و آدابی مخصوص وجود دارد. ادعیه و زیارت هایی در مفاتیح، صحیفه سجادیه و ... ذکر شده است که یکی از آنها زیارت عاشورا است که خواندن آن ثواب زیادی برای شما  دارد و مشتمل بر آداب و حالات مخصوص به خود میباشد.

زیارت عاشورا، زیارت نامه ای است که از امام محمد باقر( ع) نقل شده و شیعیان برای زیارت امام حسین(ع) و دیگر شهدای کربلا در هر ایامی بخصوص در روزهای محرم و صفر می خوانند. 

زیارت عاشورا از چه کسی نقل شده و چگونه خوانده می شود؟

زیارت عاشورا - به حسب ظاهر- از امام باقر(ع) و امام صادق (ع) نقل شده است اما در واقع این زیارت از جانب خود خداوند متعال نازل شده است. شیخ عباس قمی در مفاتیح الجنان از امام صادق (ع) نقل می کند که آن حضرت از پدر بزرگوارش و ایشان از اجداد طاهرینش و آنان از پیامبر اکرم و آن حضرت از جبرئیل و جبرئیل از خداوند متعال نقل می کنند:  «حضرت احدیّت به ذات مقدس خود قسم خورده که هر کس امام حسین (ع) را با این زیارت ، از دور یا نزدیک زیارت کند، زیارت او را مورد مذیرش قرار خواهد گرفت و  خواهش و حاجت او را برآورده می کنم و فوز به بهشت و آزادی از جهنم را به او عطا خواهم کرد  و شفاعت او را در حق هر کس که بخواهد قبول می نمایم. »

طریقه خواندن و آداب زیارت عاشورا:

برای خواندن دعا آداب خاصی وجود دارد. برای اینکه به نتایج و آثار دعا برسیم، باید آنها را با آداب خاصشان و بر طبق دستورات گفته شده انجام  دهیم.

برای خواندن زیارت عاشورا بهتر است رو به مرقد امام حسین و یا رو به قبله بنشینید.

ابتدا صد مرتبه ذکر الّله اکبر بگویید. 

در طول خواندن زیارت عاشورا مراقبت اعمال خود باشید.

بهتر است هنگام خواندن زیارت عاشورا با کسی صحبت نکرده و این دعا را با خلوص نیت و توجه کامل بخوانید.

عبارات زیارت عاشورا را درست و صحیح باید تلفظ کنید.

زیارت عاشورا را از اول تا ابتدای صد لعن بخوانید.

برای خواندن زیارت دستور مخصوص زیارت عاشورا دو رکعت نماز هدیه به حضرت ابا عبدالله خوانده شود، این نماز با نماز آخر زیارت عاشورا متفاوت می باشد. 

پس از خواندن نماز هدیه صد مرتبه ذکر الّله اکبر بگویید .

سپس لعن و سلام هر کدام صد مرتبه گفته شود .

درپایان زیارت عاشورا دو رکعت نماز زیارت خوانده شود.

زیارت عاشورا را می توان به چند شیوه قرائت کرد:

1. می توان زیارت عاشورا را به صورت کامل قرائت نمود و وقتی به عبارت لعن و سلام رسیدید، هر یک از آن عبارات را به طور کامل 100 بار کامل تکرار کنید.

2. زیارت عاشورا عملی مستحب است وخواندن آن بدون 100 لعن و سلام نیز مطلوب است و اجر و پاداش و آثار  ارزنده ای دارد اما اگر زیارت را همراه 100 لعن و 100سلام و کامل بخوانید ، یقینا اجر و پاداش آن بیش تر خواهد کرد . خواندن زیارت عاشورا با 100 لعن و سلام واجب نیست، در زمان های معمولی گفتن یک بار ان کافی است.

3. در برخی روایات گفته شده است که در لعن تنها عبارت اللهم العنهم جمیعا 100 بار گفته شود و در سلا م به جای 100 بار گفتن تمام سلام تنها عبارت السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین ، 100 بار گفته شود.

آداب خواندن زیارت عاشورا برای گرفتن حاجت:

خواندن زیارت عاشورا در چهل روز، در برآوردن حاجات و رسیدن به مقاصد و دفع دشمنان بی نظیر عمل می کند و  بهتر است خواندن زیارت عاشورا را از روز چهارشنبه آغاز کنید.

و بهتر است که زیارت عاشورا را بین طلوع و غروب آفتاب بخوانید.

زیارت عاشورا باید چهل روز مستمر خوانده شود و هر روز صدقه برای سلامتی آقا امام زمان (عج) داده شود.

و در اخر جهل روز باید نمازی دو رکعتی بجا اورده شود. 

Card image cap

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!