هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

مایو و انواع ان _هفت ویک11003

۱۴۰۱/۷/۲۱ سپیده ایمانپور

مایو یا لباس شنا نام لباسی است که برای شنا از آن استفاده می شود. واژه ی مایو ریشه ی فرانسوی داشته و بعد وارد زبان فارسی شده است. جنس این لباس ها معمولا متنوع است. مایوها عموما از جنس نخ و گاه استرج و نایلون می باشد. با وجود اینکه حساسیت به مایو خیلی کم دیده شده، اما باز هستند کسانی که پوستشان به جنس مایو حساسیت نشان می دهد. این افراد می توانند از مایو های ضد حساسیت موجود در بازار استفاده کنند.همان طور که می دانید مایوها هم در مدل های مردانه و هم زنانه در بازار موجود است.

 

 

 

انواع مایو

در کل مایو ها به دو دسته مردانه و زنانه تقسیم می شود و به بررسی هر دو دسته به صورت کامل و جداگانه خواهیم پرداخت.

 

الف) مایو مردانه:

مایو های مردانه همان طور که ذکر شد از جنس الیاف مصنوعی هستند و معمولا به شکل شلوارک ساخته می شوند. استفاده از مایو به هنگام شنا کردن بسیار مهم و ضروری است چون هر رشته ورزشی لباس مخصوص خود را دارد و این لباس ها در ساختار آنها از مواد و طرحی به کار رفته است که تا حد امکان فرد را از خطرات احتمالی این ورزش محافظت کند.

 

ب) مایو زنانه:

مایوهای زنانه انواع مختلفی دارند که در کل به دو دسته یک تکه و دو تکه تقسیم می شوند که از میان مایو های یک تکه می توان به مایوهای سنتی،باندو،پیراهن شنا و ریسربک اشاره کرد و از مایو دو تکه شامل بیکینی کلاسیک، باندو، ورزشی، تاکینی و.. می باشد.

 

همان گونه که از اسمشان پیداست مایو های یک تکه قسمت بالا تنه و پایین تنه را می پوشاند. اما دو تکه یا بیکینی دو تکه جداگانه برای بالاتنه و پایین تنه می باشد. و اگر میزان پوشیده بودن بدن برایتان اهمیت دارد از نوع کلاسیک است

در بین میان مایو های یک تکه مایو سنتی ساده ترین و قدیمی ترین نوع مایو زنانه می باشد که دو بند دارد. و قسمت سینه گردن و سینه کاملا باز می باشد. و در پایین تنه پاها را نمی پوشاند و برای کسانی که نه زیاد چاق هستند و نه زیاد لاغر. مایو سنتی مناسب ترین نوع مایو می باشد.

 

مایو باندو هم به صورت یک تکه و هم دو تکه وجود دارد. و این نوع مایو تفاوت چشمگیری که با بقیه مایوها دارد این است که روی شانه بند ندارد و با این حال محکم روی سینه می ماند.

 

در میان همه مایو ها پیراهن شنا تنها مایویی است که کاملا از نظر ظاهر با همه تفاوت دارد .چون این مایو از نوع یک تکه است. قسمت پایین آن به شکل دامن می باشد و قسمت پایین تنه را بیشتر از دیگر مایوهای یک تکه می پوشاند. و برای افرادی که پوششیده بودن بدنشان برایشان مهم است مناسب و ایده آل است.

 

از انواع دیگر مایوها می توان به بیکینی کلاسیک که ساده ترین نوع مایو دو تکه است اشاره کرد. که از نظر ظاهر شباهت زیادی با مایو سنتی یک تکه دارد. که قسمت بالا تنه آن یک سوتین که ممکن است کاسه های آن فنر دار باشد. ویا نباشد و همچنین ممکن است پد های ثابت و یا ویا قابل برداشتن داشته باشد.

مایو اسلامی :

در مایوهای اسلامی یا بورکینی دست ها تا مچ،پاها و تمام بدن تا گردن پوشیده است.علاوه بر آن دامن کوتاهی هم به مایو ضمیمه شده است.این مایوها به دو صورت با دامن (بورکینی) و بدون دامن وجود دارد.نوع بدون دامن آن این مزیت را دارد که گردن و موها را نیز پوشش می دهد.

 

شباهت ظاهری این مایو با مایو سنتی شکل سوتین و بندهای آن و پوشیده تر بودن آنها نسبت به دیگر نوع های مایو می باشد.

 

انواع جنس مایو

الاستین

الاستین از پارچه هایی است که برای دوخت لباس شنا از آن استفاده می کنند. این مدل پارچه انعطاف پذیری خوبی دارد و در صورت برخورد با آب و رطوبت شکل خود را به خوبی حفظ خواهد کرد. ضدآب بودن باعث می‌شود تا الاستین به سرعت خشک شود. این ماده مصنوعی با کیفیت فوق العاده عالی تولید شده و معمولاً برای دوخت مایو شنا با ترکیب الیاف مصنوعی دیگر از آن استفاده می کنند. سبک بودن و حفظ حالت کلی مهمترین مزیت این جنس پارچه به شمار می رود.

Card image cap

پلی استر

پلی استر یکی دیگر از جنس های مناسب و با کیفیتی است که برای دوخت لباس شنا از آن استفاده می کنند. این جنس پارچه بافت بسیار نرمی دارد و باعث راحتی لباس به هنگام شنا کردن در تن شنا کاران می شود. پلی استرها دارای وزن بسیار سبکی هستند که با ترکیب اسپندکس برای دوخت مایو مورد استفاده قرار می ‌گیرند. این جنس مایوها در برابر کلر مقاومت بسیار بالایی دارند و پس از قرار گرفتن در حرارت نیز شکل ظاهری آن ها به خوبی حفظ می شود.

نایلون

اگر به دنبال بهترین پارچه برای لباس شنا هستید، می توان به نایلون اشاره کرد. نایلون محبوبترین‌ جنس پارچه مصنوعی است که بیشتر مدل های لباس شنا از این جنس پارچه دوخته می شود. چرا که نایلون ها استحکام کششی فوق العاده عالی دارند و در برابر تمامی شرایط مستحکم هستند. این جنس پارچه بافت نرم و قدرت کشسانی بسیار زیادی داشته و طول عمر آن بسیار زیاد است.

جنس لاک برای مایو

 لاک را دیگر جنسی است که به عنوان بهترین جنس لباس شنا با قدرت انعطاف پذیری بسیار بالا شناخته می شود. این جنس پارچه در برابر شستشوی مداوم و قرار گرفتن در آب و رطوبت مقاومت بسیار بالایی دارد. لاکرا در برابر مواد شیمیایی موجود در آب و همچنین میکروب ها مستحکم است و حالت خود را هنگام قرار گرفتن در آب به خوبی حفظ می کند. لاکرا در صنعت پوشاک کاربرد بسیار زیادی دارد که بیشترین آن برای دوخت لباس شنا خواهد بود. البته لاکرا را با نام اسپاندکس نیز می شناسند و از پلاستیک طبیعی قدرت مقاومت بیشتری خواهد داشت.

این جنس پارچه خود در رده های مختلفی تقسیم بندی می شود که برای دوخت مانتو از بهترین کیفیت استفاده خواهند کرد. این پارچه ها علاوه بر کیفیت و طول عمر بالا زیبایی بسیار زیادی نیز خواهند داشت.

اسپندکس

اسپندکس را می‌ توان به عنوان بهترین پارچه برای لباس شنا برشمرد. این نوع جنس پارچه هیچ گونه حساسیت پوستی ایجاد نمی کند و معمولا برای مسابقات ورزشی بهترین جنس مایو شناخته می شود. این جنس پارچه طول عمر بسیار بالایی دارد و برای دوخت انواع و اقسام لباس ها از آن استفاده می کنند. خاصیت کشسانی بالای این نوع الیاف مصنوعی بسیار قابل توجه است و همچنین که دوام بسیار بالایی به سبب کاربرد الیاف طبیعی در آن وجود دارد.

این دسته از پارچه ها هیچ آسیبی به بافت پوست نمی رسانند و در صورت قرار گرفتن در آب گرم و سرد نیز تغییر سایز نخواهند داشت. اسپاندکس را نیز مانند دیگر انواع پارچه ها برای دوخت محصولات بسیار زیادی مورد استفاده قرار می دهند. این جنس پارچه از نخ اسپاندکس طراحی می شود که برای تولید آن از الیاف فلامینت و الیاف استیو استفاده می کنند. این دسته از پارچه ها قدرت کششی بیشتری در مقایسه با دیگر انواع پارچه ها خواهند داشت.

چه مایویی مناسب است؟

عوامل زیادی برای خرید مایو مناسب وجود دارد مثل رنگبندی، اندازه باز بودن مایو، شکل و مدل و… که از میان آنها مهم ترین عاملی که باید در نظر بگیرید و بیشتر افراد به آن توجهی ندارند. و این عامل مهم شکل بدن شما می باشد.

برای زیبا بودن مایو در بدنتان مهم ترین عامل شکل بدن شما می باشد. اگر بدن لاغر و یا چاقی دارید مدلی را انتخاب کنید که لاغری و چاقی بدنتان کمتر به چشم بیاید. جالب است بدانید حتی رنگبندی مایو در لاغر و چاق نشان دادن بدنتان موثر است. پس قبل از انتخاب مایو مدل های مناسب با فرم بدنتان را پیدا کنید و از میان آنها خرید کنید. تا علاوه بر کاربرد مناسب روی بدنتان زیبا به نظر برسد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!