هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

اثر جویدن آدامس بر تمرکز فکر و کاهش استرس!

۱۳۹۸/۹/۱۰ زهرا یزدانی

آدامس

در مورد آدامس بدانید که ,جـويـدن آدامس مـنحصر به انسانهاي امروزي نبوده بطوري كه قديمي ترين تـــكه آدامس كشف شده متعلق به 9000 سال قبل ميباشد. نخستين آدامس هاي تجاري در سال1850 به بازار عرضه گرديد.آدامس به  نوعی جویدنیِ مصنوعی است که برای تازه کردن دهان یا بوبَری یا سرگرمی و مزیدن به‌کار می‌رود. در قدیم به گونه‌ای آدامسِ رایج در ایران سَقِّز گفته می‌شد.مواد تشکیل‌دهندهٔ آدامس‌های امروزی عبارتند از پایه آدامس (۳۰٪)، شیرین‌کننده‌ها (۵۹٪)، شیرین‌کننده‌های قوی (۰٫۵٪)، نرم‌کننده‌ها (۲٪)، شیره ی ذرت (۱۰٪)، طعم‌دهنده‌ها (۴٪)، اجزاء فعال (۵٪) و رنگ‌های خوراکی.

آدامس‌های ویژه:

1-آدامس نیکوتین‌دار

2- آدامس بادکنکی

3-آدامس‌های حاوی ویتامین‌ها، که ویژ کودکان تهیه می‌شود.

 آدامس نيكوتين دار(nicotin gum): حاوي نيكوتين بوده و علايم محروميت از نيكوتين و هوس كشيدن سيگار، درافرادي كه مايل به ترك سيگار ميباشند را كاهش ميدهد. آدامس بادكنكي(bubblegum): از رنگ صورتي و از صمغ بيشتري برخودار بوده و خاصيت ارتجاعي بيشتري دارند. حجم شان نيز نسبت به آدامس هاي معمولي بيشتر ميباشد. آدامس هاي حاوي ويتامين ها كه مخصوص كودكان تهيه ميگردد.

نام آدامس از  نوعی صمغ برگرفته شده ، اولین شرکت سازنده آدامس در ایران که "آدامز" نام داشت.

آداب مصرف آدامس : 

1- از جويدن آدامس با دهان باز خودداري كنيد.

 2- با جويدن آدامس جلب توجه نكنيد و به ملايمت و آرامي آدامس بجويد.

3- از باد كردن و تركاندن آدامس در حضور ديگران خودداري كنيد. 

4- در كلاسهاي درس، محيط مدرسه و دانشگاه، ميهماني هاي رسمي، مراسم هاي رسمي (ازدواج، نامزدي و تدفين)، مطب دكتر و بيمارستان از جويدن آدامس خودداري كنيد.

 5- از انداختن آدامس بروي زمين و يا به بيرون پرتاب كردن آن از پنجره خودرو اجتناب ورزيد.

 6- فويل بسته بندي و لفاف آدامس را نزد خود نگه داريد، و هنگام دور انداختن آدامس ، آن را بدور آدامس پيچيده و درون سطل هاي زباله بياندازيد.
این کوچک جویدنی خوشمزه خوب و موجه به نظر رسیدن و احساس مطلوب داشتن آرزوی همه ی ما است، شاید شما، برای برآوردن این نیاز، مدل موی جدیدی انتخاب کنید یا به کلاس بدنسازی بروید، نتیجه یکسان خواهد بود. حال تصور کنید؛ در میان همه ی این ها، یک لبخند زیبا با دندان های سفید، پاکیزه و دهانی خوشبو دارید... بی تردید تأثیر مثبتی در زندگی اجتماعی و فردی خود مشاهده خواهید کردشاید بارها و بارها دیده اید که افراد هنگام استرس از جویدن آدامس بهره می برند تا استرس آنها کاهش یابد ، این یک تلقین بی اساس نیست، تحقیقات نشان داده که جویدن آدامس واقعا برای تمرکز فکر و کاهش استرس موثر است. بهبود حافظه علمی و افزایش توان یادگیری کوتاه مدت و بلند مدت از دیگر مزایای جویدن آدامس بیان شده است، به طوری که برخی محققان اعلام کرده اند که جویدن آدامس بخش جلوی شبکه ی کورتکس مغزی را فعال تر کرده و موجب پردازش بهتر اطلاعات مغز انسان می شود.خواص درمانی آدامساین کوچک جویدنی ، خاصیت درمانی هم داراست .

طبق مطالعات انجام شده و اطلاعات منتشر شده نوعی از شیرین کننده های آدامس به نام مانیتول، باعث بهبود روند بیماری پارکینسون و از بین بردن توده های خونی و مغزی می شود.تاثیر آدامس بر تمیزی دندانها و خوشبویی دهاناین شیرینی کوچک که فقط برای جویدن آماده شده، برای سلامتی دندان ها نیز مفید است. عموم مردم بر این باورند که جویدن آدامس مضر است، اما برخی از دندانپزشکان معتقدند که جویدن آدامس باعث تولید بزاق می شود و بزاق عامل بیرون انداختن باکتری های درون دهان است.تاثیر آدامس بر لاغریبرخی مطالعات نشان داده اند که جویدن آدامس می تواند به کنترل تمایلات غذایی، مدیریت گرسنگی و تقویت کاهش وزن کمک کند. افرادی که آدامس می جوند، در ناهارشان چیزی در حدود 68 کیلو کالری کمتر مصرف می کنند و در بقیه اوقات روز کمتر دچار پر خوری می شوند. شاید بزرگ ترین مزیت جویدن آدامس برای کاهش وزن وقتی باشد که شما یک تکه آدامس را به جای شکلات یا شیرینی جات مصرف نمایید.

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!