هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

همه چیز دربار پوست مختلط

۱۳۹۸/۹/۱۰ زهرا یزدانی

پوست مختلط
هنگامی که پوست شما خشک یا چرب است، مراقبت از آن روند بسیار ساده‌ای دارد. اما زمانی که کمی از هر دو نوع پوست را روی صورت‌تان داشته باشید، آن وقت است که کارتان سخت می‌شود. کرم‌های مرطوب‌کننده بیش از حد پوست را مرطوب می‌کنند، ماسک‌های جذب‌کننده‌ی چربی بیش از حد چربی را جذب می‌کنند، و لوسیون‌های متعادل‌کننده‌ی پوست هرگز تاثیری خاصی روی پوست ندارند!
و این پیچیدگی برای بسیاری از مردم رخ می‌دهد. پوست مختلط به طور همزمان دو یا چند نوع وضعیت پوستی مختلف در برمی‌گیرد. افرادی که پوست مختلط دارند بعضی از قسمت‌‏های پوستشان خشک و پوسته‌پوسته است و وسط صورتشان یعنی بینی، چانه و پیشانی که به آن ناحیه T تیزون می‌گویند، چرب است. در پوست‏‌های مختلط به طور هم زمان چین و چروک، جوش، روزاسه و خشکی پوست مشاهده می‌‏شود.
پوست مختلط یکی از رایج‌ترین انواع پوست‏‌ها است. مراقبت از این نوع پوست کمی سخت است، چون زمانی که به دنبال راه حلی برای برطرف کردن خشکی روی گونه‏‌ها هستید، ناگهان جوش‏‌هایی روی بینی‌تان ظاهر می‏شود.
چه عواملی باعث ایجاد پوست‏‌های مختلط می‏‌شود؟
عوامل گوناگونی و متنوعی در داشتن پوست‌‏های مختلط دخالت دارند؛ ولی گاهی فقط عامل ژنتیکی و وراثتی تأثیرگذار است. درست مثل رنگ چشم و رنگ مو که از پدر و مادرتان به ارث می‏برید، نوع پوست خود را نیز به ارث می‏برید. معمولاً نواحی اطراف بینی، چانه و پیشانی غدد چربی فعال‏تری نسبت به سایر قسمت‏های صورت دارند. بعضی افراد روزاسه و پوست خشک دارند درحالی‌که برخی دیگر پوستی لکه‌‏دار، پوسته‌پوسته و ملتهب دارند. استفاده از محصولات مراقبت از پوست یکی دیگر از علل شایع پوست‏‌های مختلط است. ترکیبات این محصولات گاهی پوست را تحریک می‌کند و باعث ترشح چربی در ناحیه T و هم ‌زمان خشکی و قرمزی در قسمت‌های دیگر پوست می‌شود
نشانه‌های پوست مختلط در ظاهر
هنوز از مختلط بودن پوست خود مطمئن نیستید؟ سعی کنید پوست خود را با پاک‌کننده ملایم و درصد الکل کم بشویید سپس با پد خشک کنید و ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید (هیچ چیز دیگری به پوست خود نزنید). اگر در ناحیه گونه احساس خشکی می‏کنید درحالی‌که بینی، چانه و پیشانی با دانه‏‌های سر سیاه و جوش چرب و براق هستند.
اگر محصولات مراقبت از پوست خود را به سختی پیدا می‌کنید و بعضی از محصولات باعث بروز جوش می‌شوند و بعضی دیگر پوستتان را خشک می‏کنند. پوستتان مختلط است.
بعضی دیگر از نشانه‌های پوست مختلط از این قرارند:
قرمزی یا روزاسه فقط روی گونه‏‌ها
منافذ باز در ناحیه T
چربی در ناحیه T
خشک شدن و پوسته‌پوسته شدن در ناحیه گونه
دانه‏‌های سر سیاه و آکنه در ناحیه T
گونه‌‏ها و گردن نسبت به مواد پاک‌کننده حساس‏تر هستند.
چه محصولی برای پوست‏‌های مختلط مناسب است؟
افرادی که پوستشان مختلط است باید از محصولاتی استفاده کنند که پوستشان را بدتر نکند. از محصولاتی استفاده کنید که برای پوست‌های مختلط طراحی‌شده‌اند؛ شاید گاهی مجبور شوید که از چند محصول مختلف برای قسمت‌های مختلف پوست استفاده کنید. مثلاً، برای ناحیه T پوست خود از ژل سبک و محصولات جذب‌کننده چربی و برای قسمت‏های خشک از لوسیون یا کرم استفاده کنید و برای قسمت‌های خیلی خشک مثل اطراف چشم مرطوب‌کننده مصرف کنید. بعد از قطع (مصرف محصول اشتباهی (مرطوب‏کننده بسیار برای ناحیه T یا جذب‏‌کننده قوی برای قسمت‏‌های خشک) و قطع مصرف)محصولات حاوی ترکیبات مضر، پوست مختلط تا حدودی متعادل می‌شود.
نکاتی که افراد دارای پوست خشک باید آن را رعایت کنند :
دقت کنید که رمز موفقیت شما در استمرار و تداوم استفاده از این نوع محصولات متناسب با پوستتان است. توجه داشته باشید که حتماً از محصولات مخصوص پوست‌های مختلط استفاده نمائید.
بهتر است، با استفاده از پاک کننده‌های مخصوص پوست مختلط، دو بار در روز پوست خود را تمیز کنید. این کار به پوست شما کمک می‌کند تا پاکیزه بوده و مواد و محصولات مفید را بهتر و راحت جذب نماید و ظاهری شاداب‌تر داشته باشد.
به تناسب چربی یا خشکی پوست، روی مناطق مختلف پوست خود از مرطوب کننده‌های مختلفی استفاده نمائید. در صورتی که پوستی شکننده دارید، بهتر است از ماسک‌های سفت کننده و قوام دهنده‌ی پوست استفاده کنید.
با محصولات تقویتی متناسب با پوستتان پوست خود را تقویت کنید.

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!