هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

چگونه پوستی صاف و شفاف و بدون چروک داشته باشیم؟

۱۳۹۸/۹/۹ زهرا یزدانی

کرم دست و صورت

حفظ رطوبت پوست یکی از ارکان مراقبت از آن است. در حقیقت، مرطوب کردن پوست باعث حفظ جوانی و شادابی پوست می شود. به همین دلیل استفاده از کرم مرطوب کننده اهمیت زیادی دارد و این کار را باید در برنامه ی روزانه ی خود قرار داد.

مرطوب کننده ها به اشکال مختلف امولسيون مايع، پماد و کرم ديده مي شوند که محتواي چربي و آب در اين اشکال فرق مي کند و انواع متفاوتی وجود دارد . مهم ترين نکته در انتخاب يک مرطوب کننده، توجه به نوع پوست و نیاز های پوست است که مي تواند خشک، چرب، معمولي و مختلط باشد. بايد هميشه نوع پوست را از روي پوست تميز تشخيص داد. براي پوست هاي خشک بايد از مرطوب کننده هاي حاوي چربي و مواد تقویتی و مرطوب کننده ها استفاده کرد. در مورد پوست هاي چرب نيازي به استفاده از مرطوب کننده نيست، مگر در برخورد با آب و هواي گرم يا سرد. در مورد پوست نرمال بايد از مرطوب کننده اي که ميزان چربي کمتري داشته باشد، استفاده کرد.

کرم مرطوب‌کننده‌ به عنوان یکی از اصلی‌ترین  و مهم ترین محصولات مراقبتی از پوست است که ، یکی از نیازهای اولیه این بافت مهم، یعنی رطوبت را تامین می‌کنند. آب برای پوست، مخصوصا لایه اپیدرم نقشی حیاتی دارد. پوست بدن دائما از طریق بافت میانی، آب لازم را به سطح پوست می‌رساند. همچنین برای جلوگیری از تبخیر آب، پوست یک لایه محافظتی از چربی را بر روی اپیدرم ترشح می‌کند تا آب زیر پوست به راحتی تبخیر نشود .

به دلایل داخلی یا خارجی، اگر تولید یا ترشح این چربی کم‌تر از میزان مناسب باشد، لایه شاخی آب خود را از دست داده و پوست خشک می‌شود.پوست خشک مستعد ایجاد چروک، خطوط، التهاب و یا بیماری‌هایی مانند اگزما و پسوریازیس و سایر بیماری های پوستی می‌باشد.عامل اصلی خشکی پوست، ژنتیکی می‌باشد. اما استفاده زیاد از شوینده‌های نامناسب، قرار گیری در هوای خشک، تغذیه نامناسب و سبک زندگی ناسالم نیز در ایجاد پوست خشک موثر می‌باشند.

همچنین، با افزایش سن و به دلیل تضعیف سیستم آبرسانی طبیعی پوست، خشکی پوست حادث می‌شود.پس بهتر است با استفاده روزمره از کرم های تقویتی و مرطوب کننده پوست خود را از خشکی هایی که در زمان حال یا آینده با آن مواجه خواهید شد نجات دهید.بنابراین، استفاده از مرطوب‌کننده‌ها یکی از اصلی‌ترین نیازهای مراقبتی برای داشتن پوستی سالم و زیبا می‌باشد. پوستی که آب خود را از دست داده، مستعد خارش، التهاب و ترک‌های پوستی است.

 

Card image cap

روغن یا مرطوب کننده ؟

پوست‌ در طول شب چربی ترشح می‌کند. بنابراین این ایجاد چربی پیش از خواب می‌تواند به روغنی شدن پوست منجر شود.

اگر پوست قبل از خواب پاکسازی شود، استفاده از مرطوب کننده پس از آن پیشنهاد می‌شود.

برخی از افراد، بجای استفاده از مرطوب‌کننده‌ها، از روغن‌های خالص گیاهی استفاده می‌کنند.

هرچند این روغن‌ها می‌توانند پوست را مرطوب نگاه‌دارند، اما نمی‌توانند عملکردی مانند مرطوب‌کننده داشته باشند.

مرطوب‌کننده‌ها حاوی روان‌کننده‌های حاوی آب هستند که می‌توانند رطوبت را بصورت مستقیم به پوست برسانند،

درصورتیکه روغن‌ها فقط می‌توانند یک پوشش محافظ بر روی پوست ایجاد کنند.

زمان استفاده از کرم مرطوب کننده ؟

دست‌یابی به بهترین  نتیجه از یک مرطوب‌کننده، به دو عامل انتخاب صحیح، و مصرف درست مرتبط است. اگر مناسب‌ترین مرطوب‌کننده را در زمان اشتباهی مصرف کنید، نتیجه دلخواه را بدست نمی‌آورید.

از آنجاییکه مرطوب‌کننده‌ها در ایجاد پوشش محافظ بر روی پوست موثر هستند، می‌توات گفت که بهترین زمان برای مصرف آنها، پس از شستشوی پوست و حذف چربی‌های ضروری آن می‌باشد.

وقتی پوست خشک است، تبخیر آب آن بیشتر از سایر زمان‌هاست، بنابراین در این هنگام با مصرف مرطوب‌کننده‌ها، مانع از دست دادن آب لایه اپیدرم پوست می‌شوید.اگر پوست خشکی دارید صبح‌ها و شب‌ها از مرطوب کننده استفاده کنید.اگر پوست خشکی دارید، ممکن است پوست تان زبر، دچار خارش و پوسته پوسته یا حتی ترک خورده  باشد و از آن خون بیاید. بهترین راه برای درمان خشکی شدید استفاده از کرم‌های مرطوب کننده‌ای است که ترکیبات آن‌ها به ترمیم و حفظ حائل طبیعی پوست کمک می‌کند. این محافظ طبیعی در حقیقت بیرونی‌ترین لایه‌ی سلول‌های پوستی است که رطوبت پوست را حفظ می‌کند و باکتری‌ها را دور نگه می‌دارد. در هنگام انتخاب کرم مرطوب کننده به دنبال ترکیباتی باشید که رطوبت را حفظ می‌کنند مثل گلیسیرین و دایمتیکون و مواد نرم کننده‌ای مثل وازلین و اسکوالین تا به استحکام محافظ طبیعی پوست کمک کنند.

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!