هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

همه چیز درباره اسپری دافع حشرات

۱۳۹۸/۹/۹ زهرا یزدانی

اسپری دافع حشرات
بسیاری از خانواده ها در تدارک مسافرت هستند تا در روزهای تعطیلات بهار و به ویژه تابستان به سفر بروند. طبیعت گردی و سفر به دل طبیعت سرسبز یا کویر دیدنی یکی از جذاب ترین انواع سفر است و در فصل تابستان گردشگران بسیاری بار سفر می بندند و راهی سفر می شوند. اما گاهی مسائلی باعث می شوند تا از لذت سفر کاسته شود و خودمان یا اطرافیان دچار ناراحتی و آزار شویم. نیش حشرات در طبیعت یکی از رایج ترین آسیب های حضور در طبیعت است و به خصوص برای کسانی که حساسیت بیشتری دارند می تواند مشکلات بیشتری به وجود بیاورد. در این مطلب قصد داریم در این مورد با شما صحبت کنیم و راهکارهایی برای مقابله با نیش حشرات در سفر به شما معرفی کنیم. امیدواریم با استفاده از این اطلاعات سفری بی دغدغه و لذتبخش داشته باشید.
بد نیست قبل از راه های مقابله با دشمن اول او را خوب بشناسید و بعد از شناخت بیشتر، راه هایی را برای مقابله و دفع آن پیدا کنید.

اغلب پشه ها از غروب خورشید تا سپیده دم فعالیت می کنند. درست زمان استراحت در طبیعت آن هم بعد از یک روز طولانی راه رفتن. شاید جالب باشد بدانید که پشه ها در آب تخم گذاری می کنند و بعد از چند هفته به بلوغ می رسند. پشه های نر دهانی کوچک دارند و از گیاهان تغذیه می کنند اما پشه های ماده دهانی بزرگتر دارند و از خون جانوران و انسان تغذیه می کنند. پشه های ماده برای اینکه طعمه گزیده شن را حس نکند، قبل از نیش زدن، محل گزیدگی را بی حس می کنند، به همین دلیل است که هنگام گزیده شدن، دردی احساس نمی کنید.
به یاد داشته باشید که کودکان، افرادی که کمبود ویتامین دارند، افراد بیمار و افرادی که بومی یک منطقه محسوب نمی شوند، بیشتر در معرض نیش زدگی پشه قرار دارند. نیش پشه در بعضی از موارد می تواند باعث ایجاد آلرژی در افراد شود. آلرژی پوستی به نیش پشه در فاصله زمانی 20 دقیقه تا 2_4 ساعت بعد از گزیدگی دیده می شود.

از خاراندن مکان گزیده شده خودداری کنید. محل گزش را با مقداری آب خنک و صابون بشویید .

در صورتی که بعد از نیش پشه هر یک از تغییرات زیر در مصدوم مشاهده شد سریعا او را به اولین مرکز درمانی انتقال دهید.

• ضعف عضلانی
• سفت شدن گردن
• گیجی و کمبود هوشیاری
• سردرد شدید
•حساسیت آنی نسبت به نور
• تورم بسیار زیاد محل گزش

راه کارهای دارویی
• از دیگر وسایل دفع پشه، چراغ هایی با گازی مخصوص است که بوی آن باعث فرار پشه می شود. این وسیله را می توانید از فروشگاه هایی تهیه کنید که لوازم مخصوص طبیعت گردی دارند.

• استفاده از کرم ها و ژل ها و اسپری های دفع پشه نیز روش مناسبی است. این نوع کرم ها روی قسمت هایی از مچ دست، انگشتان، گردن و... مالیده می شوند. و به دلیل بوی خاصی که تولید می کنند نزدیک شدن مانع نزدیک شدن حشرات می شوند.
نکاتی که باید رعایت کنید :

استفاده از ویتامین B1 (تیامین) به مدت یک هفته می تواند میزان نیش زدگی را کاهش دهد، زیرا پشه ها از بوی این ویتامین که در خون شما جریان پیدا می کند، بیزار هستند.
اگر در فضای باز و طبیعت می خواهید بخوابید از پشه بند استفاده کنید. با خوابیدن داخل پشه بند می توانید مطمئن باشید که از نیش حشرات در سفر در امان خواهید بود.
اگر در فضای بسته هستید حتی الامکان از باز گذاشتن پنجره ها در طول شب خودداری کنید، مگر اینکه پنجره مجهز به توری باشند.
اگر در کشور خارجی هستید و دچار گزیدگی شدید حتما به پزشک و مراکز درمانی مراجعه کنید. در برخی کشورها احتمال شیوع بیماری های واگیردار و مسری از طریق نیش حشرات وجود دارد.

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!