هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

انواع شوره سر _هفت ویک

۱۳۹۹/۱۱/۱۲ سپیده ایمانپور
Card image cap

شوره سر چیست ؟ 

شوره یک نوع اختلال پوست در کف سر است و حاصل از سلول های مرده روی پوست می باشد که می تواند به موی فرد هم بچسبد و همراه تار ها موی شما دیده شود و یا موقع برس کشیدن مو در هوای اطراف پخش شوند و یا در داخل برس جمع شود . سلول های مرده در مو و پوست سر سالم، قابل رویت نخواهند بود . علائمی از وجود شوره روی پوست سر وجود دارد، مثل خشکی پوست و خارش های شدید و به موقع خاریدن کف سر در زیر تاخن ها پوسته موسته های سفیدی دیده می شود .

این شوره ها می توانند به صورت دانه های ریز روی لباس مخصوصا سر شانه  افراد یافت شوند و باعث شرمندگی و خجالت و پایین امدن اعتماد به نفس آن ها گردند. تقریبا 40 درصد از افراد بالای 30 سال به شوره مبتلا هستند البته در سن های پایین تر در صورت رعایت نکردن اصول بهداشت و .... ممکن است به شوره ی سر الوده شوند . البته ناگفته نماند که شوره سر دارای انواع مختلفی بوده و دارای شدت است و راه حل های درمانی دارد که در ادامه همه ی ان ها را خواهیم گفت .

علت ایجاد شوره روی پوست کف سر چیست؟

دلیل اول ان می تواند خشکی پوست باشد 

خشکی پوست یکی از رایج ترین علت ایجاد شوره ی سر است . این دانه های ریز روی پوست سر خشک بیشتر دیده می شوند و حتی شاید روی بالش فرد نیز دیده شوند . 

پوست سر چرب

پوست سر چرب نیز یکی از عوامل ایجاد شوره سر می تواند باشد و یک نوع شوره قارچی ایجاد می کند که از چربی پوست سر تغذیه می کند و در نتیجه افزایش چربی پوست سر باعث افزایش این نوع شوره ها خواهد شد.

پوست سر حساس

پوست سر حساس عاملی برای ایجاد شوره می تواند باشد  و انواعی از شوره ی سر های شدید تر را ایجاد می کند و ممکن است علاوه بر پوست سر، روی نواحی دیگری مثل ابرو، موی زیر بغل، موهای داخل گوش و بینی و نقاط دیگر بدن که دارای موهای ریز و قوی هستند  هم دیده شود.

نشستن موها به طور منظم

اگر به طور منظم موهای خود را شستشو ندهید ، چربی و سلول های مرده پوست افزایش پیدا می کند و در نتیجه شوره هم روی آن ظاهر می شود و این به دلیل رعایت نکردن صحیح بهداشت است البته افرادی هم عادت دارند که به حمام می روند ولی از شامپو استفاده نمی کنند و یا از شامپوی مناسبی استفاده نمی کنند .

بعضی از بیماری های خاص و ارثی  نیز عاملی برای ایجاد شوره هستند. مانند بیماری هایی همچو  اگزما، پارکینسون، حمله قلبی، سکته، اختلالات خود ایمنی، ناتعادلی هورمون ها، ضعف سیستم ایمنی جز بیماری هایی هستند که می توانند باعث ایحاد شوره سر شوند .

استفاده بیش از حد از محصولات حالت دهنده مو

استفاده زیاد از محصولاتی مثل رنگ مو و یا گچ مو یا حتی رنگ های موقت مو ، ژل مو و موس مو حاوی موادی هستند که باعث ایجاد خارش، قرمزی، حساسیت و در نتیحه  شوره سر  می شوند.

تغذیه نامناسب

اگر به اندازه کافی ویتامین هایی مثل ویتامین ب، زینک و کلسیم و  بعضی از انواع چربی ها را بدن تان  دریافت نکنید ، به شوره مبتلا می شوید. پس در رژیم غذایی خود انواع مختلف غذا ها را قرار دهید تا ویتامین و مواد مورد نیاز بدن جذب بدن تان شود و به بیماری هایی مثل شوره سر مبتلا نشوید . 

آب و هوا

شوره می تواند در هوای سرد و خشک مثل زمستان و یا مناطق سرد کشور نیز افزایش پیدا کند.

مردان

مطالعات نشان می دهد که هورمون های مردانه عاملی برای ایجاد شوره می باشند به همین دلیل است که مردان زیادی به شوره سر مبتلا می شوند .

سن

شوره در سنین جوانی بیشتر از سن های بالا دیده و  ایجاد می شود.

شانه نزدن مو

شانه نزدن مو به طور منظم می تواند عاملی برای شوره سر  باشد شما باید به طور منظم صبح و شب موهایتان را شانه بزنید و اگر مو هایتان بلند است برای گره نخوردن مو بهتر است از سرم های دوفاز استفاده کنید .

عرق

تعریق زیاد روی پوست سر عاملی برای ایجاد شوره ی سر است و همچنین باعث رشد انواع باکتری .

استرس ذهنی و عاطفی

استرس ذهنی و عاطفی عاملی برای ایجاد شوره است. استرس یک نوع واکنش بدن به چالش های زندگی و هیجانات است و می تواند تغییراتی را در هورمون ها ایجاد کند که باعث افزایش تولید چربی در پوست سر می شود و شوره را افزایش می دهد.

انواع مختلف شوره ی سر

1. شوره پوست خشک

این شوره یکی از رایج ترین انواع شوره ها است که به دلیل خشکی پوست سر اتفاق می افتد و در فصل زمستان افزایش و تشدید  پیدا می کند. این شوره ها بسیار ریز ، گرد و سفید هستند و به طور سریعی بهبود پیدا می کنند . 

زمانی که پوست سر خود را می خارانید، روی سر شانه ها و کمر شما می ریزند و باعث خجالت و کم شدن اعتماد به نفس شما می شوند. روی لباس های رنگی تیره هم قابل مشاهده هستند و البته این شوره ها موقتی می باشند و همان طور که گفته شد به  راحتی بهبود پیدا می کنند.

2. شوره سبوم

شوره سبوم یکی از انواع شوره ها است. سبوم از طریق غده های چربی در بدن تولید می شود و از موی سر و پوست محافظت می کند که دچار خشکی نشوند و به انعطاف پذیری پوست و براقیت مو  نیز کمک می کند. شوره سبوم زمانی به وجود می آید که چربی سبوم در پوست سر افزایش  پیدا کند و علت آن هم استفاده نکردن از شامپو به طور منظم و شامپوی مناسب مو هایتان و همچنین دلایلی مثل  دوران بارداری یا زایمان است. این شوره ها به دلیل تولید سبوم اضافه، باعث چربی پوست سر می شوند. رنگ آن ها متمایل به زرد است و ممکن است قسمت هایی را به صورت تکه ای روی پوست سر درگیر کند و ممکن است در هر سنی به وجود بیاید و حالت جربی دارند در بعد از حدا کردن ان ها از مو به راحتی له می شوند و ردی براق روی انگشت شما ایجاد می کنند و همان طور که گفتخ شد دارای ظاهری زرد هستند . 

3. شوره قارچ

شوره قارچ یکی از رایج ترین شوره های سر است و به دلیل پوست سر چرب اتفاق می افتد. زمانی که چربی پوست افزایش پیدا کند، به شدت تکثیر پیدا می کنند. قارچ ها رشد محدودی دارند اما شوره قارچ برخلاف بقیه قارچ ها  در پوست سر چرب به سرعت رشد پیدا  می کند و باعث ایجاد خارش و حساسیت پوست سر خواهد شد. این شوره ها دانه های سفید رنگ یا حتی متمایل به رنگ زرد هستند و احساس حساسیت و خارش را در فرد ایجاد می شود. 

4. شوره آماس سبوریک

این شوره ها بدترین نوع شوره سر  هستند و باعث ایجاد واکنش التهابی در پوست سر می شوند و حساسیت و قرمزی روی کف سر شما  ایجاد می کنند. بخش های دیگر بدن نیز به در پشت سر، گردن، گوش، صورت و حتی ابروها را درگیر می کنند و بر اثر تغییرات آب و هوا نیز کم یا زیاد می شوند و به سختی درمان می شوند . احتمالاً علت آن یک نوع پاسخ التهابی به بعضی از مخمرهای طبیعی روی پوست سر است. بعضی از بیماری ها همچون پارکینسون، استرس و تغییرات هورمونی خطر ایجاد این شوره ها را افزایش می دهد. قرمزی پوست سر، صورت، بینی، گردن و بعضی از نواحی دیگر از علائم این نوع شوره ها می باشند . همچنین با خارش های شدیدی  نیز همراه می باشند و هفته ها و ماه ها فرد را درگیر می کنند . 

5. شوره پسوریازیس

شوره پسوزیازیس یک نوع اختلال پوستی است و بدترین نوع شوره سر حتی از شوره سر قبلی نیز بد تر محسوب می شود و باعث خارش و حساسیت پوست سر می گردد. پوست سر در چنین حالتی ضخیم می شود و شوره های نسبتاً ضخیم و نقره ای رنگ دارد و عامل ایجاد خارش می شود و عفونت های جدی و ریزش موقت موهای سر را ایجاد می کند. بعضی از افراد قسمت های کوچکی از پوست سر را مشاهده می کنند که با مو پوشانده شده است و دارای ذرات ریز نقره ای یا سفید رنگ هستند که از علائم پسوریازیس  است. همچنین ممکن است که قسمت های قرمز رنگ روی پوست سر دیده شوند که ملتهب شده اند. این نوع شوره ها با یک خارش خفیف همراه و اغاز  می باشند و ممکن است زندگی فرد را مختل بکنند. این شوره ها و ورم ها کم کم بزرگ تر و ضخیم تر می شوند و گاهی اوقات عاملی برای خونریزی و عفونت در سر هستند. پس این بیماران باید هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید چون این مدل شوره سر ها کمتر درست می شوند و نیاز است حتما به پزشک مراجعه کنید تا بهبود پیدا کنید 

ما در این مقاله راجب به انواع مختلفی از شوره سر ها توضیح دادیم و هر کدام را به صورت تکی به شما توضیح دادیم تا شما بتوانید به راحتی نوع شوره سر خود را تشخیص بدهید و به درمان ان بپردازید تا مورد ازار زیادی قرار نگیرید و همچنین بعضی از نوع شوره سر ها موجب ریزش مو می شوند که اکر به موقع درمان نشوند ممکن است حتی موجب طاسی فرد شود بهتر است قبل چنین اتفاقی شوره سر را درمان کنید برای پیدا کردن راه حل به مقاله بعدی ما مراجعه کنید . 

 

Card image cap

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!