هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

شامپو کراتینه چیست؟_هفت ویک60814

۱۴۰۰/۱۱/۲۶ سپیده ایمانپور

کراتین چیست؟

کراتین کلمه‌ای است که در حوزه مراقبت از مو آن را به کار میبرند. کراتین در واقع نوعی پروتئین ساختاری است که به طور طبیعی در موهای ما وجود دارد و تقریباً 89% از موهای ما را تشکیل می‌دهد. این ماده در پوست و ناخن ما نیز وجود دارد. با این حال می‌توان تصور کرد که اهمیت آن برای سلامت کلی موها چقدر مهم می باشد کراتین نقش اساسی در ساختار بیرونی و درونی مو داشته و وظیفه استحکام و انعطاف پذیری مو را بعهده دارد. اگر کراتین از مو حذف شود ، ساختار مو ثبات خود را از دست داده و ضعیف می گردد. نتیجه موهایی می شود، آسیب دیده که حالت خوبی به خود نمی گیرد. در چنین شرایطی، محصولاتی که کراتینه دارند نظیر شامپو کراتینه به کمک شما می اید. 

شامپو کراتین و کراتین چیست؟ 

شامپوی کراتینه یک شامپو با پروتئین “کراتین” است ، هنگامی که لیست مواد تشکیل دهنده پشت بسته بندی را بررسی می کنید ، بیشتر عبارت “کراتین هیدرولیز شده” یا “آمینو اسیدهای کراتین” را در توضیحات آن خواهید یافت.

همچنین می توان گفت دو نوع شامپوی کراتینه وجود دارد. اکثر آنها کراتین را به عنوان ماده تشکیل دهنده پشتیبانی می کنند ، و بعضی از آنها کراتین را به عنوان ماده اصلی تشکیل دهند معرفی می کنند. دومی بیشتر توسط مارک ها “شامپو کراتین” نامیده می شود

 

خب حالا کراتین چیست؟؟ 

کراتین یک پروتئین است که مهم ترین بخش مو را تشکیل می دهد. قسمت های خشک پوست، ناخن و مو در ساختار سلولی خود پروتئین کراتین دارند. کراتین از 19 آمینو اسید تشکیل شده است، برای اینکه خیلی ساده تر بتوانید به نقش کراتین در موهایتان پی ببرید، باید بدانید موهای شما 8% رطوبت، 3% مواد معدنی و 89% کراتین دارد. جالب است بدانید آسیایی ها در موهایشان 94% کراتین دارند و آفریقایی ها 85% شاید تفاوت موهای آنها بتواند به خوبی نقش این پروتئین را در بدن و مو نشان دهد

شامپو کراتین از چه چیزی ساخته می شود؟! 

بهترین کراتین برای ترمیم مو کراتینی است که از موی انسان گرفته شده باشد. هرچند دیگر تولیدکنندگان محصولات بهداشتی اجازه ندارند از پروتئین انسانی در محصولات خود استفاده کنند. بنابراین امروزه کراتینی که در شامپو کراتینه و سایر محصولات کراتینه استفاده می شود از حیوانات گرفته می شود، البته بدون آسیب رسیدن به آنها.

 

امکان ندارد بتوان کراتین را از گیاهان یا گلها بدست آورد چرا که پروتئین موجود در آنها اصلا شباهتی به پروتئین موجود در موی انسان ندارد. بنابراین هیچ چیزی به نام کراتینه گیاهی وجود ندارد.

ضرورت استفاده از شامپو کراتین

اگر موهای شما به طور مداوم در معرض هر یک از موارد زیر قرار دارند، شما نیاز دارید از شامپوهای حاوی کراتین استفاده کنید.

 

هر روز از وسایل حرارتی حالت دهنده ی مو استفاده می کنید.

در سال چندین بار رنگ موهایتان را تغییر می دهید.

شنای مکرر در آب های کلردار و حاوی نمک

هر روز از حالت دهنده های شیمیایی مو استفاده می کنید.

موهای خود را در معرض نور آفتاب قرار می دهید.

داشتن موخوره و چند شاخه شدن انتهای مو

در یک محیط آلوده از آلاینده های شیمیایی کار می کنید.

اگر موهای شما در معرض هر کدام از موارد بالا قرار دارد، شامپو کراتینه مو می تواند به بازسازی آنها کمک کند.

 

طرز مصرف 

اگر شما تصمیم دارید از این محصول در خانه استفاده کنید: 

 

ابتدا موهای خود را با یک شامپوی ملایم بشویید سپس موها را به شامپو حاوی کراتین آغشته کنید و اجازه دهید به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه شامپو روی موها بماند. سپس موها را آبکشی کرده و از نرم‌کننده یا ماسک مو استفاده کنید.

 

استفاده در ارایشگاه 

برای این  کار آرایشگر یک محصول صاف‌کننده کراتینه مو را در موهای شما مورد استفاده قرار داده و سپس از گرمای یک اتوی مو برای مهر و موم شدن آن بر روی موهایتان، استفاده می‌کند. این فرآیند بسته به بلندی موهای شما، در حدود ۹۰ دقیقه یا بیشتر طول می‌کشد

توجه: 

توجه داشته باشید شامپوهای کراتینه را نباید به طور روزانه استفاده کرد. تعداد دفعات مصرف و فاصله زمانی آن را برحسب دستورالعمل موجود روی شامپو در نظر بگیرید.

مصرف بیش از حد شامپو حاوی کراتین به موها آسیبی نمی‌زند زیرا موها مقدار مشخصی از کراتین را جذب می‌کنند و اضافی ان دفع می شود استفاده مکرر فقط باعث چرب شدن سریع مو برای دفع مواد کراتینه اضافی خواهد شد. 

برخی از مزایای شامپوی کراتینه:

 

درمان موخوره

درمان خشکی مو

محافظت از موها در برابر آلودگی‌ها و اشعه‌های نور خورشید

درمان وزی مو

ترمیم موهای سوخته

رفع کدری مو

ضخیمتر شدن رشته‌های مو

درخشان و براق کردن موها

و…

 

شامپو کراتیه حیوانی: 

دو نوع کراتین از حیوانات وجود دارد:

 

a-Keratin: در مهره داران یافت می شود.

b-Keratin: در خزندگان و پرندگان یافت می شود.

 a_ keratin پشم ترمه (پشم بز) جمع شده و هیدرولیز می شود. از آنجا که حاوی ترکیب اسیدهای آمینه مشابه کراتین موجود در موی انسان است (به جز یک مورد) ، بنابراین توانایی ترمیم موهای شما را دارد.

 

در مورد فرآیند جمع آوری بسیار مهم است: از آنجا که پشم ها در فصل بهار جمع می شوند ، هنگامی که بزها به طور طبیعی پشم زمستانی خود را می ریزند ، بنابراین هیچ حیوانی آسیب نخواهد دید.

b-Keratin حاوی اسیدهای آمینه کمتری از موی انسان است و بنابراین برای ترمیم مو کمتر مناسب است.

تفاوت شامپو کراتینه ها:  

ابتدا اندازه مولکولهای کراتین : هرچه مولکول ها کوچکتر باشند ، بهتر (و عمیق تر!) می توانند وارد ساقه مو شوند. و هرچه عمیق تر شوند ، آسیب بیشتری می توانند برطرف کنند و موهای شما قویتر می شود. همچنین تعیین می کند که مولکول های کراتین چقدر به موهای شما چسبیده اند.

 

دوم ، میل کراتین با موی انسان : هرچه کراتین بهتر بتواند خود را به موی انسان بچسباند ، موهای شما قویتر می شود. همچنین ، در دوره بعد موهای شما کمتر در معرض آسیب هستند.

 

سوم ، مقدار اسیدهای آمینه فعال در کراتین : می توانند عملکردهای مورد نیاز را برآورده کنند. 19 آمینو اسید موجود در کراتین هر کدام عملکردهای خاص خود را دارند. به عنوان مثال ، سیستئین تمام ذرات مو را بهم متصل می کند و رطوبت را قفل می کند. از طرف دیگر تیروزین اطمینان حاصل می کند که مولکول های رنگی از رنگ مو می توانند به مو متصل شوند.

 

بنابراین می توانیم موارد زیر را نتیجه بگیریم:

 

هر چه مولکولهای کراتین کوچکتر باشند میل به موی انسان بیشتر است

هر چه مقدار اسیدهای آمینه فعال بیشتر باشد

ایا شامپو کراتین مو موثر است؟! 

شامپو کراتینه موثر است اما نه به اندازه استفاده مستقیم کراتین روی مو. دلایل مختلفی برای تاثیر کمتر این شامپو وجود دارد. یکی از آنها وجود آب هنگام شستشو است. آب باعث می شود کراتین به خوبی جذب مو نشود و زمانیکه مو را در حمام با شامپو کراتینه می شویید زمان کافی ندارید که بگذارید این پروتئین کاملا جذب مو شود و آبکشی از جذب کامل آن جلوگیری می کند. اما این به معنای بی تاثیر بودن شامپو کراتینه نیست بلکه باید زمان بیشتری به آن دهید تا تاثیر گذار باشد. با یکبار شستن مو با شامپو کراتینه انتظار معجزه نداشته باشید هرچند به مرور زمان تغییر را متوجه خواهید شد. در کنار استفاده از شامپو کراتینه، نرم کننده یا ماسک مو را نیز فراموش نکنید. همچنین بهتر است مواردی که موجب آسیب دیدن مو می شود را کنار بگذارید.

علاوه بر ان باید توجه داشته باظید که شامپو کراتین برای صافی مو نیست چون فقط باعث تقویت و موهای اسیب دیده شما را بهتر می کند خب در ایتجا سوال این است چرا بعد از کراتین مو تا 6 ماه یا کمتر موها صاف می شود؟! 

دلیل این امر گرمایی  است که به مو های شما داده می شود و یا مواد شیمیایی است که پیوندهای دی سولفید داخلی مو را می شکند  در اصل شامپو کراتین ور اینجا بی اثر است چون این کراتین نیست که حالت موهای شما را تغییر می دهد در حقیقت این یک نوع بازاریابی است با اسم شامپو کراتین مخصوص صافی مو 

مو تا زمانی که از سطح بالای کراتین برخوردار است، براق، شاداب، نرم و حالت پذیر است. اما چنانچه به دلایل گفته شده با کمبود آن روبه رو شود خشک، وز و بدحالت خواهد شد. برای جلوگیری از این اتفاق می توانید با موهای خود به آرامی برخورد کنید. اگر هم موهای شما آسیب دیده است باید کراتین از دست رفته را از طریق محصولات حاوی کراتین، مانند شامپو کراتینه به موها بازگردانید.

به یاد داشته باشید کراتین کردن مو درارایشگاه وبا گرما زیاد فقط باعث اسیب به بافت موهای شما می شود. 

 

 بهترین شامپو کراتینه ها موجود: 

شامپو کراتینه مو لروکس مدل Aloevera

شامپو کراتین لروکس به دلیل وجود کراتین و روغن مارولا در آن موهای سر شما را براق و درخشان می‌کند و اثر آن تا ۷۲ ساعت ماندگار است. روغن مارولا (Marula Oil) از میوه درخت مارولا به دست می‌آید که در کشورهای آفریقایی یافت می‌شود. مارولا نقش مهمی در تقویت و جلوگیری از آسیب عوامل محیطی و از بین رفتن شوره سر دارد. مارولا به عنوان اکسیر جوانی شناخته شده است.

 

ویژگی‌های شامپو کراتینه لروکس مدل Aloevera

حاوی کراتین، آلوئه ورا، روغن مارولا

مخصوص موهای شکننده، موهای آسیب دیده

نرم کننده، تقویت کننده، ضد ریزش، ضد شوره، تغذیه کننده، درخشان کننده

مناسب برای آقایان- خانم‌ها

شامپو کراتینه کلیون مدل Honey And Calenula Extracts

این شامپو حاوی عصاره عسل و عصاره گیاه کالاندولا است. با وجود این عصاره‌ها، این محصول مناسب موهای خشک است و با وجود کراتین در کنار عسل و کالاندولا باعث نرمی و لطافت موها شده و تقویت کننده مناسبی است.

 

ویژگی‌های شامپو کراتینه کلیون مدل Honey And Calenula Extract

حاوی عصاره عسل، عصاره گیاه کالاندولا

دارای ویتامین E و B5

تقویت کننده

مخصوص موهای خشک

مناسب برای آقایان- خانم‌ها

شامپو کراتین لامین

شامپو کراتینه و نرم کننده مو لامینین که ۱×۲ نام دارد. دلیل این نام‌گذاری به علت این است که دو کاربرد تمیز کنندگی و نرم کنندگی در یک شامپو دارد. مواد به کار رفته در این شامپو عصاره آلوئه‌ ورا، پروتئین گندم، سرامید و کراتین است. عصاره آلوئه ورا سبب نرم شدن موها می‌شود. پروتئین گندم موها را تقویت و از ایجاد موخوره و شکنندگی در ساقه مو جلوگیری می‌کند. سرامید که پروتئینی طبیعی است باعث محافظت ساقه مو می‌شود و از شکنندگی مو جلوگیری می‌کند. کراتین هم باعث نرمی و صاف شدن موها می‌شود. بنابراین این شامپو موهای آسیب دیده را ترمیم و تقویت کرده و در برطرف شدن وزی مو بسیار موثر است.

 

ویژگی‌های شامپو کراتینه و نرم کننده مو لامینین

حاوی عصاره آلوئه ورا و پوست لیمو

نرم کننده و صاف کننده

رفع گره مو

بدون اشک و سوزش چشم

جلوگیری از موخوره

مخصوص انواع موها

مناسب برای خانم‌ها

 

کراتین در منزل 

در منزل می‌توان موها را با مواد طبیعی کراتینه کرد. استفاده از ماسک‌های طبیعی مو که از موادی مانند روغن بادام، روغن زیتون، روغن نارگیل، تخم مرغ، عسل و… تهیه شده است نرمی و درخشش را برای موهای شما به ارمغان می‌آورد.

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!