هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

چگونه ناخن هایی زیبا و سالم داشته باشیم ؟

۱۳۹۸/۱۰/۱۹ زهرا یزدانی

چگونه ناخن هایی زیبا و سالم داشته باشیم ؟

ناخن ها از لایه های کراتین ساخته شده اند. ناخن های سالم صاف، یکرنگ و بدون هیچ رنگ پریدگی هستند و ناخن های ضعیف شکننده و رشد کمی دارند. عدم مراقبت صحیح ناخن ها مثل زیاد به آب زدن یا استفاده مداوم لاک باعث می شود ضعیف و شکننده شوند.بطور کلی زیبا و سالم بودن ناخن باعث می شود دست ها نیز زیبا بنظر برسند.
ناخن نقش مهمی در زیبایی دست‌ها دارد، به طوری که ناخن‌های زیبا و سالم موجب زیبایی و خوش حالت شدن دست‌ها می شود. داشتن ناخن سالم و زیبا از گذشته دور در میان مردم متداول بوده به همین دلیل بسیاری از مردم برای داشتن ناخن‌های سالم از گیاهان دارویی استفاده می‌کردند اما امروزه علاوه بر گیاهان دارویی استفاده از داروهای شیمیایی نیز برای سالم نگاه داشتن ناخن‌ها گسترش یافته است.
دلایل عدم رشد ناخن
عوامل زیادی می توانند موجب توقف رشد ناخنهای شما شود. کدام یک از این موارد را انجام می ¬دهید؟
جویدن ناخن ها
اگر عادت دارید که ناخنهای خود را بجوید، فورا این کار را متوقف کنید! منظورم این است که این عادت منجر به رشد عفونت های باکتریایی متعددی در آن منطقه میشود که میتواند رشد پوست و ناخن را کاهش دهد. سعی کنید همیشه ناخن‌هایتان را لاک بزنید تا تلاش آگاهانه برای جویدن آنها نداشته باشید. اگر به راحتی نمی توانید عادت جویدن ناخن را ترک کنید بهتر است از یک مشاور کمک بگیرید.جویدن ناخن باعث می شود دست های شما زشت تر بنظر برسد.
لاک پایه را فراموش نکنید!
وقتی به ناخن ها لاک می زنید حتما به عنوان پوشش اولیه از لاک پایه استفاده کنید. این به عنوان یک لایه محافظ بین آخرین لایه ناخن و لایه لاک ناخن عمل میکند.
تراشیدن لاک ناخن
به هر قیمتی که شده از این کار اجتناب کنید! وقتی لاک ناخن تان را می تراشید، احتمالا پوست لایه بالایی ناخن تان را میکنید. این فقط ناخن های شما را ضعیف و شکننده می کند.آنگاه ناخن های شما با کوچک ترین ضربه ای شکسته می شود.
مواد غذایی لازم برای داشتن ناخن بلند، سالم و قوی
ناخن سالم صورتی، محکم و پرجلوه است. اگر ناخن‌هایتان طبیعی، اما خشک و شکننده است نشان می‌دهد که مواد مغذی لازم به بدن شما نمی‌رسد.

برای حفظ رطوبت درونی ناخن‌ها، مقدار زیادی آب بنوشید.
آب یکی از نوشیدنی‌های زیبایی است که به فعالیت‌ها و عملکرد داخلی بدن کمک می‌کند. یک آزمایش ساده برای از دست دادن آب این است که ناخن را محکم فشار دهید و بعد ببینید چگونه بستر ناخن به سرعت رنگ خود را از دست می‌دهد (از صورتی به سفید). اگر ناخن کمتر از دو ثانیه به رنگ اصلی‌اش باز نگردد، به معنای این است که بستر ناخن دچار کمبود آب است و در طولانی مدت این کمبود آب باعث شکنندگی ناخن می‌شود.
روزانه به میزان کافی پروتئین مصرف کنید.
کمبود پروتیین خود را به صورت یک نوار سفید در عرض ناخن نشان می‌دهد. میزان قابل توجهی پروتیین در قزل آلا، ماست و گردو وجود دارد. منابع دیگر آن شامل ماهی، میگو، بوقلمون، مرغ، گوشت، سویا، تخم مرغ، آجیل و لبنیات است.

اطمینان حاصل کنید که ویتامین B به اندازه کافی مصرف کرده‌اید.
بهترین منبع تیامین (ویتامینB1) و بیوتین (B7) گردو، بهترین منبع ریبوفلاوین (ویتامین B2) و اسید پنتوتنیک (B5) ماست، بهترین منبع نیاسین (ویتامین B3) قزل‌آلای وحشی. بهترین منبع فولیت (ویتامین B9) اسفناج و بهترین منبع کوبالامین (ویتامین B12) که فقط در منابع حیوانی وجود دارد، میگو می‌باشد. اسفناج، گردو و قزل آلا منابع خوب یپردوکسین (ویتامین B6) هستند.

روزانه حداقل سه وعده غذاهای پر کلسیم استفاده کنید.
ناخن‌ها دارای کلسیم هستند و بهترین منبع کلسیم ماست، سیب زمینی و اسفناج است. منابع خوب کلسیم که به راحتی جذب بدن می‌شود، شامل مشتقات شیر، سبزیجات برگ‌دار، شلغم و ماهی کنسروی مثل ساردین و سالمون که دارای تیغ هستند، می‌باشد.

غذاهایی که حاوی آهن و روی هستند را مصرف کنید.
اگر آهن کافی دریافت نکنید ناخن‌هایتان آن را نشان می‌دهد. کمبود آهن که در زنان هم رایج است سبب شکسته شدن ناخن بلند شما می‌شود. بهترین منبع آهن اسفناج و گوجه فرنگی است. منابع حیوانی آهن گوشت گاو، بوقلمون، اردک، مرغ، میگو و تخم مرغ هستند و منابع گیاهی آهن سویا، عدس، لوبیا و سبوس است. با مصرف ویتامین C نیز می‌توانید به جذب آهن حیوانی در بدن کمک کنید.
کمبود روی نیز باعث ایجاد لکه و یا خط‌های سفید روی ناخن می‌شود. منابع دارای روی غذاهای دریایی، گوشت گوساله، تخم مرغ، ماست، غلات و آجیل است.

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!