هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

روز دقیق سپندار مذگان _هفت ویک

۱۳۹۹/۱۱/۱۶ سپیده ایمانپور
Card image cap

سپندار مذگان ولنتاین ایرانی 

اقوامی که در تاریخ از جایگاه شامخی برخوردار هستند ، کسانی بوده اند  که توانسته اند به شیوه مؤثر تری خود، فرهنگ و اسطوره های باستانی خود را معرفی بکنند و حیات خود را تا ارتفاع یک افسانه بالا برنده اند . آنچه برای معاصرین و آیندگان حائز دارای اهمیت است، عدد افراد یک ملت و تعداد سربازانی که در جنگ کشته شده اند نیست و پیروز گشته اند مهم نیست ؛ بلکه ارزشی است که آن ملت در زرادخانه فرهنگی بشریت دارد مهم می باشد . 

ملت ایران از جمله ملت هایی است که زندگی اش با جشن و شادمانی پیوند فراوانی داشته است ، به مناسبت های گوناگون جشن می گرفتند و با سرور و شادمانی روزگار می گذرانده اند  و از هر فرصتی برای شادی استفاده می گردند .  این جشن ها نشان دهنده فرهنگ، نحوه زندگی، خلق و خوی ، فلسفه حیات و در کل جهان بینی ایرانیان در زمان های باستان است. از آنجایی که ما با فرهنگ باستانی خود نا اشنا هستیم ،  شکوه و زیبایی این فرهنگ با ما بیگانه شده است. و فرهنگ بیگانه را با خود هماهنگ و اشنا کرده ایم ؟

چند سالی ست حوالی ۲۵ بهمن ماه (۱۴ فوریه) که می شود هیاهو و هیجان را در خیابان ها و کافی شاپ ها پارک ها و .....  می بینیم . مغازه های اجناس کادوئی لوکس و فانتزی و عروسکی  غلغله می شود. همه جا اسم Valentine به گوش ها  می خورد. از هر بچه مدرسه ای که در مورد والنتاین سوال بکنید  می داند که “در قرن سوم میلادی که مطابق می شود با اوایل امپراطوری ساسانی در ایران باستان بوره ، در کشور روم باستان فرمانروایی بوده است بنام کلودیوس دوم. کلودیوس عقاید عجیبی داشته است از جمله اینکه سربازی خوب خواهد جنگید که مجرد باشد و ولنتاین کشیشی بوده که مخفیانه این افراد را با عشاق خود عقد میکرده و در اخر خودش به دستور پادشاه کشته شده است و یا به روایت دیگر ولنتاین عاشق دختر زندان بان بوده که او را به دلیل این عشق و عاشقی کشته اند .  بنابراین او را به عنوان فدایی و شهید راه عشق  و عاشقی می دانند و از آن زمان نهاد و سمبلی می شود برای عشق های واقعی !”

اما کمتر کسی است که بداند در ایران باستان، نه چون رومیان از سه قرن پس از میلاد!، که از بیست قرن پیش از میلاد، روزی موسوم به روز عشق بوده است و داستان این روز چیست !

جالب است بدانید که این روز در تقویم جدید ایرانی دقیقا مصادف است با 5 اسفند، یعنی تنها چند روز پس از والنتاین فرنگی و بیگانه است ! این روز “سپندار مذگان” یا “اسفندار مذگان” نامگذاری شده است. فلسفه ی  بزرگداشتن این روز به عنوان “روز عشق” به این صورت بوده است که در ایران باستان هر ماه را سی روز حساب می کردند و علاوه بر اینکه ماه ها اسم داشتند، هریک از روزهای ماه نیز یک نام را داشتند. البته جالب است بدانید در ایران باستان جشن هایی مثل رنگ پاشان و اب پاشان ،مهرگان و نوروز ،  جشن اتش و گاهنبار هار همچنین یلدا نیز جزئی لز جشن های باستانی است .

بعنوان مثال روز اول بهمن ماه  “روز اهورا مزدا”، روز دوم، روز بهمن (سلامت، اندیشه) که نخستین صفت خداوند است، روز سوم اردیبهشت یعنی روز  “بهترین راستی و پاکی” که باز از صفات خداوند است، روز چهارم شهریور یعنی “شاهی و فرمانروایی آرمانی” که خاص خداوند است و روز پنجم اسفند ماه “سپندار مذ” بوده است. سپندار مذ لقب ملی زمین است. یعنی گستراننده، مقدس، فروتن.

زمین نماد عشق است چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه افراد عشق می ورزد. زشت و زیبا را به یک چشم می نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می دهد. به همین دلیل در فرهنگ باستان سپندار مذگان را بعنوان نماد عشق می پنداشتند. و به عنوان سنبلی برای عشق معرفی شده است .

در هر ماه، یک بار، نام روز و ماه یکی می شده است که در همان روز که نام ان  با نام ماه مقارن می شد ، جشنی ترتیب می دادند متناسب با نام آن روز و ماه . مثلا شانزدهمین روز هر ماه مهر نام داشت و که در ماه مهر، “مهرگان” لقب می گرفت و جشن و سور و ساتی در سراسر کشور اجرا می شر . همین طور روز پنجم هر ماه سپندار مذ یا اسفندار مذ نام داشت که در ماه دوازدهم سال که آن هم اسفندار مذ نام داشت، جشنی با همین عنوان می گرفتند و شادی می کردند . سپندار مذگان جشن زمین و گرامی داشتن عشق است که هر دو در کنار هم معنا پیدا می کردند. در این روز زنان به شوهران خود با محبت و عشق  هدیه می دادند. مردان نیز زنان و دختران را بر تخت شاهی نشانده ، به آنها هدیه داده و از آنها اطاعت می کردند.

گرچه هنوز اختلاف نظر هایی برای تاریخ این روز وجود دارد اما تاریخ دقیق روز سپندارمذگان در ایران باستان 5 اسفند ماه هرسال بوده که در آن سال ها ماه های سال همگی 30 روز بوده اند. در تقویم جدید ایرانیان چون 6 ماه اول سال 31 روزه می باشد  بنابراین برخی معتقدند باید این روز را در 29 بهمن که متصادف با ۵ اسفند ایران باستان است جشن بگیرند.

Card image cap

سپندارمذگان

سپندارمذگان (Sepandārmazgān) یا اسپندگان (Espandegān) یک روز ایرانی باستانی با ریشه‌ های زرتشت است که مخصوص عشق و عشق‌ ورزیدر ایران باستان است  و قدمت آن به دوران امپراتوری هخامنشیان ، اولین امپراتوری پارسی یعنی کوروش کبیر می‌رسد. تاریخ برگزاری این جشنواره همانطور که در دوره ساسانیان مشاهده شده است ، در پنجمین روز از ماه اسپندرماد یعنی اسفند ماه  بود. در ایران قدیم هر روز ماه، نام به خصوصی داشت و یک روز از ماه هم نام خود ماه بود و زمانی که نام روز و نام ماه یکسان بود، همیشه «جشن نام» همان طور که در بالا گفته شد جشن  برگزار می‌شد 

. طبق گفته ابوریحان بیرونی، در قرن یازدهم میلادی جشنواره‌ای برگزار شد که در آن نام‌های روز و ماه یکسان بودند البته باید بدانید که همه افراد از هر قشری در این جشن ها شرکت می کردند و لذت می برند . بنا به گفته وی، اسپندارمَذ خداوندگار موکل بر زمین و خداوندگار محافظ و نگهدار زنان شوهر دوست و پاکدامن (همان طور که می بینید از ابتدا در ایران خیانت امری بدی بوده است و این روز مخصوص افراد با عشق های پک بوده است ) بوده و به همین مناسبت این روز را «جشن زنان» نام‌گذاری کردند و مردم برای گرامی داشت زنان، به آن‌ها هدیه می‌دادند .

کادو های سپندار مذگان و ولنتاین

شکل یک قلب ساده و یا تیر خورده : ازآنجـایـی کـه قـلب مرکز احساسات عمیق و سخت است ، و همچنین اصیل و پر شور است. قلب تیرخورده آسیب پذیری عشق را نمایان می کنند . هنگامی که شما از سوی معشوق خود طرد میشود. قلب تیر خورده نشانه پیوند و اتحاد زن و مرد هم می باشد.

کیوپید (CUPID) : کـه به شـکل یک کودک برهنه، فربه و بالدار ترسیم می گردد. این کودک شیطان با لبخندی موذیانه تـیـر و کمان نیز با خود دردست دارد و حمل میکند. چنانچه یکی از تیرهای این کودک به قلب فردی اصابت کند وی فورا عاشق فرستنده می شود. کـیوپید در واقع پسر ونوس الهه عشق و زیبایی در افسانه های روم باستان می بـاشد. معنی لغوی آن "آرزو " است. کوپید برخی اوقات آمور(AMOR) نیز نامیده می شود  همتای کوپید در افسانه های یونانی اروس (EROS) نام دارد.

کبوتر، قمری و مرغ عشق: این پرندگان نماد وفاداری، پاکی و معصومیت هستند و خودتان می دانید که مرغ عشق نماد چیست .

گل رز: گل سرخ شهبانوی گل هاست. نمادجنگ و صلح، عشق و گذشت عشق است .

گره های عشق: از یک سری حلقه های درهم تنیده و پیچیده و به هم  بافته شـده تشکـیـل یـــافته اند. این حلقه ها اغاز و پایانی ندارند  و نماد عشق جاودانی و پایدار و وفاداری می باشند .

علامت "X" : این علامت به معنی بوسه در کارت های تبریک و نامه های روز ولنتاین می باشد .

روبان قرمز: این رسم به زمان های قدیم باز می گردد که شوالیه ها هنـگـامی که عـازم جنـگ بودند نوار یا روسری از معشوقه خود دریافت کرده و به انواع یادگاری با خود می بردند . 

سالیانه 50 میلیون گل رز و میلیون ها جعبه شکلات در سال روز ولنتاین  و سپندار مذگان هدیه داده می شود که اغلب آنها را مردان خریداری می کنند و به عشق های خود می دهند .

هدایای روز ولنتاین شامل: گل رز و یادسته گل کوچک، شکلات، و نوتلا و پاستیل ، کارت تبریک ، عروسک مخصوصا خرس ، شمع، یک نامه عاشقانه، یک قطعه شعرعاشقانه و یا هدیه کوچک. رای جشن گرفتن این روز به یک کافی شاپ و یا برای صرف شام به یک رستوران دنج می روند.

رنگهای روز ولنتاین شامل رنگ هاب  قرمز، سفید وصورتی است.در بیشتر کشورهای دنیا، دختر و پسرایی که با هم دوست هستن و باهم رل هستند یک بسته شکلات بهم کادو میدن. همونجور که میدونید شیرینی ها باعث ایجاد شادی میشوند  و شاید علت اینکار هم از قدیما ان زمان های قدیم باشد. اما در ایران معمولا چند شاخه گل، یک عروسک خرس کوچولو، یه قلب و یا چیزی شبیه این هم بچه ها برای همدیگه میخرند  سعی کنید کادویی که می خرید سلیقه به خرج دهید و انچنام پول برایتان مهم نباشد .

خانمهای عزیز، پسرها معمولا از عروسک خوششان  نمیاد.سعی کن پسرانه تر فکر کنید ، اول به تیپ و استایلش  نگاه کنید، بعد برای فرد  کادو بخرید. پیشنهاد ما برای پسران در این روز ، عطر، ساعت، خودنویس و دکمه سر دست لباس است .

نوشتن یک نامه تو کاغذ به همراه چند گلبرگ گل سرخ خشک شده یا تازه، میتواند خیلی عاشقانه تر  باشد.

اولین آهنگی رو که با هم باهاش خاطره دارین میتونی رو نوار یا فلش ضبط کنید و در مسیر گوش کنید 

 

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!