هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

رنگ مو با دکلره یا بی دکلره ؟_هفت ویک

۱۳۹۹/۱۱/۱۱ سپیده ایمانپور

دکلره کردن مو 

دکلره کردن، باعث نفوذ مواد شیمیایی از قبیل اکسیدان در ساقه مو و ریشه مو می شود و از بین رفتن رنگ طبیعی مو می‌شود. بهتر است برای اینکه موها در این مرحله اسیب کمتری ببیند، از محصولات باکیفیت و شناخته شده استفاده شود . با ما همراه باشید تا درباره دکلره و نحوه انجام و نیاز بودن ان در رنگ کردن مو  بیشتر آشنا شوید.

دکلره چیست؟

دکلره کردن یعنی بی رنگ کردن مو و رساندن مو به رنگ پایه ای بی رنگ یعنی رنگ صفر ، افرادی موهای خود را دکلره می کنند که میخواهند موهای خود را  رنگ روشن کنند یا فانتزی که باید پایه موهای خود را بی رنگ باشد  تا رنگ مورد نظر را رو موهای خود داشته باشند.دکلره باعث ایجاد عوارضی رو موی می شود که در این مقاله ما کامل در راجب به  دکلره برای شما توضیحات لازم را خواهیم داد . 

برای دکلره کردن  مو به چه ابزار و موادی نیاز هست ؟

انواع اکسیدان با درجه های مختلف وجود دارد ، انواع پودر های دکلره، رنگ مو ، شامپو تثبیت کننده رنگ مو و دکلره، پیش بند، روپوش مخصوص رنگ، شانه ی دم باریک کوچک ، شانه ی دندانه درشت و پنبه، کاسه ی رنگ برس رنگ، اپلیکاتور، کرم محافظ پوست در صورت نبود از کرم دست و یا نرم کننده و یا وازلین می توانید استفاده کنید ، ماسک در صورت داشتن ریه های حساس ماسک ضروری و لازم است هر جند اگر حساسیت ریوی هم ندارید به دلیل بو و مواد شیمیایی موجود در رنگ و دکلره نیاز است ماسک بزنید  و دستکش مورد نیاز می باشد

انواع پودر دکلره:

پودرهای دکلره سفید: این نوع پودرها جهت موهای حساس ، نازک و شکننده استفاده می شوند و عملکرد ضعیف تری نسب به بقیه  نیز دارند اما در کل عمل دکلره را انجام خواهد داد فقط کمی اسیب کمتری به موها می زند .

پودر دکلره آبی: این نوع پودر دکلره جهت موهای طبیعی و سالم استفاده می شود و قوی تر از پودر دکلره سفید می باشد .  به طور کلی معمولا به این شکل است که اگر موها رنگ تیره که تا بحال دکلره نکرده اید یا سالیان پیش دکلره کرده و الان چندین سال اصن رنگ یا مو های شما رنگ طبیعی دارد از این‌پودر باید استفاده کنید  از پودر بی رنگ کننده آبی و در صورتی که رنگ موها روشن تر باشد می توان از پودر بیرنگ کننده سفید هم استفاده کرد. دقت داشته باشید که برای جلوگیری از سوختگی و پوسیدگی مو در هنگام دکلره مدام موها را کنترل کنید و سریع سریع چک کنید تا سوختی مو و ضعیف شدن مو انجام نشود و مقاومت آنها را بررسی کنید. اگر قسمتی از مو را جدا نمودید و کش آمد، می بایست بلافاصله موها را شسته و خشک کنید

چگونگی رساندن موها به پایه 10 یعنی موهای بیرنگ و اماده ی برای رنگ روشن 

جهت راندن موها به پایه 10 در دکلره، پیمانه پودر دکلره همراه با 120 میل اکسیدان 12 درصد کاملا مخلوط  نمایید و سپس روی موها بزنید. اجازه دهید مواد 15 دقیقه روی موها باشد و یا اینکه تا زمانی که مو رنگ باز کند باقی بماند اما بیش تر از ۳۰ دقیقه نگذارید روی موهایتان بماند چون شاید مو هایتان اسیب جدی ببینید و ریزش پیدا کند . 

به این نکته توجه داشته باشید که پودر دکلره پس از مدت زمان کوتاهی رنگش گرفته خواهد شد و از آن به بعد است که قدرت تخریب پیدا می کند، موهایتان را با کمک نرم کننده مناسب شسته و به آرامی و ملایمت خشک کنید و  نگذارید که رطوبت و نم روی موهایتان باقی بماند.و بعد  می بایست دوباره 2 پیمانه پودر دکلره را همراه با 150 میل اکسیدان 9 درصد به علاوه یک قاشق سوپ خوری از ماسک مو را باهم مخلوط کنید. سپس به میزان 15 دقیقه روی سر خود قرار دهید و بعد از آن مانند مرحله قبلی موهایتان را با نرم کننده خوب شسته و سپس  خشک نمایید.

در قسمت بعدی دکلره کردن موها می بایست 2 پیمانه پودر دکلره را همراه با 150 میل اکسیدان شماره 1 مخلوط کرده و . سپس مدت 15 دقیقه روی موهای سرتان قرار دهید و در پایان مانند مراحل قبل موهارا کامل شسته و خشک بکنید .

در صورت تمایل می توانید در آخر از یک رنگ ساژ مناسب نیز استفاده نمایید و بعد از آن رنگ اصلی را بزنید. اگر مایل هستید که پایه 10 بدون قرمزی باشد استفاده از رنگ ساژ می تواند به شما کمک زیادی بکند.

پایه دکلره چیست و یعنی چه ؟ 

در ادامه با پایه های دکلره روی موی مشکی طبیعی آشنا خواهید شید.

1-پایه های تیره و معمولی

• پایه یک: قرمز

• پایه دو: قرمز نارنجی

• پایه سه: نارنجی قرمز

• پایه چهار: نارنجی

2- پایه های متوسط

• پایه پنج: نارنجی زرد

• پایه شش: زرد نارنجی

• پایه هفت: زرد رنگ

3- پایه های سخت و مشکل

• پایه هشت: زرد روشن

• پایه نه: زرد خیلی روشن

• پایه ده: پلاتینه

این تقسیم بندی پایه های دکلره را برای موهای مشکی طبیعی انجام دادهداند اگر مویی به صورت طبیعی مشکی باشد بعد از اینکه دکلره و اکسیدان گذاشته شد به این صورت موها شروع به روشن شدن می کند و از شماره ۱ به نزدیک شماره ۱۰ می رود بعد از این که شما دکلره را روی موها گذاشتید اولین پایه ای که می بینید موها قرمز می شود که حالت قهوه ای مایل به قرمز و خیلی تیره است این پایه یک است. پایه دو قرمز متمایل به رنگ نارنجی است یعنی این رنگ قرمز آرام آرام شروع به نارنجی شدن می کند. پایه سه نارنجی قرمز است یعنی موها کاملا نارنجی می شود و کمی هم درآن قرمزی دیده می شود. پایه چهار هم کاملا موها نارنجی می شود و اصلا قرمزی در ان وجود  ندارد.

این پایه ها را اگر شما خیلی حرفه ای شده باشید می توانید زمانی که دکلره روی موهایتان است و موهایتان خیس است تشخیص دهید که قرمزی و نارنجی آن در چه حد  است ، اگر مبتدی هستید و نمی توانید تشخیص دهید حتما باید موها را شسته و کاملا خشک کنید تا بتوانید رنگ واقعی آن را و اینکه در چه پایه ای است را ببینید.

تقویت موهای دکلره شده

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که همه ی موهایتان را یا دکلره روشن و یا آنها را مش کرده و با آسیب دیدگی شدیدی روبرو شده باشید و برای تقویت موی های  دکلره شده  بهتر اسا کراتینه کردن و یا استفاده از انواع ماسک ها ، کوتاهی و… انجام شود که البته جدای از اینکه هر کدام از راهکارهای شیمیایی درصد تاثیر منفی شان بیش ازمفید بودن ان  است شما برای انجام آنها اقدام نکرده اید . 

حال برای اینکه آسیب دیدگی موهای کمی بهترشود موهارا  را تا حدودی بدون دخالت مواد شیمیایی و با یک محلول کاملا طبیعی و مفید رفع کنید به این پیشنهاد ی ما توجه و سعی کنید به ان عمل کنید:اگر موهایتان بلند است یک تشت را از آب پر کرده و با نمک بسیار مخلوط کنید تا محلول بسیار شوری بدست بیاید، سپس در حمام موهای بلندتان را یکی دو دقیقه در این تشت قرار داده و با دست آب نمک را از بالا به پایین موها بریزید تا همه جای مو  به این محلول آغشته شود .برای موهای متوسط یا کوتاه هم آب نمک غلیظ کمتری درست بکنید که هم می توانید با آب پاشهای کوچک آن را لابه لای موها بپاشید و هم آرام آرام با مشت روی موها بریزید و ماساژ بدهید  .

توجه داشته باشید که بسیار باید مراقب چشمان هایتان باشید تا این محلول داخل چشم نرود.هر چه زودتر پس از آسیب دیدن موها این کار را انجام دهید تاثیر بهتری خواهد داشت به طوری که اگر در روز اول این کار را بکنید بعد از ۱ ماه بهبود می یابد و اگر دیر انجام دهید زمان بهبود افزایش پیدا خواهد کرد شاید لازم باشد این عمل چندین و چند بار تکرار شود و شما بدون نگرانی برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب آن را هر بار که به حمام می رودی تکرار کنید . و هنگام انجام این کار حتما مراقب چشمانتان باشید .

چگونه بعد از دکلره کردن مو و از  موهای دکلره شده مراقبت کنیم؟

رنگ موي بيشتر ما ايراني‌ها تيره است و براي تبديل آن به موهاي بلوند روشن يا زيتوني- دودي لازم است در ابتدا موها را بي‌رنگ يا دکلره کرده و سپس رنگ موي مورد نظر خود را استفاده کنيم. حال اگر قصد داريم چنين کاري را انجام دهيم، بهتر است به موارد زير حتما دقت کنید تا مو هایتان سالم بماند و اسیب زیادی نبینید البته اگر می خواهید رنگ های تیره مثل رنگ های بلوطی یا زیتونی تیره و یا رنگ های قهوه ایی انجام دهید نیاز به دکلره نیست و موهایتان اسیب زیادی نخواهد دید ولی اگر رنگ رکشن یا فانتزی در نظر دارید جتما باید فرایند دکلره را انجام دهید 

نکات مورد نیاز و ضروری 

1 - استفاده از نرم‌ کننده را نباید فراموش نکنيم چون باعث لطافت بيشتر موها و آساني شانه کردن مو و همچنین از گره خوردگی بیش از حد مو جلوگیری مي‌شود.

2 - هرگز بيشتر از يک بار در طول دو ماه، موهاي خود را دکلره نکنيم چون دفعات زياد اين کار مو را خشک و شکننده و مستعد آسيب جدي خواهد دید .

3 - براي خشک کردن موها از حرارت ملايم سشوار ود در حد امکان اصلا از سشوار استفاده نکنید  استفاده کنيم تا موها آسيب نبينند. از اتوي داغ نيز کمتر استفاده کنيد و اگر صافی می خواهید مو هایتان را کراتین کنید  و حواسمان باشد در صورت بالا بودن حرارت سشوار، موهاي سر دچار شکنندگي و خردشدن و حتي ريزش مي‌شوند.

عوارض دکلره چیست؟

کسانی که دکلره انجام می دهند از عوارض این عمل نیز اطلاع دارند اما لازم به ذکر است که بدانید در دکلره مو اسیب میبیند شروع به ریزش می کند و مو حالت سوختگی به خود میگیرد و (گاهی یکی از این دو عوارض پیش میاید). عوارض دیگر دکلره کردن مو موجب خشکی و شکنندگی مو و موخوره می شود. البته عوارض برای تمام موها یکسان  نیست گاهی موی افراد کمتر اسیب میبینند بستگی به نوع مقاومت و ضخامت مو دارد.

Card image cap
Card image cap

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!