هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

 سرمه بهتر است یا خط چشم؟

۱۳۹۸/۱۰/۲۱ زهرا یزدانی

 سرمه بهتر است یا خط چشم؟

اين روزها كمتر خانمي است كه سرمه را به خط چشم ترجيح دهد اما شايد براي يك‌بار هم كه شده، دست به سرمه برده و چشم‌هايش را با اين دوده سياه، گيرا و جذاب كرده باشد. اين روزها سرمه‌دان‌ها معمولا به ارث مي‌رسند و اين وسايل سنتي در بساط آرايشي دختران جوان به ندرت ديده مي‌شود. البته باورهاي قديمي در مورد خواص اين ماده آرايشي فراوان است. از نظر طب سنتي، سرمه طبعی سرد و خشك دارد و پيش از اين استفاده دارويي هم داشته است.

هیچ می‌دانستید سرمه باعث بند آمدن خون یا حتی علاج برخی از زخم‌های پوستی و مخاطی مورد استفاده قرار می‌گرفت؟ جالب است بدانید در گذشته سرمه برای رفع انگل‌های پوستی مثل شپش هم كاربرد داشت.

سرمه یکی از اولین ابزار آرایش نزد زنان ایرانی و زنان هندی بود. به مرور این ابزار به نقاط دیگر نیز منتقل شده و در بین تمامی مردم دنیا محبوبیت خود را پیدا کرد. سرمه یا خط چشم کشیدن همچنین از اولین و ضروری ترین گام های آرایش کردن بسیاری از زنان است.

برای تهیه سرمه با مغز بادام یا فندق :

روی یک شعله پخش کن ، مقداری فندق و بادام را بعد از دو پوسته کردن قرار دهید .

سپس ظرفی فلزی مانند سینی را با فاصله کمی روی شعله پخش کن بگیرید .

به مرور زمان و با سوختن کامل مغزها دوده تولید می شود .

این دوده ایجاد شده بر روی سینی را بعد از اتمام سوختن مغزها با چاقو و یا جسمی نوک تیز بتراشید و به ظرفی که برای نگهداری سرمه تهیه کرده اید منتقل کنید.

روش تهیه سرمه چشم مغز قلم گاو


برای تهیه سرمه قلم گاو :

ابتدا مقداری مغز قلم را از قلم خارج کنید و داخل ظرفی بریزید.

سپس مقداری گاز یا باند را داخل آن به صورتی قرار دهید که انتهای باند یا گاز در روغن قرار گرفته و سر آن نیز بیرون باشد .

با استفاده از کبریت و یا فندک باند یا گاز را روشن کنید .

با فاصله روی آن ظرفی فلزی مانند سینی و یا کاسه را بگذارید.

روغن با سوختن تولید دود می کند که بر روی سطح ظرف جمع می شود .

پس از اتمام کار چنانچه در بخش آرایش و زیبایی دنیای مد نمناک اشاره کرده ایم دوده ها را بتراشید و به ظرفی که برای نگهداری سرمه استفاده می کنید منتقل کنید.

خواص سرمه چشم :

سرمه علاوه بر زیباتر کردن چشم دارای خواصی دیگر درمانی برای پرپشت، تقویت کردن ابرو و مژه، تقویت چشم، ضد التهاب، رفع سوزش چشم است . برخی از سرمه هایی که امروزه از مواد شیمیایی تهیه می شوند به علت کیفیت نامطلوبشان نه تنها خاصیت ندارند بلکه باعث ریزش ابرو و مژه نیز می شوند.

سرمه معمولاً حاوی مقداری فلز سرب است که استفاده از آن گاهی می تواند سلامت شما را تهدید کند. سرب در نسوج بدن جذب پروتئین ها می شود و بیشترین اثر سمی خود را بر مغز و اعصاب وارد می کند.

معایب و مزایای استفاده از خط چشم ماژیکی :

خط چشم‌های ماژیکی هم مانند دیگر خط چشم ها، دارای معایب و مزایایی است که انتخاب ما را برای خرید یک خط چشم راحتتر می‌کند. از مهمترین مزایای خط چشم ماژیکی می‌توان به استفاده راحت و آسان، ماندگاری بالا، و متناسب با هر نوع آرایش اشاره کرد. از جمله معایب خط چشم ژله‌ای می‌توان گفت که پاک کنندگی آن بسیار مشکل بوده و بعلت پایین بودن غلظت آن، باید از چند لایه بر روی پلک‌ها استفاده نمود.

نکته مهم: بجای استفاده از خط چشم، می‌توان از سایه چشم به همراه یک قلموی نوک تیز استفاده نمود؛ و یکی از مزایای استفاده از سایه چشم، استفاده آسان و تنوع رنگی آن است و از معایب آن می‌توان به نداشتن ماندگاری بر روی چشم اشاره نمود.

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!