هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

کشور های موفق در مهار کرونا_هفت ویک

۱۳۹۹/۱۱/۱۸ سپیده ایمانپور
Card image cap

روش چینی ها برای مقابله با کرونا 

برخلاف کشور های اروپایی و  آمریکا، کشورهای شرق آسیا در مقابله با کرونا بسیار موفق امیز تر  عمل کرده ‌اند. همچنین در این کشور ها موج دومی در کار نبوده است. چین تنها اقتصاد بزرگ جهان است که سال را با نرخ رشد اقتصادی مثبت به پایان می‌برد. راز موفقیت آن‌ها چیست؟ ان ها چگونه با کرونا مقابله کرده اند؟

شماری از کشور های آسیایی مثل کشور های  چین، ژاپن، ویتنام، تایوان و کره جنوبی موفق به مهار کرونا شده‌اند و اکنون که همه ما ماسک به دهان و با احتیاط با عزیزانمان سخن می گوییم این کشور ها به روال عادی زندگی برگشته و زندگی بدون ماسک و شوینده ها را تجربه می کنند ،  و همچنین  تجربه کشورهای نیوزلند و استرالیا نیز در مقایسه با کشورهای اروپایی و آمریکا و انگلستان بسیار موفق و آموزنده تر بوده است.

بسیاری از مردم  می‌ پرسند که کشوری مثل چین با جمعیت میلیاردی خود چگونه موفق شده است ؟ کع  مانع از موج دوم کرونا شده و چرخ‌های اقتصادی خود را بار دیگر بااین وضع که همه به فکر جان خود بوده و چرخه ی اقتصادی اصلا و ابدا حر کت نمی کنند به گردش درآورد ؟

موفقیت این کشورها برخاسته از مجموعه  اقداماتی است که از سوی دولت ‌ها و همچنین رعایت مردم ‌شان صورت گرفته است: اعمال محدودیت ‌های فراگیر ، انسداد مرزهای کشور و حتی استان ‌ها، رعایت بهداشت و پروتکل پزشکی و رصد کردن هوشمندانه تماس افراد با یکدیگر و رعایت مردم  از این قوانین در صدد موفقیت این کشور ها بوده است قوانینی که در همه کشور ها گذاشته شد و کمتر کشوری به ان عمل کرد .

خب این سوال علاوه بر ذهن ایرانی ها به ذهن و تفکرات بقیه مردم جهان هم خطور کرده و سخت ان ها را درگیر کرده که چگونه و چطور شده که با ان همه جمعیت موفق شوند پس روزنامه „زاکزیشه" آلمان نگاهی داشته است  و این موضوع را که راز موفقیت تک تک این کشور ها برای مهار ویروس کرونا بوده است را بررسی کرده است .

او بیان کرده است که : 

چین:

شکوفایی اقتصاد بر بستر رعایت قاطعانه مقررات و قوانین 

نظام اقتدارگرای چین برای کنترل شیوع ویروس کرونا قواعد سفت و سختی را در پیش گرفت که ان را رعایت کردند و همچنین این  قوانین  که از سوی مردم این کشور نیز اجرا شد. ورود و خروج به شهرهای بزرگی در چین با میلیون‌‌ها نفر جمعیت برای هفته‌ها منع شد و هیچ کس نباید از شهر خود خارج می شد حتی در برخی از شهر ها با جمعیت میلیونی خروج از خانه هم منع شد و برای این خانواده ها خود مامورین مواد غذایی و وسایل مورد نیاز را تهیه می کردند و درب منزل به ان ها تحویل می دادند .

افزون بر این کار ها و  انزوا و انسداد این شهرها، انجام آزمایش کرونا در ابعاد وسیع و رصد کردن دیجیتال تماس‌های مردم بدون در نظر گرفتن حتی حریم شخصی از جمله مواردی بود که توانست در مهار کرونا در چین موثر باشد و سبب موفقیت شد .

بر اساس آمار منتشر شده از سوی مقامات و اداره کننده ها ی  دولت چین، اکنون ماه‌ ها می باشد  که تقریبا هیچ مورد جدیدی از ابتلا به کرونا در این کشور مشاهده نشده است.

همین موضوع باعث شده است که چرخ‌های اقتصاد چین به حرکت بیافتد و به  روال عادی زندگی برقرار گردد. چین تنها قدرت بزرگ اقتصادی جهان می باشد که سال کرونایی را با نرخ رشد اقتصادی مثبت پشت سر خواهد گذاشت و اکنون هم باایت شرایط سخت باز هم چرخه اقتصادی ان ها به جز مدت کوتاهی از حرکت نایستاد و اکنون قدرت مند تر شروع به حرکت کرده اند .

تایوان:

آموزه‌های دوران شیوع سارس

در جمهوری تایوان ظرف ۳۰۰ روز گذشته هیچ مورد ابتلا به ویروس کرونا گزارش نشده است . به این ترتیب می‌توان گفت که تایوان نیز در مهار بحران کرونا بسیار موفق عمل کرده است و بعد از کشور چین دومین کشور موفق از نطر مهار کرونا بوده است .  تایوان در سال ۲۰۰۳ همچون چین با شیوع بیماری سارس دست‌ و پنجه نرم کرده است . همین موضوع باعث افزایش آمادگی مردم  این کشور برای مقابله با ویروس کرونا شد. در دولت تایوان پس از انتشار خبر نخستین مورد مشاهده کرونا در چین در ماه دسامبر سال ۲۰۱۹، سریع دست به کار شده و شروع کردند به پیشگیری . دولت تایوان  مرزهای جزیره را در چند مرحله بر روی رفت و آمد مسافران بست و کاملا هیچ مسافری ورود و خروج نمی خورد . از سوی دیگر، این کشور به اندازه کافی ماسک و همچنین دستگاه‌های تنفسی در اختیار داشت ( به دلیل سابقه های بیماری های قبل از کرونا در این کشور ) . همین موضوع باعث شد که نیاز به پیش ‌بینی محدودیت‌ های شدید موضوعیت نیابد. و بتدند با خیالی اسوره این بیماری را پشت سر گذاشنه و به زندگی عادی خود بر گردد .

ژاپن:

رعایت نظافت از سوی مردم

عملکرد دولت ژاپن در هفته ‌های نخست و در ماه های اول  مورد انتقاد بود که چرا برای مقابله با ویروس کرونا اقدام جدی به عمل نیاورده اند . نه محدودیت خاصی برقرار شد و نه ظرفیت آزمایش کرونا افزایش پیدا کرد و اکنون بسیار جالب است که با هیچکدام از این اقدام ها توانسته اند با کرونا مقابله کنند .  خب حالا راز موفقیت کشور ژاپن چه بود ؟ راز موفقیت ژاپن را باید در رفتار و عملکرد مردم این کشور جست‌ و جو کرد. مردم ژاپن برای نظافت اهمیت زیادی قائل هستند. بسیاری از شهر و ندان و مردم ساکن در  ژاپن بدون فشار دولت برای پیش ‌گیری از ابتلا به ویروس کرونا اقدام کردند. به عنوان نمونه، تقریبا همه مردم ژاپن از همان آغاز شیوع کرونا از ماسک برای پیشگیری استفاده کردند بدون اجباری خودشان شروع به این عمل کردند . این نیز به دلیل اگاهی بالای مردم ژاپن بود .  این چنین بود که در ژاپنی که شمار ساکنانش بیش از آلمان است ، تنها ۱۰۳ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا گزارش شده و شمار فوتی‌های کرونایی در این کشور ۱۸۰۰ نفر بوده است که خب این امار تقریبا برابر یک هفته در کشور هایی مثل امریکا و انگلیس و درگیر با کرونا بوده است در حالی که این کشور از ابتدای دوران کرونا تا به امروز این امار را داشته اند . 

نیوزلند: 

اهمال قوانین فوق العاده محدود کننده 

پس از اعمال شدید محدودیت ‌ها، نیوزلند از ماه ژوئن به بعد ، به عنوان کشور بری از ویروس کرونا اعلام گشت  و زندگی در این کشور به روال عادی بازگشته بود.

دولت نیوزلند پس از مشاهده موارد جدید ابتلا در آکلند (یکی از شهر های ) ، در ماه اوت سال جاری، مجددا محدودیت‌های گسترده اعمال نموده است .  اکنون مهار ویروس کرونا در نیوزلند به چنان حدی رسیده است که حتی نیازی به استفاده از ماسک هم در این کشور وجود ندارد. ولی خب برخی از مردم نیوزلند به دلیل های وسواس و پیشگیری بیشتر از ماسک استفاده می کنند اما خب در این کشور اصلا خبری از کرونا نیست و انگار در کره ی زمین زندگی نمی کنند و زندگی مردم ان ها به گونه ی دیگر از سایر کشور هاست .  افزون بر این ها کنترل شدید مرزی وجود دارد و مسافرانی که به نیوزلند می‌آیند باید به قرنطینه دولتی بروند و هیچ مسافری از خارج در روز های اول توانایی خارج شدن از این قرنطینه را ندارد و تا مطمعن نشدن به سلامتی وی در قرنطینه می ماند .

خب کشور بعدی که در مبارزه با کرونا  موفقیت کسب کرد کشور 

استرالیا:

 عملکر : محدودیت‌های شدید چند ماهه

استرالیا مرزهای خود را برای مهار ویروس کرونا فقط چندین ماه  بست. حتی همچون چین اقدام به بستن راه ‌های تردد بین شهرها و استان ‌ها در این کشور کرد و رود و خروج را کاملا ممنوع کرد ،  این محدودیت‌ها اکنون به طور تدریجی رفع می‌شوند و یکی پس از دیگری برداشته شد  . افزون بر آن همه کسانی که از خارج از کشور به استرالیا سفر می‌کنند باید برای مدت ۱۴ روز به قرنطینه دولتی بروند. و مثل نیوزلند سفت و سخت بر خورد می شود تا از سلامتی فرد مطمعن شوند .  پس از شیوع ویروس کرونا در ملبورن ، دولت استرالیا برای مقابله با موج دوم، محدودیت‌ های شدید تری نسبت به محدود قبلی  اعمال کرد. با انجام تست کرونا در ابعاد وسیع و همچنین با   تماس هوشمند  افراد، دولت استرالیا موفق به کنترل شیوع کرونا شد. اکنون الزام استفاده از ماسک تنها در ملبورن وجود دارد و در دیگر نقاط استرالیا از محدودیت ‌ها کاسته شده است. و امار کرونا در این کشور به حداقل رسیده است و به زودی مثل کشور های چین و ژاپن به ماسک و .... نیازی نخواهند داشت . 

ویتنام:

عملکرد : رصد شدید و فراگیر تماس‌ها

ویتنام نیز همچون تایوان تجربه مقابله با بیماری سارس را در کارنامه خود دارا بود .  سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۰۳ ویتنام را نخستین کشور موفق در مهار سارس اعلام کرده بود و خب برای مقابله با کرونا با سختی جندانی روبه رو نبوده اند .  تجربه مقابله با سارس اکنون به کار مهار شیوع کرونا آمده است. ویتنام از اول آوریل، محدودیت ‌های سه هفته‌ای در کشور اجرا نمود . آزمایش گسترده کرونا و همچنین مقررات شدید قرنطینه و همچنین رصد فراگیر تماس افراد از دیگر اقداماتی بود که دولت ویتنام برای مهار کرونا در پیش گرفت و موفقیت دیگری در مهار بیماری ها پیدا کرد .

به عنوان نمونه یوی از کارهای کشور ویتنام ، ویتنام کاری را انجام داد که در اروپا و سایر کشور ها  غیرقابل تصور و اجرا است. این کشور برای کسی که ماسک نزند و باعث ابتلا فرد دیگری به ویروس کرونا شود ، مجازات زندان ۱۲ ساله پیش بینی کرده است و واقعا هم این کار با کسانی که ماسک نمی زدند اجرا کرد .

و اما کشور بعدی با جمعیت زیاد 

کره جنوبی:

رعایت توصیه توسط مردم

کره جنوبی در مقابله با بیماری کرونا از این امتیاز برخوردار بود که با مردمی سروکار داشت که به توصیه‌های پزشکی به طور جدی عمل کردند ( حالا می توان گفت به دلیل اگاهی بالا و یا هر چیز دیگر ) . این چنین بود که کره جنوبی با موج دوم کرونا رو به ‌رو نشد و حتی قبل از موج دوم موفق به مهار کرونا شده بود و حتی نیازی به اعمال  محدودیت‌ های شدید در این کشور موضوعیت نیافت. افزون بر آن، کره جنوبی کنترل شدیدی بر رفت و آمد به کشور را در پیش گرفت (مثل کشور های دیگر قرنطینه ی دولتی ) . هر کس که به کره جنوبی سفر کند، باید دو هفته به قرنطینه خانگی برود. و تفاوت این قانون با قانون های کشور دیگر این بودکه این  قانون شامل حال حتی شهروندان کره جنوبی  بود در صورت سفر از شهر خود به شهر دیگر باید قرنطینه می شدند . 

Card image cap

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!