هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

جوش چیست و روش از بین بردن ان _هفت ویک80269

۱۴۰۰/۱/۱۱ سپیده ایمانپور

جوش یک بیماری است که غدد چربی پوست را درگیر می نماید. منافذ کوچک روی پوست شما در زیر پوست با غدد چربی در ارتباط باپوست  می باشد. این غدد یک ماده روغنی به نام سبوم تولید می نمایند. منافذ از طریق کانال هایی به نام فولیکول با غدد در ارتباط می باشند.

داخل فولیک ها این ماده روغنی سلول های مرده پوست را به سطح پوست انتقال می دهند. هنگامی که فولیکول یک غده پوستی مسدود می شود  یک جوش رشد می نماید. اغلب جوش بر روی صورت، گردن، کمر، سینه و شانه ها دیده می شوند. جوش یک مشکل جدی تهدید کننده حیات نیست، اما می تواند منجر به ایجاد زخم روی صورت  گردد .

جوش ها بیش تر به زیر سطح پوست نفوذ می کنند و به ضایعات نیمه خونی و قرمز رنگ تبدیل می شوند.بیش ار  افراد در معرض جوش و آکنه روی صورت خود هستند، اما سینه، گردن، شانه ها و بالای کمر نیز مستعد ایجاد آکنه می باشد.

درصد گیری د شده است که تقریبا 30 درصد از نوجوانان از آکنه شدید رنج می برند و برای برخی افراد ژنتیک عامل اصلی این قضیه است و خارج از کنترل ها می باشد.هنگامی که جوش درمان نشود منجر به زخم میشود و احتمال دارد که پوست متورم و دردناک و قرمز شود.آکنه معمولاً در سه سطح خفیف، متوسط و شدید دسته بندی می شود.

برخی افراد عادت به کندن جوش خود و یا ترکاندن  دارند ، این کار آکنه را بدتر می کند، زیرا باعث التهاب و ایجاد زخم می شود، بنابراین بهتر است که در اسرع وقت به پزشک پوست و مو مراجعه کنید.

علل وجود جوش آکنه چیست

برای کنترل جوش به طور موثر مهم است که آنها را تشخیص دهید و بدانید که چگونه شکل می گیرند و چه چیزی باعث ایجاد  آنها می شود. مهم ترین چیزی که در مورد جوش ها باید به یاد داشته باشید، این است که بدانید که تقصیر شما نیست و برخلاف باورهای عام، جوش ناشی از عوامل خارجی مثل آنچه که می خورید نیستند  در واقع آنها ترکیبی از عوامل فیزیولوژیکی هستند که در زیر سطح پوست اتفاق می افتد، که فراتر از کنترل انسان ها  می باشد.

هنگامی که صحبت جوش و آکنه باشد، تنها یک عامل وجود ندارد، بلکه بسیاری از عوامل در ایجاد ان  دخیل هستند مانند:مقدار سبوم تولید شده روی پوست که اغلب بر روی زنان تاثیرگذار می باشند . ژنتیک که ممکن است نقش مهمی در ایجاد و ماندگاری را ایفا کند.

هورمون ها:

در حقیقت آکنه یک بیماری هورمونی می باشد . چراکه اولین بار در دوران بلوغ بروز می کند. آکنه در جوانان همزمان و اصولا با افزایش هورمون مردانه بروز می کند. افزایش سطح هورمون رشد و IGF-1 نیز ممکن است بر آکنه تاثیر گذارد.افزایش هورمون تستسرون عامل ایجاد کننده جوش می باشد.

در پسران جوان یکی از مهم ترین علت جوش صورت افزایش هورمون بلوغ می باشد. هورمون های زنانه نیز می توانند باعث جوش های هورمونی شوند یکی از مهم ترین قدم ها در درمان جوش صورت در خانم ها باشد که  بررسی و تست های هورمونی است.

سبوم اضافی:

سبوم توسط غدد آندروژن ها تحریک می کنند و روغن اضافی سبوم را تولید می کند. این فرآیند کاملا طبیعی است، اما زمانی که با باکتری های سلول های مرده پوست ترکیب می شود، باعث ایجاد جوش و آکنه می شود.

باکتری :

باکتری ها در انواع مختلف پوست صورت حضور داشته اند. اما هنگامی که به یک فولیکول متصل می شود به سرعت باعث افزایش آکنه می شود.

پوسیدگی فولیکول :

سلول های مرده پوست در فولیکول ها بیش تر به طور پیوسته روغن سطح پوست را تخلیه می کنند و در افرادی که غدد بزاقی بیش از حد فعال هستند، سلول ها سریع تر این کار را انجام می دهند ، در صورت بروز چنین اتفاقی سلول های مرده پوست با روغن بیش از حد مخلوط می شود و از این طریق از روند ترمیم طبیعی پوست جلوگیری می شود. 

التهاب:

هنگامی که بدن انسان به طور ناخواسته با برخی از باکتری ها ارتباط برقرار می کند؛  برخی از گلبول های سفید خون برای حمله به آن ها ارسال می کنند که این فرآیند واکنش التهابی نامیده می شود و پاسخ آن باعث ایجاد جوش ها و ورم قرمزی و درد می شود و همچنین برای هر یک از ما این روند مختلف  است.

سایر علل جوش نیز عبارتند از:

مشکلات گوارشی

استرس اضافی

مصرف بعضی از داروها

لایه برداری های بیش از حد با لایه بردار ها و لیزر ها 

رشد باکتریایی

بهبود جوش صورت با سرکه سیب:

پس از تمیز کردن صورت خود، از یک حوله برای خشک کردن صورت خود استفاده کنید، سپس سرکه سیب را با مقدار یک به سه با آب ترکیب کنید و یک تکه پنبه را درون مخلوط بخیسانید و سپس روی قسمت های آسیب دیده پوست خود بزنید  و بعد از 10 تا 15 دقیقه شست و شو دهید و بعد از تونر مناسب پوست خود استفاده کنید.

این درمان را 2 تا 3 بار در روز تکرار کنید.

2.دارچین و عسل:

یک قاشق چای خوری پودر دارچین و 2 قاشق غذاخوری عسل را با یکدیگر مخلوط کنید و به خوبی هم بزنید. سپس آن را روی صورت خود بزنید و بعد از 15 دقیقه با آب شست و شو دهید و با یک حوله نرم روی پوست خود بکشید تا خشک شود.

این درمان را به صورت روتین 2 تا 3 بار در هفته تکرار کنید.

3. تکه های یخ:

یک عدد یخ را درون حوله بپیچید و آن را روی قسمت های آسیب  دیده پوست برای چند ثانیه بزنید  و بعد از چند دقیقه آن را رها بکنید.

یخ را چندین بار در طول روز روی صورت خود نگه دارید  تا بهترین نتایج را به دست آورید.

4. خمیر دندان:

با استفاده از یک تکه پنبه یک لایه خمیر دندان را روی قسمت های آسیب دیده پوستتان بزنید و بعد از 30 دقیقه با آب بشویید.  این درمان را 2 تا 3 بار در روز تکرار کنید.

5. فقط عسل:

خواص ضد عفونی کننده آن، شناخته شده می باشد  و به سرعت می تواند میکروب های بدن را از بین ببرد. 

6. روغن درخت چای:

شما می توانید روغن درخت چای را با روغن گیاهی نارگیل به خوبی مخلوط  کنید و آن را روی صورت، بینی و چانه و صورت  خود اعمال کنید و بعد از 20 تا 30 دقیقه با آب شستشو دهید. همچنین می توانید ژل آلوورا به جای روغن نارگیل استفاده بکنید و یک ماسک تهیه کنید:یک قاشق غذاخوری ژل آلوورا را با چند قطره روغن درخت چای ترکیب کنید و سپس آن را روی جوش های خود بمالید و بعد از 20 دقیقه ی بعد  با آب شستشو دهید.

7. آب لیمو:

روش اول، فقط آب لیمو:

پس از تمیز کردن پوست خود با آب و پاک کننده های ملایم، لیموی تازه را نصف بکنید و آب آن را درون یک کاسه بریزید و با استفاده از یک تکه پنبه آغشته به آب لیمو روی پوست خود اعمال کنید و بعد از 10 الی 15 دقیقه با آب سرد شستشو بدهید.در ابتدا ممکن است کمی احساس سوزش و ناراحتی بکنید ، اما به زودی از بین خواهد رفت .

این کار را دو بار یا سه بار در روز تکرار کنید.

روش دوم، آبلیمو و گلاب:

گلاب، دارای ویژگی های ضد باکتریایی است و به عنوان یک تونر پوستی عمل می کند، که می تواند خاصیت اسیدی آبلیمو را خنثی کند. پوست خود را با آب و پاک کننده ملایم تمیز کنید و با استفاده از یک حوله نرم خشک بکنید.آبلیمو و گلاب را به نسبت یک به یک مخلوط کنید و مخلوط را با استفاده از یک تکه پنبه روی ناحیه های  آسیب دیده پوست خود بزنید  و بعد از 15 الی 20 دقیقه با آب سرد شست و شو دهید، برای خشک کردن از حوله نرم استفاده کنید.

در هنگام استفاده از آبلیمو در مقابل آفتاب قرار ندهید  یا از کرم ضدآفتاب استفاده کنید.

 برای جلوگیری از هرگونه واکنش ابلیمو ، ابتدا آب لیمو را روی یک ناحیه از پوست خود چک کنید و بعد آن را به تمام پوست تان اعمال کنید

برای گرفتن بهترین نتایج این درمان را دو بار در روز تکرار کنید .

در روش اول فقط از گوجه فرنگی استفاده می کنید.

یک عدد گوجه فرنگی را رنده کنید و آن را روی پوست خود  اعمال کنید و بعد از 15 دقیقه با آب سرد شستشو دهید و بعد یک تمیز کننده ملایم و پد نرم را روی صورتتان بکشید تا تمیز و خشک شود.شما همچنین می توانید یک عدد گوجه فرنگی متوسط را برش دهید و سپس تکه های برش را مستقیم روی پوست خود بگذارید و شستشو دهید.

این درمان را هر روز تکرار بکنید.

روش دوم، گوجه فرنگی، آب لیمو و جوی دو سر:

جو دو سر به سم زدایی پوست کمک می کند و مواد سمی که باعث آکنه می شوند را از بین می برد ،آب لیمو نیز باکتری ها را از بین می برد.نصف فنجان دو سر را درون مخلوط کن بکنید ، یک قاشق غذاخوری آب لیمو و گوجه فرنگی را به آن اضافه کنید.سپس ماسک تهیه شده را روی پوست تمیز خود اعمال کنید و بعد از 20 دقیقه با آب گرم شستشو دهید و خشک بکنید.اگر می خواهید جوش ها را زودتر از بین ببرید، نعناع را برای کاهش التهاب به ترکیب خود اضافه کنید. هر روز این روال را تکرار بکنید.

 

 

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!