هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

انواع نوار بهداشتی+ طرز استفاده -هفت ویک7426

۱۳۹۹/۱۱/۲۶ سپیده ایمانپور
Card image cap

نوار بهداشتی چیست؟

نوار بهداشتی یک دستمال در سایز های مختلف  است که از نظر شکل و ظاهر شبیه پوشک نوزادان بوده اما از آن مقداری کوچک تر می ‌باشد. خانم ‌ها در زمان قاعدگی (یا همان پریود) برای جلوگيری از نفوذ خون به لباس، آن را داخل لباس زیر خود قرار می ‌دهند. یک طرف نوار بهداشتی چسب دارد و به داخل لباس می ‌چسبد تا از جا به جایی نوار هنگام راه رفتن مانع شود. نوار بهداشتی هایی که امروزه در بازار انواع مختلفی  وجود دارند، معمولا استریل بوده و از پوشش الیاف مصنوعی، مقداری پنبه و ماده‌های جاذب مایعات ساخته شد ه‌اند.علاوه بر نوار بهداشتی از محصولات دیگری هم مانند کاپ قاعدگی یا فنجان قاعدگی  و تامپون در دوران پریودی می‌ توان استفاده کرد.

انواع نوار بهداشتی

نوار بهداشتی‌ های موجود در بازار انواع مختلفی دارند که هر کدام برای یک مورد خاص طراحی شده است. هر فردی می ‌تواند با توجه به ميزان و شدت خون ريزی نوار بهداشتی مناسب خود و همچنین با توجه به پوست  را انتخاب و خريداری کند. در ادامه انواع مختلف و متنوع نوار بهداشتی را برای معرفی به  شما آورده‌ایم :

 • نوار بهداشتی و پدهای بال دار
 • نوار بهداشتی ساده و پدهای ساده
 • نوار بهداشتی‌های شبانه (ویژه شب)
 • نوار بهداشتی چند بار مصرف
 • نوار بهداشتی و پد معطر
 • نوار بهداشتی مسافرتی
 • نوار بهداشتی مشبک
 • پد روزانه
 • تامپون

خب حالا به سراغ معرفی انواع نوار بهداشتی معرفی شده در بالا می پردازیم

نوار بهداشتی و پدهای بال دار

امروزه نوار بهداشتی‌های بالدار طرفداران بیشتری نسب به بقیه نوار بهداشتی ها پیدا کرده‌اند و می‌توان گفت که بیش از ۹۰ درصد خانم‌ ها طرفدار این نوع هستند. استفاده از نوار بهداشتی‌های بال ‌دار خیلی راحت بوده و احتمال کثیف شدن لباس زیر هنگام استفاده از این نوع نوار بهداشتی ها ، کم است. بال‌های موجود در اطراف نوار موجب می‌ شوند پد جا به‌ جا نشود و خون از کناره‌ ها به داخل هدایت شود، همین مسئله کمک می ‌کند لباس زیر در طول روز و حتی در شب موقع خواب  تمیز بماند. از مزایای استفاده از نوار بهداشتی‌های بال‌دار این است که می‌توانید با خیال آسوده و مطمئن‌ راه بروید  و شب را با خیالی اس.ده بخوابید بدون اینکه نگران کثیف شدن رخت خوابتان باشد .

نوار بهداشتی ساده

این نوار بهداشتی همانطور که از نامشان  پیدا است ساده و بدون بال بوده و فقط از طریق چسبی که در قسمت زیرین آن تعبیه شده قابل نصب روی لباس زیر می‌ باشد. این نوع نوار بهداشتی ممکن است کمی آزار دهنده باشد چون امکان جابه جایی آن وجود دارد و ممکن است در حین راه رفتن یا فعالیت ، لباس شما کثیف شود به همین خاطر نسب به بقیه نوار بهداشتی درصد کمی از خانم ها از ان استفاده می کنند .

نوار بهداشتی ویژه شب

نوار بهداشتی شبانه مخصوص شب است که با استفاده از آن می‌ توانید خواب راحت و بدون نگرانی  داشته باشید. این نوع از نوار بهداشتی ‌ها طول و عرض بزرگ تری نسبت به بقیه دارند و همچنین ضخامت شان هم بیش تری است. در نتیجه از قدرت جذب بالایی برخوردار است  تا در طول شب نگران نشت از نوار بهداشتی نباشید. یکی دیگر از ویژگی‌ های خوب نوار بهداشتی مخصوص شب این است که رویه‌ آن مشبک است  و برگشت مایع به صفر می‌ رسد. همین امر باعث می شود که شما  احساس رطوبت نکنید.

نوار بهداشتی چند بار مصرف

نوار بهداشتی ‌های چند بار مصرف یکی از انواع نوار بهداشتی می باشند  که قابلیت این را دارند که برای چند بار بتوان از آن‌ ها استفاده کرد. البته نوار چندین بار مصرف به اندازه پد های یک ‌بار مصرف رایج نیست و کاربرد زیادی ندارد. منظور از نوار بهداشتی‌ چند بار مصرف پدهای قابل ‌شست ‌و شو  می باشد که مصرف کننده بعد از هر بار مصرف آن را دور ننداخته و بعد از شستن آن، دوباره از نوار استفاده می ‌کند. یکی از مزایای استفاده از نوار بهداشتی چند بار مصرف این است که دوست دار طبیعت بوده و آسیب کم تری به محیط زیست وارد می ‌کنند چون می توانید چندین بار از ان استفاده کنید . مزیت دیگر این نوع این است که حاوی ترکیبات شیمیایی نبوده و حساسیتی ایجاد نمی ‌کند.

نوار بهداشتی معطر

یکی دیگر از انواع نوار بهداشتی که در بازار وجود دارد نوار بهداشتی معطر نام دارد. همانطور که از نام این نوع نوار مشخص است بو دار بوده و هنگام استفاده از آن رایحه خوشی را به مشام  خواهید رسید . اما مواد شیمیایی که عطر خوشی را در این نوار ها ایجاد می ‌کنند در برخی افراد باعث ایجاد تحریک و حساسیت می‌ شود البته این اتفاق برای تعداد کمی که پوست حساس دارند تفاق می افتد . در نتیجه توصیه ما این است که نوار بهداشتی‌های غیرمعطر انتخاب مطمئن ‌تری خواهند بود و از این موارد هم جلوگیری می شود .

نواربهداشتی مسافرتی

این نوع نوار ها مناسب مسافرت بوده و بسیار کم حجم و سبک و کوچک  هستند . بسته بندی خاص این نوارها کمک می ‌کند که حمل و دور انداختن آن برای مصرف کننده راحت ‌تر باشد. ساخت این نوع نوارها به گونه‌ ای می باشد  که معمولا هیچ حساسیتی ایجاد نمی ‌کنند و ضمن این که ضخامت کمی دارند از قابلیت جذب فوق العاده بالایی برخوردار هستند .

نوار بهداشتی با رویه مشبک

جنس رویی نوار بهداشتی معمولا از جنس  پنبه‌ای است یا مشبک. نوار با جنس پنبه راحت ‌تر بوده و بدون حساسیت زایی است. اما نوار بهداشتی‌های مشبک با اینکه از قدرت جذب بسیار بالایی برخوردار هستنند، اما ممکن است در برخی خانم‌ها ایجاد حساسیت کنند. البته لازم است این نکته را یاد اوری  کنیم که پوست افراد با هم متفاوت است و همه لزوما به پدهای مشبک واکنش یکسانی نشان نمی ‌دهند.

پد روزانه

پدهای روزانه از همه انواع نوار بهداشتی ‌ها نازک ‌تر هستند  و ‌جذب‌ کمی هم دارند. این پدها در دو نوع عطری و غیرعطری در بازار و سایت ها موجود هستند. از این پدها برای اواخر و روز 3 ام ه بعد  دوران قاعدگی یا برای جذب ترشحات روزانه استفاده می‌شود. حتی افرادی که از تامپون یا کاپ قاعدگی استفاده می ‌کنند، می‌توانند از پدهای روزانه برای جذب نشتی ‌های احتمالی کمک بگیرند.

 تامپون

نوار بهداشتی تامپون نوعی از نوارهای بهداشتی است که برخلاف نوار بهداشتی معمولی که بیرون از بدن قرار دارد و روی لباس زیر چسبیده می‌ شود، این نوع از نوار بهداشتی در قسمت داخل واژن قرار م ی‌گیرد. تامپون قابلیت جذب بالایی دارد و بیشتر از جنس پنبه است . به تامپون، نوار بهداشتی استخری هم می گویند .

نکات مهم 

خانم‌ ها به خاطر دوران پریودی که هر ماه تکرار می‌شود در ماه حداقل یک بار به یک بسته بندی کامل نوار بهداشتی احتیاج پیدا می ‌کنند. پس لازم است در هنگام خرید نوار بهداشتی که مستقیما به سلامت شخصی مربوط است ، نهایت دقت صورت گیرد.  به خاطر داشته باشید که خرید نوار بهداشتی نباید سر سری و بدون دقت  بالا انجام شود. 

۱- به قدرت جذب نوار بهداشتی دقت کنید

یکی از ویژگی‌ های بسیار مهم یک نوار بهداشتی خوب ،قدرت جذب آن می باشد . به این معنی که نوار باید بتواند حجم بالایی از خون را در کوتاه ترین زمان ممکن به خودش جذب کند. قدرت جذب نوار بهداشتی ‌ها را می ‌توان به‌ راحتی از روی بسته بندی های  محصول مشاهده کرد به این صورت که تعداد قطره‌ هایی که روی بسته‌بندی‌ درج می‌شود، نشان دهنده میزان جذب است هرچه تعداد قطره بیش تر جذب بالا تر. دقت کنید که خون جذب ‌شده در نوار باید در لایه میانی محفوظ مانده و بر اثر فشار نشستن به سطح پد باز نگردد .  هرچه رنگ خون در سطح پد روشن ‌تر و تازه ‌تر دیده شود، یعنی خون جذب‌ شده به سطح نوار نزدیک است و مصرف کننده احساس خیسی خواهد کرد و باید عوض شود ؛ اما هرچه رنگ خون پرید ه‌تر باشد، یعنی جذب بهتری صورت گرفته و فرد احساس خیسی نخواهد داشت. 

۲- به بال‌ دار بودن یا بدون بال بودن نوار دقت کنید

نوار بهداشتی‌ های بال ‌دار در طول زمان استفاده جا به ‌جا نشده و خون به لباس زیر راهی پیدا نمی‌ کند. با نوار بهداشتی‌های بال‌ دار می ‌توانید با خیال راحت فعالیت کنید و حرکت داشته باشید. پس نوار بالدار مزایای مثبت  بیشتری نسبت به نوار بدون بال دارد اما اینکه نوار بهداشتی بال ‌دار بخرید یا بدون بال، یک انتخاب کاملا سلیقه‌ای است و به خودتان  و تعداد حرکاتتان مربوط می‌شود .

۳- به سایز انواع نوار بهداشتی توجه کنید

انتخاب اندازه و ضخامت نوار به شدت خون‌ ریزی وابسته است . معمولا بیشتر خانم‌ها در دو سه روز اول دوره قاعدگی خونریزی شدید تری دارند و لازم است از نوار بهداشتی‌های ضخیم‌تری استفاده ‌کنند. از لحاظ اندازه باید بدانید که نوار بهداشتی‌های روز و شب با هم دارای تفاوت هستند به این صورت که پد های ویژه روز کوتاه‌ ترند و پدهای ویژه شب بلندتر! نوار بهداشتی مخصوص شب در قسمت پشتی که روی باسن قرار می‌گیرد، پهن‌تر است تا هنگام درازکشیدن نگران نشت خون نباشید. 

در کل سایز نوار بهداشتی ها به موارد زیر تقسیم می‌شود:

 • کوچک
 • متوسط
 • بزرگ
 • خیلی بزرگ

 نوار بهداشتی پنبه‌ای می‌خواهید یا مشبک؟

این مسئله به خود فرد و سلقه اش بستگی دارد. برخی خانم‌ها با نوار بهداشتی‌های پنبه‌ای راحت ‌ترند، برخی دیگر با نوار بهداشتی‌های مشبک. نوار بهداشتی‌های مشبک، مزیت بسیار خوبی که دارند این است که از قدرت جذب بالایی برخوردار هستند و باعث کثیفی و آلودگی لباس نمی‌ شوند اما در عین حال ممکن است در برخی خانم‌ها موجب ایجاد حساسیت شوند. پس ابتدا پوست خود و نوع ان را را بشناسید و اگر مطمئن هستید به مواد استفاده شده در نوار بهداشتی مشبک حساسیت ندارید، نوار مشبک گزینه بهتری نسبت به نوار پنبه‌ای خواهد بود.

 نرمی و لطافت نواربهداشتی 

هنگام خرید دقت کنید که سطح نوار بهداشتی باید نرم و لطیف باشد. چون پوست مدت زمان زیادی با نوار در ارتباط است ، باید جنس نوار به گونه‌ا ی نرم و لطیف باشد تا پوست براثر سایش دچار قرمزی و خارش نشود.و به یاد داشته باشید که  نوار بهداشتی‌های پنبه‌ای از لحاظ نرمی و لطافت، از نوار بهداشتی‌های مشبک بهترند.

 دقت کنید نوار قابلیت تنفس داشته باشد

یک نوار بهداشتی خوب باید قابلیت عبور هوا داشته باشد و هوا بتواند در محیط مرطوب نوار گردش داشته باشد. جریان هوا در محیط نوار بهداشتی از حبس رطوبت و ایجاد قارچ و عفونت جلوگیری می‌کند و همچنین از بوی بد هم جلوگیری می شود .

 

 

قیمت مشخصات و خرید انواع نوار بهداشتی

همان طور که گفته شد نوار بهداشتی انواع مختلفی دارد که با توجه به سلیقه فرد باید انتخاب شود و در حین خرید حتما به نوع پوست خود دقت لازم را داشته باشید تا بتوانید انتخاب صحیح تری داشته باشید شما می توانید برای خرید انوع نوار بهداشتی به سایت هفت و یک مراجعه کنید . 

Card image cap
Card image cap

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!