هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

تفاوت بوتیک با مزون -هفت ویک

۱۳۹۹/۱۲/۱۴ سپیده ایمانپور
Card image cap

احتمالا کلمه مزون را زیاد شنیده‌ می باشید  و اگر از قبل با آن آشنا نبوده باشید، از خود پرسیده‌اید مزون چیست ؟ در این مطلب به شما خواهیم گفت مزون چیست و در ادامه تفاوت مزون و بوتیک را خواهیم نوشت.

مزون چیست ؟

مزون کلمه ‌ای فرانسوی می باشد  و در لغت به معنی خانه است. اما در فرهنگ فارسی وقتی از این کلمه استفاده می‌شود منظور خیاطی است که در خانه محصولات خود را ارائه می‌کند. البته امروزه و در ایران کلمه مزون فقط به خیاطی خلاصه نشده است  و کمی با فرهنگ خیاطی فاصله گرفته است.

به طور خلاصه مزون مکانی است که خانم با مراجعه به آنجا می‌توانند لباس متناسب با سلیقه و اندازه خود سفارش دهند. شاید بد نباشید بدانید بسیاری از مزون در کنار سفارشی‌دوزی ، لباس زنانه عمده نیز تولید و در سایت عمده‌فروشی سرصبح می‌فروشند.

خانم‌ها هنگام رفتن به مجلس یا مهمانی‌ و جشن ها تصمم به تهیه لباس جدید می‌گیرند وعموما برای اینکار به بوتیک‌های مراکز خرید رفته و لباس مناسب مراسم خود را پسندیده و از آنجا می‌خرند.

ولی بعضی از خانم‌ها به دلایل مختلف مثل  از پیدا نکردن سایز یا مدل دلخواهشان یا مد نبودن لباس‌های موجود در بازار  به مزون‌ها می‌روند و لباس خود را به یک خیاط ماهر سفارش می‌دهند. در بسیاری از مزون‌ها دوخت مانتو  نیز انجام می‌شود و عمده‌فروشان و پخش کنندگان مانتو برای خرید عمده به این مزون‌ها مراجعه می‌کنند.

در این مقاله به بررسی این موضوع که چرا امروزه بسیاری از خانم‌ها برای خرید لباس به مزون‌ها می‌روند و تفاوت مزون و بوتیک‌ها با هم چه می‌تواند باشد می‌پردازیم.

چرا خانم‌ها بجای بوتیک به مزون ‌ها سر می زنند ؟

سبک خرید در ایران با بسیاری از کشورها متفاوت است. آرامش و لذت خرید نمونه هایی هستند که خانم‌ها بسیار به آن اهمیت می‌دهند به همین دلیل بسیاری از خانم‌های ایرانی برای اینکه در محیطی امن و آرام مدتی را سپری کنند ترجیح می‌دهند به مزون ها مراجعه کنند.

خانم‌ ها در مزون به راحتی می‌توانند هر لباسی که دوست دارند پرو می کنن بدون اینکه نگران امنیت و آرامش خود باشند ، همچنین خرید در مزون هیجان و لذت بیشتری نسبت به بوتیک و فروشگاه‌های مراکز خرید دارد. علاوه بر اینکه لذت خرید در مزون‌ها بهتر است امکان سفارشی‌سازی لباس نیز وجود دارد. یعنی اگر به هر دلیلی امکان تهیه لباس با سایز مناسب وجود نداشت می‌توان درخواست دوخت لباس در سایز مورد نظر خود را  داد.

تفاوت مزون و بوتیک

همانند کلمه مزون، بوتیک نیز یک کلمه فرانسوی  می باشد و در معنی به جایی گفته می‌شود که لباس‌ مانند شومیز، مانتو، شلوار و… در آنجا به فروش می‌رسد. ولی مزون از لحاظ فضا، مکان و نحوه ارائه خدمات و همچنین نوع کاری که در بوتیک‌ها و فروشگاه‌ ها می‌شود بسیار متفاوت است.

یکی از تفاوت مزون و بوتیک این است که از نظر دسترسی این دو بسیار متفاوت هستند، به این صورت که فروشگاه‌ ها و بوتیک‌ها به راحتی در کل شهر در دسترس هستند و هرجا که خرید و فروشی انجام بشود آنجا هستند و افرادی که بخواهند لوازم تهیه کنند به راحتی می‌توانند به آن ‌ها دسترسی داشته باشند.

مزون

مزون‌ها در مکان خاصی تجمع و یافت نمی شوند بلکه اکثر آنها در محل‌های متفاوتی حضور دارند، مکان‌ه ایی مانند دفاتر اداری ، یا آپارتمان و خانه جز مکانی اییست که مزون‌ها در آنجا مشغول به کار هستند به همین دلیل کسانی که وارد کار مزون می‌شوند باید تبلیغات فراوانی در این باره انجام دهند تا بتوانند کار خود را به نمایش بگذارند و به مردم معرفی کنند.

همانطور که قبلا توضیح داده شد مزون مکانی برای سفارش و شخصی سازی لباسی است که شما می‌خواهید و در ذهن دارید. اما در فروشگاه‌ها و بوتیک‌ ها لباس‌ها و سایر اجناس مرتبط دارای یک سبک و مدل مخصوصی می ‌باشند و اکثرا کار متفاوت از دیگری ندارند و یا اگر فردی یک طرح را بپسندد ولی رنگ آن لباس به نظر فرد زیاد جالب نباشد نمی‌تواند خرید مورد علاقه و نظر خود را داشته باشد.

اما چنین محدودیتی در مورد مزون‌ها صحتی ندارد. در مزون فرد توانایی سفارش آنچه در ذهن خود و در مورد طرح و رنگ و مدل و سبک  یک لباس را دارد و می‌تواند دقیقاً همان را داشته باشد.

مزون و شبکه‌های اجتماعی

همانطور که گفته شد ، مزون‌ها در مکان‌های متفاوتی مستقر می باشند و دسترسی به آن ها نسب به بوتیک و فروشگاه‌های کمی سخت تر می باشد . شاید شما با مراجعه به یک مرکز خرید به صد ها بوتیک و مغازه دسترسی داشته باشید ولی مزون‌ها هر کدام در یکجای شهر حضور دارند.

امروز به دلیل هزینه‌ه ای زیاد مزون‌داری مثل هزینه اجازه و دکوراسیون ، بسیاری از مزون‌ها ترجیح می ‌دهند در یک دفتر کوچک ‌‌تر و یا حتی در فضای مجازی  کار خود را شروع کنند و در عوض لباس‌هایشان را از طریق اینترنت و شبکه‌های اجتماعی بفروشند.

مزون‌ها با عکاسی از محصولات شان آنها را در معرض دید هزاران مشتری می ‌گذارند و مشتری از مراجعه حضوری و یا مجازی  به محل مزون راحت کرده ‌اند. خیلی از آنها اگر قصد عمده ‌فروشی داشته باشند، محصولات شان را در سایت عمده فروشی سرصبح درج می‌کنند و خریداران از هر جای ایران به اسانی  به لباس‌های آنها دسترسی دارند.

 

Card image cap

مزون خیاطی چیست؟

افراد به هنگام رفتن به مجالس یا مهمانی‌ها تصمیم به تهیه لباسی جدید و مناسب و شیک تر می‌ گیرند وعموما افراد به فروشگاه‌ ها و بوتیک‌ها رفته و لباس مناسب مراسم خود را می پسندند  و از آنجا تهیه می‌ کنند ولی افرادی نیز وجود دارند که به دلایل مختلف مثل از پیدا نکردن سایز یا طرح دلخواه یا داشتن ایده‌ای نوین در مد و بر تن کردن خاص ‌ترین لباس‌ها از نظر خود فرد به مزون یا همان خیاط خانه مراجعه کرده و لباس خاص خود را به یک خیاط ماهر سفارش می‌دهند.

اما بسیاری از بانوان که دیدگاه متفاوتی نسبت به بیش تر افرادی که با آن‌ها معاشرت می‌کنند دارند و می‌خواهند این تفاوت در پوشش آن‌ها نیز نمایان شود و به دنبال پوشیدن و داشتن سبک خاص خود در جامعه و بین افراد می‌گردند و سعی در ایجاد تفاوت با سایر افرادی که با آن‌ها معاشرت دارند، می کردند  برای داشتن  همچین پوششی صد در صد باید به مزون مراجعه نمایند.

تفاوت بین مزون و بوتیک و یا همان فروشگاه :

بوتیک نیز همتن طور که در بالا گفته شد یک کلمه فرانسوی است که در معنی لغت ،به جایی گفته می‌شود که لباس‌ها و زیورآلات یا کفش و کیف در آنجا به فروش می‌رسد. ولی مزون از لحاظ فضا، مکان و نحوه ارائه خدمات و همچنین نوع کاری که در بوتیک‌ها و فروشگاه‌ها وجود دارد، بسیار دارای تفاوت می باشد.

از نظر دسترسی این دو بسیار متفاوت هستند به این صورت که فروشگاه‌ها و بوتیک‌ها به راحتی در کل شهر در دسترس افراد بوده و در واقع م ی‌توان گفت در بازار و پاساژ هاهستند و افرادی که بخواهند لوازم تهیه کنند به راحتی می‌ توانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند ولی مزون‌ها اکثراً ناشناخته بوده و در مکان‌ هایی نیز هستند که شاید افراد از وجود آنها آگاه نباشند بنابراین برای جبران این موضوع افرادی که وارد کار مزون می‌شوند باید تبلیغات فراوانی در این باره داشته باشند تا بتوانند کار خود را به نمایش بگذارند و به مردم معرفی نمایند.

همانطور که قبلا توضیح داده شده است  مزون مکانی برای سفارش و شخصی سازی لباسی است که شما می خواهید و در ذهن دارید. اما در فروشگاه‌ ها و بوتیک‌ ها لباس‌ه ا و سایر اجناس مربوط دارای یک سبک هستند و اکثراً کار متفاوت از دیگری ندارند و یا اگر فردی یک طرح را بپسندد ولی رنگ آن لباس به نظر فرد زیاد جالب نباشد نمی‌تواند خرید مورد علاقه و نظر خود را داشته باشد.اما چنین محدودیتی در مورد مزون‌ها وجود ندارد. در مزون فرد توانایی سفارش آنچه در ذهن خود و در مورد طرح و رنگ و مدل یک لباس را دارد و می ‌تواند دقیقاً همان چیزی را داشته باشد.

چه نوع پوشاكی در مزون ها به فروش می رسد؟

بیشترین فروش مزون ها لباس مخصوص خانم ها است چون خانم ها بش تر به دنبال تنوع هستند . اصلا بیش تر این شو ها و مدلینگ ها  تنها و فقط برای خانم ها صورت می گیرد.كیف و كفش، مانتو و پالتو كه بستگی مستقیم به فصل فروش دارد از پرطرفدارترین لباس ها برای فروش می باشند.

لباس های رسمی و شلوارهای جین در هر فصلی كه باشد مشتری های خاص خودشان را دارند و همیشه جزو پرفروش ترین ها هستند. انواع شال و روسری را می توانید در این مزون ها با چند برابر قیمت در مقایسه با فروشگاه های معمولی پیدا كنید. باتوجه به فصل سرما لباس های بافتنی و پلیورها و مانتوهای بافت نیز مشتری خودشان را دارند.

پس فضای زیادی از مزون ها را به خودشان مختص  داده اند. برای آقایان نیز انواع كت و شلوارهای فصلی، پالتوهای رسمی و اسپورت، كیف و كفش های مخصوص هر فصل در این مزون ها پیدا می شود. می توانید انواع تی شرت های فصلی و پیراهن ها را نیز در این مزون ها با قیمتی بالاتر از فروشگاه های دیگر خریداری نمایید.

چگونه مجوز تاسیس مزون را کسب کنیم؟

کلیه افرادی که متقاضی تاسیس و راه اندازی خانه ها مد و فشن شو و مزون  در تهران و همچنین در 30 استان کشور هستند، می بایست به بنیاد ملی مد و لباس ایرانی-اسلامی و اتحادیه های صنف پوشاک در استان محل اقامت مراجعه نمایند و پس از تسلیم مدارک مورد نیاز و احراز هویت و صلاحیت،  مراحل قانونی ثبت مزون  و دریافت مجوز رسمی به منظور دریافت تسهیلات قانونی مادی و معنوی را دنبال بکنند.

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!