هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

ویژگی مهم مکان مطالعه -هفت ویک61696

۱۴۰۰/۵/۱۲ سپیده ایمانپور

ویژگی های اتاق مطالعه یک فرد کنکوری

همانطور که می دانید، محیط مطالعه بر یاد گیری و حفظ اطلاعات در ذهن تاثیر بسیار بالایی دارد. در اینجا مهم ترین ویژگی های اتاق مطالعه کنکوری را به شما معرفی خواهیک کرد 

۱. فضای مطالعه مشخص و تعریف شده باشد

خب این یعنی چه ؟

اگر فضای مشخصی برای مطالعه نداشته باشید چطور می توانید آن را بهبود دهید و باید چه کار هایی بکنید ؟ اولین قدم برای بالا بردن بهره وری هنگام درس خواندن، ایجاد یک فضای مشخص برای مطالعه خواهد بود  در بهترین حالت ، فضای مطالعه مکانی خواهد بود که در آن قسمت کتاب های درسی، رایانه، دفترچه یادداشت و سایر ملزومات مطالعه خود را نگهداری می کنید. چه روی میز تحریر اتاق خواب خود درس بخوانید و چه روی میز ناهارخوری و یا هر میز دیگر ، تصمیم گیری در مورد مکان مطالعه اولین قدم شما برای رسیدن به بهترین ویژگی های اتاق مطالعه کنکوری ها خواهد بود.

۲. اتاق متمرکز

ویژگی بعدی اتاق مطالعه کنکوری که بسیار مهم است  آن را از سایر اتاق های مطالعه متمایز می کند؛ تمرکز کامل روی عامل تمرکز است! عوامل حواس پرتی، بزرگترین مانع برای رسیدن به اهداف مطالعاتی شما خواهند بود . چند روش آسان برای به حداقل رساندن حواس پرتی ها، شامل این موارد می شود:

  • بستن پنجره ها برای جلوگیری از ورود سر و صدای خیابان به فضای مطالعه می باشد 
  • خاموش کردن تلفن همراه
  • مسدود کردن وبسایت هایی که معمولا باعث اتلاف وقت شما می شود مثل برنامه اینیستاگرام 
  • کار کردن در یک محیط ساکت و بدون جمعیت

اگر دوری از سر و صدا برای شما اجتناب ناپذیر می باشد ، از یک موسیقی بی کلام آرام یا یک اپلیکیشن نویز سفید برای پس زمینه اتاق خود استفاده کنید.

نورپردازی اصولی از مهمترین ویژگی های اتاق مطالعه کنکوری

زمانی که به ویژگی های مناسب برای اتاق مطالعه کنکوری ها فکر می کنید نور مناسب، همه چیز می باشد . در هر زمانی، نور طبیعی بهترین منبع نور برای مطالعه محسوب خواهد شد ؛ زیرا قرار گرفتن در معرض نور خورشید از نظر جسمی، روحی  و احساسی باعث نشاط می شود. بر اساس یکی از مطالعات هاروارد، یک مزیت دیگر برای مطالعه در کنار پنجره این است که تهویه بهتر با افزایش ۱۰۱ درصدی آزمایش های عملکرد شناختی همراه است.
با این وجود، به سختی می توان نور طبیعی را در محیط مطالعه فراهم کرد؛ به خصوص در زمان شب  علاوه بر اطمینان داشتن از وجود نور طبیعی در محیط مطالعه، انواع مختلف نور بر بهره وری تاثیر می گذارند. در حالی که نور گرم تر برای ایجاد احساس راحتی و آرامش در محیط های صمیمی ایده آل خواهد بود ، روشنایی سردتر باعث بهبود هوشیاری، خلق وخو و بهره وری می شود. همچنین می تواند با کاهش سطح ملاتونین، خستگی را کاهش دهد. علاوه بر این، متخصصان برای جلوگیری از خستگی چشم ها، استفاده از نورهای لایه ای را بسیار توصیه می کنند.

دمای مطلوب و متعادل

همانطور که به نظر شما  می رسد، دمای اتاق نیز یکی از ویژگی های اتاق مطالعه کنکوری ها است که باید مورد توجه قرار بگیرد. بر اساس تحقیقات آزمایشگاه ملی لارنس برکلی (Lawrence Berkeley National Laboratory) بهره وری در اتاق مطالعه ای با دمای دقیق ۷۱ درجه فارنهایت (۲۱.۶ درجه سانتیگراد) به بیشترین حد ممکن می رسد. با این حال دمایی بین ۷۰ تا ۷۷ درجه فارنهایت یعنی دمای حدودی ۲۱ تا ۲۵ درجه سانتی گراد) نیز همچنان بهره وری شما را در سطح مناسبی نگه می دارد.
اگر نمی توانید دما را کنترل کنید، انتخاب لباس مناسب نیز به شما کمک می کند.

۳. آسودن در اتاق مطالعه؟! راحت باشید اما لم ندهید

بر اساس یک مطالعه، یک چهارم کارمندان ادارات می گویند که ناراحتی میز کار بر بهره وری آن ها تاثیر بسیار منفی دارد. در حالی که ۳۷ درصد گفته اند که کار در یک محیط گرم و ناراحت کننده، بیش از حد حواسشان را پرت می کند . یکی از راه های جلوگیری از این مشکل، استفاده از صندلی هایی می باشد که ترکیب مناسبی از راحتی و ارگونومی را ارائه می دهند. از ویژگی های اصلی این صندلی ها می توان به قابلیت تنظیم صندلی و دسته های تکیه گاه، پشتیبانی کمر برای حالت قرارگیری بدن و قابلیت چرخش برای حرکت آسان اشاره کرد.
اگر دوست دارید هنگام مطالعه در رختخواب استراحت کنید و با بالش های نرم و گرم خود احاطه شده باشید، این را در نظر بگیرید که احتمالا احساس خواب آلودگی خواهید کرد و حتی ممکنه بخوابید.

۴. نظم و ترتیب قطعی ترین مورد از فهرست ویژگی های اتاق مطالعه کنکوری

هر چند که شلختگی برای بعضی از افراد جذابیت های خاص خودش را دارد اما می تواند از پیشرفت شما جلوگیری کند و منجر به کاهش انگیزه و رکود و تمرکز شود  شود. همچنین طبق شواهدی قابل توجه، شلختگی محیط باعث حواس پرتی و استرس می شود. بنابراین، با توجه به مرتب بودن خانه به عنوان یکی از ویژگی های اتاق مطالعه کنکوری ها، از اثرات مخرب شلختگی دوری کنید.

۵. حضور طبیعت در اتاق مطالعه

فکر می کنید حضور گیاهان در فضای خانه یا مطالعه فقط به دلیل زیبایی است؟ واقعیت این است که گیاهان مزایای زیادی را برای محیط مطالعه شما ایجاد می کنند. همچنین مطالعاتی روانشناختی فواید حضور گیاهان در محیط زندگی برای سلامتی و حال خوب را نشان داده است. حتی اگر احساس انزوا می کنید، گیاهان می توانند به شما کمک کنند و تا حدی شبیه به دوست انسان ها باشند.

۶. قوانین مطالعه

یکی از چالش های افرادی که در خانه درس می خوانند، چگونگی مطالعه در کنار سایر اعضای خانوادشان می باشد وقتی همه شما سعی می کنید در یک محیط درس بخوانید، شرایط می تواند ناامیدکننده به نظر برسد. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم برای زمان ها و محیط هایی که هر فرد به به درس خواندن خود اختصاص می دهد قوانینی را وضع کنید.
همچنین می توانید برای خودتان نیز به فکر قانون گذاری باشید. افراد بسیاری از ترکیب شدن زمان مطالعه و زندگی شخصی خود ناراضی هستند؛ زیرا این حس به آن ها دست می دهد که دائما درس می خوانند. با تعیین یک برنامه زمان بندی مشخص و پایبندی به آن، از پیش آمدن چنین وضعیتی جلوگیری کنید.

نکته طلایی: انگیزه خود را فراموش نکنید!

حالا که مهم ترین ویژگی های اتاق مطالعه کنکوری ها را می شناسید، زمان آن رسیده که انگیزه بگیرید. با نوشتن اهدافی که قصد دستیابی به آن ها را دارید و تعیین هدف واقع بینانه برای هر جلسه مطالعه را شروع کنید. به خاطر داشته باشید که اهداف واضح و شفاف، شما را به فردی متمرکز و باانگیزه تبدیل می کنند.

نکات

نکته‌ی اولی که باید در خصوص مکان مطالعه به آن اشاره کرد شرطی بودن آن است. شرطی بودن یعنی این‌که مکان مطالعه باید ثابت باشد. حتی این نکته در خصوص نشستن در کلاس درس هم صدق می‌کند و بهتر می باشد  در طول سال تحصیلی روی صندلی مشخصی بنشینید.

در مکان مطالعه فقط و فقط مطالعه کنید. اگر مکان مطالعه‌ی خود را به گونه‌ای انتخاب کرده‌ اید که در آن مکان کارهایی از قبیل بازی کامپیوتری و... انجام می‌دهید بهتر می باشد  آن مکان را به یکی از آن‌ها اختصاص دهید. حتی بهتر است در مکان مطالعه به تلفن همراه خود نیز پاسخ ندهید؛ زیرا مکان مطالعه یعنی جایی که با دیدن آن مکان، فکر دیگری جز مطالعه به ذهن شما خطور نکند.

نکته‌ی دوم نحوه‌ی نشستن پشت میز و صندلی است. میز و صندلی مناسب باید طوری باشد که هنگام نشستن زانوهای شما به صورت زاویه ی  90 درجه باشد و کف پا کاملاً روی زمین قرار بگیرد. اگر صندلی بلند است می‌توانید وسیله‌ای زیر پا قرار دهید تا کف پا روی آن قرار گیرد.

تکیه‌ گاه پشتی صندلی نیز باید ستون فقرات را به طور کامل پوشش دهد و قوس کمر را نیز پُر کند. هم‌چنین هنگام مطالعه نباید بیش از حد به شکم سنگینی وارد شود؛ اگر سنگینی روی شکم زیاد باشد باعث فشار به روی شُش‌ ها خواهد شد و این فشار باعث می‌شود که شش‌ها از حداکثر ظرفیت خود برای دریافت اکسیژن استفاده نکنند و درنتیجه اکسیژن کم‌تری به بدن برسد و باعث خستگی زودرس و یادگیری کم شود.

در صورتی که قادر به تهیه‌ی صندلی و میز مناسب نیستید اصلاً نگران نباشید. باید از کم‌ترین امکانات بیش‌ترین استفاده را برد. به همین منظور برای مطالعه‌ی بهتر به یک تکیه‌گاه نرم (پُشتی) تکیه دهید و پاهای خود را دراز کنید، طوری که زاویه‌ی پاها و کمر 90 درجه باشد. بالشتی را روی پا قرار دهید و کتاب خود را روی آن قرار دهید، به صورتی که فاصله‌ ی چشم تا کتاب بیش‌ تر از 45 سانتی متر نباشد.

قبل از مطالعه، حداقل دو الی سه دقیقه به مرتب کردن اتاق یا میز مطالعه‌ی خود بپردازید و این موضوع را بسیار جدی بگیرید.

پیش از مطالعه، تمام لوازم لازم برای مطالعه از قبیل خودکار، مداد، پاک‌کن، دفتر، کتاب، چرک‌ نویس و... را آماده کنید تا در حین مطالعه به دنبال آن‌ها نگردید. این کار باعث از بین رفتن تمرکز شما می‌شود.

تهویه‌ی مناسب و وجود اکسیژن لازم در مکان مطالعه، ضروری است؛ زیرا در صورت رطوبت زیاد یا اکسیژن کم، زود خسته خواهید شد و قدرت یادگیری نیز کم تر خواهد بود 

Card image cap

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!