هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

تاریخچه کراوات -هفت ویک85276

۱۴۰۰/۲/۲۰ سپیده ایمانپور

آیا تابه اکنون فکر کرده اید که چرا مردان از  کراوات استفاده می کنند  ؟ آیا تا به حال از خود پرسیده اید که چگونه این سبک مورد علاقه به تکامل رسیده است و از کجا منشا می گیرد ؟ با این وجود کراوات صرفاً یک وسیله تزئینی می باشد که ما را گرم یا خشک نگه نمی دارد و مطمئناً چیزی به راحت بودن ما نیز اضافه نمی کند . اما بیشتر مردان سراسر جهان، عاشق پوشیدن آنها هستند و اصولا در انواع متفاوتی  از ان را به عنوان اکسسوری دارند ؟ البته باید گفت چند سال اخیر خانوم ها هم از کراوات استفاده می کنند . این مطالب به شما کمک می کند تا به درک کاملی از شناخت تاریخچه و فرایند تکاملی کراوات برسید.

منشا کراوات

اغلب خیاط ها و طراحان لباس مردانه بر این عقیده و باور  هستند که منشاء پیدایش کراوات به قرن ۱۷ ام  میلادی و به جنگ ۳۰ ساله فرانسه باز ر می گردد. شاه لوئیس پنجم، سربازان اجیر شده کروات را استخدام کرده بوده اند   که تکه ای از پارچه را در اطراف گردن و دورردن خود خود به عنوان بخشی از یونیفرم شان می پوشیدند و طبق قوانین باید همیشه ان را استفاده می کردند . هر چند که این کراوات های اولیه برای یک کاربرد ویژه (گره زدن بالای جلیقه ها) مورد استفاده قرار می گرفته است اما داای جلوه ای کاملاً تزئینی نیز بوده است  و این ظاهری بود که شاه لوئیس به آن علاقه زیادی داشته است . در حقیقت او به حدی مجذوب این نوع لباس شده بود که کراوات را به لوازم تزئینی ضروری و جز اجبار ها  برای اجتماعات و دورهمی های سلطنتی تبدیل شده است  او برای ادای احترام به سربازان کروات، این تکه لباس را La Cravate نامید که از آن زمان نام معمول کراوات به زبان فرانسوی است.

سیر تکامل کراوات مدرن

کراوات های اولیه قرن هفدهم با کراوات های امروزی شباهت کمی دارند و کروات های الان بسیار دچار تغییرات شده اند ، اما در هر صورت آنها سبکی بودند که بیش از ۲۰۰ سال در سراسر اروپا محبوب باقی مانده اند. امروزه مشخص گردیده است که کراوات تا قبل از دهه ۱۹۲۰ میلادی وجود نداشته است ولی این وسیله تزئینی از آن زمان تابه الان دستخوش تغییرات بسیار  زیادی ( اغلب ظریف) شده که به شکل امروزی در امده است. از آنجا که تغییرات زیادی در طراحی کراوات در مدت قرن های گذشته اتفاق افتاده است ، بنابراین تغییرات هر دهه را به صورت جزئی بررسی خواهیم نمود:

سال ۱۹۰۰- ۱۹۰۹ میلادی

کراوات در دهه اول قرن بیستم میلادی از لوازم تزئینی و ضروری لباس مردان به حساب می آمده اند که  . رایج ترین کراوات ها از طریق دستمال گردنی هایی که کروات ها در اوایل قرن هفدهم میلادی با خود به فرانسه آورده بودند، تکامل و به شکل الانی در امده است و پیدا کرده است . با این حال نحوه گره زدن آنها متختلف  بود. دو دهه قبل، گره چهار در دست (Four in Hand) اختراع شد. این گره در آن زمان تنها گره ای بود که برای کراوات ها استفاده می شد. این در حالی است که  از آن زمان گره های کراوات دیگری نیز اختراع شده است، اما گره چهار در دست هنوز یکی از محبوب ترین گره های کراوات امروزی باقی مانده و ایندو سبک دیگر کراوات در آن زمان، یعنی گره های پاپیونی (برای لباس سفید داماد و عروس مورد استفاده قرار می گرفتند ولی الان در مجالس هر کسی می تواند از ان استفاده کند ) و همچنین دستمال گردنی ها (برای لباس های رسمی روز در انگلستان ضروری بودند) رایج بودند.

سال ۱۹۱۰-۱۹۱۹ میلادی

در دهه دوم قرن بیستم میلادی ، سیر نزولی استفاده از کراوات های رسمی و دستمال گردنی ها مشاهده است زیرا فروشندگان و طراحان مد لباس مردانه بیشتر به اسانی ، کارآیی و مناسب بودن پوشاک مردان سوق پیدا کرده بودند . هر چه به پایان این دهه نزدیک تر می شویم، کراوات ها به کراوات هایی که امروزه آنها را می شناسیم، شباهت بیشتری پیدا می کنند.

سال ۱۹۲۰-۱۹۲۹ میلادی

دهه ۱۹۲۰ میلادی برای کراوات مردانه دهه مهمی به شمار می آید. یک سازنده نیویورکی کراوات به نام جسی لانگسدورف (Jessie Langsdorf)، روش جدیدی برای برش زدن پارچه در هنگام ساخت کراوات اختراع نمود. این روش اجازه می داد تا کراوات بعد از هر بار پوشیدن دوباره به شکل اولیه خودش برگردد. این اختراع باعث ایجاد بسیاری از گره های جدید برای کراوات شد. همانطور که پاپیون ها برای مهمانی های رسمی شبانه مرسوم گردیده اند، کراوات ها نیز به انتخاب اصلی برای مردان تبدیل شده است د. علاوه بر این، کراوات های راه راه و متعلق به افسران نظامی بریتانیا برای اولین بار پدیدار گردیدند.

سال ۱۹۳۰-۱۹۳۹ میلادی

در طول جنبش هنر دکو (Art Deco) در دهه ۱۹۳۰ میلادی، کراوات ها متنوع تر شده است و گونه های متفاوتی از ان در این دهه دیده می شود و اغلب الگوها و نقوش جسورانه هنر دکو را به نمایش می گذاشتند. مردان نیز کراوات های خود را کمی کوتاه تر و معمولاً با گره ویندسور (Windsor knot) می بستند. این گره توسط دوک ویندسور در آن زمان اختراع شده بود.

سال ۱۹۴۰-۱۹۴۹ میلادی

در اوایل دهه ۱۹۴۰ میلادی، هیچ تغییر مهیجی در دنیای کراوات مردان ارائه نشده است . احتمالاً جنگ جهانی دوم باعث گردید تا مردم به چیزهای مهمتری به غیر از لباس و مد توجه داشته باشند. اما هنگامی که جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ میلادی به پایان رسید، حس آزادی در طراحی و مد خود را نشان داد. از رنگ های بیشتری برای تولید کراوات استفاده گردید و الگو های  برجسته تر شده اند. یک خرده فروش به نام فروشگاه زنجیره ای پیراهن گروور (Grover Chain Shirt Shop)، حتی مجموعه ای از کراوات و تعداد اندکی از زنان ملبس را به نمایش گذاشت.

سال ۱۹۵۰-۱۹۵۹ میلادی

وقتی صحبت از کراوات به میان می آیند، دهه ۵۰ میلادی به خاطر ظهور کراوات های باریک در ذهن ها برجسته می شود. این نوع کراوات ها برای کامل شدن با لباس های متناسب و درخور آن زمان طراحی گردیده بودند. علاوه بر این، آزمایش با پارچه های مختلف توسط سازندگان کراوات در این دهه آغاز شد.

سال ۱۹۶۰-۱۹۶۹ میلادی

کراوات ها در دهه ۵۰ میلادی باریک تر  شده اند، اما در دهه ۱۹۶۰ میلادی اوضاع کاملا برعکس گردید و برخی از پهن ترین کراوات ها عرضه شدند. در این دهه، کراوات به پهنای ۶ اینچ غیر معمول نبود و نوعی سبک به شمار می رفت که کراوات کیپر (Kipper Tie) نام گرفته بود و مورد استفاده افراد علاقه مند قرار می گرفت .

سال ۱۹۷۰-۱۹۷۹ میلادی

جنبش دیسکو در دهه ۱۹۷۰ میلادی، کراوات کیپر فوق العاده پهن را مورد پذیرش قرار داد. البته کراوات بولو (کراوات آکا وسترن) در سال ۱۹۷۱ به لباس رسمی ایالت آریزونا تبدیل شده است که مقدار کمی به کراوات های امروزی شباهت داشت .

سال ۱۹۸۰-۱۹۸۹ میلادی

دهه ۱۹۸۰ میلادی مطمئناً به خاطر مد عالی شناخته نمی شود. سازندگان کراوات به جای اینکه سبک خاصی را در پیش بگیرند، در این دوره سبک های متنوع شال یا دستمال گردنی را به وجود آورده اند. کراوات های کیپر فوق العاده پهن هنوز هم همراه با کراوات های باریک که اغلب از چرم ساخته می شدند، وجود داشتند.

سال ۱۹۹۰-۱۹۹۹ میلادی

تا سال ۱۹۹۰، سبک Faux Pas دهه ۸۰ میلادی کم کم از بین رفت. کراوات ها با عرض کمی یکنواخت تر (۷۵/۳ تا ۴ اینچ) شکل گرفتند. محبوب ترین آنها الگوهای گلدار برجسته و کشمیری بوده اند. سبک این الگوها اخیراً به عنوان چاپ رایج در کراوات های مدرن امروزی دوباره ظاهر گردیده اند.

سال ۲۰۰۰-۲۰۰۹ میلادی

کراوات ها در مقایسه با دهه قبل، کمی نازک تر گشت به طوری که و در حدود ۳.۵ تا ۳.۷۵ اینچ شدند. طراحان اروپایی عرض را کوتاه تر کردند و در نهایت کراوات باریک به عنوان یک وسیله تزئینی شیک و محبوب دوباره ظاهر گردید.

سال ۲۰۱۰ – ۲۰۱۳ میلادی

امروزه کراوات ها در عرض ها، برش ها، پارچه ها و الگوهای مختلفی موجود هستند. همه انتخاب ها به انسان مدرن اجازه می دهند تا سبک شخصی خودش را نشان دهد. عرض استاندارد برای کراوات ها هنوز در محدوده ۲۵/۳ تا ۵/۳ اینچ است، اما برای پر کردن این فاصله تا کراوات باریک (۵/۱ تا ۵/۲ اینچ)، بسیاری از طراحان اکنون نوعی کراوات های باریک را ارائه می دهند که عرض آنها ۷۵/۲ تا ۳ اینچ است. علاوه بر عرض، پارچه ها، بافت ها و الگوهای منحصر به فردی نیز پدیدار شده است . کراوات های کشباف در سال ۲۰۱۱ محبوب گردیده اند و سال ۲۰۱۲ شاهد افزایش استفاده از کراوات های کشمیری و گلدار برجسته بوده است. این مسئله در طول سال ۲۰۱۳ نیز ادادمه داشت 

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!