هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

مزایای عرق کردن -هفت ویک35073

۱۴۰۰/۳/۲ سپیده ایمانپور

عرق کردن در مکان هایی ثل  در مدرسه، محل کار و یا هنگام شب‌گردی‌های شبانه ممکن است بسیار باعث خجالت و شرمهندگی  باشد.

اگرچه علائم تعریق وبوی بد آن ممکن است شما را در گودالی از خجالت فرو ببرد، اما می‌ت واند برای سلامتی پوست و بدن شما مفید باشد.

قطره‌های عرق عمدتاً از آب  تشکیل شده اند و همچنین از موادی که به مقدار زیادی سدیم، کلراید و پتاسیم نیز تشکیل‌شده اند. بدن ما در طول روز تقریباً به مقدار 1 لیتر عرق تولید می‌کند؛ که می‌تواند سبب نقویت سیستم ایمنی بدن و همچنین  و پوستی سالم را به شما  هدیه کند.

عرق کردن جز  واکنش های  طبیعی بدن در برابر گرمای زیاد است که از پوست  شما نیز محافظت می کند. همچنین عرق کردن سبب افزایش گردش خون  و خون رسایی در بدن می‌شود. به عبارتی  عرق زیاد موجب مکانیسم داخلی بدن برای خنک نگه ‌داشتن خود خواهد شد که می‌ تواند به باز شدن منافذ پوست و از بین رفتن دمای زیاد بدن شما کمک کند.

رهایی از گرگرفتگی هاییی مثل کرفتگی عضلات کاهش خطر حمله قلبی و کاهش مدت ‌زمان بهبودی به هنگام بیمار تنها چند مورد از مزیت‌های عرق کردن زیاد در بدن هستند. اگرچه برای برخی از افراد تعریق زیاد ناخوشایند می باشد البته حق هم دارند چئن بوی بدی ایجاد می شود   و در تلاش هستند تا جلوی عرق کردن زیاد بدن را بگیرند با عمل هایی مثل بوتاکس زیر بغل ، اما فواید سلامتی عرق کردن به ‌اندازه‌ای است که ارزش داغ شدن و چسبنده شدن را دارد. برای دانستن بیش تر با ما همراه باشید

محصولاتی ضد تعریق امروزه در سراسر جهان موجودند این محصوالاتی  مثل مام یا اسپری زیر بغل ازجمله محصولاتی هستند
که در کاهش تعرق درب دن و بوی بد بدن مؤثر بوده و می‌توانند تا حدودی مانع از تعریق زیاد بدن و بوی نا خوشایند ان  شون

عرق چیست و چرا عرق می‌کنیم و اصلا چه سودی برای بدن دارد ؟


هر یک از ما در بدن خود حدود 4 میلیون غده عرق  داریم که مخلوطی از آب، نمک، اسیدآمینه، پروتئین و سایر مواد می باشند  که دانه‌های عرق را از طریق منافذ  پوست دفع می‌ کند. ترکیبات دقیق عرق بدن بر اساس تعادل هورمون‌های بدن ، و همچنین تغییرات فیزیولوژیکی و باکتری‌ها و ویروس‌هایی که در بدن هستند، مختلت است.
جالب‌ است که  بدانید ترکیب عرق و عملکرد غده‌های آن در مورد سلامتی ما چیزهای زیادی را می‌توانند بازگو خواهد کرد  و حتی برای تشخیص شرایط خاصی مثل کیست و یا تصلب بافت ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

بدن از عرق برای تنظیم دما و خنک شدن و هموستاژی خود در زمان استرس استفاده می‌کند. بدن می‌تواند به دلیل اضطراب  و تنش ، افزایش درجه حرارت بدن براثر تب یا فعالیت بدنی و یا دلایل دیگر عرق کند. عرق کردن زیاد بدن یکی از روش‌های مؤثر در سم‌ زدایی بدن از فلزات سنگین  مثلارسنیک و ... است. 
کف پا و دست و همچنین مناطقی مثل زیر بغل و سروصورت از شایع‌ترین قسمت‌های کانونی بدن هستند که مورد تعریق قرار می‌گیرند. هایپرهیدروزیس کانونی و اولیه اغلب در دوران نوجوانی شروع به رشد و کار می‌شود.
جالب‌ است بدانید که افرادی که دارای هایپرهیدروزیس اولیه هستند حداقل یک‌بار در ططول هفته احساس خفگی بیش‌ازحد می‌کنند اما معمولاً در هنگام خواب عرق نخواهند کرد .
همچنین این نوع از عرق کردن زیاد بدن ممکن است ارثی بوده و بسیاری از اعضای خانواده از این وضعیت رنج ببرند.

هایپرهیدروزیس ثانویه یا عمومی نوع دیگری از تعریق زیاد بدن می باشد  که به دلیل وجود یک وضعیت پزشکی یا اثر جانبی یک دارو رخ می‌دهد. برخلاف هایپرهیدروزیس اولیه افرادی که مبتلا به هایپرهیدروزیس ثانویه می باشند  عرق کردن زیاد در نواحی بزرگ‌ تری از بدن خود را تجربه خواهند کرد . یکی دیگر از تفاوت‌های کلیدی هایپرهیدروزیس اولیه و ثانویه در این می باشد 
که افراد مبتلا به هایپرهیدروزیس ثانویه ممکنه  اغلب علائم تعریق زیاد را در هنگام خواب نیز تجربه کنند. این نوع از عرق کردن زیاد بدن اغلب از بزرگ‌سالی شروع می شود  برای پیدا کردن یک درمان بالقوه برای این نوع از تعریق زیاد بدن لازم می باشد 
که علت بیماری تعیین شود چراکه ممکن است دارو ریشه مشکل شده باشد .

برخی از افراد 4 تا 5 برابر افراد عادی عرق می کنند  که این حالت هایپرهیدروزیس نامیده شده و تصور می‌شود که عمدتاً به دلیل وجود عفونت، اثر جانبی داروها، فعال بودن ژنتیکی غدد عصبی و یا هیپوتیروئید رخ می‌ دهد.

مزیت عرق کردن طبیعی بدن

یکی از مسائلی که برای بسیاری از افراد ناخوشایند امی باشد و از آن متنفر هستند عرق کردن است. عریق زیاد یکی از مشکل های روزانه‌ی برخی از افراد است که زندگی اجتماعی و اعتماد به ‌نفس آن‌ها را تحت تأثیر قرار داده و سبب خجالت در آن‌ها می‌شود.
اما آنچه احتمالاً همه از آن بی‌خب ر می باشیم این است که عرق کردن درواقع برای بدن خوب است. داشتن غده عرق فعال مزایای تعجب انگیزی دارد که اکثر مردم متوجه آن نیستند. بنابراین عرق دشمن شما نمی باشد  و نباید به جنگ آن ها رفت. بلکه با استفاده از برخی محصولات ضد تعریق مثل اسپری ضد عرق زیر بغل می‌ توان آن را در کنترل خود قرار داده و در کنار آن از مزیت‌های متحیر  بهره برد.

برخی از مزیت‌های عرق کردن بدن در لیست زیر ذکرشده است:

تقویت اندورفین:

همیشه انتظار می‌ رود که زمان تمرین شدید در باشگاه یا پیاده‌ روی در هوای گرم بدن عرق خواهد کرد . ورزش باعث افزایش هورمون‌های اندورفین در بدن شده که به‌طور طبیعی در فعالیت بدنی آزاد می‌شود و احساس خوبی برای تان  ایجاد می‌کند. مطالعات نشان داده است که تمرین‌های گروهی عمدتاً سطح اندورفین بدن را بیشتر افزایش داده و باعث درد کمتری در عضلات  می‌شود. تعریق زیاد در طول تمرینات گروهی مثل زومبا یا هاتایوگا به شما کمک می‌کند که از فعالیت خود لذت برده و لبخند بزنید.

سم‌زدایی بدن:

یکی از کار آمدترین روش‌ه ای سم‌ زدایی بدن عرق کردن می باشد . علی‌رغم برخی ادعاها که بیان می‌کنند سم‌زدایی از طریق تعریق بی‌معنی است اما شواهد فراوانی برای تأیید این عملکرد طبیعی بدن وجود دارد که بیان می کند تعریق زیاد می‌ تواند سبب از بین رفتن الکل، کلسترول و نمک هایی از بدن شود یک مطالعه انجام‌شده بروی افرادی که دارای مسمومیت جیوه  نشان داد که بدن با عرق کردن توانسته سطح بالایی از این ماده خطرناک را دفع کرده و مقدار آن را به میزان ایمن بازگرداند. همچنین آرسنیک، کادمیوم و سرب نیز با عرق کردن از بدن دفع خواهند شد د. بدن با استفاده از کانال‌های عرق، سم ها  را آزاد می‌کند. عرق کردن راهی برای تصفیه بدن از سموم است. سمومی که می‌ توانند منافذ پوست را مسدود بکنند  و به شکل لک و جوش روی پوست ظاهر شوند طبق تحقیقات انجام‌شده در سال 2011 این نتیجه حاصل می شود 
که بسیاری از مواد سمی از طریق عرق دفع می‌شوند. مطالعات نشان داده افرادی که بیشتر ورزش می‌کنند سموم کمتری از بدمنشان  بدن دارند چون که  فلزات سنگین موجود در بدن آن‌ها از طریق عرق کردن دفع می‌شود.

کاهش خطر سنگ کلیه:

عرق کردن می‌تواند یک ‌راه مؤثر برای دفع نمک از بدن باشد و کلسیم را در استخوان‌ها برای تان حفظ کند تجمع نمک و کلسیم در کلیه‌ها و ادرار سبب بروز سنگ کلیه می‌شود که تعریق زیاد جلوی این تجمع را می‌گیرد. افرادی که دچار تعریق بیشت تری  هستند اغلب تمایل بیشتری به نوشیدن آب و مایعات دارند و این راه دیگری برای پیشگیری از سنگ کلیه می باشند . مطالعه‌ای که در کنفرانس انجمن اورولوژی آمریکا در سال 2013 در سن دیگو کالیفرنیا ارائه‌ شده است اذعان داشته که چند ساعت پیاده‌روی در طول هفته می‌تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهشخواهد  داد دسته‌ای از مواد غذایی و مایعات که سبب تشکیل سنگ کلیه در بدن می‌شوند با فعالیت‌های کم  یا متوسط تحت تأثیر قرارگرفته و روش جذب آن ها توسط بدن تغییر می‌کند. عرق کردن سبب کارآمدی سیستم ایمنی بدن می‌شود زیرا بدن را هیدراته خواهد کرد 

یکی از مزیت‌های تعریق زیاد سم‌زدایی بدن می باشد . بدن با عرق کردن می‌تواند نمک، کلسترول و فلزات سنگین همچون سرب را از بدن دفع کند و از این طریق به پاک‌سازی بدن کمک می‌کند.

جلوگیری از سرماخوردگی و .....

بدن با عرق کردن زیاد می‌تواند با میکروب‌ سل مبارزه کند و مانع از بروز بسیاری از بیمارهای خطرناک می‌شود. عرق حاوی پپتیدهای ضد میکروبی مؤثر در برابر ویروس‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌ها می باشد 

این پپتیدها به‌صورت مثبت شارژ شده و باکتری‌های مضر را جذب خواهند کرد  سپس وارد غشای باکتری شده و آن‌ها را تجزیه می‌کنند.

 

نابود کردن جوش‌ها:

زمانی که بدن عرق می‌کند منافذ پوست باز می شوند ه و دانه‌های عرق روی پوست آزاد می‌شوند که این امر سبب سم‌زدایی و پاک‌سازی بدن می‌شود. این مزیت فقط باعث  تعریق زیاد یا متوسط به دست می‌آید. عرق کردن زیاد بدن به‌طور رسمی با نام هایپرهیدروزیس شناخته‌ شده است که می‌توانند در برخی افراد سبب بروز عفونت‌های پوستی مثل زگیل و امراض قارچی شود. اگزما و بثورات پوستی اغلب در افراد مبتلا به هایپرهیدروزیس رخ خواهد داد . جنبه‌های مثبت و منفی عرق کردن به رعایت بهداشت فردی مربوط است 

 

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!