هفت‌ویک | فروشگاه اینترنتی آنلاین

معرفی انواع لباس عروس جدید بیشتر بدانید

نماد های هفت سین و چیدمان جدید هفت سین _هفت ویک50274

۱۳۹۹/۱۲/۱۲ سپیده ایمانپور

ایرانیان با فراهم کردن هفت سین به شماره هفت امش سپند یا دوازده شماره مقدس برج ها و ماه ها  برای روز نخست بهار وسایلی مانند آب و سبزه که نماد (روشنایی و افزونی) آتش دان نماد (پایداری نور و گرما و امید و ارزو )، شیر نماد (نوزایی و رستاخیز و تولد دوباره و تغییری و انقلابی جدید )، تخم مرغ نماد (نژاد و نطفه و زاد و بوم )، آیینه نماد (شفافیت و صفا و پاکی )، سنجد نماد (دلدادگی و زایش و باروری )، سیب سرخ نماد (راز وارگی عشق) انار نماد (تقدس و پاکی ) سکه تازه ضرب نماد (برکت و دارندگی و ثروت ) ماهی نماد (ماه سپری شده اسفند به سلامتی ) نارنج نماد (گوی زمین )گل بید مشک گل ویژه ی اسفند یا همان گل نوروز  نماد ( امشاسپند سپندارمز) در سفره خود می گذاشتند.

گلاب، نان پخته شده از هفت حبوب و همچنین ، خرما، پنیر، شکر، شاخه هایی از درخت مقدس انار ، بید ، زیتون ، انجیر در دسته های سه ، هفت یا دوازده تایی و همچنین کتاب مقدس از وسایل دیگر مورد استفاده در سفره هفت سین بود.

برخی از منابع آورده اند ایران یان قبل از اسلام سفره «هفت چین» داشته اند و هخامنش یان در نوروز در هفت ظرف چینی غذا می گذاشتند که به آن هفت چین یا هفت چیدنی می گفتند. 

در برخی از منابع تاریخی آورده شده و گفته شده است ایرانیان در قدیم سفره هفت شین نیز  داشته اند که به تدریج تغییر نام داده است. اجزای تشکیل دهنده سفره هفت شین شمع ، شراب، شیرینی، شهد (عسل)، شمشاد، شربت و شقایق یا شاخه نبات ،  در روی میز می چیدند .

در زمان ساسانیان هفت شین رسم متداول مردم ایران شده بود  و شمشاد در کنار بقیه شین های نوروزی، به نشانه سبزی و جاودانگی بر سر سفره قرار گرفت.

در برخی از روستا ها نیز رسم هفت سینی برپا بوده است آنها درون هفت سینی خوراکی های مختلفی  می گذارند. هفت سینی، بعدها با حذف (یای) به صورت هفت سین درآمده است و گذاشته شده اند .

تاریخچه هفت سین

دلیل تغییر هفت شین به هفت سین

در دوران ساسانیان و پیش از اسلام ایرانیان سفره ای به نام «هفت شین» می گستراند ند که شامل شمع، شراب، شهد، شمشاد، شربت، شقایق بوده است . پس از آمدن اسلام به ایران و حرام اعلام شدن «شراب» آن ها، خواهر و همزاد شراب را که سرکه می شد، بر سر سفره قرار می دادند و این گونه شین به سین تغییر پیدا کرد و با ورود اسلام فرهنگ ها هم تغییر کرد . 

علت عدد «هفت» سین های نوروزی

در زبان باستانی عدد هفت به نام "امرداد" است که معنای زندگی و جاودانگی  را می دهد بنابراین ایرانیان باستان هفت واژه را به نشانه آن گزینه کرده و بر خوان نوروزی می چینند.

هفت  سین برای ایرانی های باستان مقدس بوده و برای مفاهیم مثبت، خوش یمنی و فال نیک استفاده از عدد هفت استفاده می شده است مثلا هفت رنگ رنگین کمان، هفت خان رستم در شاهنامه، هفت آسمان، هفت اقلیم، هفت روز هفته، هفت فرشته، هفت شهر عشق در عرفان، هفت پیکر و ... .

عدد هفت در قرآن کریم و نزد مسلمانان نیز دارای  اهمیت دارد و از عدد هفت در برخی از آیه ها و سوره های قرآن نام برده شده است. برای مثال حج هفت مرحله دارد و نخستین قاریان نیز هفت نفر بوده اند که در ایران پدید امده بود . 

اجزای هفت سین امروزه

قرن ها است که در سفره عید در هر ایرانی، هفت گونه خوردنی و سبزه که حرف نخست آن «سین» است ، مثل ( سیر، سرکه، سماق، سنجد، سمنو و سبزه و سیب) چیده می شود و ایرانیان پس از روی آوردن به اسلام بر سر سفره های خود قرآن را می گذارند و کتاب های اوستا حذف شد  و سال نو را با آیات قرآنی آغاز می کنند. چنانچه مسلمانان قرآن، زرتشتیان اوستا و کلیمیان تورات را بر بالای سفره هایشان جای می دادند ایرانی ها هم قران بر سر سفره می گذاشتند . 

ماهی، تخم مرغ رنگ شده، آیینه نیز از اجزای دیگر سفره هفت سین هستند.

گذاردن سنبل، سکه و سماور، هیچ حقیقت هفت سینی در هفت سینی ها  ندارند. همچنین ماهی قرمز سمبل عید کشور چین و چینی ها است. در عید چینی ها ماهی قرمز را رها می کنند تا زندگی جریان یابد اما ما ماهی قرمز را ان قدر در تنگ نگه می داریم تا بمیرد.

در هفت سین پارسی انار نیز وجود داشته که نشانه باروری و عشق بوده است. همچنین آنها سیب سرخ را درون ظرف آب پاک و زلال می گذاشتند این به دلیل است که تا عشق و باروری همچنان پاینده بماند پس بهتر است آیین خود را حفظ کنیم.

امروزه سفره هفت سین را روی زمین یا روی میز پهن می کنند و افراد خانواده دور سفره هفت سین جمع می شدند  و برای داشتن سالی پر از شادی و خیرو برکت دعا می کنند. برخی مردم همان روز عید اما برخی دیگر سفره هفت سین را سیزده روز نوروز نگه می دارند و در روز سیزده نوروز، سبزه ی سفره هفت سین را به آب می اندازند و گره می زنند تا ارزو هایشان با سبزه در اب روان شود و اعتقاد دارند اگر گره باز شود یعنی ارزو هایشان بر اورده خواهد شد به زودی . 

سین های سفره هفت سین نماد چیست؟

قرآن کریم

اولین چیزی که ایرانی ها بعد از اسلام  هنگام چیدن سفره هفت سین بر سفره قرار می دهند، قرآن کریم است. با آمدن اسلام به ایران و روی آوردن ایرانیان و مسلمان شدن شان آنها بر سفره هفت سین خود قرآن را قرار می دهند تا سال نو را با توکل و توسل به خداوند متعال شروع  کنند.

سبزه

سبزه یکی از اجزای سفره هفت سین است که با رنگ و طراوت خود دل ها را شادمان می سازد . ایرانی ها  قبل از سال نو و در روزهای پایانی سال گندم و یا عدس می کارند و برخی نیز سبزه را از بیرون به صورت آماده تهیه می کنند.

در ایران باستان 25 روز قبل از نوروز در کاخ پادشاهان 12 ستون از خشت خام برپا می کردند و بر هرکدام یک نوع غله می کاشتند . اگر سبزه ها خوب می رویید سال پر برکتی در پیش داشتند. سبزه نماد شادابی و سرسبزی و نشانگر زندگی بشر و پیوند او با طبیعت است.

سیب

سیب، نمادی از تندرستی و زیبایی و سلامتی  است که ایرانیان آن را برای حفظ سلامتی اعضای خانه بر سر سفره قرار می دهند.

سمنو

سمنو از جوانه های تازه رسیده گندم تهیه می شود و نماد زایش و باروری گیاهان و فراوانی خوراک و غذاهای خوب و پر نیرو است.

سنجد

سنجد یکی دیگر از اجزای هفت سین نوروزی است که عطر برگ و شکوفه های آن محرک عشق و مهر و نماد زایندگی ، عشق و دلباختگی است.

سیر

سیر دیگر اجزای سفره هفت سین است که نماد میکروب زدایی و پاکیزگی و سلامتی است محیط زیست و سلامت بدن و نیز زدودن چشم زخم است. زرتشتیان به این علت سیر بر سفره هفت سین می گذاشتند زیرا معتقد بودند بوی سیر دیوان را می گریزاند. آنها پوست سیر را می کنند و سپس آن را بر سفره می گذارند.

در ادامه عکس هایی از هفت سین های مختلف برای شما گذاشته می شود تا بتوانید در سال جدید چیدمانی جدید و شیک داشته باشید

قیمت مشخصات و خرید وسایل هفت سین

شما می توانید وسایل و سفره و ظرف های هفت سین را از سایت هفت و یک سفارش دهید تا بتوانید جدید ترین و شیک ترین لوازم را بخرید و عیدی زیبا تر و باشگوه تر داشته باشید .

 

Card image cap
Card image cap
Card image cap
Card image cap
Card image cap
Card image cap
Card image cap
Card image cap

هنوز هیچ دیدگاهی درج نشده است. شما اولین باشید!